Powrót

Jak zarabiać w Internecie?

28.9.2023
Jak zarabiać w Internecie?
Autor

Internet już od wielu lat umożliwia zarabianie pieniędzy bez wychodzenia z domu. Oprócz możliwości stałej pracy zdalnej, istnieje mnóstwo sposobów na zarabianie przy pracach dorywczych. Jak mogą zarabiać w Internecie osoby w młodym wieku, a jak dorobić do pensji na etacie? Jakie są sposoby na zarabianie w Internecie i na co powinniśmy uważać?

Sposoby na zarabianie w Internecie

Szukanie pracy w Internecie zależy głównie od tego, co właściwie chcielibyśmy robić. Na forach internetowych, portalach ogłoszeniowych i grupach w social mediach można znaleźć wiele ogłoszeń z ofertami pracy - np. z zakresu copywritingu. Można też samemu zaoferować swoje usługi i dać ogłoszenie o chęci udzielania korepetycji czy robienia tłumaczeń z języka obcego, albo poszukać klientów wystawiając swoje produkty na aukcjach czy sprzedając zdjęcia do użytku komercyjnego, czyli do baz, potocznie nazywanych stockami zdjęć.

Jak zarabiać w młodym wieku w Internecie - mając 13, 14,15 lat?

PIerwszą umowę o dzieło może podpisać już trzynastolatek, a to oznacza, że zarabianie w Internecie przed uzyskaniem pełnoletności jest nie tylko realne, ale i legalne. Trzeba tylko pamiętać o założeniu konta bankowego, na które będą przesyłane zarobione pieniądze oraz zapewnieniu sobie sprzętu do pracy online (komputer/laptop z oprogramowaniem i stałym dostępem do sieci). Warto też poszerzyć wiedzę z zakresu podatków - te są odprowadzane od każdej umowy - niezależnie od wieku czy rodzaju zatrudnienia. 

Jaki typ pracy można wykonywać przed ukończeniem 18 r.ż?:

 • wypełnianie ankiet internetowych - jest to jeden z najprostszych sposobów na zarabianie w Internecie bez konieczności posiadania określonych kompetencji czy doświadczenia. Zaletą pracy są też nienormowane godziny - to oznacza, że można pracować w dowolnych porach. Aby zacząć taką pracę należy znaleźć firmę rekrutującą ankieterów, zalogować się na portalu i wysłać zgłoszenie o gotowości do pracy. Zanim jednak zdecydujemy się na współpracę z firmą warto wczytać się w warunki zatrudnienia i wypłaty wynagrodzenia - firma może mieć minimalną granicę wieku (np. 16 lat) lub rozliczać się w postaci bonów do sklepów zamiast wypłaty gotówki na konto. 
 • udzielanie korepetycji online - jeśli posiadasz zdolności z określonych przedmiotów możesz rozważyć udzielania korepetycji online rówieśnikom lub młodszym. Wystarczy dać ogłoszenie online, najlepiej na grupach dedykowanych w social mediach lub portalach z ogłoszeniami dot. korepetycji. 
 • prowadzenie bloga/kanału w social mediach - jeśli masz określone zainteresowania lub lubisz tworzyć i przekazywać treści, powinieneś rozważyć prowadzenie własnego kanału lub bloga w social mediach - ten sposób zarobkowania wymaga jednak czasu i pozyskania zaangażowanych odbiorców. Jeśli zależy ci na szybszej możliwości zarobienia pieniędzy w ten sposób, możesz spróbować swoich sił jako pomocnik osoby, która już taki kanał lub blog prowadzi - stworzyć video, grafiki, wyszukiwać treści itp. Dzięki temu nabierzesz doświadczenia, zarobisz pieniądze, a w przyszłości wykorzystasz swoje umiejętności we własnym projekcie lub pracy. 
 • pisanie tekstów lub opisów produktów - copywriting to nie tylko pisanie tekstów do portali, ale też tworzenie krótkich treści na strony internetowe czy do sklepów online. 

Jak zarabiać na zdjęciach w Internecie?

Jeśli lubisz robić zdjęcia i chcesz rozwijać swój talent fotograficzny nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób również zarabiać. Możesz sprzedawać swoje zdjęcia na portalach internetowych specjalizujących się w skupowaniu obrazów lub tworzyć własne blogi i storny internetowe, aby promować swoje prace. 

Chcąc nawiązać współpracę z profesjonalnymi stockami upewnij się, że zdjęcia są wysokiej jakości, odpowiednio oznaczone, przygotowane i opisane oraz posiadają prawa autorskie. Platformy te mają ściśle określone wymagania co do zdjęć - zapoznaj się z nimi oraz z zasadami rozliczenia. Wybierz najlepiej odpowiadającą Ci platformę i prześlij zdjęcia do akceptacji. Po zaakceptowaniu pamiętaj o ich stałym monitorowaniu - dzięki temu sprawdzasz ich popularność w serwisie raz ustalasz cenę sprzedaży dla każdego obrazu indywidualnie. Możesz też ustalić stawkę licencyjną dla grupy obrazów. 

Możesz też promować swoje prace w formie portfolio na specjalnych platformach do tego przeznaczonych, aby budować rozpoznawalność lub promować swoje zdjęcia czy grafiki w innych kanałach, i tym samym podnieść ich wartość na stockach. To też dobra droga do stworzenia własnego kanału w sieci, w którym będziesz wykorzystywać swoje prace, które w dłuższej perspektywie czasu mogą przynieść ci dodatkowy dochód. 

Copywriting - ile można zarobić?

Copywriting, czyli szeroko pojęte tworzenie treści na storny internetowe, to jeden z bardziej popularnych sposobów na zarabianie w sieci. Jest to też opcja na stały dochód, bo najbardziej zaangażowani copywriterzy mogą wyciągnąć ze zleceń nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że stawka za tekst zależy od klienta - zakresu tematycznego, rodzaju tekstu, stopnia trudności. W tej branży nie można zapominać o konkurencji - w związku z dużą ilością chętnych na zlecenia  początkujący copywriterzy mogą liczyć na stawki od kilku do kilkunastu złotych za tekst. 

Stawiający pierwsze kroki copywriterzy powinni zacząć od krótszych form, aby nabrać wprawy w pisaniu tekstów. Świetnie sprawdzą się oferty z pisaniem opisów produktów do sklepów internetowych czy krótkich tekstów na storny produktowe. Po takim wdrożeniu zdecydowanie łatwiej i szybciej jest wejść na wyższy i bardziej wymagający poziom - pisanie tekstów marketingowych dla marek czy tworzenie blogów dla firm. 

Jak zarabiać na aukcjach?

Aukcje internetowe to jeden z wielu sposobów na zarabianie w sieci. To też możliwość oszczędzania na produktach - można  bowiem dorabiać na sprzedaży rzeczy, których już nie potrzebujemy lub kupować taniej to, na czym chcemy zaoszczędzić. To też dobry sposób na początek własnej działalności i sprzedaż własnych produktów - Internet daje zdecydowanie większą możliwość dotarcia do potencjalnych klientów i mniejsze koszty początkowe dla małej działalności. 

Aby zarabiać na sprzedaży produktów - zarówno tych używanych, jak i własnych, trzeba pamiętać, że sprzedaż online nijak się ma do sprzedaży stacjonarnej, podczas której klient ma możliwość dotknąć, zobaczyć produkt na żywo i zdecydować o zakupie. Aby działalność sprzedażowa online rzeczywiście przynosiła dochody trzeba odpowiednio opisywać produkty oraz zamieszczać dobrej jakości zdjęcia, możliwie dużo, aby dobrze zilustrować produkt. Tylko w ten sposób można zwiększyć szanse na to, że klient wybierze właśnie nasz produkt. 

Jak dorobić do pensji w Internecie?

Aby dorobić do pracy etatowej ważne jest znalezienie takiego zajęcia online, które daje możliwość swobodnego zarządzania czasem. Jeśli na co dzień pracujesz na etacie i twoje godziny pracy są stałe, musisz znaleźć dodatkowe zajęcie, które będziesz mógł wykonywać po zakończeniu pracy, zazwyczaj w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Jeśli masz umiejętności, możesz spróbować udzielać korepetycji online - to dobry sposób na zarobek i możliwość ustalenia dogodnych godzin wykonywania pracy.To ty ustalasz zakres korepetycji oraz stawkę, więc wiesz ile potencjalnie zarobisz, jeśli znajdziesz odbiorcę swojego zlecenia. Korepetycje to też możliwość nawiązania dłuższej współpracy, a więc także możliwość dorabiania długoterminowego. 

Jeśli chcesz pracę całkowicie online, bez kontaktu z drugą osobą i całkowicie nieograniczoną godzinowo możesz poszukać zleceń jako ankieter lub uczestnik badań fokusowych - w takiej pracy możesz brać zlecenia w miarę możliwości czasowych i nie wiązać się na dłużej. To wygodna praca dla tych, którzy szukają możliwości niewielkiego, dodatkowego zarobku, bez konieczności angażowania swoich środków czy posiadania specjalistycznej wiedzy lub umiejętności. 

Ciekawym i pożytecznym zarazem pomysłem jest sprzedawanie niepotrzebnych już przedmiotów na portalach aukcyjnych - to nie tylko możliwość odzyskania części pieniędzy z produktu, ale też oszczędność dla domowego budżetu i stałe opróżnianie domowych schowków. Taki sposób na dorabianie zupełnie nie koliduje z pracą etatową i dosłownie każdy może rozważyć skorzystanie z takiego sposobu monetyzacji swoich działań w Internecie. 

Jeśli masz jakąś pasję, tworzysz rękodzieło, możesz wystawiać je na platformach sprzedażowych i w taki sposób docierać do klientów oraz dorobić do domowego budżetu. Dzięki takiej opcji rozwijasz pasję, a przy okazji zarabiasz. 

Dla miłośników gier komputerowych, ciekawą opcją na zarobek online może być zostanie testerem gier - firmy produkujące gry komputerowe często poszukują testerów, którzy pomogą w wykryciu błędów, ocenie rozgrywki i dostarczeniu informacji zwrotnych. Możesz zgłosić się jako tester gier i zarabiać na testowaniu nowych tytułów.

Jak zarabiać na tłumaczeniach i korepetycjach przez Internet?

Nauka języków obcych online przeżywa swój renesans od czasów pandemii - w tym właśnie czasie powstały platformy, na których można oferować swoje usługi i zarabiać na udzielaniu np. lekcji konwersacji z języka obcego. Platformy te oferują też możliwość dostosowania grafiku lektora do jego możliwości czasowych - dzięki temu można pracować zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach popołudniowych i wieczornych, czy też podczas weekendów. 

Klasycznie można też zarejestrować się na portalu z ogłoszeniami korepetytorów i tam umieścić swoje ogłoszenie - na tego typu portalach można oferować zajęcia językowe, ale również z innych przedmiotów szkolnych czy studenckich. Wystarczy umieścić opis, doświadczenie oraz stawkę i dostępność czasową - dzięki temu potencjalnemu klientowi będzie łatwiej wyfiltrować nasze usługi wśród wielu innych ogłoszeń. 

Internet to też szerokie pole do zarabiania na tłumaczeniach. Istnieje mnóstwo firm i marek, które potrzebują tłumaczenia swojej strony internetowej na język obcy, stworzenia opisów produktu na dany rynek czy też prowadzenia komunikacji w języku obcym w kanałach social mediowych. NIektóre portale szukają też osób, które mogą pracować jako copywriterzy w języku obcym. Warto dodać, że stawki za copywriting obcojęzyczny są zdecydowanie wyższe, a konkurencja mniejsza, niż w przypadku klasycznych usług copywriterskich. Zleceń najlepiej szukać na grupach dedykowanych w social mediach oraz portalach z ogłoszeniami specjalizujących się w pozyskiwaniu osób tworzących treści digitalowe. 

No items found.

Jak zacząć zarabiać w Internecie?

Internet to nieograniczone pole do zarobku - ale to ile i w jaki sposób zarobimy zależy od nas - naszej mobilności, kreatywności i zaangażowania. Warto zacząć od określenia swoich mocnych stron i potencjalnych możliwości zarobkowania - wtedy można z bliska przyjrzeć się ofertom - ich ilości, konkurencji, stawkom i dokładnie oszacować czy łatwo i szybko znajdziemy dla siebie zajęcie i jakiego rzędu dochody ono przyniesie. 

Ważne jest też czy zależy nam na szybkim i jednorazowym zarobku, czy na budowaniu swojej marki i długoterminowym działaniu -  tylko tak możemy dobrać właściwe ścieżki zarobku online. 

Nie mniej ważną kwestią jest czas, jaki możemy przeznaczyć na pracę online - czy ma ona być naszym głównym źródłem utrzymania, czy tylko praca dodatkową, i ile dnia możemy poświęcić na daną pracę.  Odpowiadając sobie na te kluczowe pytania łatwiej będzie znaleźć odpowiednie zajęcie w gąszczu najróżniejszych opcji. 

Jak zarobić 4000 zł w Internecie - czyli ile można zarobić w pracy online?

Dochód z pracy w Internecie może być regularny, stały i w określonej kwocie lub nieregularny i niemierzalny. Wszystko zależy od tego, czy praca online jest naszą pracą etatową, z określonymi w umowie warunkami i pensją czy to tylko forma dodatkowego zarobku. 

W przypadku niektórych zawodów całkowita praca zdalna jest możliwa, a stawki pozwalają na utrzymanie się z tych prac zakładając, że będą one jedynym źródłem dochodu. Począwszy od wspomnianego zawodu profesjonalnego copywritera po grafika czy korepetytora - każda z tych prac może dać zarobki na poziomie kilku tysięcy złotych - wszystko zależy od wyceny projektów, bazy klientów i jakości usług. Jeśli jesteś specjalistą w swojej branży to znajdą się odbiorcy dla twoich usług. Kluczowa jest też wycena tychże usług  - jeśli są one wysokiej jakości, poświęcasz im swój zawodowy czas i mają zapewnić utrzymanie, musisz konsekwentnie dbać o ty, by prowadzenie takiej działalności przynosiło dochody, a nie straty. 

Niskodochodowe, niewymagające specjalizacji prace można traktować jedynie jako formę dorobienia. Stawki są tak niskie, a konkurencja ogromna, że nie można zakładać, iż cykliczne wypełnianie ankiet online wystarczy na opłacenie rachunków i życie. Zanim spróbujesz swoich sił w Internecie dokładnie zbadaj rynek, swoje możliwości i zastanów się na jakiej pracy i zarobkach ci zależy. 

Praca online - w jakich zawodach można pracować przez Internet?

Z każdym rokiem zwiększa się ilość zawodów i prac, które można wykonywać całkowicie zdalnie. Do najpopularniejszych można zaliczyć zajęcia ściśle związane z digitalem:

 • grafik
 • content creator
 • copywriter
 • redaktor
 • tłumacz
 • korepetytor
 • bloger/youtuber/influencer
 • ux designer
 • social media ninja
 • seo specialist
 • programista
 • tester gier
 • architekt
 • wirtualna asystentka
 • it specialist
 • sprzedawca internetowy
 • doradca klienta
 • pracownik helpdesku

Forma zatrudnienia przez Internet i oszustwa - czyli na co uważać w zleceniach pracy online

W przypadku prac wykonywanych zdalnie przeważają te na umowy B2B lub na umowy cywilnoprawne tj. umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Zazwyczaj na umowy B2B decydują się freelancerzy, których prace online są głównym źródłem dochodu i którzy mogą w ten sposób pracować dla różnych firm i zleceniodawców. Większość prac, które można wykonywać dorywczo i bez większych kwalifikacji jest rozliczana za pomocą umów cywilnoprawnych. 

To, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podejmując pracę przez Internet to przejrzystość oferty i pracodawcy, który ją oferuje. Niestety w sieci znajduje się mnóstwo pułapek i nieuczciwych firm, które podszywają się pod uczciwe i wyłudzają pracę bez wynagrodzenia lub stosują kruczki, które w ostateczności nie są korzystne dla pracownika. 

Ofert pracy najlepiej szukać na portalach temu dedykowanych i wnikliwie czytać zarówno oferty, jak i opinie o firmie w Internecie. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko oszustwa. Rozsądek, w połączeniu z wnikliwym researchem to podstawa poszukiwania pracy online. Należy odrzucić przede wszystkim ogłoszenia, w których za prostą pracę oferowane są wysokie zarobki - chwytliwe teksty to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak i nie powinniśmy w ogóle interesować się ofertą. 

Jeśli już zweryfikujemy ofertę, warto prześwietlić też firmę - sprawdzić podstawowe informacje tj. dane firmy, adres mailowy, NIP, wpis do rejestru - dzięki temu będziemy wiedzieć, że mamy do czynienia z realnym podmiotem. 

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ