Powrót

Dofinansowanie na ocieplenie domu: jak i kto skorzysta?

12.1.2022
Dofinansowanie na ocieplenie domu: jak i kto skorzysta?
Autor
Anna Dobrzanska

Założenie paneli fotowoltaicznych, wymiana okien czy instalacja pompy ciepła to tylko niektóre ze sposobów, które mają na celu zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Zanim jednak zaczniemy oszczędzać, musimy sporo zainwestować. Dlatego zanim rozpoczniemy prace modernizacyjne,  warto najpierw sprawdzić, czy można dostać dofinansowanie na ocieplenie domu.

Przejdź do sekcji artykułu:

  1. Czy jest jakieś dofinansowanie do ocieplenia domu?
  2. Dofinansowanie z programu czyste powietrze
  3. Dofinansowanie do ocieplenia domu i termomodernizacji w 2021 roku
  4. Dofinansowanie na ocieplenie poddasza, ocieplenie zewnętrzne domu czy na nowy piec?
  5. Czy istnieją programy dofinansowujące ocieplenie nowego domu?
  6. Jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu? Kto może liczyć na dotację?
  7. Gdzie składać wnioski o dofinansowanie ocieplenia domu?
  8. Dofinansowanie nie wystarczyło na wszystkie prace związane z termomodernizacją? Kredyt czy pożyczka na ocieplenie domu?

Czy jest jakieś dofinansowanie do ocieplenia domu?

Czy są dotacje na ocieplenie domu? Tak! Obecnie najlepszą formą pomocy, jaką możemy w tym zakresie otrzymać jest program Czyste Powietrze, który powstał w 2018 roku. Celem programu jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, dlatego też w ramach tego projektu możemy starać się o dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła, np. panele fotowoltaiczne.

Dofinansowanie z programu czyste powietrze

Dofinansowanie na ocieplenie domu z programu Czyste Powietrze możemy otrzymać w dwóch formach: jako zwykła dotacja bądź jako dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. W przypadku drugiej formy oznacza to, że wsparcie finansowe otrzymamy po zakończeniu prac termomodernizacyjnych i zostanie ono przekazane na spłatę części lub całości kredytu wykorzystanego na wydatki związane z przedsięwzięciem.

Dofinansowanie do ocieplenia domu i termomodernizacji w 2021 roku

W 2021 roku jedynym zapewnionym przez rząd programem, z którego będziemy mogli liczyć na dotacje do ocieplenia domu, to wspomniane wyżej Czyste Powietrze. Warto zwrócić uwagę na możliwość łączenia dofinansowania z tego projektu z podatkową ulgą termomodernizacyjną. Trzeba mieć tylko na uwadze, że od podatku możemy odpisać tylko tę część wydatków, która nie była sfinansowana za pomocą rządowego programu.  

Dowiedz się, dla kogo przeznaczona jest ulga termomodernizacyjna i jak z niej skorzystać>>

Dofinansowanie na ocieplenie poddasza, ocieplenie zewnętrzne domu czy na nowy piec?

Dofinansowanie do wymiany pieca i ocieplenia domu to najbardziej ogólny sposób, w jaki można opisać projekt Czyste Powietrze. Tempo, w jakim rozwija się kryzys klimatyczny zmusiło do podjęcia stanowczych kroków, dlatego zakres prac termomodernizacyjnych, jakimi został objęty ten program daje bardzo szerokie pole manewru właścicielom domów, którzy chcą zwiększyć termoizolację swoich mieszkań.

Według informacji ze strony rządowej projektu, oprócz wymiany starych pieców na paliwo stałe na nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła, możemy liczyć także na wsparcie finansowe na wiele innych przedsięwzięć. Wśród nich znalazły się  instalacja centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, utworzenie systemu wentylacji mechanicznej oraz stworzenie mikroinstalacji fotowoltaicznej. Z programu Czyste powietrze możemy także skorzystać, gdy szukamy dofinansowania na ocieplenie poddasza czy wymianę drzwi i okien.

Czy istnieją programy dofinansowujące ocieplenie nowego domu?

Czyste Powietrze dla nowych domów? Niestety już nie. Choć druga wersja programu wprowadziła wiele udogodnień, niestety zmieniła kryteria przyznawania dotacji, co spowodowało, że dofinansowanie do ocieplenia nowego domu stało się nieaktualne.  


Jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu? Kto może liczyć na dotację?

Skoro już wiemy, na jakie działania możemy otrzymać wsparcie, należy wyjaśnić jak otrzymać dotację na ocieplenie domu i jakie warunki należy spełnić, aby wniosek na termomodernizację budynku został uznany.

Program Czyste Powietrze jest przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100000 zł.[1]

Skąd wiadomo, jakie dofinansowanie do ocieplenia domu nam przysługuje? Kwota dotacji zależna jest od naszych dochodów. Osoby, których dochody nie przekraczają 100 000 zł rocznie mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 30 000 zł. Na jeszcze większe wsparcie mogą liczyć Ci, których dochody nie przekraczają 1 400 zł miesięcznie(w przypadku gospodarstw wieloosobowych) bądź 1 900 zł miesięcznie(gospodarstwa jednoosobowe). Takie osoby mogą otrzymać nawet 37 000 zł dotacji.

Warto wspomnieć, że wniosek o dofinansowanie na ocieplenie domu można składać na projekty zakończone, w trakcie realizacji oraz jeszcze nierozpoczęte.

Gdzie składać wnioski o dofinansowanie ocieplenia domu?

W przypadku programu Czyste Powietrze wniosek można złożyć na dwa sposoby:

1) złożenie papierowego wniosku –osobiście lub pocztowo – do oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiskai Gospodarki Wodnej obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek, na który próbujemy otrzymać dotację.

2) złożenie e-wniosku przez Internet za pomocą portalu rządowego gov.pl: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze

Dofinansowanie nie wystarczyło na wszystkie prace związane z termomodernizacją? Kredyt czy pożyczka na ocieplenie domu?

Co w momencie, gdy wydatki związane z remontami przerosły zakładany budżet lub nasz wniosek o termoizolację domu nie został uznany? Zamiast rezygnować z prac modernizacyjnych warto rozważyć pożyczkę lub kredyt na ocieplenie budynku.

W takiej sytuacji przewagą pożyczki nad kredytem jest znacznie łatwiejszy dostęp. Proces uzyskania pożyczki jest zdecydowanie prostszy, a ilość formalności zredukowana do minimum. Np. w vivus.pl można otrzymać pożyczkę całkowicie online, bez wychodzenia z domu. A dodatkowo, pierwsza pożyczka w vivus.pl do 3000 zł to 0% RRSO (przykład reprezentatywny na końcu artykułu).


https://czystepowietrze.gov.pl

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ