Powrót

Odstąpienie od umowy kredytowej – jak zrezygnować z pożyczki?

19.11.2019
Odstąpienie od umowy kredytowej – jak zrezygnować z pożyczki?
Autor
Anna Dobrzanska

Zbyt pochopnie wziąłeś kredyt? Zmieniły ci się plany? A może zorientowałeś się, że otrzymana pożyczka jest niezgodna z warunkami zobowiązania, które znajdują się w umowie? Nie martw się, możesz odstąpić od umowy pożyczki. Kiedy jest to możliwe? Jak zrezygnować z pożyczki? Jakie są tego skutki?

Odstąpienie od umowy pożyczki – ile czasu mamy na rezygnację?

Zgodnie z prawem zasadą jest, że każdy pożyczkobiorca decydującysię na kredyt konsumencki (do 255 550 zł alborównowartości tej kwoty w innej walucie) możeodstąpić od umowy pożyczkowej w ciągu 14dni od jej zawarcia. Tyle czasu ma na złożenie oświadczenia do banku lubfirmy, która udzieliła pożyczki. Klient nie musi podawać w nim żadnych przyczynswojego postępowania. Rezygnacja może być podyktowana nawet pochopnym podjęciemdecyzji o kredycie czy zmianą planów (np. dowiadujemy się, że jednak niedostaniemy urlopu, by pojechać na wycieczkę, na którą chcieliśmy wziąć kredyt,więc przestaje on być nam potrzebny).

Oczywiście 14 dni to minimalny okres na złożenie takiegooświadczenia (nie może być krótszy). Zdarza się, że banki i firmy pożyczkowe wydłużająswoim klientom czas na rezygnację. Wówczas dodatkowe informacje na ten tematznajdują się w umowie pożyczkowej. Zanim podpiszemy taki dokument, warto godokładnie przeczytać i upewnić się, jakie są ostateczne terminy.

  • Jeśli wyślemy formularz w odpowiednim czasie (w zgodzie zprzepisami ustawy o kredycie konsumenckim), wówczas pożyczkodawcanie będzie miał prawa podważyć naszej rezygnacji z umowy, a my będziemyzobowiązani do oddania całej pożyczonej kwoty w ciągu 30 dni od złożenia oświadczeniao odstąpieniu od umowy.
  • Jeżeli przekroczymy dozwolony czas rezygnacji z pożyczki, niestety będziemy musieli ją przyjąć i spłacić według ustalonego w umowie harmonogramu. W razie problemów ze spłatą możemy jednak zwrócić się do pożyczkodawcy z prośbą o prolongatę terminu spłaty (przedłużenie terminu spłaty pożyczki).

Odstąpienie od umowy kredytowej - wzór

By zrezygnować z umowy pożyczki, musimy wypełnić formularzodstąpienia od umowy. Jeśli umowa pożyczki nie zawiera wzoru takiegoformularza, to możemy przygotować dokument również samodzielnie. Pismo warto byzatytułować jako „Odstąpienie od umowy” i podać w nim:

  1. nasze dane osobowe,
  2. numer umowy pożyczki,
  3. datę zawarcia umowy,
  4. wyraźne oświadczenie, że odstępujemy od umowy pożyczki,
  5. datę wpłynięcia środków na nasze konto,
  6. wysokość pożyczki,
  7. okres kredytowania,
  8. krótkie powołanie się na 5 rozdział Ustawy o kredycie konsumenckim.
odstąpienie od umowy kredytowej - infografika

Skutki zrezygnowania z pożyczki

Rezygnując z kredytu, zobowiązujemy się do zwrotu całej przelanej nam przez pożyczkodawcę kwoty w ciągu 30 dni od złożenia oświadczenia o odstąpieniu od pożyczki. Bank lub firma pożyczkowa nie może jednak obarczyć nas żadnymi kosztami manipulacyjnymi związanymi z rezygnacją ze zobowiązania.

Reklamacja pożyczki – jak jej dokonać?

Pożyczkę można też zareklamować z powodu niezgodności zumową. Jeśli otrzymaliśmy zobowiązanie na innych warunkach niż te, któreprzejęliśmy, możemy złożyć reklamację. Zgodnie z prawem może ona być złożonalistownie, drogą elektroniczną lub ustnie, jednak odpowiedź od banku czy firmypożyczkowej musi być nam dostarczona w formie pisemnej (elektronicznie tylkowtedy, jeśli wyrazimy na to zgodę).

Banki lub firmy pożyczkowe zwykle udostępniają gotowe wnioskireklamacyjne. Możemy jednak wypisać dokument także samodzielnie. Powinny się wnim znaleźć:

  1. nasze daneosobowe,
  2. numer umowypożyczkowej,
  3. data zawarciapożyczki,
  4. zwięzłe przedstawieniezdarzenia (zastrzeżenie dotyczące usług świadczonych przez pożyczkodawcę),
  5. skany dokumentów, na któresię powołujemy w celu udowodnienia niezgodności pożyczki z umową (np. wyciąg zbanku potwierdzający opóźnienie z przelaniem kwoty pożyczki),
  6. konkretne żądania, których spełnienia oczekujemy odpożyczkodawcy (np. korektę wartości prowizji nazgodną z przyjętymi warunkami umowy).

By rozpatrzono naszą reklamację, wniosek nie tylko musi zawierać wszystkie niezbędne informacje, ale również nie może być bezpodstawny. Upewnijmy się, czy nasze wątpliwości nie wynikają z nieznajomości umowy lub zbyt pobieżnego jej przeczytania. Pamiętajmy też, że musimy mieć dowody na to, że warunki, jakie przyjęliśmy, nie zgadzają się z otrzymanym zobowiązaniem (np. wykaz bankowy, że otrzymana kwota pożyczki jest mniejsza niż wnioskowana).

Rezygnacja z zakupu na raty

Rezygnacja z zakupu na raty również jest formą odstąpienia odumowy pożyczkowej. Osobę, która chce tego dokonać, obowiązuje 14-dniowy okresodwołania (liczony od momentu podpisania dokumentu). W przypadku złożeniawniosku o rezygnację ze spłaty ratalnej sklep może zażądać:

  • zwrotu kupionego sprzętu – jeśli sprzęt nie był jeszcze rozpakowany i użytkowany i jego stan jest nienaruszony;
  • uregulowania należności za sprzęt – najczęściej sklep nie chce przyjąć wydanego sprzętu i życzy sobie zapłaty w formie gotówki.
No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ