Powrót

Ile kosztuje wypożyczenie kampera na 7 i 14 dni

2.8.2021
Ile kosztuje wypożyczenie kampera na 7 i 14 dni
Autor

Wynajem kampera staje się coraz bardziej popularny. Pandemia sprawiła, że zainteresowanie tym środkiem transportu wzrosło zarówno wśród młodszego, jak i starszego pokolenia. Mobilność, możliwość przebywania w dowolnie wybranym miejscu, niezależność - to główne zalety tego środka transportu. Ile kosztuje wypożyczenie kampera na wakacje? Jakie dodatkowe opłaty należy wziąć pod uwagę? Od czego zależy cena wynajmu i czy konieczne jest uiszczenie kaucji?

Koszt wynajmu kampera na dobę – ile wynosi i od czego zależy?

Dobowy koszt wynajmu kampera zależy od kilku czynników. Do najistotniejszych, mających realny wpływ na cenę wynajmu, należą klasa i wyposażenie pojazdu. Im nowszy i lepiej wyposażony model, tym jego cena jest wyższa.

Oczywiście nie bez znaczenia jest też okres wynajmu - w wysokim sezonie (od czerwca do września) zapłacimy najwięcej, natomiast poza sezonem (zwłaszcza zimą) cena znacząco spada.

Można przyjąć, że za starszy model kampera, bez łazienki zapłacimy ok. 200-300 zł/dobę w sezonie niskim, a nowy, świetnie wyposażony model z łazienką - nawet ok. 800-1000 zł/dobę. Mówimy tutaj jednak o sporych skrajnościach. Średniej klasy kamper w wysokim sezonie nie powinien kosztować więcej niż 500-600 zł/dobę.

Ceny mogą się oczywiście różnić w zależności od umiejscowienia wypożyczalni - w większych miastach ceny będą wyższe, dlatego warto poszukiwania rozszerzyć poza swoje miejsce zamieszkania - w mniejszych miejscowościach ceny mogą być niższe nawet o połowę.

Cena wynajmu kampera w zależności od wielkości/ klasy/ wyposażenia?

 

Moda na podróżowanie kamperem sprawiła, że ich dostępność znacząco wzrosła. Wybór pojazdów z roku na rok jest większy - różnią się nie tylko wielkością, ale przede wszystkim komfortem i jakością wyposażenia. Różnica klas pojazdów, a co za tym idzie cen ich wynajmu, jest ogromna. Jakie kampery możemy znaleźć na rynku?

·       klasa B - kamper-van

Jest to rodzaj kampera, powstały na bazie zaadaptowanego, produkowanego seryjnie busa. Ten rodzaj pojazdu można podzielić na dwie kategorie - do pierwszej należą te produkowane przez profesjonalne firmy zajmujące się produkcją kamperów, a do drugiej - modele samodzielnie przekształcane i przerabiane przez właścicieli pojazdów. Niewątpliwą zaletą tego typu kampera jest mniejsze spalanie i rozwijanie większych prędkości, ale też większe możliwości postoju. Niestety ma on ograniczoną ilość miejsca, na jakości traci więc relaks i spanie użytkowników. Zdecydowanie mniejsza jest też przestrzeń bagażowa oraz brak węzła sanitarnego.

·       klasa C - kamper typu alkowa

Nazwa kampera wzięła się zapewne od umiejscowienia przestrzeni do spania, która znajduje się bezpośrednio nad kabiną kierowcy.  W nadbudówce, czyli tzw. alkowie, znajdują się dwa miejsca do spania, a pod przestrzenią sypialną umiejscowiona jest część mieszkalna, wraz z podstawowym wyposażeniem. Do dużej popularności kampera typu alkowa przyczynia się atrakcyjna cena zakupu lub wynajmu oraz całkiem spora przestrzeń do spania - w jednym pojeździe może spać od 2 do nawet 7 osób. Dodatkowo, w ciągu dnia, alkowę można wykorzystać do przechowywania bagażu, zwalniając tym samym przestrzeń mieszkalną. Ten typ kampera określany jest też jako niewielki, dzięki czemu manewrowanie pojazdem jest łatwiejsze i nie przysporzy problemów nawet mniej doświadczonym kierowcom.

·       kamper typu pół- integral

Typ pojazdu, w którym część mieszkalna jest częściowo zintegrowana z szoferką. Kabina pojazdu produkowana jest seryjnie, zaś część mieszkalna nieco wystaje poza jej obrys. Kamper taki nie posiada alkowy, co zmniejsza jego przestrzeń do spania i przechowywania bagażu, ale daje możliwość szybszej jazdy, mniejszego zużycia paliwa i...łatwiejszego przekraczania tuneli i mostów. Kampery pół-integral są niższe niż te typu alkowa.

·       kamper typu integral

Kampery zintegrowane to najbardziej luksusowe z dostępnych w Europie modeli kamperów. Ich zabudowa jest połączona z szoferką, dzięki czemu pojazd tworzy jednolitą bryłę. Taka konstrukcja pojazdu zwiększa jego aerodynamikę, pozwala też na wprowadzanie większej ilości zmian i przeróbek w części wewnętrznej pojazdu. Tego typu pojazdy są przez niektóre firmy produkowane na specjalne życzenie klientów, dzięki czemu mogą zawierać rozwiązania dopasowane do potrzeb osób z nich korzystających. Trzeba się jednak liczyć z tym, że cena takiego pojazdu jest dużo wyższa. Większa jest też jego masa własna, przez co ograniczona zostaje przestrzeń załadunkowa.

Cena wynajmu kampera w zależności od sezonu (niski/wysoki)

 

Cena wynajmu kampera jest ściśle związana z sezonowością. W przypadku kamperów sezon można podzielić na niski, średni i wysoki. Jak to wygląda na przestrzeni roku?

Ceny wynajmu/wypożyczenia kampera w zależności od sezonu
Ceny wynajmu kampera różnią się w zależności od sezony

Gdzie wynająć kamper, żeby było taniej?

 

Kampera najlepiej szukać poza większymi aglomeracjami miejskimi. Wypożyczalnie znajdujące się w dużych miastach lub ich okolicach, zazwyczaj mają dużo wyższe ceny, niż te położone w mniejszych miejscowościach lub małych miasteczkach. Jeśli zależy nam na niższej cenie wynajmu, warto pofatygować się nieco dalej - podróż do miejsca docelowego i tak powinna być tańsza od wynajmu pojazdu w dużej, znanej i drogiej wypożyczalni. Co więcej, mamy szansę na większą dostępność pojazdów. Niektóre wypożyczalnie znajdujące się poza granicami miast oferują swoim klientom parking dla samochodu na czas wynajmu kampera.

Ceny kamperów w zależności od długości wynajmu?

Niektóre wypożyczalnie wprowadzają ograniczenia dotyczące minimalnego okresu wynajmu pojazdu. W sezonie wysokim to zazwyczaj 7 dni, w średnim i niskim może on wynieść tylko 4 dni. Jeśli jesteśmy zainteresowani krótszym wynajmem, cena jest już zwykle ustalana indywidualnie.

Rabaty oferowane są zazwyczaj osobom, które decydują się na długoterminowy wynajem - powyżej 14 dni.

Inne opłaty związane z wypożyczeniem kampera

Wypożyczenie kampera to nie tylko opłata za sam pojazd, ale także inne dodatkowe koszty, które powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na mobilne wakacje. Do opłat stałych wliczane są m.in.: kaucja za wynajem kampera, opłaty serwisowe, opłaty za wyposażenie, opłaty za sprzątanie i czyszczenie.

·       Kaucja za wynajem kampera

Wszystkie wypożyczalnie kamperów pobierają kaucję zwrotną za wynajem pojazdu. Jest to rodzaj zabezpieczenia i nie ma możliwości ominięcia tej opłaty. W zależności od wypożyczalni, miejsca wynajmu i rodzaju kampera, wysokość kaucji waha się w granicach ok. 4-5 tys. złotych.

·       Opłata za przygotowanie kampera (opłaty serwisowe)

Wypożyczenie kampera to też konieczność uiszczenia opłat serwisowych. Są one różnej wysokości i dotyczą różnego typu usług. Mogą to byćnp.:

●       zwrot brudnego kampera (wewnątrz lub na zewnątrz)

●       zwrot kampera z mniejszą ilością paliwa niż przy wydaniu

●       zwrot kampera z nieopróżnionym zbiornikiem toalety chemicznej/wody brudnej

●       zwrot kampera z niepełną butlą gazową

Każda taka usługa to wydatek rzędu ok. 100-300 zł

·       Opłaty za dodatkowy sprzęt

Zazwyczaj przy wynajmie kampera trzeba się też liczyć z opłatami za dodatkowy sprzęt. Mogą to być elementy wyposażenia - krzesła, stoliki kempingowe, naczynia, organizery, grill, podręczny odkurzacz, dodatkowa butla gazowa. Zazwyczaj koszt ten waha się w granicach ok. 200-400 zł za zestaw.

Na co uważać podczas wypożyczania kampera?

 

Jest kilka ważnych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę wypożyczając kampera. Jedną z najważniejszych jest dokładne zapoznaniesię z umową wynajmu, opłatami serwisowymi, wysokością kaucji czy...VAT-em.

Ceny podawane bez vat

 

Spora część wypożyczalni podaje ceny za wynajem oraz inne usługi, opłaty serwisowe czy nawet kaucję jako kwotę netto. Trzeba pamiętać, że do ceny każdej usługi należy dodać podatek VAT w wysokości 23%. Jeśli o tym zapomnimy możemy się mocno zdziwić odbierając rachunek finalny. VAT to niemal ¼całej wartości usługi, a przy większej kwocie, może być wyjątkowo dotkliwa dla domowego budżetu.

Kaucja za wynajem kampera

 

Część osób, która decyduje się na wynajem kampera, zapomina o tym, że jest to wartościowy pojazd, za który pobierana jest kaucja zwrotna. W zależności od modelu, stanu pojazdu czy wyposażenia może wynosi ona przynajmniej kilka tysięcy złotych. Oczywiście podlega zwrotowi (w przypadku braku szkód itp.), ale dopiero po oddaniu kampera do wypożyczalni. Warto więc mieć na uwadze fakt, że spora gotówka ulega zamrożeniu i nie będziemy mogli zniej korzystać.

Co wchodzi w skład ceny wynajmu a za co trzeba dopłacać? 

Cena wynajmu kampera to jedno, drugą kwestią są dodatkowe opłaty za usługi lub elementy wyposażenia pojazdu. Poniżej przedstawiamy przykładową listę rzeczy, które mogą być wliczone w cenę wynajmu, lub za które trzeba uiścić dodatkową opłatę.

Cena wynajmu kampera - co zawiera, czego nie zawiera - infografika
Czego może nie zawierać cena wynajmu kampera

Ile kosztuje podróżowanie kamperem?

 

Podróżowanie kamperem, wbrew pozorom, nie należy do najtańszych opcji spędzania wakacji. Oprócz dość wysokiego kosztu wynajmu dobowego, wysokiej kaucji oraz dodatkowych opłat nie wliczonych w cenę wynajmu, dochodzą przecież opłaty za benzynę, parkingi, postoje czy autostrady. Ile to wszystko kosztuje?

 

Ile pali kamper? Ile zapłacimy za benzynę?

 

Średnie spalanie  kamperów, oczywiście przy założeniu ekonomicznej jazdy, to około 10-11 litrów na 100 kilometrów. W takiej sytuacji koszt wyjazdu na zagraniczne wakacje w Europie, to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych w dwie strony za samo paliwo. Oprócz tankowania paliwa, średnio co około 2000 km należy pamiętać o uzupełnianiu płynu AdBlue (płyn katalityczny- mieszanina mocznika i wody demineralizowanej wpływająca na ograniczenie emisji złych spalin) w kamperze – koszty takiego płynu są stosunkowo niewielkie - kilka złotych za 1 l.

Gdzie można parkować i spać w kamperze?

 

Jeśli na wakacje kamperem wybieramy się w Polsce to problemów z parkowaniem i spaniem być nie powinno. Pojazd ten jest traktowany jak samochód osobowy, w związku z czym można nim zaparkować wszędzie tam, gdzie się zmieści i nie będzie przeszkadzał innym użytkownikom czy pojazdom znajdującym się w pobliżu. Najlepiej wybierać duże parkingi lub specjalnie do tego przeznaczone kempingi. Tylko na tych ostatnich można swobodnie korzystać ze wszelkich dobroci kampera - rozkładać markizy, stoły, krzesła itd. Niestety w Polsce wciąż takich miejsc jest stosunkowo mało lub nie ma ich wcale, zazwyczaj są płatne (i to całkiem sporo), a ich standard niestety pozostawia wiele do życzenia. Niektórzy próbują parkować w miejscach nieoznaczonych, lasach itp. - trzeba się jednak liczyć z tym, że w wielu takich miejscach jest wyraźny zakaz parkowania i postoju dla kamperów. Jeśli chcemy zatrzymać się na posesji prywatnej trzeba uzyskać zgodę właściciela.

Inaczej ma się sytuacja poza granicami Polski. Szczególnie na zachodzie, ale również w Skandynawii, infrastruktura dla kamperów jest bardzo dobrze rozwinięta - mnogość parkingów, specjalnych miejsc postojowych (często bezpłatnych) i specjalnych kempingów dla miłośników kamperów to norma. Warto korzystać z takich udogodnień, bo w przypadku parkowania “na dziko” możemy się liczyć z wysokimi karami.

Poniżej przepisy dotyczące nocowania w kamperze w najpopularniejszych destynacjach wakacyjnych:

●       Austria i Niemcy- nocowanie w kamperze jest dozwolone, jeśli dalszą jazdę uniemożliwia zmęczenie kierowcy. Postój może się jednak odbywać tylko na ściśle wyznaczonych zasadach: bez rozstawiania dodatkowego sprzętu, bez używania podkładów poziomujących pod koła itp.

●       Chorwacja, Słowenia i Szwajcaria - w tych krajach grożą wysokie mandaty za parkowanie w miejscach niewyznaczonych  i natychmiastowe odprowadzenie na najbliższy kemping.

●       Portugalia i Hiszpania - Od 9 stycznia 2021 zakaz nocowania na dziko obowiązuje również w Portugalii, a od 8 maja 2021w całym regionie Walencji w Hiszpanii. Ale nie oznacza to, że w tych krajach nie ma miejsc, w których można legalnie nocować za darmo.

●       Norwegia, Rumunia, Francja - dozwolone jest nocowanie na dziko (oczywiście z wyłączeniem miejsc, w których jest to wyraźnie zabronione). Zazwyczaj jest jednak potrzebna zgoda właściciela, jeśli zachodzi możliwość, że znajdujemy się na terenie prywatnym.  

 

Jak jest z opłatami za autostrady itp.?

 

Opłaty dla kamperów za autostrady są zależne od kraju, przez który przejeżdżamy. Zazwyczaj można nabyć winietę kilkudniową  -  jej koszt ustala odpowiedni organ nadzorczy danego kraju.

W których krajach europejskich trzeba się liczyć z opłatami za autostradę dla podróżujących kamperem? Należą do nich: Austria, Czechy, Chorwacja, Czarnogóra, Francja, Niemcy, Norwegia, Słowenia, Włochy, Portugalia, Szwajcaria, Hiszpania, Słowacja, Polska.

 

Ile kosztuje wypożyczenie kampera na 7 i 14 dni?

 

Koszt wynajmu kampera na wyjazd wakacyjny obejmuje nie tylko wynajem, ale i dodatkowe opłaty serwisowe, opłaty za wyposażenie, paliwo, opłaty drogowe, kaucję. W zależności od długości wynajmu cena może być bardziej konkurencyjna. Oczywiście nie ma szansy na oszczędzeniu na paliwie czy opłatach drogowych, ale wiele wypożyczalni oferuje zniżki za wynajem, jeśli jest on dłuższy niż 14 dni.

W niskim sezonie za 7-dniowy wynajem zapłacimy ok. 2,5-3tys. zł, zaś w sezonie wysokim ok. 4 tys. zł.

Za wynajem na 14 dni odpowiednio 2 razy więcej, chyba że wypożyczalnia zastosuje specjalny rabat za wynajem długoterminowy. Zazwyczaj nie jest on jednak wyższy niż 5% całej kwoty.

Wynajem czy zakup kampera? Co się bardziej opłaca

 

W zależności od tego, czy jesteśmy miłośnikami podróżowania busem przez świat czy świeżynkami w tej dziedzinie, warto dobrze przemyśleć i przekalkulować koszty związane zarówno z zakupem, jak i wynajmem kampera.

Kamper na własność to nie tylko olbrzymi jednorazowy wydatek wynoszący przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale również wszelkie opłaty eksploatacyjne, ubezpieczenia czy koszty związane z przechowywaniem pojazdu w ciągu roku. Odradza się zakup kampera osobom, które wyjeżdżać planują tylko raz w roku, mieszkają w bloku, bez możliwości wynajmu czy zakupu miejsca do parkowania pojazdu lub mają mocno ograniczony budżet. Kamper na własność to niemały wydatek całoroczny, dlatego warto najpierw się zastanowić, czy jego zakup tak naprawdę nam się opłaca.

Wynajem daje swobodę - jest to z góry określona kwota, którą wydatkujemy jednorazowo. Nie ma dodatkowych ubezpieczeń, a w ciągu roku nie trzeba martwić się o miejsce do parkowania czy postoju pojazdu. Oczywiście może odstraszać wysoka cena wynajmu czy kaucja, ale dla tych, którzy chcą się sprawdzić na tego typu wakacjach, to idealna opcja, wykluczająca przeinwestowanie.

Ile kosztuje nowy kamper?

 

Cena nowego kampera zależy od bardzo wielu czynników -rodzaju, klasy, standardu wyposażenia. Ich cena może się wahać od 200 do 400tys. złotych.

Ile kosztują używane kampery?

 

Używany kamper to zdecydowanie mniejszy wydatek. Jego cena zależy od klasy, modelu, standardu wyposażenia, ale też stanu zużycia. Najtańsze kampery wymagające przeróbek i remontów można kupić już za ok. 30-40tys. zł. Wyższej klasy modele to wydatek rzędu ok. 90-100 tys. zł.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ