Powrót

Pranie tapicerki samochodowej: samodzielnie czy w serwisie? Ile to kosztuje?

13.1.2021
Pranie tapicerki samochodowej: samodzielnie czy w serwisie? Ile to kosztuje?
Autor
Anna Dobrzanska

Samochód to dla wielu osób podstawowy środek lokomocji. Dla innych jest podstawowym narzędziem pracy. Niektórzy traktują go nawet jak drugi dom. By czuć się w nim dobrze, warto dbać o jego czystość. Jak zrobić to najlepiej? Ile kosztuje pranie tapicerki i czyszczenie wnętrza? Usługa w serwisie, czy samodzielna praca – co bardziej się opłaca?

Z artykułu dowiesz się:

 1. Jak samodzielnie czyścić tapicerkę
 2. Jak usunąć trudne zabrudzenia
 3. Ile kosztuje profesjonalne pranie

Samodzielne pranie tapicerki samochodowej

Samodzielne wypranie tapicerki i uprzątnięcie samochodu to praca, która wymaga czasu i odpowiednich środków. Przyjrzyjmy się, jak zrobić to krok po kroku.

Jak zabrać się do czyszczenia samochodu?

Zabierając się do czyszczenia tapicerki samochodowej, powinniśmy ocenić najpierw swoje możliwości.

Po pierwsze, czas. W profesjonalnych zakładach zajmujących się pielęgnacją auta cennik usługi jest często uzupełniony o informację, ile czasu zabierze jej wykonanie. W przypadku najprostszych zanieczyszczeń zajmie to minimum godzinę. Jeśli zdecydujemy się na kompleksową usługę, obejmującą czyszczenie wszystkich elementów wnętrza i dokładne pranie foteli, musimy się liczyć nawet z kilkoma godzinami pracy – zwłaszcza, że po praniu samochód musi wyschnąć. Trzeba pamiętać, że tyle zajmuje to profesjonalistom. Niedoświadczony sprzątacz musi poświęcić tej pracy odpowiednio więcej czasu.

Po drugie, rodzaj zabrudzeń. Najłatwiej poradzimy sobie z wyczyszczeniem samochodu, który jest użytkowany w najmniej inwazyjny sposób. Dotyczy to przede wszystkim pojazdów, którymi opiekuje się jeden odpowiedzialny kierowca. Wtedy wystarczy proste odkurzanie i przetarcie elementów plastikowych. Zazwyczaj jednak zabieramy się do poważnego sprzątania, kiedy trzeba zmierzyć się z niestandardowymi zabrudzeniami. Jeśli samochodem wozimy dzieci czy zwierzęta, możemy być pewni, że na tapicerce znajdziemy ślady po rozlanych napojach, jedzeniu, sierść, czy nawet wklejoną w szpary między fotelami gumę do żucia. Skuteczne usunięcie tego typu bałaganu wymaga dodatkowej pracy.

Po trzecie, narzędzia i środki czyszczące. Do sprzątania nie można zabrać się z gołymi rękami, a tłustych plam nie pozbędziemy się przy użyciu gąbki i wody. Do niestandardowych zabrudzeń potrzebne będą specjalistyczne środki czyszczące, ponadto przyda się zestaw szczotek i pędzelek, którym wyczyścimy kurz z najbardziej niedostępnych miejsc. Najważniejszy sprzęt to odkurzacz. Jeśli dysponujemy domowym garażem z dostępem do prądu, użyteczny będzie odkurzacz domowy. W innym wypadku potrzebny będzie specjalistyczny bezprzewodowy sprzęt.

Odkurzanie wnętrza samochodu

Sprzątanie samochodu powinniśmy zacząć od odkurzania. Przed wypraniem tapicerki konieczne jest usunięcie warstw kurzu, zgromadzonego piasku, okruchów po jedzeniu itp. Wszystko po to, by później w trakcie prania nie wcierać ich głębiej w obicia foteli. Odkurzanie przed wycieraniem elementów plastikowych, gumowych czy winylowych to też zwykła oszczędność czasu. Raz przetarte, po wykonaniu pracy odkurzaczem, będą wymagały ponownego czyszczenia. Poza tym warto pamiętać, że niektóre środki nabłyszczające, podane prosto nakurz, sprawiają, że brud zamiast zniknąć, wnika głębiej w czyszczoną nawierzchnię.

Zwykły, domowy odkurzacz – jak już wspomnieliśmy – jest rozwiązaniem dla osób, które dysponują garażem i łatwym dostępem do prądu. Zanim jednak zaczniemy pracę, warto sprawdzić, czy jest to sprzęt odpowiedni. O ile do odkurzenia płaskich przestrzeni foteli wystarczy zwykła końcówka, to trudnodostępne elementy wykończenia wymagają wąskich nakładek ze specjalnymi szczotkami. Twarde końcówki pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych miejsc na podłodze, tuż przy progu, czy między fotelami. Nie nadają się jednak do odkurzania części plastikowych ani skórzanych. Używając ich, ryzykujemy zarysowanie gładkich przestrzeni. Jak sobie z tym poradzić? Jeśli nie dysponujemy odpowiednim zestawem końcówek do odkurzacza powinniśmy rozważyć ich kupno. Na rynku znajdziemy taki komplet w cenie od ok. 30 do ok. 100 zł.

Alternatywą dla odkurzacza domowego jest profesjonalny odkurzacz samochodowy. Zazwyczaj jest to sprzęt przenośny, wyposażony w akumulator, który można wielokrotnie ładować. Wygoda użytkowania wiąże się jednak z ograniczeniem czasowym pracy. Dostępne na rynku odkurzacze działają po naładowaniu od ok. 10 do ok. 25 minut. Przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy sprzęt pracuje tylko na sucho, czy również na mokro. Jeśli odkurzacz radzi sobie z wilgocią, będzie pomocny także przy zbieraniu piany po praniu tapicerki. Ile trzeba wydać na odkurzacz samochodowy? Rozstrzał cenowy jest ogromny. Najtańsze odkurzacze samochodowe mogą kosztować poniżej 50 zł, podczas gdy cena najdroższych przekracza nawet 1500 zł. Sprzęt, w którym stosunek ceny do jakości jest najbardziej satysfakcjonujący, powinniśmy dostać w cenie ok. 150-250 zł.

Jak myć wnętrze samochodu?

We wnętrzu samochodu myjemy wszystkie powierzchnie gładkie– wyłożone plastikiem czy gumą, ale również skórą. Im bardziej urozmaicony zestaw materiałowy, tym większą ostrożnością powinniśmy się wykazać w doborze środków chemicznych.

Tak naprawdę to właśnie wybór preparatów do mycia i konserwacji jest najważniejszą sprawą. Możemy zdecydować się na mycie z wykorzystaniem płynu do mycia szyb i zwykłej ścierki z mikrofibry, ale efekty tej pracy będą krótkotrwałe.

Produkty, które będą nam potrzebne to:

 • specjalistyczne   płyny i pianki do mycia wnętrz samochodów – dostaniemy je w cenie od 5 do   nawet ok. 50 zł
 • płyny i   pasty konserwujące i nabłyszczające – ceny od ok. 10 do ok. 50 zł

Sam proces mycia jest stosunkowo prosty, wymaga jednak pewnej ostrożności. Niektóre z używanych środków chemicznych mogą odbarwiać powierzchnie wyłożone materiałem lub elementy skórzane. Powinniśmy też korzystać raczej ze ścierek z mikrofibry lub bawełny niż z papieru, który, zamiast polerować pielęgnowaną powierzchnię, często się na niej rozciera. Warto również zwrócić uwagę na pogodę podczas pracy. Środki nabłyszczające wtarte w pełnym słońcu mogą dać mocniejszy efekt. Raczej niewskazana jest przesadna oszczędność. Choć preparaty pielęgnacyjne można dostać za naprawdę niewielkie kwoty, to decydując się na zakup, powinniśmy wybrać coś, co jakością przebija zwykły płyn do mycia szyb. Jest to szczególnie istotne, gdy chodzi o mycie i konserwację powierzchni skórzanych. Elementy wykończone skórą warto myć i impregnować odpowiednimi środkami zabezpieczającymi co pół roku – nawet jeśli nie wydają się brudne. To gwarantuje skórzanej tapicerce większą elastyczność, a przez to – dłuższą żywotność. Zakup specyfików do tego typu nawierzchni to koszt ok. 50-100 zł.

Czym prać tapicerkę?

Jeśli chodzi o pranie tapicerki, mamy tak naprawdę dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to skorzystanie ze szczotki i środka piorącego w formie pianki albo proszku. Dobrze oczyszczoną powierzchnię pokrywamy preparatem, a następnie intensywnie go wcieramy. Po odczekaniu odpowiedniego czasu musimy wypraną tapicerkę wytrzeć albo odkurzyć, a następnie wysuszyć. Trzeba pamiętać, że pierzemy nie tylko zaplamione miejsca, ale całe fotele, ewentualnie całe przestrzenie wydzielone przeszyciami. Pranie tylko fragmentu tapicerki sprawi, że jej kolor po wyczyszczeniu będzie odbiegał od reszty obicia. Koszty, jakie poniesiemy, to cena zakupu odpowiedniego preparatu, czyli kwota ok. 15-100 zł.

Nieco inaczej ma się rzecz z praniem podsufitki. Tu powinniśmy być zdecydowanie bardziej ostrożni. Zamiast szczotki należy zastosować delikatny materiał i wcierać preparat piorący razem z wodą powoli i w małych ilościach. Odrobina przesady może sprawić, że materiał odklei się od sufitu auta. Na sklepowych półkach znajdziemy produkty przeznaczone do prania tych elementów samochodu. Zakres cenowy jest podobny, jak w przypadku środków do prania tapicerki, a więc od ok. 15 do ok. 100 zł. Drugie rozwiązanie, z jakiego możemy skorzystać przy praniu tapicerki w domu, to inwestycja w odkurzacz piorący. Tak naprawdę jest to sprzęt, z którego korzystają profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem aut. Gwarantuje efekty zdecydowanie lepsze niż ręczna praca, ale jego cena nie należy do najniższych. Dobry, wielofunkcyjny odkurzacz piorący to koszt rzędu 1000-2000zł.

Pranie tapicerki i czyszczenie wnętrza samochodu

Jak oczyścić tapicerkę z trudnych zabrudzeń?

Ogólne zasady mycia wnętrza samochodu i prania tapicerki tracą znaczenie, kiedy musimy mierzyć się z najtrudniejszymi zabrudzeniami. W takich wypadkach zwykłe środki czyszczące mogą nie pomóc. Czasami wizyta u profesjonalistów jest konieczna. Zanim zdecydujemy się na ten krok możemy spróbować poradzić sobie z problemem domowymi sposobami:

 • plamy po smarze i oleju –   jak większość tłustych plam, również te najlepiej schodzą, gdy zapierzemy   je wodą z płynem do mycia naczyń tuż po ich powstaniu. Jeśli są to   zabrudzenia już utrwalone, koniecznością może być skorzystanie z benzyny   ekstrakcyjnej. Trzeba jednak pamiętać, że po czyszczeniu tapicerki tym   środkiem samochód musimy wietrzyć co najmniej kilka godzin;
 • sierść zostawiona przez psy, koty – tu   nie mamy innego wyjścia, jak tylko skorzystać z odkurzacza. By odkurzanie   było skuteczne, powinniśmy posłużyć się końcówką z długim, sztywnym   włosiem. Sierść wplata się w tkaninę obicia siedzeń i trzeba ją dobrze   wyczesać;
 • plamy po kawie i herbacie –   jeśli chodzi o kawę, to dobrym rozwiązaniem jest odplamianie tapicerki   przy użyciu wody, do której dodamy nieco octu (jedna łyżeczka na kilka   szklanek) bądź sody oczyszczonej (w stosunku 3 do 1). Plamy po herbacie   mogą poddać się działaniu soku z cytryny. W jednym i drugim przypadku   plamę trzeba delikatnie potrzeć i pozwolić, by wilgoć odparowała;
 • plamy po owocach –   jeśli są świeże i mamy pod ręką sól, to wystarczy plamę zasypać, odczekać   kilka minut, a następnie odkurzyć zabrudzony fragment tapicerki.   Zaschnięte plamy po owocach może rozpuścić i wywabić sok z cytryny,   mieszanka wody i gliceryny (w stosunku 1 do 1) a także alkohol, którym   nasączamy watę i pocieramy fragment tapicerki.
 • guma do żucia – w   tym wypadku trzeba wykazać się odrobiną cierpliwości. Przyklejona do   tapicerki guma do żucia musi dobrze wyschnąć. Następnie trzeba ją zmrozić   (obłożyć lodem lub spryskać sprejem chłodzącym dla sportowców) i wyskrobać;
 • plamy po czekoladzie –   tam, gdzie to możliwe, zbieramy i skrobiemy czekoladę, by nie pozwolić na   jej rozpuszczenie. Pozostałą plamę nasączamy delikatnie – za pomocą gąbki   lub ściereczki – wodą z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń.   Następnie do namoczonego fragmentu tapicerki przykładamy papierowy   ręcznik, tak by wilgoć mogła wchłonąć się razem z brudem.

Korzystając z każdej z tych domowych metod, możemy wspierać się specyfikami chemicznymi dedykowanymi do odpowiednich typów plam. Powinniśmy również pamiętać, że im trudniejsza plama, tym większe ryzyko, że postępując nieostrożnie, tylko ją utrwalimy. Każdą z mieszanin, które stosujemy na plamę, warto przetestować w mało widocznym miejscu tapicerki, by sprawdzić, czy nie odbarwia materiału.

Ile kosztuje profesjonalne pranie tapicerki samochodowej?

W sytuacji, w której brak nam czasu, bądź nie potrafimy poradzić sobie z wyjątkowo trudnymi zabrudzeniami, skorzystanie z profesjonalnej usługi może być konieczne. Z jakimi wydatkami musimy się liczyć?

Najmniej zapłacimy, jeśli chcemy się pozbyć jednej, uciążliwej plamy. Wówczas wystarczy zdecydować się na pranie tapicerki na konkretnym fotelu bądź pranie pojedynczego elementu wnętrza. Orientacyjne ceny usługi to:

 • pranie   przedniego siedzenia – 30-50 zł,
 • pranie   tylnej kanapy – 40-80 zł,
 • pranie   tapicerki drzwi – 30-50 zł (za każde drzwi),
 • pranie   podsufitki – 50-100 zł,
 • pranie   wykładziny bagażnika – 50-80 zł,
 • pranie   dywaników – 30-50 zł (za 4 sztuki),
 • pranie   wykładziny podłogi – 60-120 zł.

Jeśli zdecydujemy się na usługę kompleksową, cena wzrośnie. Za podstawową usługę obejmującą czyszczenie i pranie foteli przednich i tylnej kanapy zapłacimy ok. 100-150 zł. To, na co powinniśmy zwracać uwagę, to zakres oferty. Opcja podstawowa zazwyczaj nie obejmuje prania podsufitki, bagażnika czy wykładziny podłogi. Za czyszczenie elementów plastikowych, usunięcie zwierzęcej sierści czy suszenie samochodu będziemy musieli zapłacić dodatkowo. Każdy dodatek kosztuje ok. 15-40 zł.

Różnicę w cenie zauważymy również w zależności od typu samochodu, jaki oddajemy do wyczyszczenia. Dotyczy to przede wszystkim prania podsufitki i wykładziny podłogi. Cena za usługę w dużych samochodach (np. combi) będzie wyższa o ok. 30-60 zł niż w małych (hatchback).

Nie zapominajmy również, że podane wyżej ceny mogą istotnie różnić się w zależności od miejsca zamieszkania. Sprzątanie samochodu w dużych ośrodkach miejskich kosztuje co najmniej 25% więcej niż w mniejszych miejscowościach. W renomowanych zakładach możemy spodziewać się różnicy cenowej sięgającej nawet 100%. Jak dużym wydatkiem będzie więc kompleksowe czyszczenie wnętrza samochodu? To kwota rzędu 150-400 zł.

Sprawdź również, ile kosztuje przegląd techniczny i serwis samochodu>>

Profesjonalne czyszczenie tapicerki samochodowej - ile kosztuje?

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ