Powrót

Spontaniczna decyzja o wakacjach? Uwaga na biura podróży!

9.6.2015
Spontaniczna decyzja o wakacjach? Uwaga na biura podróży!
Autor
Anna Dobrzanska

Każdego roku coraz większa liczba Polaków decyduje się na spędzenie urlopu za granicą – trend ten nie jest niczym zaskakującym, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że nierzadko cena wczasów w kraju jest niemal identyczna z kosztami zagranicznego wyjazdu. Z tego właśnie względu niektórzy decydują się oferty „last minute”. Wbrew pozorom taka decyzja może się okazać bardzo opłacalna, ponieważ pozwala zaoszczędzić niemałe pieniądze, które potem możemy przeznaczyć na wydatki na wyjeździe.

I chociaż spora część naszych rodaków decyduje się na samodzielne planowanie i organizację swoich wczasów, to nadal oferty biur podróży potrafią być na tyle konkurencyjne i mieć tak interesujące programy, że wiele osób wykupuje zagraniczne wycieczki za ich pośrednictwem. Poniższe porady są przeznaczone przede wszystkim właśnie dla osób korzystających (lub zamierzających skorzystać) z usług biura podróży.

Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

Nawet kiedy natrafimy na wyjątkowo atrakcyjną cenowo ofertę, powinniśmy zachować spokój i nie poddawać się emocjom.

  • Najważniejszą rzeczą jest zawsze sprawdzenie, czy dane biuro funkcjonuje legalnie – bez najmniejszego problemu zweryfikujemy to odwiedzając witrynę internetową Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Rejestr ten zawiera nie tylko informacje o siedzibie biura, ale również o wysokości jego gwarancji ubezpieczeniowej – to szczególnie ważne w sytuacji, gdy biuro ogłosi upadłość.
  • Kolejna istotna sprawa to weryfikacja opinii innych turystów na temat danego biura. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że najbardziej wiarygodnym źródłem tego rodzaju informacji będą nasi najbliżsi (przyjaciele, rodzina, znajomi), którzy wyjechali na wczasy z biurem, z którego usług i my chcemy skorzystać. Do opinii znajdowanych na rozmaitych forach internetowych należy podejść z pewną dozą nieufności, bowiem obok wypowiedzi autentycznych znajdziemy również wpisy sponsorowane przez biura konkurencyjne.

Cena wczasów to nie wszystko

Pamiętajmy, że atrakcyjna cena nie powinna być dla nas jedynym wyznacznikiem tego, czy skorzystamy z oferty danego biura, czy też nie – zawsze warto porównać oferty biur konkurencyjnych, a jeśli okaże się na przykład, że nasza znacząco różni się od pozostałych, powinien być to pierwszy sygnał ostrzegawczy, że coś jest na rzeczy. W takiej sytuacji koniecznie należy zweryfikować zawartość wybranej przez nas oferty, a jeśli cokolwiek wzbudzi nasze podejrzenia lub wątpliwości, nie wahajmy się prosić przedstawiciela biura o szczegółowe wyjaśnienia.

Umowa z biurem podróży

Umowa, którą podpisujemy z biurem, to niezwykle ważny dokument choćby z tego względu, że powinna zawierać:

  • dane organizatora oraz jego pełnomocnika,
  • miejsce pobytu albo zaplanowaną trasę wyjazdu,
  • czasu trwania całych wczasów,
  • dokładny program wykupionej przez nas oferty,
  • informacjami na temat środków transportu, z których będziemy korzystać w ramach zwiedzania,
  • położenia, rodzaju i klasy hotelu, w którym zostaniemy zakwaterowani,
  • dane na temat wszystkich usług wliczonych w cenę wyjazdu),
  • cenę wykupionego pakietu usług turystycznych (powinna ona zawierać szczegółowy wykaz wszystkich opłat i podatków, które nie są objęte ceną, a także wyraźne określenie okoliczności, w jakich może dojść do podwyżki ceny),
  • zakres i typ ubezpieczenia oferowanego przez organizatora na czas wyjazdu,
  • dane dotyczące sposobu zapłaty,
  • warunki zgłaszania ewentualnych reklamacji.

Dlatego właśnie umowę należy przeczytać „od deski do deski” (to dobry nawyk nie tylko w branży turystycznej), a wszelkie wątpliwości rozwiewać natychmiast podczas rozmowy z przedstawicielem operatora.Zwróćmy uwagę na zapisy przerzucające odpowiedzialność na klienta, może się bowiem okazać, że biuro podróży praktycznie od wszystkiego umywa ręce i po dojechaniu na miejsce będziemy pozostawieni sami sobie – jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją, podziękujmy za usługi danego biura i wybierzmy inne, a o zaistniałym fakcie poinformujmy UOKiK.

Poprawność danych w dokumentach

Jeżeli już zdecydujemy się na podpisanie umowy, to przed jej oddaniem przedstawicielowi sprawdźmy, czy wszystkie nasze dane zostały wprowadzone poprawnie – może się zdarzyć jakaś literówka lub inny błąd, za który później przyjdzie nam słono zapłacić, bo każda zmiana danych osobowych w umowie (czyli z perspektywy stosowanej przez biura „zmiana uczestnika”) wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty dodatkowej w wysokości nawet kilkuset złotych.

urlop marzeń dzięki szybkiej pożyczce

Oczywiście zawsze mogą się zdarzyć sytuacje nieprzewidziane, na które nie mamy wpływu, jeśli jednak zastosujemy się do powyższych rad, w sposób znaczący zminimalizujemy ryzyko tego, że nasze pieniądze przeznaczone na wymarzony wypoczynek za granicą przepadną bezpowrotnie w jakimś nieuczciwym lub bankrutującym biurze podróży. Udanych wakacji!

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ