Powrót

Budżet osobisty z perspektywy kobiety

25.2.2016
Budżet osobisty z perspektywy kobiety
Autor
Anna Dobrzanska

Gdyby nie było kobiet, wszystkie pieniądze na całym świecie nie miałyby żadnego znaczenia – powiedział multimilioner Aristotelis Onasis. Jakie znaczenie zaś mają pieniądze dla kobiet? Dlaczego to one do dziś zarządzają domowym budżetem?

Strażniczka domowego budżetu

Kobiety stanowią największą grupą konsumencką w Polsce. Oczywiście wydają nie tylko na siebie, ale przede wszystkim na rodzinę.To kobiety najczęściej:

  • robią codzienne zakupy,
  • wybierają sprzęty i akcesoria domowe,
  • zaspokajają potrzeby dzieci,
  • planują wakacje,
  • dbają o domowy budżet.

Jednocześnie część z nich rezygnuje z pracy zawodowej i poświęca się dzieciom lub dbaniu o dom, tracąc w ten sposób finansową niezależność. Jeśli to ich świadomy i przemyślany wybór, nie ma w tym nic złego. Życie bywa jednak nieprzewidywalne, niezależnie od tego, na jak mocnych fundamentach opiera się wasza rodzina. Dlatego bez względu na to, czy jest się aktywnym zawodowo czy nie, zawsze warto zadbać o zwiększenie swojego finansowego bezpieczeństwa.

Zarządzanie domowymi finansami

Żeby nabrać właściwego podejścia do zarządzania swoimi pieniędzmi, warto przemyśleć swój stosunek do nich. Czym dla ciebie są pieniądze? Środkiem do innych celów, potwierdzeniem własnej wartości, a może sposobem na osiągnięcie spokoju i poczucia bezpieczeństwa?

Dominika Nawrocka, autorka książki „Kobieta i pieniądze”, mówi:Mniej się martwić, lepiej się odżywiać, mieć mniej stresu, mieć więcej przestrzeni na twórczość i rozwój, mieć po prostu dostatniejsze, dłuższe i szczęśliwsze życie. A co najważniejsze, możemy same to sobie zapewnić – mówi w wywiadzie dla portalu Sukces Pisany Szminką.

Inteligencji finansowej i umiejętności zarządzania domowym budżetem można wypracować. Jeśli zarabiasz niewiele i wydaje ci się, że nic na to nie poradzisz, a kłopoty finansowe będą ci towarzyszyć przez całe życie, powinnaś zmienić sposób myślenia. Jeżeli jest odwrotnie – na wszystko cię stać i wydaje ci się, że nie musisz sobie zaprzątać głowy sprawami finansowymi, bo nie narzekasz na brak pieniędzy – również powinnaś zmienić sposób myślenia. Obie te sytuacje mogą się zmienić. Warto wypracować w sobie proaktywny stosunek do własnego życia i wziąć sprawy w swoje ręce.

Jak zadbać o kobiece finanse?

kobiecy budżet domowy

Własne niezależne oszczędności

Pracujesz i zarabiasz? Idealnie. Jeżeli jesteś singielką, cała pensja jest do twojej dyspozycji. Jeśli jednak jesteś z kimś w związku i macie wspólne konto, z którego większość środków przeznaczacie na wydatki rodzinne, choćby niewielką część własnej pensji powinnaś odkładać na własne potrzeby i oszczędności.Oszczędności na czarną godzinę to podstawa finansów osobistych. Powinnaś mieć lokatę lub konto oszczędnościowe, do którego masz łatwy dostęp i możesz z niego skorzystać w razie nieprzewidzianych sytuacji. Nigdy nie wiadomo, kiedy nagle będziesz musiała zapłacić za dentystę albo naprawę pralki (jeśli jesteś singielką). A może pewnego dnia zechcesz rozpocząć studia podyplomowe, nauczyć się języka angielskiego lub zainwestować we własną firmę? Posiadanie poduszki finansowej ułatwia podejmowanie ważnych decyzji życiowych. Przydaje się też, kiedy spotykają nas kłopoty – choroba, wypadek czy rozpad związku.

Urlop macierzyński a finanse

Wiele kobiet rezygnuje z pracy, by zająć się dziećmi. Jeśli dopiero planujesz macierzyństwo, zadbaj o to, żeby być ubezpieczoną w ZUS. Umowa o pracę na czas nieokreślony zapewnia ci prawo do urlopu macierzyńskiego i zasiłku. Jeśli zajdziesz w ciążę podczas trwania umowy na czas określony, pracodawca ma obowiązek przedłużyć ci ją do dnia porodu. Dzięki temu również nabędziesz prawo do rocznego urlopu macierzyńskiego. Z zasiłku macierzyńskiego mogą korzystać także kobiety, które pracują na podstawie umowy zlecenie, pod warunkiem że zgodziły się na dobrowolne odprowadzanie składki chorobowej do ZUS. Zasiłek macierzyński należy się również matkom prowadzącym działalność gospodarczą.Istnieje spora grupa kobiet, które nie mają pod opieką małych dzieci, ale rezygnują z pracy zawodowej, żeby zająć się prowadzeniem domu. W takiej sytuacji warto poszukać sposobu na dorobienie chociażby niewielkich pieniędzy. Może uda ci się wykorzystać swoje hobby, umiejętności czy wolny czas i sprzedawać własne wypieki albo ręcznie robioną biżuterię? Nawet niewielkie własne pieniądze dadzą ci satysfakcję i zwiększą twoje bezpieczeństwo finansowe.

Oszczędności na nagłe wypadki

Ty albo Twój mąż jesteście jedynym żywicielem rodziny? Porozmawiajcie na temat ubezpieczenia na życie. Jeżeli stanie się coś złego, czy będziecie mieli gdzie mieszkać i z czego żyć? Ewentualne nieszczęścia to trudny temat, który zwykle odsuwamy od siebie. Dorosły i odpowiedzialny człowiek powinien jednak zmierzyć się również z trudnymi sprawami. Jeżeli w twojej rodzinie są osoby, które nie są samodzielne finansowo – powinny być zabezpieczone na wypadek nieszczęścia.Warto rozmawiać ze swoim partnerem o finansach. To ważne szczególnie wtedy, gdy wasze dochody są różne. Jasność w tej kwestii zaprocentuje wzajemnym zaufaniem i poczuciem bezpieczeństwa.

Zabezpieczenie finansowe na przyszłość

Jeżeli pracujesz na etacie, pracodawca powinien odprowadzać za ciebie składki. Emerytura wypłacana z ZUS prawdopodobnie jednak nie będzie wysoka.Warto dodatkowo oszczędzać na emeryturę. Metod jest wiele:

  • załóż rachunek emerytalny IKE lub IKZE,
  • oszczędzaj na lokacie,
  • inwestuj w akcje, obligacje lub inne instrumenty finansowe.

Przeanalizuj ofertę instytucji finansowych i dopasuj ją do swoich możliwości. Jeżeli nie pracujesz, tym bardziej powinnaś zabezpieczyć swoją finansową przyszłość. Renta rodzinna jest bowiem jeszcze niższa niż standardowa emerytura.

Dokształcaj się w tematyce finansów

Im więcej wiesz i rozumiesz, tym bardziej jesteś niezależna. Trzymaj rękę na pulsie swoich finansów i ekonomicznych trendów. Wciąż dokształcaj się w zakresie zarządzania budżetem domowym. Skąd czerpać wiedzę? Czytaj newsową prasę i książki dotyczące finansów osobistych. Przeglądaj poradniki i portale finansowe, czytaj blogi o tej tematyce. Nie zrażaj się pozorną trudnością tematu. W dzisiejszych czasach stosunkowo łatwo jest znaleźć cenną wiedzę podaną w przystępny sposób.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ