Powrót

Jak płacić telefonem?

20.11.2018
Jak płacić telefonem?
Autor
Anna Dobrzanska

Płacenie telefonem to pojęcie bardzo rozległe, pod którym może kryć się wiele rzeczy: od płatności, poprzez bankowość mobilną, technologię NFC, płatności BLIK czy specjalne naklejki na telefon, traktowane jak karta zbliżeniowa. Czym różnią się te metody płatności i na czym polegają? Czy są bezpieczne i czy warto z nich korzystać?

Jak płacić telefonem zbliżeniowo?

Czy można po prostu przyłożyć telefon do terminala i oczekiwać, że zadziała on jak zbliżeniowa karta płatnicza? Tak, współczesna technologia pozwala na bezprzewodowy przesył danych miedzy smartfonem a terminalem płatniczym za pomocą modułów NFC. Alternatywą jest korzystanie z naklejek zbliżeniowych na telefon, które działają jak karta płatnicza.

Naklejki zbliżeniowe na telefon – jak to działa?

Niektóre banki oferują specjalne naklejki zbliżeniowe (tzw. zbliżaki), które można umieścić na telefonie (a także portfelu, breloczku i każdym innym przedmiocie, który nosi się przy sobie).Działają one w ten sam sposób, co karty płatnicze i w taki sam sposób są traktowane przez banki. By otrzymać jedną z nich, należy złożyć wniosek o wydanie i podpisać umowę (chyba, że funkcjonuje ona jak karta przedpłacona). Koszt wydania naklejki zależy od banku. Może być to bezpłatne lub kosztować symboliczne 10-15 zł.

Płatności NFC – co to takiego?

NFC, czyli Near Field Communications to technologia, która umożliwia bezdotykową i bezprzewodową transmisję danych. W telefonii komórkowej wykorzystywana jest zarówno do łączenia ze słuchawką bezprzewodową czy zestawem głośnomówiącym, jak i terminalami płatniczymi.Wymiana informacji następuje między urządzeniami pozostającymi w odległości do około 20 cm. Jeśli oba wykorzystują technologię NFC, następuje magnetyczna indukcja pętli ich anten, przez co nawiązują kontakt za pomocą pasm radiowych ISM.Możliwość płacenia poprzez przykładanie telefonu do terminala POS jest możliwa, jeśli:

 • twój smartfon ma antenę NFC,
 • twój smartfon ma kartę SIM obsługującą NFC,
 • zainstalujesz aplikację płatności zbliżeniowych swojego banku lub operatora komórkowego,
 • zainstalujesz w aplikacji swoje karty płatnicze.

Po skonfigurowaniu kart w wybranej aplikacji można nimi płacić zbliżeniowo, przysuwając telefon do terminala. Transakcja jest zatwierdzana numerem PIN karty, chyba że nie przekracza 50 zł. Wówczas, podobnie jak podczas płacenia kartą zbliżeniową, nie trzeba wpisywać kodu.Do usług wykorzystujących technologię NFC możemy zaliczyć między innymi:

 • Google Pay
 • Apple Pay
 • Masterpass
 • Visę zbliżeniową

Jak płacić za pomocą Google Pay?Aplikacja Google Pay jest dostępna dla telefonów z androidem. Pobiera się ją ze sklepu z aplikacjami. Po zainstalowaniu należy ją otworzyć i kliknąć przycisk „skonfiguruj”, pozwalający na dodanie kart płatniczych, z których chcemy korzystać za pomocą telefonu.Wprowadzenie karty polega na spisaniu z niej danych lub zrobieniu zdjęć po obu stronach (fotografii nie trzeba przygotowywać wcześniej, na ich wykonanie jest przewidziany czas podczas konfiguracji). Po zakończeniu procesu można już płacić telefonem, przykładając go do terminala jak zbliżeniową kartę płatniczą.Co ciekawe, Google Pay pozwala na wprowadzenie również kart prezentowych i lojalnościowych. Dzięki temu umożliwia płacenie telefonem także za pomocą zgromadzonych na nich środków.Aplikacja pozwala także na wprowadzenie specjalnego powiadomienia, które będzie informować o możliwości użycia karty lojalnościowej w miejscu, w którym chcemy właśnie zapłacić, co pozwala lepiej gospodarować pieniędzmi i oszczędzać.

szybka pożyczka

Jak płacić za pomocą Apple Pay?Apple Pay to aplikacja do płatności zbliżeniowych przeznaczona dla użytkowników telefonów iPhone lub zegarków Apple Watch. W starszych modelach pozwala na dodanie 8 kart, w nowszych (np. iPhonie 8, 8 Plus i X) nawet 12.By skonfigurować karty, należy:

 • wejść w Ustawienia iPhone’a i wybrać pozycję Wallet i Apple Pay,
 • wybrać opcję Dodaj kartę kredytową/debetową,
 • wprowadzić ręcznie dane karty lub wykonać zdjęcie obu jej stron,
 • wprowadzić kod CCV lub CVC karty.

Po zatwierdzeniu można płacić w każdym punkcie, który akceptuje płatności zbliżeniowe. Dla każdej transakcji można wybrać inną kartę lub korzystać z karty domyślnej (którą ustalamy z dodanych).

Czy płacenie zbliżeniowe za pomocą NFC jest bezpieczne?

Wiele osób obawia się płacenia zbliżeniowego za pomocą telefonu. W praktyce jednak dokonywanie transakcji za pomocą technologii NFC nie różni się zbytnio pod względem bezpieczeństwa od korzystania z kart zbliżeniowych. W razie kradzieży lub zgubienia telefonu komórkowego z usługą NFC wystarczy zadzwonić do banku i zastrzec usługę tak samo, jak zastrzega się karty.

Jak płacić telefonem za pomocą kodów BLIK?

Alternatywą dla płacenia zbliżeniowego może być BLIK. To bezgotówkowy system płatności kontrolowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Możliwość płacenia za jego pomocą zależy od banku, w którym ma się konto. Używanie BLIKA wymaga smartfonowej aplikacji bankowej i dostępu do Internetu.Metoda płatnicza opiera się na generowaniu jednorazowych 6-cyfrowych kodów, którymi później płaci się po wpisaniu ich do terminala POS. Wystarczy:

 1. wejść do aplikacji BLIK,
 2. wygenerować kod,
 3. wpisać kod w terminalu,
 4. zaakceptować transakcję zielonym przyciskiem terminala,
 5. potwierdzić wszystko na swoim smartfonie.

W podobny sposób można płacić także na stronach internetowych i wypłacać pieniądze z bankomatów.

Czy płacenie BLIKIEM jest bezpieczne?

Kody BLIK są jednorazowe. Po ich wygenerowaniu można nimi zapłacić tylko przez 2 minuty. Ich ważność wygasa więc na tyle szybko, że nikt nie zdąży ich podejrzeć.Ponadto, dokonując płatności, zawsze potwierdzamy ją na smartfonie. Przy sumach powyżej 50 zł można ustawić dodatkowe akceptowanie płatności PIN-em.Na wypadek kradzieży lub zaginięcia telefonu, użytkownik ma możliwość zablokowania płatności BLIK z poziomu bankowości internetowej (chwilowo lub całkowicie). Ponadto chroniony jest ustalonymi limitami liczby transakcji i wysokości pobieranych kwot.

Jak można płacić telefonem
weź pożyczkę
No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ