Powrót

Pożyczka na dowód a bezpieczeństwo danych osobowych

2.9.2019
Pożyczka na dowód a bezpieczeństwo danych osobowych
Autor
Anna Dobrzanska

Szybka pożyczka na dowód to łatwy sposób na zasilenie budżetu. Czy jednak na tyle prosty, aby mogli skorzystać z niego przestępcy? Czy można ukraść dane osobowe i wyłudzić pożyczkę na dowód? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bezpieczeństwa danych osobowych w kontekście pożyczek.

Czy ktoś może wziąć pożyczkę na dowód na moje dane?

Wyłudzenie pożyczki na dowód wcale nie jest proste. Jednak po ukazaniu się w mediach informacji o rzekomym wycieku danych osobowych z bazy PESEL wielu Polaków zaczęło obawiać się takiej możliwości. Bez obaw – dobre firmy pożyczkowe na wiele sposobów zabezpieczają się przed oszustwami tego typu. Leży to w ich interesie. Udzielenie pożyczki przestępcy naraża firmę na straty, ponieważ sprawcę takiego wyłudzenia jest wyjątkowo trudno schwytać.

Jaką metodę stosują pożyczkodawcy, aby uniknąć przelania gotówki osobie posługującej się skradzionymi danymi?

Najczęściej praktykowanym sposobem przeciwdziałania takiej sytuacji jest tak zwana opłata rejestracyjna. Pożyczkobiorca musi przelać na konto firmy pożyczkowej symboliczną kwotę z własnego rachunku bankowego. Konto musi być zarejestrowane na imię i nazwisko klienta. Inne dane lub ich brak sprawiają, że rejestracja jest niemożliwa, a co za tym idzie, pożyczka nie zostanie udzielona.

Niestety, wzięcie na nasze konto szybkiej pożyczki na dowód to nie jest jedyne ryzyko. Niedostateczna dbałość o bezpieczeństwo danych osobowych powoduje wiele innych zagrożeń. Posługując się naszym dowodem lub danymi, osoba niepowołana może zrobić zakupy na nasze konto lub dokonać przestępstwa, na przykład rejestracji skradzionego samochodu.

Jak mam zadbać o bezpieczeństwo swoich danych?

Dowód osobisty powinien być chroniony na równi z kartą kredytową lub bankomatową. Jeśli ktoś prosi cię o wysłanie skanu dokumentu lub pozostawienie go w zastaw, najpierw zastanów się, czy powierzyłbyś tej osobie swoją kartę? Jeśli odpowiedź brzmi nie – nie rób tego. Nie pozostawiaj dowodu osobom wypożyczającym sprzęt sportowy, nie przesyłaj e-mailem jego skanu w celu rzekomej rekrutacji. Nigdy nie wiesz, do kogo mogą trafić twoje dane.

Przestępcy znają wiele sposobów na to, aby przejąć nasze dane osobowe. Mogą podszyć się pod twój bank lub instytucję, z którą współpracujesz, i w jej imieniu prosić cię o przesłanie danych lub skanu dowodu. Jeśli otrzymasz link, za którego pośrednictwem masz przesłać swoje dane osobowe, albo jeżeli ktoś prosi cię o to telefonicznie, zachowaj szczególną ostrożność. Najlepiej rozłącz się, nie otwieraj linku i skontaktuj się z firmą, w której imieniu poproszono cię o przesłanie danych.

Ktoś ukradł moje dane i może próbować wziąć pożyczkę na mój dowód. Co robić?

Przede wszystkim – nie wpadaj w panikę i podejmij działania mające na celu zastrzeżenie twoich danych. Najpierw zastrzeż swój dowód. Możesz to zrobić za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej. Numer dokumentu trafi wówczas do specjalnej bazy zastrzeżonych dokumentów. Dostęp do takiej bazy mają wszystkie podmioty, które identyfikują klientów na podstawie przedstawionych dokumentów tożsamości. Możesz też uruchomić poprzez BIK specjalny alert. Dzięki niemu zostaniesz poinformowany, gdy ktoś będzie usiłował wziąć kredyt lub pożyczkę na dowód, posługując się twoimi danymi.

Jeśli skradziono ci dowód, koniecznie skontaktuj się z policją. Policja ma obowiązek przekazać tę informację do Centralnej Kartoteki Rzeczy Utraconych w Wyniku Przestępstwa. Poproś też funkcjonariusza o wystawienie oficjalnego zaświadczenia, że padłeś ofiarą kradzieży dowodu osobistego. Taki dokument przyda ci się, gdy będziesz załatwiać sprawy urzędowe.

Jak wybrać wiarygodnego pożyczkodawcę?

Firma pożyczkowa to instytucja, która jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo danych osobowych. Dlatego powinieneś mieć do niej pełne zaufanie. Zamiast korzystać z pożyczek od rodziny czy osób prywatnych, postaw na wiarygodną markę. Wybierając pożyczkodawcę, sprawdź krążące o nim opinie w Internecie. Jak analizować tego typu opinie? Przede wszystkim nie sugeruj się postami osób, którym odmówiono pożyczki. Taka decyzja mogła być uzasadniona. Sprawdź, co na temat firmy mają do powiedzenia osoby regularnie spłacające zobowiązania.

  • Czy są zadowolone z kontaktu z pożyczkodawcą?
  • Czy procedury uważają za proste i przejrzyste?
  • Jak szybko otrzymały pieniądze?

Sprawdź też, czy wybrana firma należy do Związku Firm Pożyczkowych. Jest to organizacja zrzeszająca liderów rynku pożyczek elektronicznych. Należą do niej wyłącznie firmy spełniające wysokie standardy etyczne i biznesowe oraz działające z poszanowaniem interesu swoich klientów.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ