Powrót

Ile kosztuje badanie poziomu hormonów?

8.1.2019
Ile kosztuje badanie poziomu hormonów?
Autor
Anna Dobrzanska

Nagle zauważamy spadek nastroju, problemy z koncentracją, pamięcią i zebraniem myśli. Choć dobrze się odżywiamy, zmienia się nasza waga, a włosy, skóra i paznokcie nie są w najlepszym stanie. Dlaczego tak się dzieje? Problemem może okazać się poziom hormonów we krwi. To właśnie one mogą być odpowiedzialne za zmiany w naszym wyglądzie, samopoczuciu i zachowaniu. Mają też kluczowe znaczenie dla kobiet w ciąży lub wszystkich, którzy starają się o dziecko. Ile kosztują badania hormonalne i kiedy powinniśmy je wykonać?

Przyczyny zachwiania równowagi hormonalnej

Jakie są przyczyny zaburzeń hormonalnych? Mogą być one spowodowane czynnikami genetycznymi, przyjmowanymi lekami lub rozwijającą się chorobą lub zapaleniem. Wpływ na nie ma również nasz stan emocjonalny oraz wysoki poziom stresu, który wzmaga wydzielanie się kortyzolu. Ogromne znaczenie ma również nasz styl życia. Otyłość lub zbyt niska masa ciała, zaburzenia metabolizmu spowodowane nieprawidłowym odżywianiem, zbyt dużo soli, cukru, konserwantów, kofeiny oraz alkoholu w diecie – to wszystko może prowadzić do problemów z poziomem hormonów we krwi.

Kiedy zrobić badania hormonalne

Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do wielu zmian w funkcjonowaniu naszego organizmu. Są one widoczne w naszym zachowaniu oraz wyglądzie. Skonsultujmy się z lekarzem, kiedy zauważymy u siebie nagły, utrzymujący się spadek energii, problemy ze snem, pamięcią i koncentracją, a nawet tendencję do wahań nastroju lub depresji. Jeśli jesteśmy ciągle zmęczeni, przygnębieni i towarzyszy nam nieustanna gonitwa myśli, wykonajmy badania hormonalne zlecone przez endokrynologa. Niepokojące sygnały możemy też wychwycić gołym okiem.

O zaburzeniach hormonalnych świadczą problemy z utrzymaniem wagi, które pojawiają się nawet wtedy, kiedy przestrzegamy zasad zdrowego odżywiania i uprawiamy sport. Złe funkcjonowanie naszego organizmu zauważymy także na skórze. Mogą pojawić się na niej przebarwienia lub trądzik, a u kobiet często także nadmierne, ciemne owłosione w miejscach tj. uda, brzuch, plecy, pośladki i twarz. Z drugiej strony zaburzenia hormonalne stanowią jedna z przyczyn wypadania włosów.

Hormony są niezwykle ważne dla funkcjonowania kobiecego i męskiego układu rozrodczego, dlatego badania powinniśmy wykonać również wtedy, kiedy zauważymy związane z nim niepokojące symptomy. Należą do nich zaburzenia miesiączkowania: zbyt obfite, skąpe i nieregularne krwawienia lub ich całkowity zanik. Hormony płciowe wpływają także na funkcje seksualne oraz poziom libido. Najczęstszym powodem przeprowadzania badań hormonalnych są jednak problemy z płodnością oraz utrzymaniem ciąży. Warto je wykonać zarówno wtedy, kiedy mamy problemy z poczęciem, jak również planując dziecko czy już będąc w ciąży. Porównanie poziomu hormonów w różnych okresach jest bardzo ważne dla zdrowia matki i nienarodzonego dziecka. Innymi powodami, dla których kobiety powinny zbadać poziom hormonów jest moment przed dobraniem odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych lub okres przed lub w trakcie menopauzy.

Badanie poziomu hormonów – jak wygląda i jak się do niego przygotować

Badania hormonalne wyglądają jak standardowe pobranie krwi. Przed zgłoszeniem się na nie, należy jednak przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad, które mogą mieć wpływ na wyniki. Powinniśmy przyjść wyspani i wypoczęci, najlepiej w godzinach porannych. Przed badaniem poziomu hormonów nie powinniśmy również jeść. Pamiętajmy nie tylko o tym, aby zrezygnować ze śniadania, ale także z obfitej, tłustej kolacji. Powinniśmy być na czczo około 12 godzin. Zaleca się również – po konsultacji z lekarzem – odstawienie leków, witamin oraz ograniczenie wysiłku fizycznego, stresu i aktywności seksualnej. Nie możemy również pić alkoholu. U kobiet szczególnie ważne jest ustalenie z lekarzem ginekologiem lub endokrynologiem terminu wykonania badania. Na poziom hormonów bardzo znaczący wpływ ma faza cyklu miesiączkowego. Dla każdej ustalono osobne normy, ponieważ w trakcie miesiączki ilość hormonów płciowych wzrasta i opada.

Ile kosztują badania hormonów kobiecych - infografika
Ile kosztują badania hormonów kobiecych - infografika

Ile kosztuje badanie hormonów kobiecych

Kilka szczególnie ważnych hormonów determinuje kobiecość i sprawia, że wyglądamy i funkcjonujemy w charakterystyczny dla płci pięknej sposób. Odpowiadają za płodność oraz pomagają wtedy, kiedy nosimy w sobie nowe życie. Regulują ważny dla funkcjonowania organizmu cykl menstruacyjny, poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci oraz nastrój. Kiedy warto zbadać poziom hormonów kobiecych?

Kiedy zbadać poziom estrogenów?

Estrogen to jeden z najważniejszych hormonów żeńskich. Występuje w trzech postaciach: estronu, estradiolu i estriolu. U kobiet w ciąży pojawia się również kolejna odmiana: estetrol. Poziom tych hormonów zmienia się wraz z trwającym cyklem miesiączkowym. Najmniej jest go w czasie miesiączki, a najwięcej w momencie owulacji. Z tego względu jest bardzo ważny dla kobiet, które starają się o dziecko, ponieważ to on przygotowuje ich narządy rozrodcze do zapłodnienia.Na organizm kobiety źle wpływa zarówno niedobór, jak również nadmiar tego hormonu. Jednym z symptomów ostrzegawczych jest zaburzony cykl miesiączkowy. Powinniśmy zgłosić się na badania nie tylko wtedy, kiedy krwawienie całkowicie zaniknie, ale także przy zbyt obfitych, skąpych lub nieregularnych okresach. Niedobór estrogenów może także prowadzić do problemów z popędem seksualnym, jak również zajściem w ciążę. Ta przypadłość jest również widoczna w zmianach wyglądu. U kobiet ze zbyt niską ilością tego hormonu we krwi można zauważy pojawienie się nadmiernego owłosienia w miejscach, w których zazwyczaj występuje ono u mężczyzn. Mogą również pojawić się problemy z osteoporozą. Szkodliwy dla zdrowia kobiety jest również nadmiar estrogenów, który może być związany z chorobami jajników lub przyjmowanymi lekami. Badania powinniśmy wykonać, jeśli zauważymy problemy z wagą mimo zdrowego stylu życia, często pojawiają się u nas nudności lub wymioty oraz migreny. Nadmiar estrogenu prowadzi także do spadku samopoczucia. Przeprowadzone prywatnie badanie tego hormonu to koszt około 20-35 zł.

Kiedy zbadać poziom progesteronu?

Szczególnie ważny dla kobiet planujących dziecko lub będących w ciąży jest wydzielany przez jajniki progesteron. To on przygotowuje ją do zapłodnienia, a następnie dba o bezpieczeństwo mamy i nienarodzonego jeszcze maluszka. Po porodzie współpracuje także z estrogenem, by umożliwić i podtrzymać laktację. Jeśli wtedy zbytnio spadnie, mogą pojawić się zmiany w zachowaniu i obniżenie samopoczucia, prowadzące nawet do depresji poporodowej. Poziom progesteronu spada także podczas miesiączki. To z tego powodu możemy wtedy odczuwać zatrzymywanie się wody w organizmie, skutkujące obrzękami. Badania wykonuje się nie tylko w momencie, kiedy planuje się zajście w ciążę, ale także przy podejrzeniach chorób jajników oraz problemach z zaburzonym cyklem miesiączkowania. Cena badania progesteronu to około 20-35 zł.

Kiedy zbadać poziom prolaktyny?

Wydzielana przez przysadkę mózgową prolaktyna (PRL) to kolejny hormon, którego poziom powinny kontrolować kobiety planujące powiększenie rodziny lub będące w ciąży. Kiedy są one w stanie błogosławionym lub po porodzie, ilość wzrasta, by umożliwić i wywołać laktację, zahamować miesiączkowanie oraz owulację. Poziom prolaktyny powinny również badać kobiety, które mają problem z płodnością, ponieważ nadmiar może utrudniać zajście w ciążę. Hormon ten odpowiada także za napięcie i zaspokojenie seksualne. Jego ilość może także wzrosnąć pod wpływem stresu, po wysiłku fizycznym, posiłkach i niektórych lekach. Dlatego, jeśli chcemy mieć dzieci, powinniśmy zadbać o relaks oraz zdrowe odżywianie, a także skonsultować z lekarzem wpływ przyjmowanych przez nas leków na prolaktynę i inne hormony. Ile kosztuje badanie prolaktyny? Zapłacimy za nie około 20-35 zł

Kiedy zbadać poziom hormonu LH i FSH?

Z poziomem estrogenów związany jest hormon FSH (folikulotropina) oraz LH (lutropina) , które pobudzają jego produkcję i odpowiadają za libido i płodność. Badania tych hormonów wykonuje się w diagnostyce bezpłodności. FSH służy on również do jej leczenia, ponieważ odpowiada za niezbędne do zapłodnienia jajeczkowanie. Nieprawidłowy poziom FSH i LH we krwi może objawiać się zaburzeniami cyklu miesiączkowania. Wzrasta w okresie menopauzy lub pod wpływem chorób jajników. Koszt badania każdego pojedynczego hormonu to około 20-30 zł. W ofercie wielu klinik znajdziemy również łączone pakiety badań hormonów płciowych.

Badanie hormonalne mężczyzn

Odpowiedni poziom hormonów jest istotny nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. To one determinują ich cechy, są odpowiedzialne za poziom libido, potencję i płodność. Warto sprawdzać ich poziom również dla zdrowia, bo szybko wykryte wahania, mogą pomóc w diagnozowaniu wielu chorób.

Kiedy zbadać poziom testosteronu?

Najważniejszym i podstawowym hormonem męskim jest zaliczany do androgenów testosteron. Wpływa on na funkcjonowanie jąder, potencję i płodność. Nieprawidłowy poziom testosteronu we krwi może być objawem wielu schorzeń, m.in.: infekcji, chorób jąder, przysadki lub podwzgórza oraz poważnych chorób genetycznych. Jego poziom obniża się również u mężczyzn, którzy mają problem z alkoholem lub stosują sterydy. Poziom testosteronu powinniśmy zbadać, jeśli długo i bezskutecznie staramy się o dziecko lub mamy problem z poziomem libido. Badania poziomu testosteronu kosztują około 30-45 zł.

Ile kosztują badania hormonów męskich - infografika
Ile kosztują badania hormonów męskich - infografika

Kiedy zbadać poziom estrogenu, progesteronu i LH u mężczyzn?

Na zdrowie mężczyzny mają wpływ także hormony, które kojarzymy raczej jako kobiece, czyli estrogen, progesteron i LH. Ten pierwszy ma znaczący wpływ na płodność, ponieważ wzmacnia ruch plemników, dzięki czemu łatwiej o zapłodnienie. Warto sprawdzać jego poziom, ponieważ wczesne wykrycie zbyt dużej ilości może pomóc w wykryciu nowotworu jądra. Zbyt wysoki lub niski poziom progesteronu zwiastuje u mężczyzn nieprawidłowe funkcjonowanie nadnerczy, podwzgórza i przysadki. Kiedy planujemy dziecko szczególnie ważna nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn jest luteotropina, która reguluje poziom testosteronu. Koszt badań poziomu każdego z hormonów to około 20-35 zł.

Kiedy badać i ile kosztują badania na tarczycę

Badania hormonalne często wykonuje się także po to, aby sprawdzić, czy tarczyca pracuje prawidłowo. Jej funkcjonowanie ma wpływ nie tylko na nasz organizm, ale także wygląd oraz zachowanie. Poziom TSH (tyreotropina), FT3 (trójjodotyronina), FT4 (tyroksyna) oraz dodatkowych hormonów wskazanych przez lekarza endokrynologa powinniśmy sprawdzić, jeśli zauważymy znaczną zmianę wagi – zarówno chudnięcie i tycie bez wyraźnego powodu, zmiany diety czy aktywności fizycznej – jak również spadek nastroju, tendencję do depresji, problemy z koncentracją i pamięcią. Wyraźnym sygnałem, że z naszą tarczycą dzieje się coś złego, jest również pogorszenie stanu włosów, paznokci i skóry. Jeśli zauważymy niepokojące sygnały, udajmy się na konsultację, podczas której endokrynolog przyjrzy się okolicom naszej szyi. Właśnie tutaj znajduje się ten ważny organ. Jeśli zauważy wyraźne zgrubienia, guzki, problemy z przełykaniem oraz połączy je z wywiadem na temat symptomów, powinien skierować nas na badania hormonalne, które wykażą nadczynność lub niedoczynność tarczycy. O tym, że cierpimy na nadczynność tarczycy mogą świadczyć:

 • problemy ze snem, bezsenność
 • nerwowość i spadek koncentracji
 • nadmierne pocenie się
 • zaburzenia rytmu serca
 • spadek masy ciała bez uzasadnienia w diecie i trybie życia
 • częste biegunki
 • osłabienie i brak energii
 • dreszcze, podwyższona temperatura
 • u kobiet: rzadsze, bardziej skąpe miesiączki

Niedoczynność tarczycy możemy poznać po następujących objawach:

 • problemach z koncentracją i pamięcią
 • ciągłym odczuwaniu chłodu
 • wypadaniu włosów
 • suchej skórze
 • łamliwych paznokciach
 • nadwadze, spowolnionym metabolizmie
 • anemii
 • zaparciach
 • zmęczeniu
 • u kobiet: bardziej obfitych, dłuższych miesiączkach

Badanie pojedynczego hormonu tarczycy to koszt około 25-30 zł.

Ile kosztują badania hormonalne

Czy badania hormonalne można wykonać bezpłatnie? Lekarz rodzinny, który ma umowę z Narodowym Funduszem zdrowia może wydać nam skierowanie na sprawdzenie podstawowych poziomu hormonów we krwi. Przy niektórych schorzeniach może to jednak nie wystarczyć i potrzebne będą bardziej szczegółowe badania. Musimy również uzbroić się w cierpliwość i przygotować się na dość długie kolejki. Ile kosztują badania hormonalne wykonywane prywatnie? Ceny podawane są za każdy pojedynczy hormon i wahają się od 20 do nawet 300 zł za bardziej skomplikowane badania w szczególnych przypadkach, np. AMH w badaniu niepłodności.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ