Załatwianie spraw urzędowych, podpisywanie umów, branie pożyczek – wszystko to można teraz zrobić online, bez wychodzenia z domu. Biorąc pod uwagę wygodę takiego rozwiązania, coraz chętniej podajemy nasze szczegółowe dane w Internecie. Dlatego bardzo ważne jest, aby pamiętać, że udostępniając dane narażamy się na ich kradzież lub wyciek do sieci. Warto zabezpieczyć się na taką ewentualność i aktywować Alerty BIK, które pomogą ustrzec się przed wykorzystaniem naszych danych przez osoby trzecie.
Z pewnością wiele osób słyszało o tej usłudze, ale nie do końca wie, co to jest Alert BIK. Alert BIK to komunikat wysyłany do nas w postaci wiadomości SMS bądź e-mail. Otrzymamy go, nie tylko gdy na nasze dane będzie zaciągany kredyt, ale także gdy będziemy sprawdzani w bazie BIK lub BIG InfoMonitor (co będzie oznaczało np. zawieranie umowy z operatorem telewizji kablowej).
Bardzo popularną formą pożyczki jest dziś tzw. pożyczka na dowód czy pożyczka na PESEL. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo pozwala szybko otrzymać zastrzyk gotówki na pilne wydatki. Zazwyczaj fakt, że cały proces odbywa się bez zbędnych formalności jest rozpatrywany jako główna zaleta takich pożyczek – do wypełnienia wniosku wystarczą bowiem dane z dowodu osobistego.
Nie jest jednak łatwo zaciągnąć pożyczkę na czyjeś dane z dowodu osobistego, gdyż firmy pożyczkowe, które działają zgodnie z prawem, uczciwie i etycznie, weryfikują dodatkowo tożsamość pożyczkobiorcy za pomocą przelewu identyfikacyjnego, który musi zostać wykonany z konta osoby, która wnioskuje o pożyczkę. Firmy pożyczkowe w ten sposób zabezpieczają się przed wyłudzeniami pożyczek.
Natomiast, nie można wykluczyć działania podmiotów (firm i osób prywatnych), które nie działają w sposób odpowiedzialny, uczciwy i etyczny. Dlatego warto zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi niespodziankami i spać spokojnie.
Czytaj również: Pożyczka bez BIK, KRD i sprawdzania baz – czy jest możliwa?
Według raportu Nadużycia w sektorze finansowym przygotowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) i EY (edycja 2021)[1], najczęściej zgłaszanymi typami nadużyć w sektorze finansowym były wyłudzenia produktów kredytowych i pożyczek - były one przedmiotem zgłoszenia w aż 43%przypadków. W tym samym raporcie z roku 2020 – wyłudzenia stanowiły aż 54%zgłaszanych nadużyć[2]. Są tonie tylko wyłudzenia produktów finansowych w instytucjach pożyczkowych, ale też przede wszystkim w bankach. Instytucje finansowe stale usprawniają narzędzia służące do walki z wyłudzeniami kredytów i pożyczek – wdrażają całą gamę technik opartych na technologii, w większym stopniu korzystają z usług świadczonych przez dostawców infrastruktury IT oraz dostawców usług związanych z bezpieczeństwem, powoływane są wewnętrzne zespoły ekspertów do walki z wyłudzeniami. Jednak warto podkreślić, że zespół ekspertów ani zabezpieczenia technologiczne nie powinny zastąpić zdrowego rozsądku i ostrożności po stronie nas, konsumentów. Dbałość o ochronę naszych wrażliwych, zwłaszcza w przestrzeni wirtualnej, powinna być priorytetem.
Przeczytaj również: Jak zastrzec PESEL – kiedy podawanie numeru PESEL może być niebezpieczne?
Alerty BIK to usługa, z której powinien skorzystać każdy – dla własnego bezpieczeństwa. Zwłaszcza w czasach, kiedy coraz więcej umów zawieranych jest na odległość, telefonicznie lub przez Internet. Dotyczy to nie tylko umów pożyczek czy kredytów, ale też umów abonamentowych – na telewizję, Internet, telefon czy wszelkiego rodzaju prenumeraty. Nie zapominajmy też o zakupach na raty, domokrążcach czy telemarketerach sprzedających na raty drogie garnki, urządzenia czy kołdry. Na takie nieuczciwe szczególnie narażone są osoby starsze, które mogą być nieświadome, że padły ofiarą wyłudzenia danych. Warto zadbać o ich bezpieczeństwo korzystając z pakietu rodzinnego, w ramach którego ochroną może zostać objęte 5 osób w rodzinie.
Zasada działania Alertów BIK jest bardzo prosta. Tak, jak zostało już wspomniane powyżej, za każdym razem, gdy do bazy Biura Informacji Kredytowej wpłynie zgłoszenie z naszymi danymi, zostaniemy o tym poinformowani za pomocą wiadomości SMS i/lub e-mail. Niezależnie od tego czy będzie to wniosek o przyznanie kredytu na dużą kwotę czy informacja o zakupie produktu na raty. Co ważne, taki komunikat zostanie wysłany niezwłocznie po pojawieniu się zapytania w bazie, co da nam szansę na szybką reakcję.
Komunikat o próbie wyłudzenia to jednak nie jedyne zastosowanie Alertów BIK. Powiadomienie otrzymamy także, gdy do BIK trafi informacji o zaległościach w spłacie zobowiązania finansowego ‑ zarówno kredytu, jak też abonamentu za telefon. Alert będzie także wysłany, gdy zobowiązanie kredytowe zostanie zamknięte. Ostatnim typem alertu jest comiesięczne potwierdzenie, że do BIK i BIG InfoMonitor nie wpłynęło żadne zapytanie o nasze dane.
Częstotliwość, z jaką hasła BIK alerty cena czy BIK alerty czy warto są wyszukiwane w Internecie świadczy o tym, że jesteśmy świadomi problemu kradzieży tożsamości i staramy się zapobiec sytuacji, w której przytrafi się to właśnie nam.
Niestety, usługa alertów BIK nie jest darmowa, jednak mając na uwadze fakt, ile może nas kosztować przejęcie przez oszusta naszych danych, warto zainwestować w takie zabezpieczenie. Zwłaszcza, że nie jest to duży koszt. Obecnie, roczny pakiet dla jednej osoby to jedyne 24 zł, a pakiet rodzinny dla 5 osób to 99 zł. To naprawdę niska cena za usługę, która pomoże ustrzec przed stratami liczonymi w tysiącach.
Jak ustawić Alerty BIK? Jak większość spraw w dzisiejszych czasach – można zrobić to online, a cały proces jest niezwykle prosty i zajmie kilka minut. Przede wszystkim, trzeba założyć konto na stronie Biura Informacji Kredytowej. W tym celu należy wypełnić formularz, potwierdzić swoją tożsamość i ustawić hasło. Po zalogowaniu się, trzeba wybrać ofertę, aby aktywować Alerty BIK. To wszystko! Wraz z zatwierdzeniem zamówienia alerty zostają aktywowane, a my możemy odetchnąć z ulgą, bo nikt nie wykorzysta naszych danych bez naszej wiedzy.
[1] https://www.ey.com/pl_pl/news/2021/11/naduzycia-sektor-finansowy-2021
[2] https://www.ey.com/pl_pl/news/2020/10/czy-wzroslo-zjawisko-naduzyc-w-sektorze-finansowym