Powrót

Co spakować na wakacje - lista rzeczy do druku pdf

20.7.2022
Co spakować na wakacje - lista rzeczy do druku pdf
Autor
Anna Dobrzańska

Sezon wakacyjny już w pełni, więc warto zastanowić się nad tym, co zabrać ze sobą na długo wyczekiwany urlop. W zależności od destynacji i wybranego środka transportu, lista niezbędnych akcesoriów może się różnić. O czym powinniśmy pamiętać pakując walizkę na wyjazd? I dlaczego warto sporządzić listę rzeczy do spakowania?

 

Co spakować na wakacje - lista rzeczy podstawowych

 

W wakacyjnej walizce nie powinno zabraknąć kilku rzeczy - w pierwszej kolejności warto przygotować dokumenty, pieniądze i podstawowe leki. W zależności od długości pobytu i destynacji, warto też przemyśleć ilość i rodzaj ubrań oraz obuwia. Co będzie najpotrzebniejsze?

 

Co spakować do apteczki na wakacje

 

Przygotowanie apteczki turystycznej warto zacząć od znalezienia odpowiedniej kosmetyczki lub plastikowej, transparentnej saszetki, do której można zapakować najpotrzebniejsze leki. Materiałowa kosmetyczka będzie lżejsza i bardziej poręczna, ale za to plastikowa saszetka będzie bardziej wytrzymała i zapewni lepszą ochronę zawartości. Rodzaj opakowania warto też dostosować do środka transportu i rodzaju bagażu - np. w przypadku podróży samolotem i podręcznej walizki lepiej zdecydować się na poręczną, transparentną saszetkę.

 

Jeśli chodzi o zawartość apteczki turystycznej, to nie powinno w niej zabraknąć takich rzeczy jak:

 

●    leki przyjmowane na stałe,

●    leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe,

●    leki na kaszel i ból gardła,

●    leki na alergię,

●    leki na chorobę lokomocyjną,

●    repelenty,

●    plastry na odciski,

●    produkty na oparzenia słoneczne,

●    żel na stłuczenia i oparzenia,

●    woda utleniona,

●    płyn antyseptyczny,

●    plastry z opatrunkiem,

●    gaza jałowa i bandaż opatrunkowy.

Co spakować do kosmetyczki na wakacje

 

W wakacyjnej kosmetyczce nie powinno zabraknąć zarówno produktów do codziennej higieny, jak i przyborów kosmetycznych. Oczywiście najważniejsze będą produkty codziennego użytku:

 

●    szczoteczka i pasta do zębów,

●    szampon do włosów,

●    żel pod prysznic,

●    krem do opalania z filtrem,

●    krem po opalaniu,

●    kremy i balsamy nawilżające,

●    chusteczki odświeżające,

●    żel antybakteryjny.

 

Jeśli zdecydujemy się na zabranie kolorowych kosmetyków, warto wybrać zamienniki, np. zamiast klasycznego fluidu sprawdzi się krem BB. Pakując do kosmetyczki kolorowe kosmetyki warto też pamiętać o zabraniu płynu lub chusteczek do demakijażu.

 

Do kosmetyczki warto też spakować podstawowe przyrządy kosmetyczne tj. pęseta czy małe nożyczki.

Jakie dokumenty zabrać na wakacje

 

W państwach należących do strefy Schengen (Austria, Belgia, Czechy, Dania Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, POLSKA, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja) do przekroczenia granicy wystarczy ważny dowód osobisty. Jeśli wybieramy się do kraju spoza strefy Schengen, dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest aktualny paszport. To jedyny dokument poświadczający tożsamość obywatela Rzeczypospolitej Polski zagranicą.

 

W niektórych krajach istnieje obowiązek posiadania wizy na wjazd do kraju. Przed wyjazdem warto sprawdzić - na własną rękę lub u organizatora wyjazdu, czy taka wiza będzie niezbędna w przypadku wybranej destynacji. Obowiązek przedstawienia wizy spoczywa na podróżującym, więc lepiej uniknąć niespodzianek i zawczasu sprawdzić tą kwestię.

 

Podróżując po Europie warto wyrobić kartę EKUZ- Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, która obowiązuje na terenie Unii Europejskiej oraz w następujących krajach: Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria. W przypadku niefortunnego zdarzenia uprawnia ona do pomocy medycznej, której koszty pokrywane są z ubezpieczenia krajowego. Niektórzy decydują się również na wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej chroniącej przed innymi szkodami lub nieprzewidzianymi losowymi wypadkami. W przypadku dzieci warto zabrać ze sobą książeczkę zdrowia z aktualną kartą szczepień.

 

Jeśli na wakacje podróżujemy z biurem podróży warto wydrukować i spakować potwierdzenia dokonania i opłacenia rezerwacji.

 

Prawo jazdy warto zabrać ze sobą tylko w przypadku, kiedy podczas wakacji planujemy wynajem samochodu. Podczas pandemii popularna stała się aplikacja MyObywatel, w której poza certyfikatami poświadczającymi szczepienie przeciw Covid, można pobrać takie dokumenty jak dowód osobisty czy prawo jazdy.

Co zabrać na wakacje - lista rzeczy PDF do druku
Pobierz listę PDF z rzeczami do spakowania!

Gotówka czy karta płatnicza? Pieniądze na wakacjach

 

Wiele osób twierdzi, że w dzisiejszych czasach zabieranie gotówki na wakacje jest nierozsądne. W przypadku zgubienia saszetki lub kradzieży, możemy bowiem zostać bez środków. W związku z tym większość decyduje się na zabranie karty płatniczej (najczęściej walutowej), kredytowej lub karty, która umożliwia wymianę walut online, za pośrednictwem aplikacji.

 

Krajowa karta płatnicza, jeśli nie ma możliwości podpięcia konta walutowego, może być najdroższą opcją - prowizje pobierane za przewalutowanie są zwykle najwyższe z możliwych. Jeśli posiadamy konto walutowe, możemy spokojnie płacić w walucie, którą wpłacimy na konto. Konta walutowe są jednak obsługiwane w najpopularniejszych walutach. Mimo mniejszej popularności gotówki jako środka płatniczego na wakacjach, warto pamiętać, że są miejsca, w których nie zapłacimy kartą - bilety komunikacyjne w miejscu docelowym, bazary, niektóre restauracje. Wtedy gotówka okazuje się niezbędnym elementem, który chociaż w niewielkiej ilości, warto spakować do torebki.

Jakie buty zabrać na wakacje?

 

To, jakie obuwie warto zabrać na wakacje zależy głównie od kierunku wyjazdu. W przypadku kierunków typowo wakacyjnych, kiedy większość czasu spędzamy na plaży, najlepiej sprawdzi się lekkie obuwie: klapki, sandały, mokasyny.

 

Jeśli jednak nastawiamy się na zwiedzanie i długie godziny marszu, lepiej spakować do walizki wygodne obuwie sportowe lub trekkingowe. Nawet na z pozoru wypoczynkowych wyspach, może się okazać, że wybranie się w głąb wyspy to nie lada wyprawa i wyzwanie, podczas którego obuwie stanowi kluczowy element wyposażenia turystycznego. Jeśli planujemy na wyjeździe uprawiać poranny jogging, musimy pamiętać o zabraniu odpowiedniego obuwia.

 

Jakie ubrania zabrać na wakacje

 

Niezależnie od kierunku warto zabrać ubrania, które można łatwo ze sobą łączyć, i które umożliwiają ubieranie się na tzw. “cebulkę”. Dzięki temu przygotujemy się zarówno na ciepłe dni, jak i te nieco chłodniejsze. W walizce nie powinno zabraknąć wygodnej bluzy czy swetra, ale też t-shirtów i wygodnych, długich spodni. Może się również przydać cienka kurtka przeciwdeszczowa.

 

Co spakować na wakacje samolotem?

 

Jeśli podróżujemy samolotem, szczególnie podczas długich lotów międzykontynentalnych, przyda się specjalna poduszka podróżna typu rogal. Dzięki niej wygodnie spędzimy czas w fotelu pasażera. Do poduszki warto dołożyć mały kocyk lub poncho, którym okryjemy się w czasie lotu.

 

Aby umilić sobie lot warto zabrać ze sobą czytnik z ebookami lub audiobookami albo tablet z filmami czy serialami do obejrzenia. Przydadzą się też słuchawki, aby nie przeszkadzać innym pasażerom w podróży.

 

Dla wygody warto na długi lot ubrać się wygodnie i luźno - dresy, legginsy czy luźne spodenki będą zdecydowanie bardziej komfortowe niż jeansy czy sukienki.

 

Warto też spakować do bagażu podręcznego kilka ulubionych przekąsek.

Co spakować na wakacje z niemowlakiem oraz małym dzieckiem?

 

Wakacje z niemowlęciem lub małym dzieckiem to dla wielu nie lada wyzwanie - listę rzeczy do zabrania trzeba naprawdę dobrze przemyśleć, aby na miejscu obyło się bez zaskoczeń. Na pierwszym miejscu warto zastanowić się nad dokumentami: paszport, książeczka zdrowia i szczepień czy numer do pediatry to obowiązkowy “element” dziecięcego bagażu.

 

Planowanie wyposażenia można rozpocząć od listy sprzętów do przewożenia dziecka. W zależności od tego, z czego korzystamy na co dzień, mogą to być:

 

●    wózek,

●    nosidełko lub fotelik samochodowy,

●    chusta.

 

Oprócz tego warto pamiętać o akcesoriach całkowicie niezbędnych przy maluszku:

 

●     zestawy ubranek/akcesoriów na każdą pogodę: bluzeczki (lub body) z krótkim i długim rękawem oraz na ramiączkach, krótkie i długie spodenki, ciepła i cieńsza bluza, kurtka przeciwdeszczowa, bielizna, piżama, nakrycia głowy, buty, strój kąpielowy, okulary ochronne przeciwsłoneczne;

●     środki higieniczne: płyn do kąpieli z szamponem (2 w 1), krem nawilżający, chusteczki nawilżane, żel antybakteryjny, nocnik lub nakładki na toaletę, płyn do prania w saszetkach;

●     ulubiona maskotka, zabawki, książeczki i gry podróżne;

●     jedzenie, picie i przekąski na drogę,

●    pojemna torba do wózka, osłona przeciwsłoneczna i folia przeciwdeszczowa.

Oczywiście nie można zapomnieć o podręcznej apteczce. Przy dzieciach może być ona wykorzystywana częściej niż przy wyjazdach dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę przeciwsłoneczną - krem dla dzieci z najwyższym filtrem, okulary słoneczne dla dzieci, koszulki UV i nakrycia głowy.

Co spakować na wakacje nad morze?

 

Jeśli wybieramy się nad morze, oprócz podstawowych rzeczy tj. klapki, strój kąpielowy czy ręcznik, warto wyposażyć się w akcesoria plażowe, które uprzyjemnią wypoczynek.

 

Ostatnimi czasy, miejsce klasycznych parawanów zajęły łatwe do przewożenia i złożenia namioty plażowe - ochraniają przed słońcem, ale też wiatrem i piachem.

 

Dla amatorów plażowania i spędzania czasu w plenerze polecamy zaopatrzenie się w lodówkę turystyczną - dzięki niej nie tylko łatwo schłodzimy napoje, ale może ona posłużyć do przechowywania i przenoszenia przekąsek.


Jeśli wybieramy się na plaże z kamienistym dnem - warto wyposażyć się w buty ochronne do pływania. A jeśli lubimy oglądać podwodny świat to świetnym pomysłem będą maski i rurki do snorkellingu.

Co spakować na wakacje w góry?

 

Niezależnie od pory roku, do pieszych wędrówek warto zaopatrzyć się nie tylko w trekkingowe obuwie, ale również w odzież i bieliznę termoaktywną oraz odpowiednie skarpety, chroniące przed otarciami i pęcherzami. Takie skarpety dostaniemy w sklepach turystycznych - pamiętajmy, że stopy podczas takich wędrówek wymagają szczególnej troski.

 

Przyda się również termos do napojów, wysokoenergetyczne batony i słodycze, które dodadzą energii podczas wielogodzinnych wędrówek.

 

Do plecaka warto też zapakować płaszcz przeciwdeszczowy - nawet latem pogoda w górach może zmienić się dosłownie w kilka chwil. Nie zapomnijmy o ochronie przeciwsłonecznej - nakrycie głowy i wysoki filtr to podstawa nie tylko nad morzem.

 

Co spakować na wakacje do Grecji, Turcji czy Egiptu - czyli rzeczy, które szczególnie przydadzą się w poszczególnych krajach

 

Wybierając się w podróż do niektórych krajów warto sprawdzić, czy nie panują tam jakieś nietypowe zwyczaje, o których jako turyści powinniśmy pamiętać i przestrzegać.

 

W krajach śródziemnomorskich tj. Grecja czy Chorwacja warto pamiętać o tym, że większość plaż to plaże kamieniste. W związku z tym niezbędne będzie specjalne obuwie do przemieszczania się po plaży i do kąpieli w morzu. Dzięki niemu można uniknąć zranienia o kamieniste dno oraz uchronić się przed nieprzyjemnym w skutkach spotkaniem z jeżowcami, które masowo można znaleźć w Morzu Śródziemnym.

 

Jeśli wybieramy się na wakacje do krajów arabskich warto zaopatrzyć się w odpowiednie leki (probiotyki, środki wspierające trawienie, leki przeciwbiegunkowe). Odmienna flora bakteryjna może sprawić, że bez wspomagania się odpowiednimi preparatami, urlop możemy spędzić w hotelu ze względu na problemy jelitowe.

 

Kraje arabskie to też miejsce, w których niezwykle popularne są miejskie stragany i targowiska - w takich miejscach płacić można jedynie gotówką, w związku z czym warto wcześniej wyposażyć się w odpowiednią ilość danej waluty. Gotówka przydaje się też w knajpach, w których brak napiwku może stanowić obrazę dla obsługi.

 

W Turcji warto zabrać ze sobą nie tylko gotówkę, aby móc swobodnie płacić za przejazdy małymi busikami między miastami, ale również chusty do okrycia - do niektórych zabytków nie wejdziemy, jeśli nie będziemy posiadać odpowiedniego dla miejsca stroju. Ta sama sytuacja spotka nas we Włoszech - rzymskich kościołów jest ponad 300, a wstęp do każdego z nich wymaga odpowiedniego ubrania.

 

Wyjeżdżając do krajów egzotycznych warto nie tylko zaopatrzyć się w preparaty przeciw insektom, ale wcześniej lepiej upewnić się, czy nie powinniśmy wykonać szczepień ochronnych. Warunki panujące na miejscu i zagrożenia chorobami egzotycznymi, mogą stanowić dla nas poważny problem, dlatego zawczasu warto się przed nimi ochronić.

 

W Tajlandii natomiast nie można używać kremów do opalania zawierających oksybenzon, oktinoksat, enzacamene czy butyloparaben - środki te doprowadzają do bielenia raf i niszczą larwy koralowców - zakaz dotyczy również turystów, a nierespektowanie go może się wiązać z karą finansową.

 

Zanim wyruszymy w podróż warto więc dokładnie prześledzić zasady panujące w danym kraju i przygotować się na podróż jeszcze tutaj, w Polsce, aby urlop spędzić spokojnie i bez niepotrzebnego stresu.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ