Powrót

Komunia w domu - ile kosztuje i jak zorganizować?

26.7.2020
Komunia w domu - ile kosztuje i jak zorganizować?
Autor
Anna Dobrzanska

Przyjęcia komunijne organizowane są zazwyczaj w restauracjach. Zmniejsza to ilość obowiązków i znacznie odciąża rodziców. Komunia w lokalu wiąże się jednak z przeznaczeniem na ten cel większego budżetu. Należy pamiętać, że koszt takiej imprezy to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Alternatywą jest komunia w domu i celebrowanie sakramentu w gronie najbliższych. Jak w takim razie zabrać się do organizacji takiego przyjęcia i ile kosztuje komunia w domu?

Przejdź do sekcji artykułu:

  1. Organizacja komunii w domu krok po kroku
  2. Dekoracja stołu - jak udekorować stół na komunię w domu?
  3. Menu na komunię w domu - co podać na obiad komunijny?
  4. Dania gorące na komunię w domu – co podać na komunię w domu?
  5. Pomysły na przystawki na komunię w domu
  6. Menu dla dzieci na komunię?
  7. Czy warto skorzystać z cateringu na Pierwszą Komunię Świętą?
  8. Komunia w domu - ile nas kosztuje czasu i pieniędzy?

Organizacja komunii w domu krok po kroku

Jak wygląda organizacja komunii w domu krok po kroku? Warto wziąć pod uwagę kilka ważnych punktów:

  • przygotowanie listy gości i próba stołu, która pozwoli sprawdzić, czy wszyscy zaproszeni mają wystarczająco dużomiejsca;
  • zaplanowanie menu, które będzie dopasowane do okazji;
  • przemyślenie logistyki wydawania posiłków, aby przyjęcie przebiegło sprawnie;
  • ustalenie podziału obowiązków i zaplanowanie takich czynności jak: zakupy, sprzątanie, gotowanie;
  • podsumowanie planu i zorganizowanie pomocy podczas przyjęcia.

Organizacja komunii w domu może wydawać się kłopotliwa na pierwszy rzut oka. Wszystko zależy jednak od naszej dobrej woli, zorganizowania i chęci do działania. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć koszty przedsięwzięcia, ale wprowadzi rodzinną atmosferę i skupi zaproszonych na tym, co najważniejsze – Pierwszej Komunii Świętej. Organizacja przyjęcia komunijnego w domu sprawi, że to dziecko i jego wielki dzień będzie w centrum uwagi, pozwoli też na swobodę gości wprowadzając domowy, ciepły nastrój.

Ważne jest to, by ocenić możliwości lokalowe, zastanowić się nad tym, ilu gości zmieści się przy komunijnym stole, jak udekorować dom i co podać podczas przyjęcia. Jeśli nie czujemy się dobrze w kuchni, możemy skorzystać z cateringu i wsparcia bliskich. Nie zapominajmy jednak, że organizacja komunii w domu to wydarzenie, które będziemy wspominać przez lata myśląc o rodzinnej, swobodnej atmosferze.

Komunia w domu - lista zadań
Komunia w domu - lista zadań

Dekoracja stołu - jak udekorować stół na komunię w domu?

Rozważając organizację komunii w domu, na myśl przychodzi to, jak pomieścić wszystkich uczestników przyjęcia. Jak usadzić gości, co podać, ale także jak udekorować stół na komunię, by dekoracja była wyjątkowa. Oczywiście, możemy postawić jedynie na klasyczny, biały obrus oraz zastawę na szczególne okazje, ale wystrój stołu komunijnego powinien być nieco bogatszy. To przecież szczególny dzień, nie tylko zwykły obiad. Jak udekorować stół na komunię w domu?

Najlepszą bazą dekoracji stołu na komunię będzie biel - to kolor czystości, duchowości iodnowy życia. To właśnie biały powinien królować podczas przyjęcia, mocniejsze kolory zostawmy dodatkom, które nieco ożywią wystrój stołu na komunię.Klasyczny efekt uzyskamy złotymi lub srebrnymi dodatkami, takimi jak: sztućce,wazony, podkładki pod talerze, lamówka obrusa lub motyw na chusteczkach. Złotoi srebro pięknie wpisują się w motyw komunijny, dodając przyjęciu powagi ielegancji.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by nieco złamać konwencję i przygotować dekorację na stół komunijny w nowoczesnym stylu. Świetnie sprawdzą się tu delikatne, pastelowe kolory i kilka mocniejszych akcentów. Możemy wykorzystać:

·  kolorowy bieżnik ułożony na białym obrusie;

·  pastelowe wstążki zawiązane na złożonych, białych chusteczkach;

·   wazony z kolorowego szkła.

Podstawą dekoracji stołu komunijnego powinny być żywe kwiaty. Niewielkie i kolorowe bukieciki, wianuszki z polnych kwiatów w towarzystwie zielonych liści lub majestatyczne kompozycje. Możemy wykorzystać je w całym domu, dbając o spójność dekoracji komunijnych. Nowoczesnego stylu dodadzą też kolorowe balony napełniane helem, zdjęcia dziecka i papierowe girlandy.

Dekoracja stołu komunijnego
Dekoracja stołu komunijnego

Na co zwrócić uwagę dekorując stół komunijny?

Dekorując stół komunijny trzeba pamiętać o tym, że powinna zmieścić się na nim nie tylko zastawa, ale również naczynia, w których podamy dania. Zadbajmy, by goście mieli komfortowe warunki i nie czuli się niezręcznie musząc wyglądać zza wysokich kompozycji kwiatowych. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę? Warto pamiętać o kilku zasadach:

·  obrus powinien lekko zwisać z każdej strony (najlepiej ok. 20 cm);

·  pieczywo podajemy w koszyczku;

·  napoje przelewamy do szklanych dzbanków (nie wyglądają elegancko w kartonie lub butelce z plastiku);

·  chustki płócienne są bardziej eleganckie od tych w wersji papierowej.

Menu na komunię w domu - co podać na obiad komunijny?

Organizując przyjęcie komunijne w domu, musimy zastanowić się nad tym, co podamy na obiad. Nie wystarczy zaproponować gościom zupy i dania głównego, trzeba pomyśleć też o przystawkach, sałatkach i surówkach, a także deserze. Menu na komunię w domu powinno być proste, smaczne i łatwe do podania. Warto postawić na dania, które będzie można przygotować dzień wcześniej, a w dniu komunii szybko odgrzać i podać gościom. Obiad na komunię powinien być lekki, smaczny i różnorodny.

Menu komunijne domowe nie musi być wyszukane i przypominać tego z restauracji. Przyjęcie ma rodzinny charakter, dlatego nie ma konieczności przygotowywania dań kuchni fusion. Można ograniczyć się do rosołu z makaronem i kotletów mielonych, ale warto jednak przygotować większy wybór dań, aby każdy znalazł dla siebie coś, co lubi. Świetnie sprawdzi się tu wybór dwóch zup, a także wprowadzenie dania wegetariańskiego. Sałatki powinny bazować na sezonowych warzywach i lekkich dressingach. Nie zapominajmy także o owocach, ciastach i torcie komunijnym.

Weźmy pod uwagę gusta zaproszonych gości, ich wiek oraz ilość osób, które zgromadzą się przy stole. Komponując menu komunijne na 30 osób zadbajmy o to, by każdy mógł spróbować wszystkichdań, dlatego przygotujmy jedzenie z lekką nadwyżką.

Przykładowe menu komunijne w domu powinno składać się z:

·  kilku przystawek na zimno;

·  dwóch zup;

·  gorących dań głównych (wersja mięsna i wegetariańska);

·  owoców i deseru;

·  tortu komunijnego;

·  zimnych i gorących napojów.

Dania gorące na komunię w domu – co podać na komunię w domu?

Najważniejszym punktem na przyjęciu komunijnym jest obiad, co w takim razie podać na komunię w domu? Dania gorące na komunię powinny być przygotowane w taki sposób, by móc je w prosty sposób podzielić. Kurczak podawany w całości może okazać się kłopotliwy do podziału, dlatego lepiej postawić na udka lub pierś. Świetnie sprawdzą siętu także klasyczne kotlety, sztuki mięsa i dania jednogarnkowe, nie oznacza to jednak, że muszą być banalne. Gościom możemy zaproponować takie dania, jak:

·  kotlety schabowe z ananasem i zapiekanym serem;

·  kieszonki schabowe z pieczarkami;

·  pierś z kurczaka nadziewana szpinakiem i serem feta;

·  pieczeń z sosem;

·  warzywne curry;

·  cannelloni z ricottą i suszonymi pomidorami.

Dania gorące na komunię warto podać z ciepłymi dodatkami, nie ograniczając się wyłącznie do klasycznych, gotowanych ziemniaków. Sposobem na urozmaicenie komunijnego obiadu może być:

·  dziki ryż gotowany na parze;

·  puree ziemniaczane z dodatkiem pietruszki;

·  kopytka;

·  opiekane ziemniaczki posypane grubą solą;

·  warzywa na gorąco(marchewka, buraczki, brokuły lub fasolka szparagowa).

Zastanawiając się nad tym, jakie dania na komunię w domu przygotować, nie zapomnijmy o lekkich sałatkach, surówkach, owocach, przystawkach i zimnych przekąskach, po które można będzie sięgnąć po obiedzie.

Pomysły na przystawki na komunię w domu

Przystawki na komunię w domu mogą być przygotowane w sposób tradycyjny lub nowoczesny. Klasycznymi propozycjami będzie: talerz wędlin, jaja na twardo, tatar lub ryba po grecku. Możemy zaproponować również sałatkę gyros lub tę w wersji greckiej. Jeśli jednak chcemy zaskoczyć gości nowoczesnymi propozycjami, postawmy na:

·  mini bruschetty z pomidorami i świeżą bazylią;

·  melona lub arbuza z fetą;

·  szparagi z sosem holenderskim;

·  tartaletki z łososiem i twarożkiem;

·  pomidory z mozzarellą i pesto z bazylii.

Menu na komunię
Menu na komunię

Menu dla dzieci na komunię?

Komunia to wydarzenie, na którym gościmy nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Nie każde zaproponowane przez nas danie spotka się z entuzjazmem najmłodszych. Warto pomyśleć, więc o potrawach przygotowanych specjalnie dla nich. Menu dla dzieci na komunię powinno być proste i zaplanowane tak, by zawierało kilka klasycznych rozwiązań. Świetnie sprawdzi się tu rosół z makaronem lub zupa pomidorowa, którą uwielbia większość maluchów. Na drugie danie możemy podać pierś z kurczaka lub pieczonego łososia w towarzystwie surówki z marchewki lub zielonego, gotowanego na parze groszku. Najlepszym dodatkiem go gorącego dania będą frytki, które podbiją serca nawet największych niejadków.

Czy warto skorzystać z cateringu na Pierwszą Komunię Świętą?

Organizując komunię w domu możemy przygotować dania własnoręcznie lub skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w przygotowywaniu jedzenia. Zamówienie cateringu do domu na komunię zdecydowanie usprawni wyprawienie przyjęcia i pozwoli gospodarzom na chwilę wytchnienia. Wystarczy wybrać konkretne dania z menu komunijnego i podać liczbę ich porcji, a resztą zajmie się już firma cateringowa. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli też na większą różnorodność na stole komunijnym. W ofercie cateringów znajdziemy zimne przystawki w formie gotowych półmisków, szeroki wybór sałatek i dań głównych, nietypowe propozycje zup, a także smaczne ciasta.

Catering to wygodne rozwiązanie, które daje większą swobodę gospodarzom, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ile kosztuje catering na komunię? Wszystko zależy od tego, jakie dania wybierzemy i ile osób zaprosimy na przyjęcie. Koszt cateringu na komunię to zazwyczaj od 50 do 100 zł za osobę, w zależności od miasta i wybranej opcji menu. Możemy zdecydować się na tańszą wersję, w której znajdziemy zupę, danie główne i deser lub na tę nieco droższą i poszerzyć pakiet o zimny bufet.

Komunia w domu - ile nas kosztuje czasu i pieniędzy?

Na przyjęcie komunijne w domu wydamy mniej pieniędzy niż na to organizowane w restauracji. Czeka nas jednak więcej przygotowań i obowiązków, o których będzie trzeba pamiętać. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady trzeba, więc wziąć pod uwagę dwa aspekty – koszt i czas.

Organizując komunię w domu musimy poświęcić kilka dni na zaplanowanie przedsięwzięcia, a także około tygodnia przed wielkim dniem, który poświęcimy na zakupy, sprzątanie, przygotowanie posiłków i dekorowanie domu. Jeśli podzielimy się obowiązkami z bliskimi i zdecydujemy się na wsparcie firmy cateringowej, wtedy czas organizacji będzie krótszy.

Decydując się na komunię w domu na 10 osób, powinniśmy liczyć się z wydatkiem około 300-700 zł. Koszt ten zwiększy się wraz z liczbą gości, wyborem nowoczesnych dań bazujących na droższych składnikach, dodatkowymi atrakcjami (np. zamek dmuchany lub fontanna z czekolady) i bogatymi dekoracjami domu.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ