Powrót

Mała pożyczka, czyli na co pożyczamy niewielkie kwoty?

29.2.2016
Mała pożyczka, czyli na co pożyczamy niewielkie kwoty?
Autor
Anna Dobrzanska

Pożyczka na codzienne wydatki – na ten cel potrzebuje gotówki większość pożyczkobiorców. Jak wynika z danych zebranych przez Vivus, to najczęstsza przyczyna brania pożyczki zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, w każdej grupie wiekowej.

Pożyczki na podstawowe potrzeby

Przeróżne zdarzenia losowe wpływają na to, że czasem brakuje nam pieniędzy na podstawowe potrzeby. Jeśli znajdziemy się w niespodziewanych kłopotach, zazwyczaj potrzebujemy pieniędzy szybko. Nie mamy czasu iść do banku, który ma bardziej skomplikowane procedury, a poza tym rzadko kiedy bywa zainteresowany mikropożyczkami.Kolejnym wydatkiem, na który stosunkowo często bierzemy pożyczkę, jest opłacenie rachunków. To również może być związane z sytuacjami, w których z różnych przyczyn nie możemy domknąć naszego miesięcznego budżetu i chwilowo brakuje nam na najważniejsze opłaty. Opłacenie rachunków to znacznie częstszy cel pożyczek kobiet (15%) niż mężczyzn (9%). Wynika to być może z tego, że to kobiety częściej pilnują realizacji budżetu domowego.

Na co jeszcze potrzebujemy małej pożyczki?

  • Wakacje, ferie i wyjazdy to kolejny cel pożyczek, najbardziej popularny wśród mężczyzn i w grupie wiekowej 31–45 lat. To osoby, które zwykle mają rodzinę i dzieci, dlatego ich wyjazdy kosztują najwięcej. Trudniej im odłożyć na nie pieniądze w ciągu roku. Często bywa też tak, że kupujemy wycieczkę last minute i szybko potrzebujemy pieniędzy.
  • Drugi najbardziej popularny cel to zakup sprzętu RTV i AGD. To zwykle spory wydatek, a często zdarza się, że potrzebujemy pilnie nowej pralki czy lodówki, bo stara nagle się zepsuła.
  • Kolejny na liście popularności wśród pożyczkobiorców powód zadłużenia to leczenie. W najstarszej grupie wiekowej pojawia się już na trzecim miejscu.
  • Remont mieszkania to już mniej popularny cel. Zwykle jego koszty przewyższają możliwą wysokość chwilówki. Poza tym remont zazwyczaj planujemy z dużym wyprzedzeniem i możemy na niego odłożyć pieniądze wcześniej.
  • Zakup lub naprawa samochodu to najmniej popularny powód pożyczania pieniędzy, dodatkowo wskazywany wyłącznie przez mężczyzn.
pożyczka na codzienne wydatki - cele

Źródło danych liczbowych: raport przygotowany przez Ipsos Marketing dla Soonly Finance sp. zo.o., marzec 2015.
Informacje o raporcie
Próba: N=1000, osoby zarejestrowane w bazie danych Soonly Finance sp. z o.o.;
Metodologia: wywiady telefoniczne (CATI);
Realizacja wywiadów: 23.02 – 12.03.2015.
Dane liczbowe dotyczą pytania: „Na co wzięto pożyczkę w Soonly Finance sp. z o.o.?”.
No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ