Powrót

Jak pozbyć się pajączków? Usuwanie naczynek – koszty

10.10.2017
Jak pozbyć się pajączków? Usuwanie naczynek – koszty
Autor
Anna Dobrzanska

Jeśli masz wrażliwą cerę naczynkową, prawdopodobnie doskonale znasz ten problem. Z roku na rok na twojej twarzy i nogach pojawia się coraz więcej czerwonych lub sinych niteczek. Najpierw są ledwo dostrzegalne, ale z czasem stają się coraz wyraźniejsze i zaczynają tworzyć coraz większą siateczkę trwale rozszerzonych naczynek. Pajączki, bo o nich mowa, nie muszą dłużej wpędzać cię w kompleksy. Jak usunąć rozszerzone naczynka i ile to będzie kosztować?

Zamykanie naczynek na twarzy i nogach – co nie działa?

Wiele osób wypróbowało już mnóstwo kremów, maści i żeli z nadzieją, że w ten sposób uda im się trwale pozbyć pajączków. Jednak kosmetyki rzadko sobie z tym radzą. Podobnie różnego rodzaju leki i suplementy – do ich zadań należy przede wszystkim wspomaganie prawidłowego funkcjonowania naczynek krwionośnych, wzmacnianie ich i poprawianie krążenia. Nie możemy oczekiwać, że przyjmowanie tabletek tego typu usunie pajączki na nogach lub twarzy.

Usuwanie naczynek czy profilaktyka?

Również masaże, okłady i rajstopy uciskowe nie zlikwidują już popękanych naczynek. Sposoby te należy zaliczyć raczej do profilaktyki i rzeczywiście warto je stosować, żeby w przyszłości pojawiało się nam jak najmniej nowych pajączków. Zapobieganie im jest korzystne nie tylko dla naszego wyglądu i zdrowia, ale również dla domowego budżetu, ponieważ zabiegi zamykania naczynek nie są najtańsze. Zanim zdecydujemy się na leczenie, musimy zdawać sobie sprawę, że zamknięcie dowolną metodą już rozszerzonych naczynek nie gwarantuje, że za jakiś czas nie powstaną nowe pajączki w innym miejscu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, szczególnie w przypadku osób, u których problemy z naczynkami mają podłoże genetyczne bądź są związane z wiekiem lub dużymi zmianami hormonalnymi (np. podczas ciąży).Co więc możesz zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowych pajączków w przyszłości? Specjaliści proponują następujące zalecenia:

 • umiarkowana aktywność fizyczna (np. spacery, pilates, pływanie),
 • robienie przerw podczas pracy siedzącej lub stojącej dla pobudzenia krążenia (wystarczy kilka prostych ćwiczeń),
 • rezygnacja z częstego chodzenia w butach na wysokim obcasie,
 • rzucenie palenia,
 • unikanie solarium i sauny,
 • utrzymanie prawidłowej wagi,
 • unikanie bardzo pikantnych potraw i kawy,
 • rezygnacja z długiego opalania i gorących kąpieli,
 • smarowanie twarzy kremem ochronnym z wysokim filtrem,
 • unikanie bardzo obcisłych spodni,
 • noszenie bezuciskowych skarpet i podkolanówek,
 • stosowanie zimą kremów tłustych lub półtłustych,
 • unikanie alkoholu,
 • wypoczywanie z nogami ułożonymi powyżej ciała,
 • niezakładanie nogi na nogę podczas siedzenia.

Jak pozbyć się pajączków na nogach i twarzy? Ile kosztuje zamykanie naczynek?

Profilaktyka jest bardzo ważna, jednak kiedy myślimy o pajączkach, to przede wszystkim w kontekście pozbycia się tych, które już pojawiły się na naszej twarzy i nogach. O ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu usłyszelibyśmy po prostu, że „taka nasza uroda”, o tyle obecnie możemy wybierać spośród wielu różnych zabiegów. Warto z nich skorzystać, żeby nie musieć dłużej ukrywać rozszerzonych naczynek pod grubą warstwą makijażu lub pod długimi spodniami. W gabinetach medycyny estetycznej i salonach kosmetycznych najczęściej znajdziemy trzy metody pozwalające na pozbycie się pajączków: laseroterapię, skleroterapię i elektrokoagulację. Najczęściej są one skuteczne, chociaż ostateczne efekty zależą w dużej mierze od umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg, jakości wykorzystywanego urządzenia, a także umiejscowienia i rozległości zmian. Niezwykle istotne jest również przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. A kiedy najlepiej zawalczyć o piękne nogi pozbawione nieestetycznych pajączków? Idealną porą roku jest jesień. Nie jest już tak gorąco jak latem, kiedy naczynka pod wpływem upałów są mocniej rozszerzone, a jednocześnie wciąż jesteśmy przed okresem, gdy występuje duża różnica między temperaturą na zewnątrz a tą w pomieszczeniach. Jednak w które zabiegi warto zainwestować? Na czym polega i ile kosztuje laseroterapia, skleroterapia i elektrokoagulacja?

Laserowe zamykanie naczynek na twarzy i nogach

Zamykanie popękanych naczynek laserem lub tzw. laserem IPL polega na naświetleniu ich wiązką energii świetlnej (czasami podczas jednego zabiegu wykorzystuje się oba urządzenia). Światło przenika przez powierzchnię skóry i jest pochłaniane przez hemoglobinę (czerwony barwnik krwi). Absorbowana energia świetlna w naczynku zamienia się w energię cieplną. Powoduje ona ścięcie się białka we krwi i zniszczenie od wewnątrz ścianek naczynka, które po obkurczeniu i trwałym zamknięciu po jakimś czasie jest wchłaniane przez organizm. Zabieg nie powoduje uszkodzeń skóry, więc nie pozostaną po nim blizny. Mogą za to pojawić się niewielkie strupki, obrzęki lub siniaki, które znikną bez śladu po kilku dniach. Do zalet zamykania naczynek laserem lub IPL zaliczamy krótki czas trwania, szeroką dostępność w wielu gabinetach oraz bezbolesność (choć niektóre osoby podczas naświetlania mogą odczuwać pewien dyskomfort). Trzeba pamiętać, że przez kilka tygodni przed planowanym zabiegiem nie możemy się opalać i przyjmować leków powodujących wzrost wrażliwości na światło.

Laserowe zamykanie naczynek – cena

Pojedyncze naczynko zamkniesz już za około 50-100 zł. Zabieg na niewielką partię ciała kosztuje mniej więcej 100-200 zł, a jeśli chcesz usunąć pajączki z nieco większego obszaru, za zabieg zapłacisz około 250-350 zł. Niewielkie naczynka można usunąć już podczas jednego zabiegu, natomiast większe będą wymagały kilku wizyt, co musimy uwzględnić podczas kalkulacji kosztów leczenia.

usuwanie pajączków laserem lub IPL koszty
Usuwanie pajączków laserem lub IPL koszty

Co to jest skleroterapia i na czym polega? Zamykanie naczynek na nogach

Skleroterapia, nazywana przez niektórych ostrzykiwaniem, to zabieg polegający na wstrzyknięciu do rozszerzonego naczynka specjalnego preparatu. Preparat ten podrażnia ścianki naczynka, co powoduje jego obkurczenie i powstanie kontrolowanej reakcji zapalnej prowadzącej do zrośnięcia naczynka. Takie „sklejone” od środka naczynko stopniowo jest wchłaniane przez organizm. Skuteczność skleroterapii można zwiększyć dzięki noszeniu po zabiegu przez jakiś czas bandaży lub rajstop uciskowych.Istnieje kilka rodzajów skleroterapii – niektóre sprawdzają się lepiej przy zamykaniu drobnych naczynek, inne przy usuwaniu żylaków. Skleroterapia jest jedną z najstarszych mało inwazyjnych metod służących do pozbycia się pajączków. Za jej pomocą zamyka się zwykle popękane naczynka na nogach. Zabieg przeprowadza lekarz w warunkach ambulatoryjnych. Do zalet tej metody zalicza się wysoką skuteczność, brak blizn po zabiegu i dostępność w wielu gabinetach.

Skleroterapia – cena

Leczenie za pomocą skleroterapii wykonuje się w trakcie jednej lub kilku sesji. Jest to uzależnione od liczby i wielkości rozszerzonych naczynek. Gdy chcemy usunąć kilka małych pajączków z obu nóg, wystarczy nam jeden zabieg, za który zapłacimy około 500-600 zł. Jeśli jednak zmian jest dużo, a popękane naczynka zajmują większy obszar, będziemy potrzebować kilku zabiegów. Jest to spowodowane między innymi tym, że jednorazowo nie można wstrzyknąć do naczynek zbyt dużo preparatu. Gdy usunięcie licznych pajączków z obu nóg będzie wymagało serii trzech zabiegów, leczenie będzie nas kosztować około 1500-1800 zł.

usuwanie pajączków metodą skleroterapii koszty
Usuwanie pajączków metodą skleroterapii koszty

Co to jest elektrokoagulacja? Zamykanie naczynek na twarzy

Elektrokoagulacja (termokoagulacja) to zabieg polegający na przyłożeniu do rozszerzonego naczynka specjalnej elektrody igłowej, przez którą przepływa prąd o wysokiej częstotliwości. W wyniku kontaktu igły z tkanką dochodzi do koagulacji (ścięcia białka) w naczyniu krwionośnym. Następnie uszkodzone naczynko ulega samoistnemu zamknięciu, po czym jest wchłaniane przez organizm. W miejscu dotknięcia igłą powstaje malutki strupek, który odpada najczęściej po kilkunastu dniach. Trzeba pilnować, żeby go przypadkowo nie zdrapać, ponieważ może w tym miejscu powstać przebarwienie lub blizna.Przy większych i rozleglejszych zmianach stosuje się znieczulenie, ale zabieg nie jest szczególnie bolesny mimo wykorzystywania temperatury dochodzącej do 200°C. Zaraz po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona, może również pojawić się niewielki obrzęk. Elektrokoagulacja przynosi dobre efekty zwłaszcza w przypadku pajączków na twarzy, szyi i dekolcie. Wymaga jednak dużej precyzji od osoby przeprowadzającej zabieg, warto więc poszukać w Internecie opinii o danym gabinecie.

Elektrokoagulacja – cena

Usunięcie niewielkiego naczynka będzie nas kosztować poniżej 100 zł, zakładając, że nie będziemy musieli powtarzać zabiegu. Większe pajączki będą wymagały przeprowadzenia serii zabiegów. Przykładowo pozbycie się rozległych naczynek na dekolcie może wymagać ośmiu zabiegów, co przy cenie 150 zł daje 1200 zł. Osoby wrażliwe na ból przy planowaniu wydatków na elektrokoagulację powinny do każdego zabiegu doliczyć również koszt znieczulenia.

elektrokoagulacja koszty
Elektrokoagulacja koszty

Zamykanie naczynek u kosmetyczki czy lekarza?

Z zabiegów usuwania pajączków możesz skorzystać w gabinetach kosmetycznych, gabinetach lekarskich i klinikach medycyny estetycznej (wyjątkiem jest skleroterapia, którą może wykonać jedynie lekarz). Szukaj miejsc, które cieszą się dobrą opinią, mniejszą uwagę zwracaj na cenę kuracji. Pamiętaj, że większa wiedza i doświadczenie u osoby przeprowadzającej zabieg zwykle oznaczają mniejszą liczbę koniecznych powtórzeń, więc w rezultacie całe leczenie może kosztować mniej – mimo nieco wyższej niż u konkurencji ceny pojedynczego zabiegu. Jeśli zdecydujesz się na usuwanie pajączków u kosmetyczki, najlepiej poszukaj gabinetu, w którym zabieg jest poprzedzony konsultacją lekarską. Lekarz dokładnie obejrzy twoje popękane naczynka i zdecyduje, czy dana metoda jest dla ciebie odpowiednia. Podczas konsultacji będziesz mógł też zapytać o różne kwestie związane z powstawaniem i usuwaniem pajączków, a także rozwiać wątpliwości dotyczące każdej z metod zamykania naczynek.

Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ