Powrót

Kredyt lub pożyczka dla seniora, emeryta, rencisty

23.2.2020
Kredyt lub pożyczka dla seniora, emeryta, rencisty
Autor
Anna Dobrzanska

Kiedy staramy się o kredyt lub pożyczkę, nasza zdolność kredytowa zazwyczaj zależy od dwóch najważniejszych czynników: wysokości dochodów oraz naszego wieku. Czy to oznacza, że seniorzy, często wykazujący jedynie niewysoką emeryturę bądź rentę, mają zamkniętą drogę do pożyczki?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy emeryt lub rencista może dostać pożyczkę
  2. Pożyczka dla emeryta - ograniczenia wiekowe
  3. Jakie są ograniczenia związane z wiekiem i dochodami
  4. Pożyczka dla emeryta lub rencisty - wymagane dokumenty
  5. Jak senior może otrzymać pożyczkę

Czy emeryt lub rencista może dostać kredyt lub pożyczkę?

Renciści zazwyczaj pobierają niewysokie świadczenia, mają jednak prawo dorabiać (do pewnej kwoty, powyżej której grozi im utrata prawa do renty). Z tego względu niektórzy renciści jak najbardziej mogą wykazać zdolność kredytową i starać się o pożyczkę.

Jak to wygląda w przypadku emerytów? Instytucjefinansowe obawiają się udzielenia im długoterminowych zobowiązań. Ich dochodysą jednak bardzo stabilne, dzięki czemu są oni terminowi w spłacaniu kolejnychrat. W efekcie starsze osoby są jedną z najliczniejszych grup, które chętniekorzystają z krótkoterminowych pożyczek. Banki oraz instytucje pozabankowe zkolei chętnie ich im udzielają, wiedząc, że są to solidni klienci.

Produkty finansowe są więc dostępne dla starszych osób – jednak pod pewnymi warunkami.

Kredyt dla emeryta a ograniczenia wiekowe

Pierwszy warunek związany jest z wiekiem. Często banki i niektóre instytucje finansowe nie udzielają pożyczek osobom po 60 lub 65 roku życia. Te, które posiadają w swojej ofercie produkty finansowe przewidziane dla starszych klientów, zazwyczaj przesuwają tę granicę do 70 lub nawet 80 lat. Mało który 85-latek jest więc w stanie otrzymać kredyt, ale już osoba po siedemdziesiątce jak najbardziej może znaleźć coś dla siebie.

Kredyt dla seniora a wiek i wysokość dochodów

Kolejnym warunkiem jest wysokość pożyczki i czas spłaty rat. Bankom i firmom pożyczkowym zależy na tym, by spłata pożyczki udzielonej starszej osobie nastąpiła jak najszybciej i nie udzielą seniorowi wieloletniego kredytu, lecz np. na rok, ewentualnie kilka lat. Z kolei emeryci i renciści zazwyczaj nie wykazują wysokich dochodów (nawet, jeśli zusowskie świadczenia nie są ich jedynym wpływem). Dlatego seniorzy nie kupią mieszkania na kredyt, ale mogą liczyć przede wszystkim na drobne pożyczki (do ok. kilku tysięcy złotych) mające pomóc w podreperowaniu budżetu, np. w przypadku nagłego wydatku.

Pożyczka dla emeryta bez zaświadczeń – czy jest możliwa?

Instytucje finansowe mają różne wymagania odnośnie dokumentacji, zazwyczaj jednak senior posiadający zdolność kredytową musi okazać jedynie dowód osobisty oraz potwierdzenie dochodu, czyli np. wyciąg z ostatniej emerytury lub z konta bankowego. Minimalny dochód wystarczający do wzięcia pożyczki różni się w zależności od instytucji. Z reguły banki mają większe wymagania zarówno odnośnie wieku, jak i dochodów pożyczkobiorcy. Mogą oczekiwać dochodu w wysokości 1000 zł miesięcznie, a nawet więcej. Seniorowi z pewnością łatwiej będzie zatem uzyskać pożyczkę w instytucji pożyczkowej – tego typu instytucje mają mniej restrykcyjne podejście do ich przyznawania pożyczek. Są one jednak z reguły bardziej kosztowne od tych bankowych.

Jak senior może otrzymać pożyczkę?

Najprostszą metodą starania się o pożyczkę lub kredyt jest osobista wizyta w banku lub innej instytucji finansowej. Warto jednak wcześniej zasięgnąć porady u konsultanta drogą telefoniczną, może to zaoszczędzić nam czasu, a być może uda się nawet otrzymać tą drogą wstępną decyzję kredytową. Seniorzy, którzy czują się pewniej w zakresie obsługi komputera i Internetu, mogą starać się o pożyczkę online. Niekiedy cały proces może się odbyć bez wychodzenia z domu. Najłatwiej zaś będzie tym osobom, których emerytura przychodzi na konto w banku, który ma w ofercie pożyczki dla seniorów.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ