Powrót

Jak dobrać zasłony do wystroju mieszkania i ile to kosztuje?

24.11.2017
Jak dobrać zasłony do wystroju mieszkania i ile to kosztuje?
Autor

Wymiana dekoracji okiennej potrafi w kilka chwil odmienić charakter każdego pomieszczenia. Powieszenie nowych zasłon to również jeden z najtańszych i wymagających najmniej wysiłku pomysłów na odświeżenie wyglądu salonu, sypialni, pokoju dziecka czy kuchni. Wystarczy dobrze dobrany, wymierzony i upięty materiał, aby nie tylko ocieplić przestrzeń i nadać jej oczekiwanego przez nas klimatu, ale także sposób na odgrodzenie się od sąsiadów lub wyregulowanie ilości i intensywności światła słonecznego, wpadającego przez okno. Jak dobrze dobrać rodzaj, rozmiar, kolor oraz wzór zasłon, aby pełniły one odpowiednie funkcje? Ile kosztuje nowa dekoracja okienna?

Rodzaje zasłon – jaki materiał na zasłony

Zanim zdecydujemy się na kupno zasłon, musimy zastanowić się, czego oczekujemy i jakie role powinny one spełniać w pomieszczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gotowych dekoracji okiennych. Wybierać możemy również spośród różnych tkanin, z których uszyjemy je własnoręcznie lub na zamówienie. Mamy więc nieograniczone możliwości, dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć swój wybór. Na początku zdecydujmy, jaką rolę będą pełniły zasłony w naszym wnętrzu i czy rzeczywiście potrzebujemy jednych i drugich.

Dobrze dobrane zasłony służą do regulowania światła, jakie wpada przez okno. Mogą jedynie delikatnie przesłaniać widok za oknem i swoim jasnym kolorem rozświetlać przestrzeń lub nawet całkowicie ją zaciemniać. Na gęste tkaniny lub gotowe zasłony nieprzepuszczające promieni słońca powinniśmy zdecydować się, wybierając dekoracje do sypialni lub pokojów z oknami wychodzącymi na południe lub zachód. Warto zauważyć, że nowoczesne tkaniny typu blackout, czyli zaciemniające, nie muszą być w ciemnych kolorach. Zastosowana technologia i układ splotów pozwala na wykorzystanie jasnych barw i delikatnych wzorów.

Kiedy nasze okna są skierowane na północ, raczej szukać będziemy materiałów cienkich, bardziej ażurowych oraz jasnych kolorów, które nie stanowią bariery dla naturalnego światła. Jeśli chcemy wpuścić do pokoju więcej światła, możemy nawet zrezygnować z zasłon na rzecz delikatnych firan lub zastosować je jedynie jako stały, nieprzesuwny element dekoracyjny.

Przed zakupem zasłon pasujących do wystroju wnętrza powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na kwestie techniczne, czyli sposób ich wieszania. Najpierw musimy sprawdzić, jaki mamy karnisz oraz dopasować do niego metodę mocowania. W sklepach znajdziemy te klasyczne na żabki. Warto szukać zasłon, w które wszyta jest w górnej części szeroka taśma systemowa, dzięki której tkanina układa się ładnie i równo. Zasłony często upinane są także na metalowych kołach lub szelkach. Zazwyczaj są rzadziej udrapowane, co podkreśla ich nowoczesny styl. Elegancko prezentują się dekoracje z zastosowanymi tunelami, przez które przepuszczamy karnisz. Dzięki temu tkanina układa się gładko, od góry do samej ziemi. Najbardziej szykownym rozwiązaniem, popularnym we Francji, Belgii i Holandii jest tzw. system flex. Polega on na tym, że w materiał wszywa się specjalne regulowane, plastikowe haczyki, które równo go upinają w bardzo charakterystyczny sposób. Należy jednak pamiętać, że każde z mocowań wymaga odpowiedniego karnisza. Przed wyborem dekoracji sprawdźmy więc, czy będzie ona pasowała do tego, jaki mamy w domu.

Jak powiesić zasłony - infografika
Jak powiesić zasłony? Systemy do wieszania zasłon

Jednym z głównych powodów, dla których decydujemy się na kupno nowych dekoracji okiennych jest chęć zmiany lub odświeżenia wyglądu danego pomieszczenia. W takim wypadku pełnią one głównie funkcję dekoracyjną. Mogą nie tylko rozjaśnić lub przyciemnić pokój, ożywić go dzięki wprowadzeniu żywych barw lub ciekawych wzorów, podkreślić wybrany przez nas styl, a także powiększać zbyt małe i ocieplać zbyt przestronne i puste wnętrza. Materiał oraz rodzaj zasłon dobieramy w takim wypadku do charakteru pomieszczenia oraz pozostałych elementów wystroju. Pamiętajmy jedynie o tym, że nie każda tkanina ładnie udrapuje się w fantazyjne upięcia, np. lambrekiny. Nie nadają się do tego materiały zbyt sztywne lub podatne na gniecenie.

Jak udekorować okno i dobrać zasłony do wystroju mieszkania

Decydując się na kupno nowych zasłon do mieszkania zwróćmy uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale także na wygląd. To bardzo istotny i rzucający się w oczy element dekoracji, od którego zależy klimat oraz zachowanie spójności w aranżacji. Wzór, kolorystykę oraz rodzaj materiału powinniśmy dopasować nie tylko do wystroju danego wnętrza, ale także do jego przeznaczenia. Jak dobrać modne zasłony do salonu, sypialni, kuchni i pokoju dziecka?

Modne zasłony do salonu

Salon to najbardziej reprezentacyjna część domu. Stanowi jego serce i może swoim stylem określić wygląd pozostałych pomieszczeń. To tutaj zapraszamy gości i spędzamy najwięcej czasu. Warto więc przy pomocy zasłon regulować ilość dostającego się przez okna światła i dopasować ją do naszych potrzeb i upodobań. Zdecydujmy się też na bardziej szlachetne materiały oraz eleganckie formy. Do salonu najbardziej pasować będą zasłony długie do ziemi lub nawet kładące się miękkimi fałdami na podłodze. Dodatkowo zastosować możemy nie tylko zdobienia tekstylne i upięcia, ale pokusić się o dobór odpowiednich spinek, chwostów czy lamówek. Kolorem i wzorem podkreślmy styl i charakter wnętrza: wybierzmy klasyczne czerwienie, granaty, odcienie złota, srebra i szarości do salonu w stylu tradycyjnym, podkreślmy skandynawski minimalizm prostotą i naturalnością, jaką odnajdziemy w kolorowym lub niebarwionym lnie oraz bawełnie, zastosujmy geometryczne wzory i mocne akcenty kolorystyczne w nowoczesnych wnętrzach, którym brak energii.

Wybierając zasłony, możemy również posłużyć się dekoratorskimi sztuczkami, aby poprawić mankamenty pomieszczenia. Przy pomocy wzorów i kolorów skutecznie obniżymy lub podwyższymy optycznie sufit lub poszerzymy zbyt wąski pokój. Najprościej zrobić to przy pomocy odpowiedniego upięcia zasłony oraz pionowych i poziomych pasów. Ciekawy efekt uzyskamy również dobierając kolor zasłon ton w ton do ściany. W ten sposób ją wydłużymy, powiększając wizualnie przestrzeń.

Jakie zasłony do sypialni - zasłony typu blackout

Z myślą o dekorowaniu sypialni powstały nowoczesne zasłony typu blackout. Nawet te w jasnych kolorach potrafią tak zaciemnić pomieszczenie, że już nigdy nie obudzi nas słońce wpadające do pokoju nad ranem. Są one stosowane w wielu dobrej klasy hotelach. Warto się nad nimi zastanowić, jeśli mamy problemy z zasypianiem, a w sypialni potrzebujemy całkowitego wyciszenia i odcięcia od bodźców zewnętrznych. Przy wyborze kolorów i wzorów pamiętajmy nie tylko o spójności z pozostałymi elementami wyposażenia, ale także o przeznaczeniu tego szczególnego wnętrza. Zadbajmy o ciepłą, przytulną atmosferę oraz uspokojenie, które zapewnią nam jasne, pastelowe barwy i delikatne wzory. Pomyślmy również o funkcjonalności i dobierzmy zasłony, które będą łatwo się przesuwać podczas zasłaniania i odsłaniania okna.

Jakie zasłony do kuchni

Często zapominamy o zaaranżowaniu i udekorowaniu okna w kuchni, które dzięki odpowiednim zasłonom może stać się najważniejszym i najciekawszym punktem pomieszczenia. Dzięki dodatkowym tkaninom podkreślimy domowy charakter oraz ciepły klimat. W tym wypadku najlepiej zdecydować się na zasłony sięgające do parapetu, które będą praktyczniejsze. Jeśli nasza kuchnia jest mała i ciemna, wprowadźmy do niej jasne barwy i tkaniny o rzadkim splocie, które wpuszczą łagodne promienie słońca. Postawmy na proste formy, zamiast upięć, które zbierają kurz i brud. Jeśli zależy nam na nowoczesnej aranżacji, możemy też wykorzystać minimalistyczne, ale nadal ciekawe zasłony panelowe.

Gotowe czy szyte na miarę – ceny zasłon

Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest kupno gotowych zasłon. Najtańsze znajdziemy już za około 25-30 zł za sztukę. Cena zależy od wymiarów oraz rodzaju użytej tkaniny. Im droższy, grubszy, bardziej elegancki materiał i bardziej skomplikowany rodzaj mocowania, tym zapłacimy więcej. Za komplet dwóch długich, prostych zasłon możemy zapłacić nawet ponad 200 zł. Cena wzrasta nawet do ponad 500 zł, jeśli wybierzemy fantazyjne upięcia i lambrekiny.

Jeśli chcemy sami wybrać materiał na zasłony lub mamy niewymiarowe okna i nie odpowiadają nam gotowe wzory, możemy skorzystać z usługi szycia na miarę. Orientacyjnie cena za jedną sztukę o szerokości 130 cm i wysokości 250 cm kształtuje się od około 180 za zasłony na taśmie, 190 zł z wszytym kanałem, 200 zł za mocowaną na szelkach i 220 zł za tę na kółkach. Wiele firm wprowadza też bardzo szczegółowe cenniki. Wynika z nich, że za samo szycie zasłon, czyli podwijanie i szycie boków zapłacimy od około 4 do 8 zł za metr bieżący. Cena wszycia szelek to około 8 zł za sztukę, a taśmy około 10-14 zł za metr bieżący. Najdroższe są flexy, za które musimy zapłacić ok. 14 zł za metr bieżący. Doliczyć do tego należy koszt wybranej tkaniny. Za najtańsze poniżej 20 zł za metr.

Jeśli mamy umiejętności i maszynę do szycia, możemy pokusić się także o własnoręczne szycie zasłon. Musimy wtedy wziąć pod uwagę jedynie koszt tkaniny oraz ewentualnych dodatków, np. taśmy systemowej (ok. 3-4 zł za metr).

Jak wymierzyć zasłony

Dobrze wymierzona i uszyta zasłona równo się marszczy i pasuje do rozmiarów naszego okna. Dopiero wtedy stanowi prawdziwą ozdobę wnętrza. Jak wymierzyć zasłony, dopasować ich szerokość, długość oraz ilość potrzebnego materiału oraz taśmy systemowej i kupić odpowiedni rozmiar?

Istotną kwestią, która wpływa na ogólny wygląd zasłon, a tym samym także całego pomieszczenia, jest długość. Do pomieszczeń reprezentacyjnych najbardziej odpowiedni będzie materiał sięgający do samej podłogi, ale nie opierający się na niej. Dobrze prezentować się będą także zasłony bardzo długie, których tkanina ładnie marszczy się i zawija. Błędem, którego powinniśmy unikać przy aranżacji każdego wnętrza jest wieszanie dekoracji kończących się kilkanaście centymetrów nad ziemią, widocznie za krótkich, niedopasowanych do długości firan. Jak powinniśmy dobierać długość zasłon?

Jak dobrać długość zasłon i ile materiału na marszczenie?
Jak dobrać długość zasłon i ile materiału na marszczenie?

Pamiętaj, że w domu istnieją takie pomieszczenia, w których zasłony raczej się nie sprawdzą, mowa na przykład o łazience. Tu największy sens będzie miała zasłona prysznicowa. Poznaj więc też rodzaje i ceny rolet na okna – wybór produktów jest ogromny, a możliwości aranżacji wnętrza także bardzo duże.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ