Powrót

Samochód na abonament – na czym polega i ile kosztuje?

3.1.2020
Samochód na abonament – na czym polega i ile kosztuje?
Autor
Anna Dobrzanska

Choć abonament kojarzy nam się przede wszystkim z usługami telekomunikacyjnymi, opłatami za Internet czy telewizję, w ramach usługi abonamentowej możemy również wypożyczyć samochód. Auto na abonament stanowi ciekawą alternatywę dla zakupu nowego pojazdu. Wynajmując samochód, w prosty sposób możemy stać się użytkownikiem stosunkowo nowego auta bez konieczności wykładania pełnej kwoty, jak w przypadku nabycia samochodu na własność.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Na czym polega abonament na samochód
  2. Jakie są wady i zalety abonamentu na samochód
  3. Ile to kosztuje

Na czym polega abonament na samochód?

Zakup samochodu, obok zakupu własnego mieszkania, jest jednym z bardziej znaczących obciążeń dla domowego budżetu. Zazwyczaj decydując się na nowe auto, chcemy mieć je na własność – nie myślimy nawet o tym, że w przeciwieństwie do lokali mieszkalnych, samochody z czasem tracą na wartości. Alternatywnym rozwiązaniem, które zwolni nas z problemu sprzedaży auta, gdy dojdziemy do wniosku, że czas zmienić samochód, jest wynajem w usłudze abonamentowej.

Jak wynająć samochód na abonament? Firm oferujących możliwość wypożyczenia auta w usłudze abonamentowej jest coraz więcej. Niezależnie od wybranej oferty, musimy przygotować się na spełnienie szeregu formalności, jednak większość z nich możemy zrealizować przez Internet.

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać dealera oraz jeden z dostępnych  w ofercie modeli aut. Oprócz marki i rocznika możemy wskazać również takie szczegóły pojazdu, jak np. typ silnika, typ opon czy wersję wyposażenia. Podstawowym czynnikiem wpływającym na wysokość opłaty abonamentowej, poza modelem samochodu, jest ustalony pakiet kilometrów do przejechania – standardowo jest to ok. 10 do 20 tysięcy kilometrów, jeśli jednak pokonujemy w ciągu roku większe dystanse, możemy go odpowiednio zwiększyć.  Po złożeniu zamówienia i podpisaniu umowy, następnym krokiem jest wpłata zaliczki i składek na ubezpieczenie. O tym, że samochód jest gotowy do odbioru, firma poinformuje nas z odpowiednim wyprzedzeniem. Auto pozostaje do naszej dyspozycji przez cały okres umowy, a jedyne koszty, z którymi musimy się liczyć, to te związane ze spłatą miesięcznych rat i bieżącą eksploatacją pojazdu – zakupem paliwa, ewentualnymi zmianami opon czy też przeglądami, w zależności od zapisów umowy. Zwykle samochody abonamentowe objęte są gwarancjami producenta – w efekcie naprawy w autoryzowanym serwisie są zawarte w ramach abonamentu.

Samochód na abonament – wady i zalety rozwiązania

Niewątpliwym plusem wynajmu samochodu w ramach abonamentu jest zwolnienie ze wszystkich opłat i kłopotów, które niesie za sobą codzienna eksploatacja, takich jak ubezpieczenie czy serwisowanie. Zwykle koszty tych usług wliczone są w opłatę abonamentową. Często firmy w ramach umowy oferują również podstawienie samochodu zastępczego w przypadku wystąpienia poważniejszej awarii. Gdy jesteśmy właścicielami samochodu, wszystko to pozostaje na naszej głowie.

Kolejną zaletą auta na abonament jest możliwość poruszania się nowymi modelami aut. Po zakończeniu umowy możemy po prostu wybrać kolejny egzemplarz, bez przejmowania się sprzedażą wcześniej używanego samochodu (który wraz z kolejnymi przejechanymi kilometrami traci na wartości). Jeśli auto, które wynajmowaliśmy przypadło nam do gustu, niekiedy mamy możliwość wykupu pojazdu w cenie rezydualnej, określonej w momencie podpisywania umowy. Dzięki stałym niskim ratom jazda nowym, wygodnym autem wcale nie musi oznaczać dużego obciążenia dla domowego budżetu – niska wpłata własna na początku najmu, w zależności od dealera, może sięgać od 15 do nawet 0% wartości auta. Jeśli zdecydujemy się na wpłacenie wyższej kwoty na początku, niższe będą miesięczne koszty abonamentu.

Wypożyczenie samochodu na zasadach umowy abonamentowej niesie jednak za sobą pewne niedogodności. Przekroczenie limitu pokonywanych w okresie umowy kilometrów może wiązać się z bardzo nieprzyjemną niespodzianką w postaci konieczności poniesienia dodatkowych, nieraz wysokich kosztów. Dlatego już na etapie podpisywania umowy warto zastanowić się nad tym, na jak długie trasy będziemy wybierać się wypożyczonym autem. Zwiększony limit kilometrów wiąże się z podwyższeniem opłaty abonamentowej, jednak może się okazać, że nadal będzie to w dłuższej perspektywie znacznie oszczędniejsze rozwiązanie niż płacenie opłat dodatkowych za przekroczenie zadeklarowanego limitu kilometrów.

Osoby myślące o wynajmie samochodu na abonament muszą liczyć się z tym, że dealer będzie chciał sprawdzić ich zdolność kredytową. Usługa abonamentowa jest klasyfikowana w kategoriach kredytu, dlatego jeśli nasza historia kredytowa jest skomplikowana, wniosek o przyznanie samochodu może zostać odrzucony. Dla niektórych minusem może być również fakt, że po zakończeniu umowy nie stajemy się automatycznie właścicielem pojazdu.

Ile kosztuje samochód na abonament?

Wysokość abonamentu zależy od wielu czynników – obok ceny katalogowej wybranego modelu, wpływ na nią będzie miał również okres obowiązywania umowy (im dłuższy, tym niższa opłata), dołączony pakiet usług dodatkowych (takich jak samochód zastępczy czy wymiana opon na zimowe) oraz wysokości wpłaty początkowej.

Za wynajem długookresowy auta na abonament zapłacimy od ok. 500-800 zł w przypadku najtańszych (i często najmniejszych) samochodów w ofercie, przez ok. 1000 zł za średniej klasy samochód po ok. 1500 zł i więcej za bardziej zaawansowane technologicznie auto, np. popularne SUV-y. Jeśli marzy nam się wynajem auta premium, nasza miesięczna rata abonamentu wyniesie od ok. 2000 zł wzwyż.

samochód na abonament
No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ