Pożyczka na PIT – na czym polega i dla kogo?

Niektóre banki dają możliwość zaciągnięcia pożyczki lub kredytu na podstawie deklaracji PIT.

Niektóre banki dają możliwość zaciągnięcia pożyczki lub kredytu na podstawie deklaracji PIT.

Zwalnia to pożyczkobiorcę z konieczności przedkładania zaświadczenia o zarobkach i przyspiesza proces ubiegania się o pożyczkę. Czy oby na pewno? Zdarza się bowiem, że już na etapie wnioskowania o pożyczkę wymagane są dodatkowe formalności, które wydłużają proces oczekiwania na decyzję kredytową i pieniądze. Jak w takim razie działa pożyczka lub kredyt na PIT, czego możemy się spodziewać i czy jest ona opłacalna? A może warto zdecydować się na inną formę pożyczki?

W artykule znajdziesz następujące informacje:

 1. Zaświadczenia i dokumenty wymagane przez bank do pożyczki lub kredytu
 2. PIT zamiast zaświadczenia o dochodach do oceny zdolności kredytowej
 3. Pożyczka na PIT-11
 4. Pożyczka na PIT-40A
 5. Pożyczka na PIT-37 i PIT-36
 6. Pożyczka na PIT – jak to działa?
 7. Oferta pożyczki na PIT ograniczona czasowo
 8. Zmienne i płynne warunki pożyczki na PIT w każdym banku
 9. Pożyczka online bez PIT i zaświadczeń o dochodach
weź pożyczkę
No items found.
Zaświadczenia i dokumenty wymagane przez bank do pożyczki lub kredytu

Zaświadczenia i dokumenty wymagane przez bank do pożyczki lub kredytu

Chcąc pożyczyć pieniądze z banku, musimy liczyć się z formalnościami. Instytucja bankowa poprosi nas o przedstawienie dokumentów w celu potwierdzenia naszej tożsamości oraz oceny sytuacji finansowej. Jakie zatem dokumenty są wymagane przez bank do pożyczki lub kredytu?

• Ważny dowód osobisty

Pierwszym podstawowym dokumentem, bez którego nie złożymy wniosku, jest aktualny dowód osobisty. W umowie powinien znaleźć się nasz PESEL oraz nr i seria dowodu. Osoba starająca się o kredyt lub pożyczkę z banku musi być pełnoletnia i mieć pełną zdolność do czynności prawnych.

Poprawnie wypełniony wniosek o pożyczkę lub kredyt gotówkowy

Kolejnym krokiem jest przekazanie pracownikowi banku poprawnie wypełnionego wniosku kredytowego. Możemy zrobić to samodzielnie lub poprosić o pomoc pracownika placówki bankowej. Zdarza się również, że niektóre instytucje pozwalają złożyć tenże wniosek drogą online. Ostatnim etapem będzie przedłożenie zaświadczenia o dochodach od pracodawcy lub/oraz wyciągu z konta.

Zaświadczenie o dochodach wymagane przez bank – co powinno się w nim znaleźć

Dlaczego zaświadczenie o zarobkach jest tak ważne dla banku? Potwierdza nasze stałe źródło dochodów i pomaga w ocenie wiarygodności finansowej pożyczkobiorcy oraz jego zdolności do spłaty zobowiązania. Zaświadczenie wystawia na naszą prośbę pracodawca i ważne, by znalazły się na nim informacje o:

 • zarobkach;
 • formie zatrudnienia;
 • okresie zatrudnienia.

Najważniejszą kwestią jest to, ile zarabiamy – jaka pensja wpływa co miesiąc na nasze konto. Dla banku ważna też jest forma zatrudnienia – większe szanse na pozytywną decyzję kredytową będą miały osoby zatrudnione na umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Trudności z oceną zdolności kredytowej mogą mieć osoby zatrudnione na umowę o dzieło, umowie zlecenie, osoby, których przychody są nieregularne, uzależnione od sezonowości oraz młode osoby, które nie mają jeszcze historii kredytowej w BIK.

Jaki dokument zastąpi zaświadczenie o dochodach, gdy jesteśmy rencistą lub emerytem? Powinniśmy przedstawić w banku ostatni odcinek potwierdzający wypłatę świadczenia, na którym widnieje jego kwota. Zamiast zaświadczenia o zarobkach niektóre banki proponują swoim klientom także możliwość weryfikacji dochodów na podstawie rozliczenia PIT.


Zerowy PIT, czyli ulga dla młodych do 26 roku życia – sprawdź, kto może z niej skorzystać?>>
Ulga na Internet – ile możesz odliczyć od podatku?>>
weź pożyczkę
PIT zamiast zaświadczenia o dochodach do oceny zdolności kredytowej

PIT zamiast zaświadczenia o dochodach do oceny zdolności kredytowej

Niektóre banki pozwalają swoim klientom na poświadczenie swoich dochodów za pomocą deklaracji PIT. W dokumencie PIT analitycy bankowi znajdą zarówno źródła dochodów, jak i ich wysokość – między innymi dzięki tym informacjom będą mogli ocenić naszą zdolność kredytową. Jakie PIT-y zwykle akceptują banki?

Rozliczyłeś już PIT? Sprawdź, jak to zrobić przez Internet >>

Pożyczka na PIT-11

PIT-11 stanowi informację o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wystawia je płatnik (pracodawca/zleceniodawca) a na jego podstawie podatnik sporządza roczne zeznania podatkowe takie jak PIT-37 lub PIT-36. PIT-11 może zawierać informację na temat różnych źródeł dochodów, nie tylko z tytułu umowy o pracę, ale też np. umowy zlecenia, umowy o dzieło, praw autorskich, świadczeń z Funduszu Pracy czy z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej.

Pożyczka na PIT-40A

PIT 40A (11A) wystawiany jest automatycznie przez organ rentowy a następnie wysyłany zostaje do urzędu skarbowego i do podatnika. Jeśli nie ma on innych źródeł dochodów, nie rozlicza się wspólnie z małżonkiem i nie korzysta z ulg podatkowych to nie ma potrzeby składania dodatkowego formularza – PIT 40A będzie uznany jako zeznanie podatkowe za poprzedni rok. W innym przypadku – należy go traktować jak PIT-11 i złożyć odpowiednią deklarację podatkową.

Pożyczka na PIT-37 i PIT-36

PIT 37 to zeznanie składane przez podatników, których wynagrodzenie i zarobki rozliczane za pośrednictwem płatników, dotyczy przychodów opodatkowanych według skali podatkowej (17% i 32%). Do sporządzenia PIT-37 potrzebne będą PIT-11 ze źródeł, z których podatnik uzyskał dochody w poprzednim roku, czyli z tytułu:

 • wynagrodzeń ze stosunku pracy
 • wynagrodzeń ze stosunku służbowego,
 • praw autorskich i innych praw majątkowych,
 • działalności wykonywanych osobiście
 • zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
 • stypendiów, rent lub emerytur, zasiłków i świadczeń przedemerytalnych.*

*Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/PIT-37

PIT-37 nie dotyczy tych podatników, którzy otrzymują dochody, od których samodzielnie odprowadzają zaliczki na podatek dochodowy – ci rozliczają się na podstawie PIT-36.

Po prześledzeniu warunków takiego kredytu lub pożyczki na PIT, okazuje się jednak, że niektóre PIT-y mają większą a inne mniejszą wartość dla oceny naszej zdolności kredytowej. Najczęściej oferta instytucji bankowych skierowana jest do osób zatrudnionych na umowę o pracę. Pożyczka lub kredyt na PIT-11 jest więc najczęściej występującą ofertą. Wtedy wystarczy, że przedstawimy PIT-11, który wystawia nam pracodawca. Niestety, utrudnione zadanie mają przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą – kredyt na PIT jest w ich przypadku praktycznie nieosiągalny.

Sprawdź, jak obliczyć zwrot podatku i kiedy możesz się go spodziewać >>
Sprawdź obowiązujące progi podatkowe >>
weź pożyczkę
Pożyczka na PIT – jak to działa?

Pożyczka na PIT – jak to działa?


Proces wnioskowania o pożyczkę na PIT nie różni się bardzo od standardowego, w ramach którego wymagane jest zaświadczenie o dochodach. Wraz z poprawnie wypełnionym wnioskiem przedstawiamy dowód osobisty oraz dokument rocznego zeznania podatkowego, który teoretycznie ma zwolnić nas z przedstawiania zaświadczenia o dochodach i informowania pracodawcy o chęci zaciągnięcia zobowiązania. Niestety, często okazuje się jednak, że finalnie i tak będziemy poproszeni o dostarczenie zaświadczenia lub/i wyciągu z konta bankowego. Można więc przypuszczać, że hasło „pożyczka lub kredyt na PIT” może być jedynie chwytem marketingowym, który ma za zadanie przyciągnąć klientów, którzy chcą zaoszczędzić na czasie i pożyczyć pieniądze bez angażowania pracodawcy.

pożyczka na PIT


• Oferta pożyczki na PIT ograniczona czasowo

Warto wziąć pod uwagę również fakt, że oferta pożyczki na PIT jest bardzo często ograniczona czasowo – jej ważność zwykle związana jest z ostatecznym terminem złożenia deklaracji rocznego zeznania podatkowego, czyli 30 kwietnia. Oferty pożyczki na PIT pojawiają się więc najczęściej w lutym i marcu, gdy pracodawcy rozsyłają deklaracje pracownikom, a ci przygotowują się do ich złożenia. Zdarza się, że instytucje bankowe zmieniają termin dostarczenia PIT, jednak jest to uzależnione od indywidualnej oferty danego banku.

• Zmienne i płynne warunki pożyczki na PIT w każdym banku

Większość informacji dotyczących warunków kredytu i pożyczki na PIT musimy sprawdzać na stronach internetowych banków lub w placówkach. Banki bardzo często zmieniają zasady przyznawania tych zobowiązań, a ofertę traktują bardzo indywidualnie. Niektóre od razu i wprost informują o dodatkowych zaświadczeniach, które należy dołączyć do PIT-u, w przypadku innych, taka konieczność pojawia się dopiero na etapie wnioskowania o pożyczkę lub analizy naszej zdolności kredytowej. Nie ma jednak uniwersalnych dla wszystkich instytucji bankowych zasad co do wymaganych zaświadczeń dołączanych do PIT.

weź pożyczkę
Pożyczka online bez PIT i innych zaświadczeń o dochodach

Pożyczka online bez PIT i innych zaświadczeń o dochodach

Na rynku usług finansowych znajdziemy także inne możliwości zaciągnięcia pożyczki bez zaświadczeń o dochodach. Rozwiązaniem, które zdecydowanie skróci formalności i pozwoli uzyskać dodatkowe pieniądze, jest pożyczka bez zaświadczeń oferowana przez instytucje pozabankowe.

Do złożenia wniosku potrzebne będą jedynie dane z dowodu osobistego (PESEL, nr i seria dokumentu), a także szybki przelew identyfikacyjny. Na tej podstawie instytucje pozabankowe w kilka chwil są w stanie podjąć decyzję o przyznaniu pieniędzy.

Cały proces możemy przeprowadzić online, dzięki czemu ominiemy wizyty w placówkach, kolejki i konieczność wypełniania stosów formularzy. Np. w vivus.pl wystarczy na stronie internetowej określić wysokość kwoty, okres spłaty i zatwierdzić określone warunki. Po wypełnieniu danych, zostaniemy poproszeni o przeprowadzenie szybkiego przelewu identyfikacyjnego. Nie musimy wypełniać skomplikowanych dokumentów i wniosków, nikt nie zapyta nas także o cel pożyczki, a pieniądze przelewane są na konto od razu po otrzymaniu pozytywnej decyzji o ich przyznaniu. Dodatkowo, pierwsza pożyczka w VIVUS na 3000 zł = 0% RRSO co znaczy, że oddajemy tyle, ile pożyczyliśmy (przykład reprezentatywny znajduje się pod artykułem, na dole strony).

weź pożyczkę