Powrót

Bezpieczeństwo finansowe według Moniki i Bartka, część IV

2.2.2016
Bezpieczeństwo finansowe według Moniki i Bartka, część IV
Autor
Anna Dobrzanska

W kolejnym miesiącu przygotowywania naszego budżetu przeszliśmy z Bartkiem na wyższy poziom. Sporo poczytałam i uznałam, że oprócz wydatków na codzienne życie powinniśmy przeznaczać część naszych dochodów na trzy różne rodzaje oszczędności: wydatki nieregularne, fundusz awaryjny i finansową poduszkę bezpieczeństwa. Brzmi tajemniczo? Już wyjaśniam.

bezpieczeństwo finansowe

Na co wydajemy raz w roku?

Są to wydatki, które ponosimy cyklicznie co roku i możemy je przewidzieć wcześniej, należą do nich:

 • coroczny podatek gruntowy,
 • prezenty świąteczne,
 • wyprawka szkolna dzieci,
 • ubezpieczenie samochodu,
 • wspólne wakacje.

Możemy również oszacować ich wysokość, podzielić tę sumę przez liczbę miesięcy i odkładać odpowiednią kwotę co miesiąc.

Przykładowo:

 • Na święta wydajemy co roku 600 zł, a do następnego Bożego Narodzenia został rok. Powinniśmy więc odkładać co miesiąc 50 zł, aby przed przyszłą Gwiazdką mieć uzbieraną pełną kwotę.
 • Na wakacje planujemy wydać mniej więcej 2000 zł. Zostało do nich tylko 5 miesięcy, a więc musimy oszczędzać 400 zł miesięczne.

To dużo, niestety. Na szczęście później pójdzie lepiej, bo przy regularnym oszczędzaniu będziemy mogli rozłożyć koszty wakacji na cały rok i zacząć zbierać na kolejne już po powrocie. Dzięki temu comiesięczna „rata” będzie mniejsza. Dotąd przed wakacjami korzystaliśmy z pożyczki przez Internet. Kiedy uda nam się osiągnąć finansową niezależność, nie będzie to konieczne.

Dodatkowy budżet na niespodziewane wydatki

Fundusz awaryjny to rezerwa przeznaczona na wydatki związane z nieprzewidzianymi wydarzeniami. Nigdy nie wiadomo, kiedy wydarzy się tak zwana czarna godzina, na przykład:

 • nagła choroba i koszty jej leczenia,
 • wypadek i wydatki na remont samochodu,
 • zepsuta pralka,
 • cieknący dach i konieczny remont.

Trudno ocenić wysokość takiego funduszu, bo wypadek wypadkowi nierówny. Mam nadzieję, że kiedyś uda nam się odłożyć kilka tysięcy. To jednak kwestia przyszłości – wiem, że do tego potrzeba cierpliwości i czasu. Jeżeli ktoś nie ma funduszu awaryjnego, w sytuacjach podbramkowych zwykle ratują go szybkie pożyczki.

W praktyce wygląda to tak: odkładamy co miesiąc 100 zł. Po dwóch latach udaje nam się zaoszczędzić 2400 zł, zakładając oczywiście, że w tym czasie nie przytrafi się nam żadna sytuacja awaryjna. Jeżeli się nie przytrafi, możemy przestać oszczędzać na ten cel. Jeżeli się przytrafi – wybieramy pieniądze z funduszu, a potem zaczynamy zbieranie od nowa.

Co to jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa jest bardzo podobna do funduszu awaryjnego. Różni się od niego tym, że chroni nas przed skutkami utraty pracy. Docelowo poduszka finansowa powinna wynosić równowartość kilku naszych pensji – minimum trzech. Chodzi o to, żeby w razie straty źródła dochodów można było przez jakiś czas się utrzymać bez konieczności zaciągania pożyczek. Według niektórych specjalistów od finansów osobistych poduszkę finansową i fundusz awaryjny można połączyć, według innych – lepiej je rozdzielić.

Jak zbudować poduszkę finansową?

Zasada wygląda podobnie jak w przypadku fundusz awaryjnego – odkładamy co miesiąc aż do uzbierania interesującej nas kwoty. Jeżeli zajdzie konieczność wydania jej wcześniej, wydajemy. Gdy tylko z powrotem staniemy na nogi, zbieramy dalej.

planowanie oszczędności by mieć bezpieczeństwo finansowe

Ponieważ my z Bartkiem dopiero zaczynamy naszą drogę do finansowej niezależności, uznałam, że budowanie poduszki finansowej odłożymy na dalszą przyszłość. Najpierw zajmiemy się zbieraniem na wydatki nieregularne (są priorytetowe, ponieważ przydarzą się na pewno) i na fundusz awaryjny.Żeby zrealizować nasz plan, musimy więc odkładać 550 zł miesięcznie – zgodnie z zasadą „płać najpierw sobie”. Przelewamy więc te pieniądze na lokatę lub konto oszczędnościowe zaraz na początku okresu rozliczeniowego, tuż po wypłacie, i musimy tak gospodarować całą resztą, żeby wystarczyła. Kolejny krok za nami! Wkrótce opowiem wam, co dalej.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ