Powrót

Pożyczka dla studenta: kiedy, jak i od kogo

17.2.2020
Pożyczka dla studenta: kiedy, jak i od kogo
Autor
Anna Dobrzanska

Jesteś studentem i potrzebujesz zastrzyku gotówki? Być może w pierwszym odruchu chcesz zwrócić się o wsparcie finansowe do mamy, taty lub kogoś z rodziny. A może wolisz zachować anonimowość i samodzielnie radzić sobie z finansowymi wyzwaniami codzienności. Coraz częściej osoby studiujące pracują, starają się o stypendium i robią wszystko, aby jak najszybciej zyskać finansową niezależność. Dla takich młodych osób, zaradnych i zorganizowanych, dobrym rozwiązaniem będzie pożyczka internetowa.

Koszty życia studenta

 • koszt mieszkania studenckiego lub akademika

Podstawowym kosztem studenckiego życia jest mieszkanie. Najtańszym rozwiązaniem jest zamieszkanie w akademiku – za miejsce w 2-3 osobowym pokoju zapłacić ok. 300-400 zł. Jeśli chcesz mieszkać sam, koszt wzrośnie prawie dwukrotnie. Możesz także wynająć pokój w samodzielnym mieszkaniu, jest to jednak zdecydowanie większy wydatek niż w przypadku akademika. W Warszawie za taki pokój zapłacisz ok. 1 000 zł (plus opłaty za media), w mniejszych miastach ceny zaczynają się od ok. 500 zł. Najdroższą możliwą opcją będzie wynajęcie kawalerki, której koszt to ok. 2 000 zł lub większego mieszkania – tu ceny zaczynają się od 3 000 zł.

 • koszty jedzenia

Do budżetu studenckiego musisz doliczyć także wydatki na jedzenie. Jeśli lubisz i potrafisz gotować samodzielnie, wystarczy Ci około 500 zł miesięcznie. Możesz skorzystać także z oferty stołówek studenckich lub barów mlecznych, gdzie zjesz smaczny i ciepły obiad za ok. 300 zł miesięcznie. Pamiętaj, aby doliczyć koszt innych posiłków w ciągu dnia, a także wyżywienie w weekendy. Łącznie powinieneś liczyć się z wydatkami rzędu 700-800 zł miesięcznie.

 • koszt biletów studenckich komunikacji miejskiej

Życie studenckie to nie tylko mieszkanie i jedzenie, musisz doliczyć również transport - studentów obowiązuje 50% zniżka na bilety komunikacji miejskiej. W zależności od miasta, w którym studiujesz, koszt ten będzie inny, zazwyczaj jest to jednak ok. 200 zł na kwartał. Musisz przewidzieć również wydatki na pomoce naukowe, ubrania i rozrywki.

Budżet studencki – skąd wziąć pieniądze? Kiedy student może potrzebować pożyczki?

Pożyczka dla studenta może ułatwić ci dopięcie budżetu oraz otworzyć przed tobą wiele możliwości. Nie traktuj jej jednak jako stałe źródło wsparcia twojego budżetu – trzeba to jasno powiedzieć. Jeśli masz kłopoty ze spłatą zobowiązań, nie masz pracy ani stypendium, nie decyduj się na pożyczkę. Pamiętaj, że z takiej formy dofinansowania trzeba umieć korzystać, aby nie stała się obciążeniem. Dlatego pożyczaj odpowiedzialnie.

Sprawdź również poradnik: 5 sposobów na tanie życie studenckie.

Pożyczka dla studenta będzie niezastąpioną pomocą, gdy potrzebujesz jednorazowego finansowego wsparcia. Na przykład w sytuacjach, gdy pojawi się godna uwagi i atrakcyjna oferta, a także nagły, losowy problem:

 •         kurs języka hiszpańskiego lub projektowania stron internetowych;
 •         elegancki strój na rozmowę rekrutacyjną;
 •         pieniądze na naprawę samochodu lub zakup nowego komputera;
 •         możliwość odstąpienia miejsca na szkoleniu „AutoCAD dla zaawansowanych”.

Takich potrzeb może być wiele, ale co zrobić jeśli do wypłaty zostały dwa tygodnie, a stypendium dostaniesz dopiero za miesiąc. W takiej sytuacji szybka pożyczka może być dobrym rozwiązaniem. W VIVUS pierwsza pożyczka to 0%RRSO (Przykład reprezentatywny na końcu artykułu, na dole strony), to znaczy, że oddajesz tyle, ile pożyczyłeś. Dodatkowo, pożyczkę możesz wziąć bez wychodzenia z domu, przez Internet i nie będą Ci potrzebne żadne zaświadczenia.

Chwilowe kłopoty finansowe studenta lub nagłe wydatki

Każdy student miewa czasami chwilowe problemy finansowe. Wkraczając w dorosłość, na drodze może pojawić się wiele nieoczekiwanych problemów. Najważniejsze jest to, by nie załamywać rąk i szukać odpowiednich rozwiązań i możliwości finansowania projektów. Szybkim zastrzykiem gotówki może być pożyczka, którą spłacisz w kolejnym miesiącu.

Pamiętaj jednak, że pożyczka dla studenta nie sprawdzi się, jako stałe źródło wsparcia budżetu. Jeśli masz kłopoty ze spłatą zobowiązań, nie masz pracy ani stypendium, nie decyduj się na pożyczkę. Oceń realnie swoje możliwości finansowe - pamiętaj, że z takiej formy dofinansowania trzeba umieć prawidłowo korzystać, a źle spożytkowana, będzie tylko obciążeniem. Pożyczaj odpowiedzialnie i nie decyduj się na wsparcie finansowe pod wpływem emocji.

Pieniądze dla studenta – skąd pożyczyć gotówkę?

 • Zdolność kredytowa studenta w banku

Student może skorzystać z kredytu dla młodych osób na korzystnych warunkach. Problemem może okazać się jednak brak historii kredytowej oraz ograniczenia dla osób bez umowy o pracę i zaświadczeń o zatrudnieniu. Musisz liczyć się także z długim procesem weryfikacji, wieloma formalnościami i obostrzeniami.

 • Pożyczka od rodziny

To jeden z najprostszych sposobów na dodatkową gotówkę, który nie wiąże się też z dodatkowymi opłatami. Jeśli rodzice lub bliskie osoby mają możliwość wsparcia cię finansowo, możesz zdecydować się na takie rozwiązanie. Niestety, może dać to sygnał rodzinie, że prawdopodobnie nie radzisz sobie z życiem w innym mieście. Musisz liczyć się z dodatkowymi pytaniami i troską najbliższych.

Pożyczka od rodziny - umowa i podatek. Sprawdź!

 • Pieniądze od znajomych

Możesz skorzystać także ze wsparcia finansowego znajomych, jeśli w twoim otoczeniu są osoby pracujące lub posiadające oszczędności. Minusem takiego rozwiązania jest zazwyczaj krótki czas spłaty, młode osoby są aktywne, żyją szybko i w każdym momencie mogą potrzebować zwrotu pożyczki.

 • Stypendia i zapomogi dla studentów z uczelni

Studenci mogą liczyć na wsparcie finansowe z uczelni. Można uzyskać je na dwa sposoby – w formie stypendium lub zapomogi. Pierwsze rozwiązanie wiąże się z bardzo dobrymi wynikami w nauce lub trudną sytuacją materialną i przyznawane są na początku każdego semestru. Zapomoga to pomoc dla studentów, którzy znajdą się w nagłej i trudnej sytuacji finansowej, przez co nie mają wystarczających środków do życia. Warunkiem jest losowy wypadek, na który nie masz wpływu, taki jak śmierć bliskiej osoby.

Aby móc otrzymać takie wsparcie z uczelni, potrzebne jest złożenie wymaganego kompletu dokumentów w dziekanacie. Bez względu na to czy liczysz na stypendium, czy zapomogę – musisz dopełnić wielu formalności i poczekać na decyzję komisji przyznającej świadczenie.

 • Praca dorywcza dla studenta

Sposobem na podreperowanie studenckiego budżetu jest znalezienie dorywczej pracy, która pokryje część twoich zobowiązań. Będzie to dodatkowe źródło finansowania. Możliwość ta wiąże się jednak z koniecznością wygospodarowania czasu, co może być bardzo trudne w przypadku studiów dziennych.

Pożyczka od 18 lat - czy możesz pożyczyć pieniądze mając skończone 18 lat?

 • Pożyczka dla studenta w instytucji pozabankowej

Rozwiązaniem nagłych problemów finansowych jest pożyczka dla studenta z instytucji pozabankowej. Jej zaletą jest brak zbędnych formalności i zaświadczeń, a także prosty proces online i szybki przelew na konto. Wystarczy zarejestrować się za pomocą platformy internetowej, określić kwotę pożyczki i preferowany przez ciebie czas spłaty, a potem poczekać na weryfikację. W trakcie trwania umowy istnieje możliwość zwiększenia kwoty lub wydłużenie jej czasu, a pierwsze wsparcie jest zazwyczaj udzielane na RRSO 0%.

Jak wziąć pożyczkę dla studenta?

Zdecydowałeś się na szybką pożyczkę dla studenta? Najpierw podlicz swój budżet. Zdecyduj się, jaką dokładnie kwotę chcesz pożyczyć i kiedy będziesz mógł ją spłacić. Jeśli wymarzony bilet do Helsinek kosztuje 1000 złotych, zastanów się dobrze – może wcale nie musisz pożyczać całej kwoty? Może 200 złotych uzbierasz, sprzedając na serwisie aukcyjnym ręcznie haftowane koszule z frędzlami, które (do dziś nie wiesz czemu) kupiłeś podczas podróży na stopa po Ameryce Środkowej? W takim wypadku wystarczy pożyczka na kwotę 800 złotych.

Gdy już określiłeś kwotę, podlicz swoje dochody i zaplanuj, kiedy spłacisz zobowiązanie. Najlepszym narzędziem pomocnym w tej sytuacji są kalkulatory znajdujące się na stronach firm pożyczkowych. Dzięki nim dowiesz się, ile będzie kosztować cię pożyczka w zależności od kwoty i wybranego czasu spłaty. Zasada jest taka, że im krótszy czas spłaty, tym niższy koszt pożyczki. Nie przeceń jednak swoich możliwości i daj sobie trochę czasu na zwrot pieniędzy.

Pamiętaj o terminowej spłacie pożyczki

Zobowiązanie możesz spłacić nawet na długo przed ustalonym terminem, na przykład, gdy uda ci się otrzymać dobrze płatne zlecenie. Taką okazję warto wykorzystać. Terminowe rozliczanie się z pożyczek buduje pozytywną historię kredytową. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że nie zawsze będziesz studentem. Nadejdzie dzień, gdy założysz rodzinę i zapragniesz zafundować dzieciom telewizor wielkości ściany. Jeśli zdecydujesz się na zakup na raty, wówczas docenisz to, że jako student terminowo spłacałeś pożyczki. A jeszcze bardziej doceni to sprzedawca badający historię twoich zobowiązań.

Gdy jednak wybierzesz zbyt krótki czas spłaty zobowiązania i nie uda ci się zwrócić go w terminie, nie wpadaj w panikę. Możesz wnioskować o zmianę terminu spłaty. W firmie Vivus możesz zrobić to dwukrotnie, jeśli jest to twoja pierwsza pożyczka.

Pożyczka dla młodych – kto jej udziela?

Gdy podliczyłeś już budżet i zaplanowałeś spłatę swojego zobowiązania, warto teraz zastanowić się nad godnym zaufania pożyczkodawcą. Po pierwsze sprawdź, czy wybrana przez ciebie firma jest członkiem Związku Firm Pożyczkowych. Przynależność do tej instytucji to gwarancja tego, że pożyczkodawca świadczy usługi wysokiej jakości oraz działa na etycznych zasadach z poszanowaniem interesu klienta.

Zapoznaj się też z promocjami oferowanymi przez firmy pożyczkowe. Niektóre z nich, na przykład Vivus, proponują pierwszą pożyczkę całkowicie za darmo. Jest to bardzo korzystna oferta. Oddajesz pożyczkodawcy dokładnie taką samą kwotę, jaką od niego otrzymałeś.

Jeśli zależy ci na szybkiej pożyczce, z pewnością nie interesuje cię stanie godzinami w kolejce w banku. Wystarczy już, że podczas sesji musisz odstać swoje, czekając na załatwienie najprostszej sprawy w dziekanacie. Zdecyduj się na firmę, która oferuje proste formalności możliwe do załatwienia przez Internet. Sprawdź też, w jakim czasie od pozytywnego rozpatrzenia wniosku pieniądze trafią na twoje konto. Jeśli masz konto w banku współpracującym z Vivus.pl, może to potrwać bardzo krótko.

Kontaktując się z firmą pożyczkową, nie musisz z niczego się tłumaczyć ani podawać celu, na jaki potrzebne ci są pieniądze. Unikasz więc tego, z czym musiałbyś zmagać się pożyczając gotówkę od rodziny: całej masy wyjaśnień i usprawiedliwień. Gdy otrzymasz gotówkę, możesz z nią zrobić, co chcesz: wydać na wymarzony kurs, wyjazd lub przeprowadzkę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pożyczkę spłacisz w terminie i szybko o niej zapomnisz. A wspomnienia z wyjazdu oraz korzyści z dobrego kursu pozostaną z tobą na zawsze.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ