Powrót

Jak płacić BLIKIEM?

12.10.2018
Jak płacić BLIKIEM?
Autor
Anna Dobrzanska

By korzystać z BLIKA, wystarczy posiadać rachunek w jednym z banków obsługujących ten sposób płatności i aplikację mobilną. Dzięki niemu można miedzy innymi bezgotówkowo dokonywać opłat w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłacać pieniądze z bankomatów. Sprawdź, jak działa BLIK i kiedy można nim zapłacić.

Co to jest BLIK?

Z BLIKA można korzystać od 2015 roku. Jest to system płatności bezgotówkowych, który kontroluje Krajowa Izba Rozliczeniowa (która czuwa nad bezpieczeństwem transakcji). Korzystanie z niego umożliwia 13 polskich banków (stan na II kwartał roku 2018).Metoda opiera się na generowaniu jednorazowych kodów w telefonie, co wymaga zainstalowania aplikacji mobilnej banku, z którego usług korzystamy (i który oferuje opcję zapłaty BLIK), oraz dostępu do Internetu.

jak płacić blikiem infografika

Gdzie i jak można płacić BLIKIEM?

BLIK daje klientom duże możliwości. Przy jego użyciu zapłaty za usługi i towary można dokonywać m.in.:

• w sklepach stacjonarnych

W punkcie sprzedaży stacjonarnej można zapłacić BLIKIEM, o ile obsługa ma terminal POS (klasyczny terminal płatniczy do kart). By dokonać opłaty za zakupy musimy:1. wejść do aplikacji BLIK – na stronie lub w aplikacji banku, w którym mamy konto;2. wygenerować 6-cyfrowy kod – jego ważność trwa ok. 2 minut. Aplikacja powinna odliczać czas, jaki mamy na użycie danego kodu;3. wpisać kod w terminalu – numer nie jest poufny, więc nie trzeba się z nim kryć podczas wpisywania. Można go nawet pokazać sprzedawcy, by zrobił to za nas;4. zatwierdzić numer zielonym przyciskiem terminala;5. potwierdzić całą transakcję na smartfonie.

• w sklepach internetowych

By dokonać płatności internetowej za pomocą BLIKA, należy:1. wybrać stosowną metodę zapłaty w opcjach sklepu;2. wygenerować 6-cyfrowy kod w aplikacji mobilnej BLIK (analogicznie do płacenia w sklepie stacjonarnym);3. przepisać otrzymany numer do okienka na stronie internetowej;4. zatwierdzić transakcję na stronie;5. potwierdzić operację na smartfonie.Cały proces trwa znacznie krócej niż przelew tradycyjny, pay-by-link czy internetowa płatność kartą. Co ciekawe, niektóre banki pozwalają przyspieszyć go jeszcze bardziej. Umożliwia to opcja one click.

• Jak działa one click?

Na ekranie przeglądarki pojawia się okienko, w którym możemy wyrazić zgodę na zapamiętanie danego sklepu lub przeglądarki. Jeśli potwierdzimy chęć korzystania z funkcji one click, następne zakupy (za pomocą tej samej przeglądarki i tylko w tym konkretnym sklepie) będziemy już mogli zrobić bez generowania kodów. Wystarczy zatwierdzić opłatę w telefonie jednym, kliknięciem.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu BLIKIEM?

Polacy najczęściej używają BLIKA do wypłat gotówki z bankomatów. Warto korzystać z tej opcji, gdyż transakcje tego typu często pozwalają na uniknięcie prowizji przy wypłatach z banku (są od tego wyjątki, niektóre banki pobierają ok. 2,50-5 zł prowizji za wypłatę dla osób niebędących ich klientami). Wypłacać BLIKIEM środki za darmo (bez prowizji we wszystkich bankach) można nie tylko z terminali należących do banków, ale również za pomocą sieci Euronet oraz Planet Cash.By wybrać gotówkę, należy:1. na ekranie bankomatu wybrać opcję „BLIK” (może się nazywać również „Wypłata BLIK” lub „Wypłata bez karty”),2. wygenerować 6-cyfrowy kod w aplikacji mobilnej BLIK,3. dokładnie przepisać kod do bankomatu (mamy na to ok. 2 minut),4. wybrać kwotę, jaką chcemy wypłacić,5. potwierdzić transakcję w aplikacji na smartfonie.W tym momencie bankomat zacznie wypłacać pieniądze. Nie trzeba mieć ze sobą karty ani pamiętać numeru PIN. Dzięki temu wszystko trwa znacznie krócej.

Przelew na telefon za pomocą BLIKA

Przelew na telefon to rozwiązanie, dzięki któremu odbiorca otrzyma pieniądze ekspresowo. Nie trzeba przy tym podawać numeru rachunku adresata przelewu. Wystarczy, że posiada on aplikację BLIK (i ma zarejestrowany w niej numer telefonu powiązany z kontem), a wykonamy przelew wyłącznie za pomocą jego numeru telefonu.

By dokonać przelewu na telefon BLIKIEM, trzeba:

1. wybrać zakładkę „Przelew na telefon” w aplikacji BLIK,2. wybrać numer odbiorcy z listy kontaktów,3. wpisać wybraną sumę,4. zatwierdzić przelew na ekranie smartfona.Odbiorca powinien otrzymać pieniądze natychmiast (na powiazane z numerem telefonu konto bankowe), chyba, że nie ma dostępu lub nie korzysta z aplikacji BLIK. Wówczas przelew będzie zrealizowany zgodnie z sesjami Elixir banku (jak zwykły przelew), a nie Elixir Express (błyskawiczny przelew ekspresowy dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku). Adresat otrzyma SMS z linkiem do strony, na której będzie musiał wpisać numer swojego konta. Jeśli go poda, pieniądze zostaną przesłane, a jeśli tego nie zrobi w określonym przez bank czasie, pełna kwota wróci do nadawcy.

Czek BLIK – do czego służy?

Czek BLIK pozwala na zrealizowanie płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych. Pozwala też na wypłaty z bankomatu. Generujemy go wcześniej, ustalając konkretną maksymalną kwotę. Aplikacja tworzy 9-cyfrowy kod, z którego można skorzystać w dowolnym momencie (po potwierdzeniu hasłem).Czek można też przekazać innej osobie (np. dziecku czy członkowi rodziny, który przebywa w innym mieście i szybko potrzebuje gotówki). Musimy jej podać wybraneprzez nas hasło do kodów czekowych.

• Hasło do kodów czekowych

Hasło ustala się poprzez bankowość mobilną lub internetową przed utworzeniem pierwszego czeku. Jest ono uniwersalne dla wszystkich wygenerowanych czeków (tworzy się je tylko raz) i powinno pozostać poufne, będzie bowiem potrzebne do potwierdzenia każdej transakcji z użyciem kolejnych wygenerowanych czeków. By zachować bezpieczeństwo, warto przekazywać 9-cyfrowy kod BLIK i hasło oddzielnie (w osobnych wiadomościach SMS czy mailach).

• Jak działają czeki BLIK?

BLIK pozwala na wygenerowanie 5 aktywnych czeków. Realizuje się je na kwotę równą lub mniejszą niż ta, na którą zostały wystawione. Pieniądze, które nie zostaną w pełni wykorzystane wracają na rachunek osoby, która przekazała czek. To samo dzieje się, gdy ważność czeku wygaśnie (ustala ją wysyłający przelew, może wynosić 24h, 48h lub 72h).Czek można też anulować w każdej chwili, na przykład w sytuacji podejrzenia, że numer hasła i kod zostały przechwycone przez osobę niepożądaną.Warto również wiedzieć, że czeki mogą mieć określoną wartość maksymalną (do 1000 zł). Ponadto niektóre banki pozwalające na dokonywanie płatności BLIKIEM mogą nie udostępniać opcji generowania czeków.

BLIK – czy to bezpieczne?

6-cyfrowy kod BLIK używany do płatności internetowych i stacjonarnych jest ważny tylko przez ok. 2 minuty, więc nawet, gdy ktoś podejrzy kod, i tak nie zdąży z niego skorzystać. Ponadto płatności internetowe i stacjonarne wymagają akceptacji w aplikacji bankowej poprzez smartfon zaraz po dokonaniu płatności. Dodatkowo, przy sumach powyżej 50 zł, zatwierdza się transakcję numerem PIN (można ustalić z bankiem niższą bądź wyższą kwotę).Płatności są bezpieczne również dlatego, że nie trzeba przez cały czas mieć przy sobie karty płatniczej, a więc nikt jej nie ukradnie, nie zeskanuje, nie spisze danych z odwrotu ani ich nie sfotografuje („skradzionego” numeru nie da się zmienić inaczej, niż poprzez wymianę karty).

płatność blikiem czy jest bezpieczna infografika

W razie kradzieży telefonu aplikacja BLIK jest zabezpieczona:

• na poziomie twojego telefonu:

o pinem lub hasłem do odblokowania telefonu,o PIN-em do autoryzacji transakcji BLIK (standardowo dotyczy to tylko transakcji powyżej 50 zł, ale możesz zwiększyć lub zmniejszyć tę kwotę).

• na poziomie systemu bankowego:

o limitami liczby transakcji,o maksymalnymi kwotami transakcji,o możliwością natychmiastowej blokady aplikacji (całkowitej lub chwilowej).

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ