Powrót
14/11/2019

Pożyczka społecznościowa – co to jest?

Autor
Anna Dobrzanska

Idea pożyczek społecznościowych, nazywanych także pożyczkami peer-to-peer (P2P) lub social lendingiem, przywędrowała do Polski z Wielkiej Brytanii. Pierwsze produkty tego typu pojawiły się na naszym rynku finansowym na przełomie 2008 i 2009 roku, są więc stosunkowo nowym rozwiązaniem kredytowym. Na czym polegają pożyczki społecznościowe i czym różnią się od zwykłych pożyczek pozabankowych? Czy na pewno są bezpieczne?

Pożyczki społecznościowe – jak to działa?

Social lending polega na zawieraniu umów pożyczkowych pomiędzy osobami prywatnymi – tymi, które mają pieniądze i chcą je pożyczyć, a tymi, które potrzebują wsparcia finansowego. Założeniem jest udzielanie kredytów bez udziału instytucji finansowych – banków czy firm pożyczkowych.

Sprawdź też różnice między kredytem a pożyczką>>

Pośrednikiem między inwestorami społecznościowymi (pożyczającymi) i kredytobiorcami są zwykle platformy internetowe. Pełnią one podobną funkcję, jak agencja nieruchomości przy zakupie mieszkania. Za pośrednictwo pobierają niewielki procent od pożyczonej kwoty.

Pożyczka społecznościowa – dla kogo?

Kredytobiorcą lub kredytodawcą może być każda osoba fizyczna, organizacja lub firma prywatna z wyłączeniem sektora bankowego i innych instytucji finansowych.

Oprocentowanie dla pożyczającego maksymalnie może wynosić do 10% RRSO, do czego należy doliczyć kilkuprocentową prowizję pośrednika. Z czasem oprocentowanie może maleć. Zależy od liczby wziętych pożyczek i ratingu, jaki uzyskuje się zależnie od regularnych spłat.

Zapłata dla inwestora społecznościowego zależy od platformy pośredniczącej. Niektóre oferują nawet do 50% pobieranej prowizji. Udzielanie kredytów peer-to-peer może więc być całkiem opłacalne i pozwolić na dorobienie sobie do pensji, o ile nie trafimy na nieuczciwego pożyczkobiorcę.

Pożyczki społecznościowa - czym różni się od pożyczki pozabankowej - infografika

Pożyczka na telefon z gotówką do domu klienta - gdzie można ją dostać? Na co uważać?>>

Ryzyko pożyczki społecznościowej - na co uważać?

Głównym ryzykiem przy pożyczkach społecznościowych jest możliwość zawarcia umowy o pożyczkę z nieuczciwą osobą. Trudnością jest tu weryfikacja zdolności kredytowej i wiarygodności osób pożyczających. Od kilku lat stosuje się jednak standardy weryfikacji kredytobiorców i sprawdza ich w BIK oraz BIG (platforma pośrednicząca może też zażyczyć sobie potwierdzenia adresu zamieszkania lub zatrudnienia).

Nie zawsze jest to jednak miarodajne i nie gwarantuje spłacalności pożyczki. Umowa cywilno-prawna również nie daje 100% bezpieczeństwa. W razie problemów z nieregularnym uiszczaniem rat lub brakiem spłaty, inwestor społecznościowy może zwrócić się o pomoc do platformy pośredniczącej.

Wadą pożyczki społecznościowej jest też brak możliwości wzięcia większego zobowiązania (powyżej 1000-3000 zł) bez odpowiedniego ratingu u pośrednika. Jeśli brałeś już takie kredyty przez daną platformę i wykazałeś się terminową spłacalnością, być może w końcu będziesz mógł pożyczyć wyższą sumę. Nie jest to jednak pewne (zależy od osądu pośrednika i inwestora społecznościowego).

Nieprawdą jest też, że pożyczkę społecznościową może dostać każdy. Składając wniosek o kredyt na pasujących nam warunkach, nie mamy gwarancji, że otrzymamy zgodę. Osoba prywatna, która ma możliwość pożyczenia nam pieniędzy sama zdecyduje, czy faktycznie to zrobi.

No items found.

Najnowsze porady