Powrót

Co kwiaty w domu mówią o tobie

14.4.2016
Co kwiaty w domu mówią o tobie
Autor
Anna Dobrzanska

„Do kwiatów trzeba mieć rękę”, „Hodowla roślinek nie każdemu się udaje”, „Niektórym więdną wszystkie rośliny, choćby nawet najlepiej o nie dbali”. Czy ty też słyszałeś takie obiegowe opinie? Mamy dla ciebie ważną informację: wszystkie są błędne. Stereotyp mówiący o tym, że pielęgnacja roślin wymaga specjalnego, wrodzonego talentu, jest zwykłym mitem. Przy zachowaniu pewnych podstawowych zasad hodowla kwiatów w domu udaje się każdemu.

Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących hodowców jest przypadkowy dobór roślin. Rośliny, aby dawały radość i satysfakcję, powinny pasować do twoich zainteresowań i upodobań estetycznych. Wybierając kwiaty doniczkowe, powinieneś też uwzględnić, ile czasu będziesz mieć, aby je pielęgnować. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem i dowiedz się, jak dobrać rośliny, aby stworzyć swój własny ogród, który będzie indywidualny i niepowtarzalny, a przy tym pasujący do ciebie.

kwiaty w domu - co mówią o tobie
Kwiaty w domu - co mówią o Tobie?

Kwiaty domowe dla zabieganych

Jeśli masz mało czasu i często zdarza ci się zapominać o pielęgnacji domowych kwiatów, wcale nie musisz rezygnować z posiadania domowego ogródka. Możesz zdecydować się na zapełnienie twojego  parapetu sukulentami. Sukulenty to rośliny o grubych łodygach i mięsistych liściach. W ich pędach magazynowana jest woda, dlatego są bardzo odporne na przesuszenie podłoża. Jeśli zapomnisz o tym, aby je podlać, z pewnością nie stanie im się krzywda. Wręcz przeciwnie. Tym, co może im zaszkodzić, jest zbyt intensywne podlewanie. Sukulenty występują w różnych formach i kształtach. Wiele z nich to bardzo specyficzne rośliny o ciekawym wyglądzie. Mogą stanowić niezwykłą ozdobę twojego domu. Najbardziej znaną grupą sukulentów są oczywiście kaktusy. Niektórzy myślą, że kaktusy to tylko nieestetyczne, kolczaste kulki, ale są w błędzie. Obecnie możesz kupić mnóstwo efektownych odmian, które przy odpowiedniej pielęgnacji przepięknie kwitną.

Porada dla początkujących:

Gdy chcesz założyć własną hodowlę sukulentów, na początek kup większe okazy. Hodowla dużych, rozwiniętych roślin będzie dla ciebie bardziej motywująca niż wymagająca cierpliwości uprawa roślinek z małych sadzonek.

Kwiaty w domu dla ambitnych

Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody i przepadasz za ambitnymi wyzwaniami, zdecyduj się na hodowlę roślin owadożernych. Obserwacja takich roślinek jest pasjonującym zajęciem. Przy tym stanowią one unikalną ozdobę każdego pomieszczenia. W dodatku rośliny owadożerne rozwiążą problem dokuczliwych owadów, które podczas ciepłych pór roku męczą nas, brzęcząc nieustannie w pobliżu okien. Pamiętaj jednak, że rośliny owadożerne wymagają troskliwej pielęgnacji. Należy hodować je w kwaśnym torfie i podlewać wodą destylowaną. Podłoże u tego typu roślin musi być stale wilgotne. Rośliny owadożerne wyewoluowały na ziemiach bardzo ubogich w składniki mineralne. Dlatego w toku ewolucji nauczyły się żywić owadami. Różne gatunki posiadają różne typy pułapek. Na przykład dzbaneczniki chwytają owady w wyrastające z liści efektowne dzbanki. Rosiczki z kolei łapią swoje ofiary przy pomocy liści pokrytych włoskami z kleistą substancją.

Porada dla początkujących:

Roślinki owadożerne nie wymagają dokarmiania. Tego typu kwiaty doskonale radzą sobie same, zatem nie musisz łapać dla nich owadów. Zbytnie dokarmianie może poważnie osłabić roślinę.

Kwiaty do domu dla tych , którzy je kochają

Jeśli hodowla roślin, które rzadko kwitną, nie jest dla ciebie żadną zabawą, wybierz się do kwiaciarni po fiołki alpejskie lub afrykańskie. Obie rośliny przy prawidłowej pielęgnacji bardzo łatwo zakwitają. Fiołek afrykański wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z europejskim fiołkiem. Jego prawidłowa nazwa, pochodząca od nazwiska odkrywcy, którym był Walter von Saint Paul St. Claire, brzmi saintpaulia. Roślina może kwitnąć niemal przez cały rok. Najpopularniejsza odmiana z kwiatami w kolorze granatowym lub fioletowym nie jest jedyną. W handlu dostępny jest ogromny wybór fiołków o różnych kształtach i kolorach kwiatów. Jak powinieneś pielęgnować tę roślinę? Podłoże fiołków należy utrzymywać w stałej wilgotności. Uważaj jednak, aby nie zamoczyć liści – roślina jest na to bardzo wrażliwa. Podlewając fiołki, wlewaj wodę na podstawkę pod doniczkę. Fiołki alpejskie, czyli cyklameny, także należy podlewać na podstawkę. Pamiętaj jednak, że roślina jest wrażliwa zarówno na nadmiar, jak i na brak wilgoci. Dlatego w kilka minut po podlaniu należy usunąć nadmiar wody.

Porada dla początkujących:

Rośliny w okresie kwitnienia potrzebują fosforu i potasu. Zapewnij im w tym czasie odpowiedni nawóz o właściwej zawartości tych pierwiastków. Bez problemu kupisz go w sklepie ogrodniczym lub w kwiaciarni.

Kwiaty w domu fanów ogrodów

Jeśli masz duszę ogrodnika, z pewnością spodoba ci się uprawa miniaturowych róż. Obecnie na rynku możesz kupić wiele odmian tych roślin. Możesz z powodzeniem hodować je na parapecie, a latem ozdobić nimi balkon. Ich hodowla na pewno da ci satysfakcję. Nie bez powodu uważa się róże za najpiękniejsze kwiaty. Jak je pielęgnować? Podłoże róż powinno być wilgotne, dobrze jest też zraszać regularnie liście. Postaw rośliny w jasnym miejscu, ale nie na pełnym słońcu. Zbyt silne nasłonecznienie może powodować usychanie. Jesienią róża zrzuca liście. Nie przejmuj się jednak, nie jest to oznaka choroby. Po prostu twoja roślina przechodzi w stan spoczynku. Dobrze jest wtedy umieścić ją w chłodniejszym pomieszczeniu. Podlewanie ograniczamy do minimum, aby nie dopuścić do wyschnięcia korzeni. Wiosną twoja róża znów wypuści liście i będzie cieszyła oko pięknymi kwiatami.

Porada dla początkujących:

Róże miniaturowe, podobnie jak ich większe kuzynki, uwielbiają przycinanie. Przycinaj swoje róże co roku na wiosnę, aby zapewnić krzewom odpowiedni kształt. Przycinanie ma też doskonały wpływ na kwitnienie.

Kwiaty domowe dla praktycznych

Być może efektowne kwiatki lub rośliny o ciekawym wyglądzie nie są tym, czego szukasz. Gdy chcesz hodować rośliny, które mają praktyczne zastosowanie, zainteresuj się tymi, które można stosować jako środki wspomagające leczenie. Jedną z takich roślin jest popularne geranium. Być może miała je na parapecie twoja babcia, ponieważ w dawnych latach te niepozorne kwiaty były chętnie uprawiane. Geranium, zwane też potocznie anginką, jest rośliną bardzo bogatą w olejki eteryczne. Gdy poruszysz jej liśćmi, możesz poczuć intensywny, odświeżający zapach. Według zaleceń medycyny ludowej zmiażdżone listki geranium można stosować jako okład na ból głowy lub ból ucha. Napar tradycyjnie stosuje się w infekcjach gardła. Uważa się, że zapach wydzielany przez roślinę zwalcza komary. Inną rośliną o leczniczych zastosowaniach jest aloes. Tradycyjnie uważa się go za roślinę mającą zbawienny wpływ na różne problemy skórne. Wnętrza liści aloesu można stosować jako okłady na oparzenia. Taki okład przyspieszy też gojenie się ran. Specjaliści medycyny naturalnej polecają sok z liści aloesu do stosowania zewnętrznego w przypadku egzem i łuszczycy. Jeśli lubisz rośliny, które znajdą zastosowanie w twoim domu, możesz też zdecydować się na tanie i łatwe w uprawie zioła. Świeże listki bazylii lub rozmarynu doskonale zastąpią kupowane w torebkach przyprawy.

Porada dla początkujących:

Zanim zaczniesz stosować jakąkolwiek roślinę jako środek wspomagający leczenie, zawsze najpierw skonsultuj się z twoim lekarzem.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ