Pożyczka czy kredyt na zakup działki – co warto wiedzieć?

Wzięcie pożyczki wiąże się z odpowiedzialnością – w końcu chodzi o pieniądze, które w przyszłości będzie trzeba spłacić.

Wzięcie pożyczki wiąże się z odpowiedzialnością – w końcu chodzi o pieniądze, które w przyszłości będzie trzeba spłacić.

Wiele osób już na etapie wnioskowania chce, by proces udzielenia pożyczki był jasny i przejrzysty – dlatego część klientów decyduje się na tzw. pożyczki do domu. Na czym ona polegają i kto udziela tego typu pożyczek?

Przejdź do sekcji artykułu:

 1. Jakie działki warto kupić, ile kosztują?
 2. Za co kupić działkę? Sposoby finansowania zakupu ziemi
 3. Kredyt czy pożyczka na zakup działki?
 4. Kiedy można starać się o kredyt na działkę w banku?
 5. W jakich sytuacjach sfinansowanie zakupu działki pożyczką jest opłacalne?
 6. Jak wygląda procedura w przypadku wzięcia kredytu lub pożyczki, jakich dokumentów potrzebujemy?
 7. Dokumentacja wymagana do złożenia wniosku o kredyt na działkę
 8. Procedura w przypadku wniosku o pożyczkę na zakup działki
 9. Jak kupić działkę posiłkując się pożyczką? Krok po kroku
weź pożyczkę
Jakie działki warto kupić, ile kosztują?

Jakie działki warto kupić, ile kosztują?

Wiele osób marzy o swojej własnej działce – kawałku przestrzeni do wypoczynku i miejscu zabaw dla dzieci, pięknym ogrodzie czy tarasie. Niestety, dom z podwórkiem wiąże się często z dużym nakładem finansowym, którego nie udźwignie budżet domowy i oszczędności. Wsparciem może okazać się kredyt lub pożyczka na zakup działki budowlanej, która pozwoli nam spełnić marzenia. W przypadku działek budowlanych czy inwestycyjnych, rozwiązaniem będzie kredyt, którym możemy sfinansować cały zakup. W przypadku tańszych działek rekreacyjnych, działek ROD czy też w przypadku finansowania dodatkowych kosztów, sprawdzi się pożyczka pozabankowa.

Jakie działki warto kupić, ile kosztują?

Myśląc o kupnie gruntu, powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie będzie jego przeznaczenie. Należy pamiętać, że nie na każdej działce będzie można postawić dom lub zaplanować gospodarstwo rolne. Na rynku znajdziemy różnorodne oferty, ale możliwość ich zagospodarowania regulowana jest prawem, które może zablokować wiele inwestycji. Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków określa jasno wymagania, które należy spełnić planując konkretną inwestycję.

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów działek:

 • leśne (gospodarka leśna, obronność lub bezpieczeństwo państwa);
 • siedliskowe (gospodarstwo rolne, należeć może jedynie do rolnika);
 • rolne (działalność rolna);
 • inwestycyjne (teren inwestycyjno-przemysłowy);
 • rekreacyjne (miejsce wyłącznie rekreacyjne z małymi budynkami);
 • budowlane (teren przeznaczony pod zabudowę).

Jeśli myślimy o postawieniu własnego domu powinniśmy zdecydować się na zakup działki budowlanej, na której można postawić budynek mieszkalny. Ile kosztują działki? Wszystko zależy od tego, gdzie zlokalizowany jest grunt i jaki ma status. Im atrakcyjniejsza i bliższa wielkiej aglomeracji działka budowlana, tym koszt będzie wyższy. Można jednak przyjąć, że średnio ceny wahają się od ok. 80 do ok. 200 zł za m2.

Szukając miejsca jedynie do celów rekreacyjnych i nie planując budowy domu, idealnym rozwiązaniem będzie zakup rodzinnego ogródka działkowego. ROD można wydzierżawić za ok. 200-300 zł lub kupić od osoby prywatnej (od kilku do kilkudziesięciu tys. złotych).

Więcej informacji o ROD znajdziesz tutaj: Ogródki działkowe, tzw. ROD: jak nabyć działkę, ile kosztuje i jakie są zasady korzystania?

weź pożyczkę
Za co kupić działkę? Sposoby finansowania zakupu ziemi

Za co kupić działkę? Sposoby finansowania zakupu ziemi

Zakup działki wiąże się najczęściej z dużą inwestycją. O ile ROD możemy kupić za kilka, kilkanaście tysięcy złotych, o tyle na działkę budowlaną musimy wydać znacznie więcej. Gdzie w takim razie szukać dodatkowego źródła finansowania, gdy oszczędności okażą się niewystarczające? Możemy poprosić o wsparcie rodziny, co pozwoli pozyskać dodatkowe zasoby. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości lub rodzina dysponuje ograniczonym budżetem, rozwiązaniem będzie pożyczka na działkę budowlaną lub kredyt.

weź pożyczkę
Kredyt czy pożyczka na zakup działki?

Kredyt czy pożyczka na zakup działki?

Pożyczka lub kredyt na działkę jest jednym z najczęstszych sposobów finansowania takiej inwestycji. Jeśli potrzebujemy dużej kwoty pieniędzy i planujemy budowę domu, bez problemu możemy skorzystać z tych rozwiązań. Trzeba jednak pamiętać o różnicach pomiędzy pożyczką a kredytem na zakup działki. Obie formy finansowania różni przede wszystkim kwota zobowiązania i czas oczekiwania na przelanie pieniędzy.

Kredytu udzielają instytucje bankowe, a zabezpieczeniem jest zazwyczaj działka, której dotyczy umowa kredytowa. Takie rozwiązanie nosi nazwę kredyt hipoteczny na działkę, co oznacza mniej więcej tyle, że w przypadku niewypłacalności dłużnika, własność działki przechodzi na bank. Dzięki temu kwota wsparcia finansowego będzie większa niż w przypadku pożyczki na działkę, ponieważ mamy tu do czynienia z dużym zabezpieczeniem.

Pożyczkę możemy wziąć na mniejszą kwotę. Np. w vivus.pl możemy pożyczyć maksymalnie 8000 zł. Przewagą pożyczki internetowej jest szybkość podjęcia decyzji o przyznaniu pieniędzy. Dzięki minimalnym formalnościom i internetowej procedurze, można znacznie ograniczyć procedury. W przypadku takiej pożyczki nikt nie będzie nas pytał, na co chcemy ją przeznaczyć. A możemy ją przeznaczyć np. na:

 • koszty związane z zakupem działki (notariusz, rzeczoznawca itp.),
 • uzupełnienie potrzebnej kwoty na zakup działki (gdy brakuje nam kilku tysięcy);
 • zakup ROD;
 • wyposażenie działki (np. meble, niewielki domek).

Kiedy można starać się o kredyt na działkę w banku?

Nie każdy może liczyć na przyznanie mu kredytu na zakup działki. Bank dokładnie sprawdzi zdolność kredytową, biorąc pod uwagę m.in.: wysokość dochodów, historię kredytową i obecne zobowiązania. Na podstawie analizy ryzyka specjaliści określą ewentualną kwotę kredytu hipotecznego na działkę, ilość rat i ich wysokość. Problem z uzyskaniem wsparcia finansowego w formie kredytu mogą mieć więc osoby bez stałego dochodu i takie, które mają już zaciągnięte wysokie zobowiązania w innych placówkach.

W jakich sytuacjach sfinansowanie zakupu działki pożyczką jest opłacalne?

Pożyczka w instytucji pozabankowej wiąże się z mniejszą ilością formalności, ale też niższą kwotą pieniędzy, którą można pozyskać. Jest świetnym rozwiązaniem, gdy musimy sfinansować dodatkowe transakcje związane z zakupem działki, takimi jak notariusz lub ocena rzeczoznawcy. Zaletą pożyczki jest to, że nie musimy wskazywać celu, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze. Cały proces przeprowadzimy przez Internet, bez wychodzenia z domu, co jest pomocne, jeśli jesteśmy zapracowani i nie dysponujemy dużą ilością wolnego czasu. Instytucje pozabankowe nie wymagają też zaświadczeń o zarobkach, dzięki czemu mogą skorzystać z niej także osoby, które nie mają dużej zdolności kredytowej (np. pracują zagranicą, są młodzi, nie są na etacie).

weź pożyczkę
Jak wygląda procedura w przypadku wzięcia kredytu lub pożyczki, jakich dokumentów potrzebujemy?

Jak wygląda procedura w przypadku wzięcia kredytu lub pożyczki, jakich dokumentów potrzebujemy?

Procedura udzielania kredytu na zakup działki jest skomplikowana, musimy liczyć się z dużą ilością formalności. Wzięcie pożyczki przez Internet znacznie skróci czas oczekiwania na przelew i pozwoli szybciej zrealizować nasze plany. Kredyt jest czasochłonny i wymaga od nas przedstawienia kilku dokumentów wymaganych do sprawdzenia zdolności kredytowej: są to zaświadczenia o formie i okresie zatrudnienia, które musimy uzyskać od pracodawcy, zaświadczenia o wysokości dochodów, historia naszego konta bankowego. W przypadku pożyczki internetowej w instytucji pozabankowej wystarczy najczęściej dowód osobisty i wykonanie przelewu weryfikacyjnego, a weryfikacja zdolności kredytowej odbywa się znacznie szybciej.

Dokumentacja wymagana do złożenia wniosku o kredyt na działkę

Ubiegając się o kredyt na zakup działki musimy przedstawić w banku szereg dokumentów, które wymagane są podczas procedur bankowych. Niezbędny będzie aktualny dowód wnioskodawcy, prawidłowo wypełniony wniosek kredytowy, a także skrócony odpis aktu małżeńskiego, jeśli chcemy kupić działkę ze współmałżonkiem. Powinniśmy przedstawić także:

 • zaświadczenie o zatrudnieniu;
 • zeznanie podatkowe za rok ubiegły;
 • wyciąg z rachunku bankowego.

Bank będzie potrzebował również informacji dotyczących samej działki:

 • status gruntu, warunki zabudowy i zagospodarowania przestrzennego;
 • odpis z Księgi Wieczystej, akt notarialny zbycia prawa własności;
 • umowę przedwstępną z konkretnym kosztem działki;
 • aktualny wypis z rejestru gruntów;
 • potwierdzenie wpłaty wkładu własnego.

Procedura jest nieco skomplikowana i czasochłonna, ale pozwoli sfinansować całą inwestycję (poza wkładem własnym). Kredyt na działkę budowlaną zostanie rozłożony na dłuższy czas, a jego rata będzie dostosowana do naszych możliwości wynikających z analizy zdolności kredytowej.

Procedura w przypadku wniosku o pożyczkę na zakup działki

Starając się o pożyczkę na działkę w instytucji pozabankowej procedura będzie prostsza i nie będzie wiązała się z tak dużą ilością formalności. Nie musimy podawać celu, na jaki potrzebujemy pieniędzy, co zdecydowanie ogranicza liczbę dokumentów potrzebnych do wniosku pożyczkowego. Wystarczy wejść na stronę internetową, wypełnić formularz i określić interesującą nas kwotę. Po potwierdzeniu danych aktualnym dowodem osobistym i wykonaniu przelewu weryfikacyjnego, w krótkim czasie dostaniemy decyzję o przyznaniu dodatkowych środków, a pieniądze pojawią się na naszym koncie.

weź pożyczkę
Jak kupić działkę posiłkując się pożyczką? Krok po kroku

Jak kupić działkę posiłkując się pożyczką? Krok po kroku

Jeśli zamierzamy kupić działkę i chcemy posiłkować się pożyczką, czeka nas proces składający się dosłownie z kilku kroków.

 • Po pierwsze musimy sami określić naszą zdolność finansową i maksymalny budżet na tę inwestycję. W przypadku kupna działki, łatwo ulec marzeniom i skusić się na działkę, która znacząco przekracza nasze możliwości finansowe. Dlatego pierwszym bardzo ważnym krokiem będzie ustalenie maksymalnej kwoty zakupu i trzymanie się jej bez względu na kuszące oferty.
 • Szukanie działki w portalach ogłoszeniowych jest bardzo wymagające. Codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia wiec zanim się obejrzymy, przeglądanie ofert może stać się naszym codziennym nałogiem, w pracy i czasie wolnym. Ważne zatem, aby ustawić sobie odpowiednie filtry i oglądać tylko te działki, które faktycznie odpowiadają naszym preferencjom i możliwościom finansowym.
 • Jeśli już znajdziemy działkę, która będzie spełniać nasze oczekiwania – warto jeszcze raz potwierdzić jej status prawny, stan zagospodarowania, przyłącza, cenę, najlepiej też wybrać się na miejsce i osobiście sprawdzić, czy na żywo również spełnia nasze oczekiwania.
 • Pamiętajmy też, że koszt zakupu działki bardzo często podlega negocjacji, co daje możliwość na obniżenie ceny gruntu.

Gdy zdecydujemy się na konkretną działkę i określimy, ile dodatkowej gotówki potrzebujemy pożyczyć, wystarczy wypełnić wniosek online na stronie firmy pożyczkowej. W vivus.pl jednorazowo można pożyczyć do 8000 zł. Pierwsza pożyczka do 3000 zł jest za darmo (0% RRSO, przykład reprezentatywny na końcu artykułu na dole strony). Vivus nie wymaga żadnych zaświadczeń, wystarczy wejść na vivus.pl, wybrać kwotę, złożyć wniosek online (potrzebne będą dane z dowodu osobistego), wykonać przelew identyfikacyjny w celu potwierdzenia danych i czekać na decyzję o przyznaniu pożyczki.

weź pożyczkę