Powrót

Wakacyjny planer budżetu - PDF do druku

31.7.2022
Wakacyjny planer budżetu - PDF do druku
Autor

Wakacje to wyczekiwana przyjemność, ale też duże koszty. Galopująca inflacja sprawiła że wiele osób zrezygnowało z wakacji, są też tacy, którzy zamienili all inclusive w Grecji na pole namiotowe nad polskim morzem. Zwłaszcza w obecnej sytuacji warto przygotować się do wakacji jak do projektu finansowego. Budżet wakacyjny powinien być podstawowym narzędziem, z którym zasiądziesz do planowania wyjazdów i podróży - dzięki niemu dokładnie rozplanujesz wydatki i zapewnisz sobie spokojny wypoczynek w trakcie całego urlopu. Pobierz planer w formie pdf i przekonaj się o jego zaletach w praktyce!

Planowanie wakacji ma wymiar ekonomiczny!

 

Tak jak w codziennym życiu, tak i podczas wakacji planowanie ma sens. Pozwala zaoszczędzić cenny czas, niweluje stres, daje poczucie kontroli i pozwala oszczędzić pieniądze. A przecież nie od dziś wiadomo, że spokojna głowa to podstawa efektywnego odpoczynku.

 

●    Zaplanowana podróż to oszczędność czasu

 

 

Kilka lub kilkanaście dni urlopu w ciągu roku to bezcenny czas, który możemy poświęcić na odpoczynek od codziennej pracy i obowiązków. Z takich chwil większość z nas chce czerpać garściami i wykorzystać je jak najlepiej i jak najpełniej. Nie bez powodu mówi się, że w dzisiejszym świecie czas jest walutą i jest “droższy od pieniędzy”. A czas wakacji to dla wielu jedyny moment w roku na naładowanie baterii i prawdziwy reset.

 

Planowanie daje kontrolę nad czasem - dzięki niemu możemy przygotować się na najróżniejsze sytuacje, a co za tym idzie zapobiec marnotrawieniu czasu już na urlopie. Na przykład wcześniej uzupełniona lista rzeczy do spakowania na wyjazd sprawi, że unikniemy biegania po sklepach i tracenia czasu na zakupy. Plan zwiedzania pozwoli szybciej i sprawniej poruszać się na miejscu, a zakup biletów online uchroni przed staniem w zatłoczonych kolejkach do kasy.

 

Wakacje są w końcu po to, aby wypoczywać i się relaksować, a mając plan nie trzeba szukać, zastanawiać się, sprawdzać - wystarczy tylko realizować i odhaczać kolejne punkty z listy.  

 

●    Planowanie wakacji to oszczędność pieniędzy

 

Planowanie wakacji to też niewątpliwie oszczędność pieniędzy. Dobrze przygotowana i skompletowana lista rzeczy do zabrania uchroni nas przed zbędnymi wydatkami na miejscu. Korzystając z planera tygodniowego jesteśmy w stanie dokładnie rozpisać i zaplanować każdy dzień urlopu - począwszy od noclegu na zwiedzaniu kończąc. Dzięki takiej rozpisce możemy efektywnie zaplanować podróż - przemieszczać się od punktu do punktu, zaplanować posiłki w hotelu lub na mieście i zrobić listę zabytków do zobaczenia. To wszystko zaś pozwala z dużą dokładnością oszacować dzienny budżet i mieć nad nim kontrolę podczas całego wyjazdu. Jeśli będziemy się trzymać planu, nie damy się ponieść wakacyjnemu szaleństwu i pieniądze wydamy zgodnie z wcześniejszymi założeniami.

           

●    Planując podróż unikasz stresu i negatywnych emocji

 

Planowanie niweluje stres i falę negatywnych emocji, które pojawiają się, kiedy nagłe sytuacje po prostu zaskakują. A wakacje są przecież po to, aby odpocząć, zrelaksować się i oczyścić głowę z codziennych problemów. Każdy z nas przeżył kiedyś stresującą sytuację w trakcie urlopu i z pewnością nikt nie chce jej powtórzyć. Zamiast szukać odpowiedniego pociągu na ostatnią chwilę czy błądząc po mieście w poszukiwaniu hotelu, warto wcześniej zaplanować kwestie związane z podróżą, transportem oraz prześledzić opinie o hotelach, restauracjach i miejscach wartych odwiedzenia. Dzięki temu nie tylko zyskamy wiedzę i wybierzemy lepiej, ale też będziemy spokojniejsi i nie będziemy się stresować tym, co już dawno zostało zaplanowane i ustalone.

Budżet wakacyjny - dlaczego warto podzielić go na dwie części

 

Budżet wakacyjny dobrze jest podzielić na 2części - wydatki zaplanowane i wydatki rzeczywiste. Dzięki temu możemy z dnia na dzień kontrolować finanse i łatwo obliczyć czy danego dnia wydaliśmy więcej czy mniej pieniędzy i wprowadzić ewentualne zmiany w kolejnych dniach. Jeśli jednego dnia przekroczymy budżet, w kolejnym można zrezygnować np. z zaplanowanej wcześniej atrakcji i odwrotnie - jeśli okaże się, że zaoszczędziliśmy - kwotę nadwyżki można przeznaczyć na inne wydatki w kolejnych dniach pobytu.

●    Budżet planowany

 

Budżet planowany to spis najważniejszych wydatków i kosztów, które trzeba będzie ponieść w trakcie urlopu. Do budżetu planowanego wlicza się transport, noclegi, jedzenie oraz koszty biletów wstępu i innych atrakcji. W przeciwieństwie do opłat za hotele czy podróż, koszty wyżywienia, zwiedzania i innych zaplanowanych atrakcji warto podzielić na dni, dzięki czemu łatwiej jest kontrolować całościowy budżet dzienny i ewentualnie przerzucić wydatki na inne dni już w trakcie trwania urlopu, nie przekraczając przy tym zakładanego budżetu.

 

 

●    Tracker wydatków

 

Tracker wydatków pozwala na bieżąco kontrolować koszty wyjazdu. Dzięki niemu możemy naocznie obserwować wydatki, sprawdzać, czy nie przekraczają zakładanego przed wyjazdem budżetu i na każdym etapie wiedzieć, ile pieniędzy pozostało jeszcze do dyspozycji.

 

Budżet wakacyjny budżet na podróż pdf

Budżet na noclegi i transport - co warto wziąć pod uwagę?

 

Przy planowaniu budżetu na noclegi i transport warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczną sumę wydatków.

 

Jeśli podróż będzie się odbywać samochodem warto wcześniej sprawdzić ceny benzyny, szczególnie w przypadku zagranicznych wyjazdów. Dodatkowo warto się zastanowić nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia, które w razie awarii pokryje koszty naprawy czy holowania. Niemniej ważna będzie też analiza trasy - bardzo często zapominamy, że na wielu odcinkach autostrad trzeba umieszczać opłaty - do budżetu trzeba więc wpisać również opłaty za płatne odcinki dróg.

 

W przypadku podróży samolotem warto wcześniej zastanowić się, ile sztuk bagażu będzie niezbędne, bo każda z nich to dodatkowy koszt do budżetu zarówno w czasie podróży na wakacje, jak i podczas powrotu z urlopu. Jeśli podróż odbywa się z dziećmi warto prześledzić, czy w liniach lotniczych przysługują dodatkowe bagaże bez opłat lub czy trzeba płacić dodatkowo za przewiezienie wózka lub fotelika dziecięcego.

 

Jeśli zaś chodzi o noclegi to także w zależności od typu podróży - czy odbywa się ona bezpośrednio czy odcinkami, z dziećmi czy bez - warto przygotować się na ewentualne dodatkowe noclegi na trasie. Nawet jeśli podróżujemy sami może się okazać, że warunki atmosferyczne lub zwyczajne zmęczenie zatrzymają nas gdzieś w drodze i konieczne będzie wynajęcie pokoju w hotelu - taki koszt również warto wziąć pod uwagę przy planowaniu budżetu. Wybierając hotel czy pensjonat dobrze jest sprawdzić wszelkie dodatkowe koszty - czy np. korzystanie z klimatyzacji lub lodówki nie jest płatne. W przypadku campingów i pól namiotowych, zwróćmy uwagę na opłaty za prąd itp. - w ostatnich czasach zwiększyły się znacząco. Wybierając nocleg warto też przekalkulować, czy bardziej opłaca się wziąć nocleg ze śniadaniem czy taniej wyjdzie przygotowanie śniadania samemu. No i kolejna kwestia - to, że hotel, który położony jest na uboczy jest tańszy, wcale nie musi oznaczaćoszczędności - sprawdźmy, czy nie wydamy więcej na środki transportu, którymi będziemy się poruszać.

 

Budżet na jedzenie w podróży -dlaczego planer posiłków to świetny pomysł

 

 

Wyżywienie w trakcji wakacji to spory element całego budżetu. Warto wcześniej zaplanować i zorganizować wyżywienie w trakcie całego pobytu. W przypadku niektórych osób wyżywienie może być już wpisane w koszt wakacji (np. wykupionych w biurze podróży).

 

Wynajmując domek lub mieszkanie można też zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków, ale w takiej sytuacji należy wliczyć koszty zakupu produktów spożywczych w stawkach obowiązujących wdanym kraju/kurorcie - pamiętajmy, że w kurortach i miejscach turystycznych ceny takich produktów mogą być dużo wyższe.

 

Jeśli zdecydujemy się na stołowanie się w lokalnych restauracjach warto wcześniej sprawdzić ceny i znaleźć restauracje z dobrymi opiniami i w miarę korzystnymi cenami - lepiej wybrać te nieco oddalone od głównych, turystycznych punktów. Ustalając budżet warto też pamiętać o doliczeniu opłat za serwis czy napiwki - w niektórych krajach są one dopisywane do rachunku.

 

Budżet na atrakcje: bilety wstępów, rozrywka

 

Wybierając destynację zazwyczaj planujemy też zwiedzenie najważniejszych atrakcji czy zabytków. Jak tylko ustalimy wakacyjne must-see dobrze jest sprawdzić koszt biletów wstępu - może się okazać, że w niektóre dni wstęp jest bezpłatny lub tańszy. Korzystna opcją jest też zakup biletów online - niektóre muzea sprzedając wejściówki wcześniej, pobierają niższą opłatę za wstęp, a dodatkowo możemy uniknąć kolejek do kasy, szczególnie w gorącym okresie turystycznym.

 

Budżet na to, czego nie przewidzimy

 

Każde wakacje to też koszty nieprzewidziane. Budżet na niespodziewane wydatki należy koniecznie wpisać do planera podróży. W trakcie wyjazdu mogą się przecież wydarzyć wypadki czy choroby, które wymagają interwencji lekarskiej lub wykupienia specjalistycznych leków. Mogą też pojawić się okazje zakupowe, o których wcześniej nie pomyśleliśmy, a są warte rozważenia. W takim wypadku można skorzystać ze środków zapasowych, ale pamiętając, żeby dysponować nimi rozsądnie i z zimną głową, a nie pod wpływem chwili czy kaprysu.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ