Powrót

Tradycyjne potrawy wielkanocne – lista i kosztorys przygotowania

1.2.2022
Tradycyjne potrawy wielkanocne – lista i kosztorys przygotowania
Autor
Anna Dobranska

Zza rogu wygląda już wielkanocny zając, a w sklepowych witrynach zagościły pisanki. To znak, że zbliża się Wielkanoc i już wkrótce starym, polskim zwyczajem większość z nas usiądzie do świątecznego stołu. Aby spędzić ten czas jak najlepiej, będziemy chcieli ugościć naszą rodzinę tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. Co więc znajdzie się na naszych stołach i co musi znaleźć się na naszej liście zakupów, aby wszystkie te potrawy można było przygotować? Na jaki wydatek musimy się przygotować idąc na zakupy do marketu?

Jajka na Wielkanoc – tradycyjnie najważniejsza wielkanocna potrawa

Nie da się ukryć, że jajko to podstawa Wielkanocy. Wkładamy je do święconki, kroimy do barszczu, faszerujemy je i dodajemy do sałatek. Pisanki, obok baranka wielkanocnego, są najpopularniejszym elementem świątecznych dekoracji.

Jak wybrać najlepsze jajka? Ile kosztują?

Jajka to podstawa wielkanocnych potraw, dlatego należy zadbać, aby były one najwyższej jakości. Aby mieć pewność, że wybrane przez nas jajka są zdrowe, zwróćmy uwagę na oznakowanie umieszczone na skorupce – informuje nas ono o rodzaju chowu, z jakiego pochodziła kura. Najlepiej wybierać te oznakowane numerami 0 oraz 1.

„0” oznacza, że kura pochodzi z ekologicznego chowu, to znaczy, że żyła w warunkach „podwórkowych”. Miała dostęp do wolnego wybiegu na świeżym powietrzu i była karmiona paszą ekologiczną. Za 10 sztuk jaj BIO zapłacimy ok. 13 zł.

Jajka oznaczone numerem „1” pochodzą od kury z chowu wolnowybiegowego, co jak sama nazwa wskazuje, oznacza, że kura miała dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu. Za 10 sztuk takich jajek przyjdzie nam zapłacić ok. 8-11 zł.

Choć będą kusiły niższą ceną, ważne, aby nie wybierać jaj z oznaczeniem „3”. Pochodzą one od kur z niehumanitarnego chowu klatkowego.

Pomysły na wielkanocne jajka

Aż trudno uwierzyć jak wiele potraw można wyczarować bazując właśnie na jajkach. W zależności od możliwości budżetowych oraz zdolności kulinarnych można skorzystać z naprawdę wielu przepisów.

Jajka faszerowane

Wśród wielkanocnych potraw nie może zabraknąć faszerowanych jajek. Panuje tu pełna dowolność. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy, możemy pozostać przy bardziej klasycznych dodatkach, np. pieczarkach, bądź wybrać bardziej finezyjną opcję  – farsz można także zrobić z łososia czy tuńczyka. Coraz bardziej popularne staje się połączenie jajek z guacamole.

tradycyjna potrawa wielkanocna jajka faszerowane składniki infografika
Składniki na jajka faszerowane

Tradycyjna sałatka wielkanocna z jajek

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć także sałatek. Jedną z najbardziej lubianych i popularnych jest tradycyjna sałatka jarzynowa z jajkiem i grzybkami marynowanymi. Jeśli chcemy ją przygotować koniecznie musimy dopisać do listy zakupów te produkty:

tradycyjna potrawa wielkanocna sałatka warzywna składniki infografika
Składniki na sałatkę warzywną

Efektowne potrawy wielkanocne z jajek: jajka zapiekane w kokilkach

Jeśli chcemy zaskoczyć naszych bliskich bardziej wyszukanym przepisem, możemy upiec jajka w kokilkach. Niezbędne oczywiście będą jajka, natomiast dodatki możemy dobrać według własnych upodobań. Bardzo często wykorzystywane są szynka parmeńska i pomidory.

tradycyjna potrawa wielkanocna jajka w kokilkach składniki infografika
Składniki na jajka w kokilkach


Zupy wielkanocne

Podstawą posiłku wielkanocnego jest zupa. W zależności od regionu panują różne tradycje, jednak w większości domów zagoszczą żurek lub barszcz biały.

Żurek czy barszcz biały – czym się różnią i ile kosztują?

Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić żurek od barszczu białego. Wyglądają one bardzo podobnie, dlatego wiele osób uważa, że są to zamiennie stosowane nazwy jednej zupy. Nic bardziej mylnego.

Podstawową różnicą między żurkiem a barszczem białym jest zakwas, na jakim są one przygotowywane. Barszcz biały jest gotowany na zakwasie pszennym, natomiast żurek na zakwasie żytnim. Żurek zawsze gotuje się na wędzące, np. wędzonym boczku, oraz białej kiełbasie i z reguły nie dodaje się do niego warzyw. Do przygotowania barszczu białego oprócz mięsa wieprzowego z kością, wędzonego boczku i białej kiełbasy potrzebna będzie włoszczyzna.

tradycyjna potrawa wielkanocna żurek składniki infografika
Składniki na wielkanocny żurek

Zupa chrzanowa, tzw. chrzanówka?

Zamiast barszczu białego czy żurku na wielkanocnym stole można także spotkać chrzanówkę. Aby ją przygotować w naszym sklepowym koszyku muszą się znaleźć:

tradycyjna potrawa wielkanocna chrzanówka składniki infografika
Składniki na zupę chrzanową

Pasztet wielkanocny – z czego można upiec pasztet i jaki jest koszt?

Sposobów, w jaki można przygotować pasztet jest naprawdę wiele. Oprócz tradycyjnych, mięsnych, coraz częściej podajemy pasztety wegetariańskie: z ciecierzycą i kaszą jaglaną bądź soczewicą i ryżem.

Chcąc przygotować szybki i łatwy pasztet drobiowy potrzebne będą:

tradycyjna potrawa wielkanocna pasztet składniki infografika
Składniki na pasztet

Ciasta i desery na Wielkanoc

Na wielkanocnym stole nie może oczywiście zabraknąć ciast. Wśród najczęściej podawanych domowych wypieków pojawiają się różnego rodzaju mazurki oraz babki drożdżowe. Wiele osób nie wyobraża sobie także Wielkanocy bez tradycyjnej paschy.  

Mazurek wielkanocny

Mazurek to symbol świąt wielkanocnych. To co wyróżnia go na tle innych ciast to wyjątkowe, bogate zdobienia, które sprawiają, że stanowi on także świąteczną dekorację. Przepisów na mazurka jest mnóstwo, jednak podstawą każdego z nich jest kruche ciasto. Wśród najczęściej wybieranych przepisów można znaleźć mazurki orzechowe, kajmakowe i czekoladowe. W zależności od tego, czym zamierzamy udekorować mazurek do naszej listy zakupów trzeba dopisać:

tradycyjna potrawa wielkanocna mazurek składniki infografika
Składniki na mazurek

Pascha

Dla wielu osób niezastąpionym elementem wielkanocnego posiłku jest pascha. Ciasto to tradycyjną potrawą rosyjską, przygotowywaną właśnie na Wielkanoc. Do jej przygotowania niezbędne są:

tradycyjna potrawa wielkanocna pascha składniki infografika
Składniki na paschę

Cieszmy się czasem spędzonym w gronie najbliższych i zadbajmy o to, aby te święta były wyjątkowe!

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ