Powrót

Chrzciny w domu - ile kosztują i jak zorganizować

31.7.2020
Chrzciny w domu - ile kosztują i jak zorganizować
Autor
Anna Dobrzanska

Chrzciny w domu – czy to dobry pomysł? Ile kosztuje przyjęcie organizowane w domu i jakie są jego zalety w stosunku do przyjęcia w lokalu? Podpowiadamy, jak zaplanować taką uroczystość oraz podliczamy, ile może kosztować zorganizowanie chrzcin w domu.

Powody, dla których decydujemy się zorganizować przyjęcie z okazji chrztu w domu?

Chrzciny w domu czy w lokalu? To odwieczny dylemat rodziców wyprawiających przyjęcie z okazji chrztu dziecka. To, gdzie ostatecznie zdecydujemy się wyprawić przyjęcie zależy m.in. od:

 • naszego zaplecza finansowego,
 • liczby zaproszonych gości,
 • rodzaju przyjęcia,
 • metrażu mieszkania,
 • naszych możliwości logistycznych.

Jeśli ogranicza nas domowy budżet, a w planie mamy kameralne przyjęcie dla najbliższych, najczęściej decydujemy się na zorganizowanie chrzcin w domu. To od nas zależy całkowity kształt przyjęcia – nie ograniczają nas sztywne reguły, a koszty są zdecydowanie bardziej elastyczne niż te, które oferują nam restauracje.

Niekiedy rodzice decydują się na domowe przyjęcie również ze względu na brak dostępności odpowiedniego lokalu lub konieczności dzielenia go z innymi imprezami – bardzo często zdarza się, że chrzciny są przyjęciami kameralnymi i restauracje decydują się na udostępnienie lokalu kilku klientom w tym samym czasie. Nie wszyscy akceptują takie warunki i wolą wyprawić mniejsze przyjęcie w domu, aby zapewnić swoim gościom intymność i komfort.

Zorganizowanie chrzcin w domu zapewnia nie tylko kameralną, rodzinną atmosferę, ale również gwarantuje sprawdzone menu oraz możliwość dopracowania całego wydarzenia w najmniejszym szczególe. To, że mamy wpływ na kształt i przebieg przyjęcia jest dużym plusem. Warto jednak pamiętać, że samodzielna organizacja wymaga wcześniejszego planu, zaangażowania, czasu i sporego nakładu pracy, by końcowy efekt był taki, jakiego oczekiwaliśmy.

Chrzciny w domu- zalety, dlaczego warto, ile kosztują
Chrzciny w domu- zalety, dlaczego warto?

Jak zorganizować chrzciny w domu? Dobry plan to podstawa

Organizacja chrzcin w domu może stanowić wyzwanie. To, w jaki sposób przebiegnie impreza, ale również przygotowania do niej, zależy od dobrego, konkretnego planu i jego sprawnej realizacji.

Od czego powinniśmy zacząć?

Lista gości na chrzest

To podstawa przy organizacji jakiegokolwiek wydarzenia. Musimy wiedzieć, czy wszyscy przewidziani goście zmieszczą się w domowej przestrzeni i czy miejsca jest wystarczająco, by wszystkie zaproszone osoby czuły się w miarę swobodnie i komfortowo. Sprawdźmy też, czy dysponujemy wystarczająco dużym stołem, odpowiednią ilością krzeseł, sztućców i kompletną zastawą. Jeśli któregoś z tych elementów jest za mało, zawsze możemy uzupełnić braki.

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na zakup nowych rzeczy, warto rozważyć wynajem krzeseł, zastawy lub po prostu spróbować wypożyczyć jena uroczystość od rodziny czy sąsiadów. W przypadku wielkogabarytowych rzeczy takich jak stół czy krzesła, opcja sąsiedzkiej pomocy wydaje się najwygodniejsza – można łatwo przetransportować rzeczy, a później szybko je zwrócić bez wynajmowania firmy transportowej.

Ceny wynajmu wyposażenia wahają się od ok. 10-20 zł za krzesło / dobę i ok. 300 zł za stół / dobę. Talerze można wypożyczyć już za ok. 0,50 zł / dobę, tyle samo zapłacimy za sztućce, droższe będą półmiski  - 2,50 zł / dobę.

Menu na chrzciny

Jeśli chcemy przygotować klasyczny obiad, dobrze by menu składało się przynajmniej z 3 dań w konfiguracji: przystawka + drugie danie +deser lub zupa + drugie danie + deser. Pamiętajmy o różnorodności serwowanych dań – tak by nie podawać samych potraw mięsnych czy rybnych – goście mają nie tylko różne preferencje, ale mogą być wegetarianami lub weganami, tak więc dobrze, by na stole znalazły się propozycje dla każdego.

Potrawy najlepiej serwować na wspólnych półmiskach – dzięki temu goście mają możliwość samodzielnej konfiguracji dania i ilości jedzenia – szczególnie jeśli chodzi o danie główne. W przypadku zup i deserów najlepiej sprawdzą się gotowe porcje, podane bezpośrednio każdemu z gości.

Jeśli zależy nam na bardziej wykwintnej wersji obiadu i nieszablonowych potrawach warto rozważyć opcję cateringu. Zaletą cateringu jest to, że nie musisz sam planować i organizować zakupów, ani też przygotowywać wcześniej potraw. Jest to zdecydowane ułatwienie w momencie, w którym brakuje ci czasu lub nie masz miejsca, by przechować przygotowane wcześniej potrawy w domowej spiżarni. Firmy cateringowe mają bardzo zróżnicowaną ofertę, bez problemy więc skonfigurujemy menu mięsne, rybne i wegetariańskie. Jeśli zdecydujemy się na usługi takiej firmy, trzeba się upewnić, kiedy i w jakiej formie zostanie dostarczone jedzenie – najczęściej trzeba je będzie podgrzać i zaserwować gościom we własnym zakresie. Można też się zdecydować na pełen zakres usług – od gotowych potraw po obsługę kelnerską – co jednak znacznie podwyższy koszty całego przedsięwzięcia (cena obsługi zależy od indywidualnej wyceny)

Jeśli chodzi o menu to w przypadku firm cateringowych można skomponować własne zestawy z przygotowanej oferty dań lub zdecydować się na gotowy zestaw przygotowany na daną okazję. Ceny wahają się od 55 zł za standardowy 3-daniowy obiad do ok. 100-120 zł za pełen pakiet zawierający bufet zimny i ciepły oraz wybór przystawek. Za tort, ciasta i napoje zapłacimy oddzielnie. Firmy cateringowe oferują również możliwość wypożyczenia zastawy stołowej za dodatkową opłatą – cena zwykle jest ustalana indywidualnie.

Logistyka przyjęcia, czyli zakupy, przygotowanie potraw i przechowywanie

Jeśli nie zdecydujemy się na firmę cateringową, pamiętajmy, że po stworzeniu listy gości i zaplanowaniu menu trzeba rozplanować zakupy. Nawet kameralne i skromne przyjęcie dobrego planu. Znając liczbę gości możemy odpowiednio oszacować ilość porcji, a co za tym idzie ilość produktów potrzebnych na przygotowanie potraw.

Przygotowywanie poszczególnych potraw i dań również warto rozłożyć w czasie. W dniu imprezy nie będzie czasu i miejsca na zrobienie wszystkiego naraz, dlatego warto zastanowić się, które potrawy można ugotować lub przygotować wcześniej, by w czasie chrzcin móc je jedynie podgrzać i zaserwować. Zwykle wcześniej przygotowuje się dania obiadowe i desery – zupy, mięsa, roladki, bitki, ciasta itp., na koniec zaś zostawia się produkty szybko psujące się i tracące świeżość – np. sałatki czy przystawki.

Trzeba będzie przygotować miejsce w lodówce czy spiżarce i lepiej zrobić to wcześniej – pozbyć się zbędnych produktów i zorganizować przestrzeń tak, aby mieć jak najwięcej miejsca na przechowywanie potraw.

Logistyka wydawania posiłków

W zależności od tego, ile osób uczestniczy w przyjęciu i ile potraw znajdzie się na stole musimy pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu wydawania posiłków. Goście nie powinni dostawać dań w dużych odstępach czasowych lub potraw wystudzonych. Warto poprosić kogoś o pomoc – może to być partner, przyjaciółka lub któryś z gości – przyjęcia w gronie rodziny są mniej oficjalne i nie powinno to być źle odebrane. Po skończonym obiedzie zadbaj o przestrzeń, do której możesz odstawić brudne naczynia – wbrew pozorom, przy dużej ilości gości i ogólnym rozgardiaszu w kuchni, może to być kłopotliwe.

Organizacja domu i sprzątanie

Sprawna organizacja przyjęcia wymaga odpowiedniego zorganizowania przestrzeni domu tak, by przyjęcie gości przebiegło sprawnie i komfortowo. Szczególnej uwadze warto poddać przestrzenie wspólne tj. korytarz i toalety oraz salon, w którym będą ulokowani goście.

Warto tak zorganizować te przestrzenie, by nie znajdowały się tam żadne niepotrzebne sprzęty czy meble – na czas przyjęcia można je przenieść do drugiego, wolnego pomieszczenia tak, aby maksymalnie zwiększyć powierzchnię użytkową dla gości.

Generalne sprzątanie można rozpocząć na kilka dni przed wydarzeniem. Warto jednak  ostatnie szlify i poprawki np. przygotowanie i zaopatrzenie łazienki, wykonać na dzień przed uroczystością – zachowamy wtedy odpowiedni poziom czystości i świeżości w dniu przybycia gości.

Organizacja dodatkowej pomocy

Nie wszystko musimy robić sami. Jeśli mamy możliwość organizacji dodatkowej pomocy lub poproszenia kogoś z rodziny, sąsiadów czy znajomych o pomoc – warto to zrobić. Każda, nawet najmniejsza czynność np. pomoc w zakupach może okazać się bezcenna.

Jeśli nie możemy liczyć na pomoc ze strony bliskich, zastanówmy się nad wynajęciem kogoś do pomocy. W Internecie znajdziemy mnóstwo ogłoszeń od osób, które pomagają w sprzątaniu, gotowaniu czy opiece nad domem –można się skontaktować i zapytać ile kosztowałaby pomoc za usługę w ustalonym zakresie. Koszty nie muszą być wysokie, a my oszczędzimy czas i siły, by w pełni cieszyć się uroczystością.

Ile kosztują i jak zorganizować zaproszenia na chrzest?

Zaproszenia na chrzest nie tylko podkreślają rangę uroczystości, ale są również bardzo praktyczne. Goście otrzymują nie tylko piękną, spersonalizowaną pamiątkę, ale również dokładnie wiedzą, gdzie i kiedy odbywa się chrzest i przyjęcie z jego okazji.

Jeśli zależy nam na prostych, minimalistycznych zaproszeniach to znajdziemy ich różne warianty już za ok. 1,50 - 3 zł za sztukę wraz z kopertą. Zwykle takie zaproszenia trzeba będzie własnoręcznie wypisać.

Alternatywą jest zamówienie już spersonalizowanych zaproszeń. Jeśli mamy już pełną listę gości i wiemy, gdzie i o której odbędzie się przyjęcie i chrzest, można zamówić zaproszenia z usługą personalizacji – wiele firm oferuje takie usługi. Wystarczy wcześniej przesłać dane gości lub dosłać zdjęcie malucha, a zamówienie w ciągu 3-5 dni będzie gotowe do wysyłki. Dzięki drukowanej kaligrafii nie musimy się martwić o pomyłki w wypisywaniu czy rozmazanie tuszu po wypisaniu zaproszenia.

Jeśli zapraszamy najbliższą rodzinę i szukamy czegoś trwalszego i mniej oczywistego można rozważyć zaproszenie w formie magnesu. Jest to całkiem oryginalna i przy tym funkcjonalna forma, którą można dowolnie spersonalizować. Cena takiego magnesu zależy od ilości zamawianych sztuk, ale zwykle waha się w granicach 5-7 zł za sztukę. Warto jednak pamiętać, że takie zaproszenia trzeba zamówić z większym wyprzedzeniem – na realizację zamówienia czeka się nawet do 15-20 dni.

Zaproszenia na chrzest dobrze jest zamówić od razu po ustaleniu listy gości tak, aby móc je wręczyć zainteresowanym z odpowiednim wyprzedzeniem. Jest to ważna uroczystość, na którą powinno się zapraszać przynajmniej na miesiąc przed uroczystością.

Jakie dekoracje na chrzciny w domu przygotować?

Udekorowanie stołu na chrzciny podkreśla rangę uroczystości, a w warunkach domowych dodaje trochę blichtru i efektu glamour znanym, codziennym wnętrzom. Oczywiście nie trzeba od razu zmieniać całego wystroju mieszkania – wystarczą drobne detale i ozdoby na stole, które podkreślą charakter uroczystości.

Zdecydowanie warto postawić na jasne kolory – zarówno jeśli chodzi o dodatki na stół, jak i kwiaty – najbardziej klasyczny będzie kolor biały ze srebrnymi lub złotymi dodatkami. Oczywiście można też wybrać kolor przewodni uroczystości i w zgodzie z nim dobrać dodatki dekoracyjne na stół. Jeśli preferujemy pastelowe kolory dobrze sprawdzi się brudny róż, fiolet lub mięta. Jeśli zaś wolimy coś ciemniejszego dobrze jest postawić na głęboką zieleń lub wytłumiony baby blue. Wszystkie te kolory świetnie współgrają z białym, który nadaje  uczucia świeżości, czystości i elegancji.

Na stole dla gości nie powinno zabraknąć też świeżych kwiatów. W zależności od pory roku zmienia się ich dostępność, ale w przypadku przyjęcia z okazji chrztu świetnie prezentować się będą połączenia eustomy z gipsówką, minimalistyczne goździki lub trochę większe, kuliste peonie. Gipsówkę można również wykorzystać do dekoracji przy talerzykach dla gości lub dodać do stroju dziecka – będzie to korespondować ze sobą i nada całej uroczystości spójny charakter. Ceny bukiecików zależą od indywidualnej wyceny.

Jeśli mamy większy stół można się pokusić na przystrojenie go białą, lekko błyszczącą organzą lub dodać małe tealighty bądź świece – to niewielki koszt, a efekt będzie olśniewający. Organzę można zamówić przez Internet -  1 rolka o dł. 9 m to koszt ok. 18 zł, białe świece ozdobne w kształcie walca to koszt ok. 10-15 zł za sztukę, świece srebrne lub złote w kształcie kuli będą nieco droższe – ok. 25-35 zł za sztukę. Najtańszą opcją będą małe tealighty – można je kupić już za ok. 10-15 zł / 50 szt., które można umieścić w szklanych podstawkach – ich ceny zaczynają się już w ok. 5 zł za sztukę lub wysokich świecznikach na nóżkach – w cenie ok. 20 zł za sztukę.

Nie zapomnijmy również o serwetkach dla gości przy każdym nakryciu. Mogą to być jednokolorowe jednorazowe serwetki, które kupimy już za ok. 5 zł / 20 szt. Można też zdecydować się na specjalnie dedykowane na uroczystość chrztu  - ich cena nie powinna przekroczyć ok. 10 zł / 20 szt. Jeśli jednak wolimy postawić na coś trwalszego, co będzie można wykorzystać podczas kolejnych uroczystości domowych, warto pomyśleć nad zakupem klasycznych, białych serwet z tkaniny – ich ceny zaczynają się w okolicach 5 zł / sztukę.

Dekoracja stołu na chrzciny - przykłady kolorów
Dekoracja stołu na chrzciny - przykłady kolorów

Jak udekorować stół na chrzest chłopca?

Klasyczny podział kolorystyczny na dziewczynki i chłopców raczej się zaciera. W przypadku dekoracji na chrzest chłopca warto postawić na jakiś kolor lub motyw przewodni i pod to dobierać pozostałe dodatki. Jeśli na chrzcie będzie sporo innych dzieci, świetnym pomysłem mogą być balony – nie tylko będą efektownie wyglądać, ale też sprawią frajdę dzieciom obecnym na przyjęciu. Koszt jednego balona napełnionego helem to ok. 7 zł, duże balony foliowe okrągłe napełnione helem o śr. 45 cm to koszt ok. 20 zł.

Jak udekorować stół na chrzest dziewczynki?

W przypadku dziewczynek klasycznym kolorem będzie pastelowy różowy. Dobrze zdecydować się na dodatki w jasnych odcieniach tego koloru i połączyć je z akcesoriami w złotym kolorze, np. świecami czy serwetkami. Jeśli zdecydujemy się np. na balony wybierzmy te w połyskujących barwach lub całkowicie transparentne. Będą idealnie współgrać z dodatkami w kolorze złota i różu oraz dodadzą efektu glamour całej uroczystości.

Co podać na obiad? Postaw na proste menu

Organizacja chrzcin w domu to spore wyzwanie i duże przedsięwzięcie. Warto więc od początku postawić na prostotę, dzięki której przygotowania i sama uroczystość przebiegną dużo sprawniej i bez zbędnych komplikacji.

W doborze menu warto kierować się sezonowością. Jeśli organizujemy uroczystość w lecie dobrze jest postawić na potrawy przygotowywane na bazie produktów sezonowych – są one wtedy najsmaczniejsze i stosunkowo niedrogie, a gościom na pewno będą smakować.

Drugą ważną kwestią jest rodzaj potrawy. Najlepiej wybrać takie, które możemy przygotować wcześniej, a w dniu uroczystości jedynie podgrzać i podać gościom – to bardzo duże ułatwienie, nawet przy kameralnej imprezie do 15-20 osób.

Trzecią istotną rzeczą jest różnorodność. Postarajmy się, by każda zaproszona osoba znalazła na stole coś dla siebie. Przygotujmy potrawy zarówno mięsne, jak i bezmięsne, bazujmy na dodatkach do dań głównych i świeżych, sezonowych warzywach przygotowując surówki.

Podstawowe menu na chrzciny w domu

Przystawki które zaskoczą gości - ciekawe przystawki na chrzciny w domu

Jeśli decydujemy się na klasyczny obiad możesz poszaleć w kwestii przystawek. Są one zwykle mniej wymagające, można je przygotować wcześniej, a na stół podać przed samym przyjściem gości.

Najlepiej sprawdzą się przystawki w formie kąsków, którymi łatwo się częstować. Efektownie będą się prezentować:

 • zawijasy z cukinii z ricottą,
 • tortilla z serkiem śmietankowym, łososiem i rukolą,
 • małe kawałki bagietki z szynką parmeńską i czarnymi oliwkami,
 • pomidory z mozzarellą i bazylią nakrapiane oliwą z oliwek
 • szparagi owinięte szynką parmeńską
 • jajka faszerowane – pieczarkami, serkiem etc.
 • mix chrupiących warzyw z sosem tzatziki lub czosnkowym.

Idealne ciasta, słodkie przekąski na domowe chrzciny

Jeśli chodzi o chrzciny to oprócz klasycznych ciast nie może zabraknąć również tortu i słodkich przekąsek. W lecie najlepiej sprawdzą się lekkie ciasta z dodatkiem sezonowych owoców np. wiśni, truskawek czy malin. Owoce można również wykorzystać do zaserwowania deserów lodowych.

Zimą świetnie sprawdzą się też te cięższe ciasta np. sernik. Warto też zastanowić się nad muffinami. Można je upiec samodzielnie lub zamówić specjalnie na tę okazję w cukierni – są one niezwykle wygodne do spożycia, a przy okazji można zrobić z nich okazałą dekorację.

Jeśli chodzi o tort to sprawdzi się klasyczny śmietankowy z dodatkiem owoców lub czekoladowy np. z wiśnią. Wiele osób szuka czegoś mniej przeciętnego i decyduje się np. na bezę Pavlova – efektowną i smaczną propozycję, która może być jednocześnie słodką przystawką, jak i pełnić rolę tortu lub głównego słodkiego deseru.

Jak zaplanować zakupu spożywcze? Dlaczego warto zorganizować pomoc w gotowaniu?

Zakupy spożywcze na chrzciny trzeba odpowiednio wcześnie i skrupulatnie zaplanować. Listę zakupów dobrze jest przygotować, kiedy znamy już dokładną liczbę gości – dzięki temu możemy policzyć ilość niezbędnych produktów. Najlepiej zacząć od zakupu produktów, które nie ulegną zepsuciu czy przeterminowaniu, świeże mięsa i warzywa najlepiej kupować na samym końcu. Warto również zaplanować przestrzeń w domu, w której będzie można odkładać zakupy. Dobrym sposobem i oszczędnością czasu jest zakup części produktów przy każdorazowych zakupach rodzinnych – dzięki temu sprawniej przeprowadzimy cały proces i nie będzie on dla nas aż tak obciążający.

Jeśli mamy w rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto może nam w tym pomóc nie wahajmy się o tę pomoc poprosić. Jeśli zaś takiej osoby nie ma, a my wiemy, że przygotowania lub sama uroczystość mogą nas przerosnąć – warto zastanowić się nad dodatkową, odpłatną pomocą na czas przed i w czasie uroczystości. Warto pamiętać, że chrzciny dziecka to wyjątkowy dzień, który powinniśmy w spokoju i radości spędzać wśród najbliższych, a nie zamartwiać się i denerwować organizacją i przygotowaniami.

Ile kosztuje przyjęcie z okazji chrztu organizowane w domu?

Powszechnie utarło się stwierdzenie, że samodzielna organizacja chrzcin to zdecydowanie tańsza opcja. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju uroczystości, na jaką się zdecydujemy. Plusem jest to, że koszty możemy elastycznie zwiększać lub zmniejszać i mieć nad nimi 100-procentową kontrolę w przeciwieństwie do organizacji imprezy w restauracji.

Cena za osobę w lokalu to koszt rzędu min. 100-150 zł. Często w cenę nie jest wliczony np. tort, za który musimy zapłacić oddzielnie. Za chrzciny na 20 osób zapłacimy zatem ok. 3 000 zł. W przypadku organizacji takiej samej uroczystości w domu koszty mogą spaść nawet o połowę, a za uroczystość dla 20 osób powinniśmy zapłacić nie więcej niż ok. 1 700 – 2 000zł.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ