Powrót

Odkurzacz klasyczny, pionowy czy robot sprzątający – co wybrać?

3.1.2020
Odkurzacz klasyczny, pionowy czy robot sprzątający – co wybrać?
Autor
Anna Dobrzanska

Odkurzacz to nieodzowny element wyposażenia każdego domu – nic nie poradzi sobie tak skutecznie z usuwaniem kurzu, sierści czy alergenów. Odkurzacz odkurzaczowi jednak nierówny – na rynku dostępne są ich różne rodzaje, od klasycznych przez pionowe aż po samojezdne roboty sprzątające. Czym się różnią między sobą? Co potrafią, poza standardowym usunięciem brudu z podłogi? Jak wybrać taki, który najlepiej odpowie naszym oczekiwaniom?

Odkurzacze workowe i bezworkowe – wady i zalety

Klasyczny i najbardziej popularny rodzaj odkurzaczy to te „leżące”, w których końcówka połączona jest z urządzeniem za pomocą długiej i giętkiej rury. Odkurzacze takie mogą być workowe lub bezworkowe. W tych pierwszych kurz i brud gromadzi się w wymiennym worku (może być jednorazowy – papierowy bądź wielorazowy – materiałowy). W tym drugich brud wpada do wyznaczonej części odkurzacza, a o to, by pył nie uszkodził silnika, dba specjalny filtr. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Odkurzacze workowe są z reguły tańsze, ale wymienne papierowe worki to dodatkowy, stały koszt. Tekstylne worki są z kolei trudniejsze do utrzymania w czystości. Jeśli zaś wybierzemy odkurzacz bezworkowy, konieczne będzie regularne czyszczenie jego wnętrza. Jego zalety to oczywiście brak konieczności wymieniania worków, ale też – łatwiejszy dostęp do zawartości, jeśli nie jesteśmy pewni, czy przypadkiem we wnętrzu odkurzacza nie znalazło się coś cennego.

Odkurzacze dla alergików

Dla osób uczulonych na zwierzęcą sierść lub kurzdobrym rozwiązaniem mogą być specjalnie odkurzacze wyposażone w filtry wodne.Zamiast worków lub pustej przestrzeni w środku, posiadają one pojemnik na wodę.Odkurzanie jest możliwe po jego napełnieniu, a wszelkie zabrudzenia trafiają prostodo wody. Dzięki temu drobinki brudu w mniejszym stopniu przedostają się dopowietrza w otoczeniu (co jest zmorą alergików).

Dobrym rozwiązaniem są też odkurzacze wyposażone w specjalne filtry HEPA, czyli takie, które są w stanie przechwycić nawet mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń. Filtry HEPA są zresztą stosowane również w oczyszczaczach powietrza. Warto zwrócić uwagę na numer filtra – istnieją np. H10, H13 czy H14 – im wyższy numer, tym dokładniejsza filtracja.

Odkurzacze piorące – kiedy są najbardziej przydatne?

Kolejnym rodzajem odkurzaczy są piorące. Oprócz funkcji klasycznego odkurzania płaskich powierzchni posiadają one możliwość prania odkurzanej powierzchni. Przy ich pomocy usuniemy plamy na przykład z wykładzin, dywanów czy tapicerki. Najczęściej posiadają dwa zbiorniki – na czystą i na brudną wodę. To idealne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, przy których utrzymanie dywanów czy tapicerek jest sporym wyzwaniem. Sprawdzają się również w przypadku alergików. Trzeba jednak brać pod uwagę ich ponadprzeciętne wymiary – odkurzacz piorący raczej nie jest polecany do bardzo małych mieszkań.

Odkurzacz pionowy – jak działa? Jakie ma mocne i słabe strony?

Ciekawym i na polskim rynku wciąż niezbyt popularnymurządzeniem jest odkurzacz pionowy. Jego charakterystyczne cechy to lekkość ikomfort użytkowania – odkurzając, nie musimy się schylać, przy ich pomocy możnateż łatwo odkurzyć szczeliny np. między kanapą a oparciem, usunąć pajęczyny ześciany czy kurz z wysokich półek (szczególnie gdy zdecydujemy się na jeden zlepszych modeli, wyposażony w teleskopową rączkę).

Dzięki małemu pojemnikowi na zabrudzenia odkurzacze takie są lekkie (nawet ok. 3 kg), chociaż może to być również wadą – siłą rzeczy nieuniknione jest ich częstsze opróżnianie. Zaletą może być również bezprzewodowość, gdyż zasilane są akumulatorami. Dzięki temu można ich łatwo użyć np. do odkurzenia przestrzeni przed domem czy dywaników w samochodzie. Minusy? Musimy pilnować, aby akumulator był naładowany, urządzenie ma też ograniczony czas ciągłej pracy. Odkurzacz pionowy to znakomita alternatywa dla klasycznego odkurzacza workowego. Sprawdzi się również w bardzo małych mieszkaniach, bo dzięki swoim wymiarom zmieści się w każdej szafie.

Robot sprzątający – idealny gadżet?

Kolejnym rodzajem odkurzacza jest robot sprzątający. To urządzenie, które słynie z tego, że samo sprząta – roboty wyglądem przypominają dysk, a dzięki kółkom są bardzo zwrotne. Gdy je włączymy, będą samoistnie jeździć po naszym mieszkaniu, wciągając do wnętrza kurz, brud i inne zanieczyszczenia. Oczywiście, podobnie jak odkurzacz pionowy, zasilane są akumulatorem. To bardzo wygodne i uniwersalne rozwiązanie dzięki bezprzewodowości, ale i niewielkim rozmiarom i niskiej wadze. Posiada jednak również spore ograniczenia. Po pierwsze, nie nada się do każdej powierzchni – nie zmieści się chociażby w wąską przestrzeń między dwoma meblami, nie przedostanie się przez wyższy próg, nie poradzi sobie też z bardzo puchatym dywanem. Jest to więc doskonałe uzupełnienie domowego wyposażenia, ale oprócz niego warto mieć w domu również któryś z pozostałych odkurzaczy, dzięki któremu dotrzemy w trudno dostępne miejsca. Robot sprzątający to świetny gadżet do przestrzennych, sporych pomieszczeń, szczególnie gdy mamy zwierzaka i warto z podłogi usuwać na bieżąco sierść.

Ile kosztują różne rodzaje odkurzaczy?

Najtańszy odkurzacz workowy możemy kupić w cenie nawet poniżej 100 zł, są to więc urządzenia w bardzo przystępnej cenie. Niestety, nie możemy wówczas liczyć ani na jego niezawodność, ani na wysoką skuteczność, ani na żadne dodatkowe benefity. Bardziej zaawansowane modele będą charakteryzowały się większą mocą, mogą być też cichsze. Przeciętna cena odkurzacza workowego ze średniej półki to ok. 250-500 zł, ale kwota, jaką zapłacimy za najdroższe modele, może sięgać nawet powyżej 2000 zł. Odkurzacze bezworkowe są nieco droższe – zapłacimy za nie przeciętnie ok. 200-1000 zł. Ceny odkurzaczy z filtrem wodnym zaczynają się od ok. 450 zł. Za odkurzacz pionowy zapłacimy od ok. 200 zł, a ceny modeli z najwyższej półki sięgają nawet ok. 3000 zł.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ