Powrót

Ile kosztują rodzinne wakacje po sezonie?

20.7.2021
Ile kosztują rodzinne wakacje po sezonie?
Autor
Anna Dobrzanska

Zagraniczne wakacje dla coraz szerszego grona Polaków nie są już wydatkiem ponad możliwości. Nadal mogą jednak stanowić duże obciążenie dla domowego budżetu. Warto więc szukać okazji, które pozwolą skorzystać z atrakcyjnej oferty wypoczynkowej, a przy tym nieco zaoszczędzić.

Wakacje po sezonie wydają się najlepszym rozwiązaniem. Podpowiadamy, jak tanio zorganizować wypoczynek dla całej rodziny w okresie jesiennym.

Jak organizować tanie wakacje za granicą?

Wybór zagranicznych wakacji po sezonie jest przede wszystkim okazją do oszczędności średnio 20-30% w stosunku do cen obowiązujących w szczycie sezonu wypoczynkowego. Najbardziej okazyjne oferty last minute kosztują już od ok. 1300 zł za osobę za tygodniowe wakacje. Dla porównania, w szczycie sezonu podobne oferty mogą kosztować ok. 2000 zł. Wybierając się na wakacje po sezonie, we wrześniu, październiku czy nawet listopadzie, korzystamy nie tylko z okazyjnych ofert cenowych. Możemy też spodziewać się, że hotele i kurorty wypoczynkowe będą nieco mniej obłożone. Pozwoli to uniknąć tłoku w trakcie zwiedzania czy wypoczynku na plaży. Znajdziemy dla siebie więcej miejsca w restauracji, barze, ale i w środkach komunikacji miejskiej. Szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi może to być bardzo wygodne.

Wakacje po sezonie – dokąd pojechać jesienią?

Dla wielu turystów to pogoda jest kluczowym motywem wyboru zagranicznych wakacji po sezonie. Wbrew pozorom to również jest mocny argument za wyborem wakacji poza sezonem.  Osoby nieprzepadające za upałami mogą wybrać się na egzotyczne wakacje w czasie, kiedy temperatury spadają do łagodnego poziomu. Z kolei miłośnicy prażącego słońca chętnie przedłużą sobie lato, w okresie jesiennym wyjeżdżając w rejony, gdzie trwa ono dalej.

Polacy na posezonowe wakacje nadal najchętniej wybierają popularne ciepłe kraje europejskie, czyli np. Grecję, Hiszpanię, Włochy czy Portugalię. Przyjazny jesienny klimat i stosunkowo korzystne ceny znajdziemy też w Chorwacji, Bułgarii czy Albanii.

Jeśli pragniemy przede wszystkim słońca i ciepła, sprawdzą się nieco bardziej egzotyczne Turcja, Egipt, Tunezja czy Maroko. Natomiast poszukiwaczom wyjątkowych wrażeń biura podróży proponują oferty wycieczek na przykład do dalekiej Azji.  Poniżej prezentujemy listę przykładowych kierunków podróży na październik, listopad i grudzień. Podajemy średnie temperatury powietrza i średnie temperatury wody w wybranym okresie. Łatwo zauważyć, że im zimniejszy okres w Polsce, tym bardziej odległe są miejsca, w których musimy poszukiwać łagodnego klimatu.

Gdzie na wakacje poza sezonem - temperatury, ceny
Gdzie na wakacje poza sezonem - temperatury, ceny

Ile kosztują rodzinne wakacje po sezonie?

Ile uda nam się zaoszczędzić, wybierając rodzinne wakacje po sezonie? Aby to sprawdzić, porównujemy przykładowe ceny pobytu w trzech wybranych krajach. Podane ceny uwzględniają przeloty w obie strony, tygodniowy pobyt na miejscu i wyżywienie All Inclusive. Trzeba podkreślić, że wskazane ceny mają tylko charakter orientacyjny i pozwalają oszacować oszczędności, jakie przynosi wybór zagranicznych wakacji po sezonie. Konkretna oferta, jaką dostaniemy w biurze podróży będzie zależeć od miejsca, do którego chcemy się udać, ale również od kosztów ubezpieczenia, a nawet wieku dzieci (za maluchy często – choć nie zawsze – opłata nie jest pobierana lub jest odpowiednio niższa).

Ile kosztują wakacje poza sezonem - ile można zaoszczędzić? Infografika
Ile kosztują wakacje poza sezonem - ile można zaoszczędzić? Infografika

Prześledźmy jeden z przykładów. Zakładając zniżkę dla dzieci, wyjazd z rodziną do Grecji w sierpniu(2+2), kosztowałby ok. 7000-8000 zł, w październiku takie wakacje mogą kosztować ok. 5500 zł. Jesienne oszczędności w tym wypadku mogą sięgnąć więc ok. 1500 zł. Przed podjęciem decyzji o wyborze miejsca na urlop warto odpowiednio się przygotować. Szczególnie w przypadku podróży do krajów pozaeuropejskich, jak Egipt czy Tunezja, konieczna jest wizyta na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w celu sprawdzenia, czy MSZ nie wystosowało ostrzeżenia dla osób podróżujących do tych krajów.

Sprawdź też ceny w Bułgarii>>

Wakacje po sezonie - dlaczego warto?
Wakacje po sezonie - dlaczego warto?

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ