Powrót

Wypłaty z PPK — jak wypłacić pieniądze z PPK, ile i na jakich zasadach?

30.4.2023
Wypłaty z PPK — jak wypłacić pieniądze z PPK, ile i na jakich zasadach?
Autor

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to system stworzony w celu gromadzenia oszczędności na przyszłą emeryturę. Czy można wypłacić pieniądze z PPK? Kiedy można to zrobić? Jak sprawdzić, ile pieniędzy jest na PPK. Podpowiadamy.

Co to jest PPK?


PPK jest systemem długofalowego oszczędzania na emeryturę. Działa on od 2019 roku i obejmuje osoby pełnoletnie, zatrudnione na podstawie umów, od których pracodawca odprowadza obowiązkowe składki emerytalno–rentowe. Składki na PPK odprowadza sam uczestnik (pracownik), pracodawca oraz państwo.


●      Minimalna miesięczna wpłata pracodawcy na konto PPK pracownika wynosi 1,5% jego wynagrodzenia (opcjonalnie – dodatkowe 2,5% pensji).

●      Minimalna miesięczna wpłata pracownika na konto PPK wynosi 2% wynagrodzenia (opcjonalnie – dodatkowe 2% pensji).

●      Każdy uczestnik programu może liczyć także na jednorazową wpłatę powitalną od państwa (250 zł) oraz dodatkowe zasilenie konta w wysokości 240 zł rocznie.

 

Zgromadzonymi na rachunkach PPK środkami zarządza wybrana przez pracodawcę instytucja finansowa, inwestując je w fundusze zdefiniowanej daty.

Jak przystąpić do PPK?

 

Osoby, które nie ukończyły 55 roku życia, przystępują do programu automatycznie. Jeśli chcą dobrowolnie zrezygnować z gromadzenia oszczędności w ramach PPK, muszą przekazać pracodawcy specjalną deklarację potwierdzającą rezygnację. Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, jednak nie ukończyli jeszcze 70 roku życia, mogą przystąpić do PPK wyłącznie na wniosek.


Ile można zyskać na PPK?


Wysokość potencjalnych zysków z PPK zależy przede wszystkim od kwoty wynagrodzenia oraz tego, jaki jego procent zdecydują się co miesiąc przekazywać na konto pracodawca i pracownik.

  Przykład.

Jeśli zarabiasz miesięcznie 5000 zł brutto i zarówno Ty, jak i pracodawca zdecydujecie się przekazywać na konto PPK wyłącznie minimalne wpłaty (czyli odpowiednio 2 i 1,5%), po roku kwota oszczędności wyniesie 2 590,00 zł.

Jeśli zdecydujecie się także na dokonanie dodatkowych, dobrowolnych wpłat (odpowiednio 2 i 2,5%), suma oszczędności wyniesie po roku 5 290,00 zł.

  Źródło kalkulacji: https://www.mojeppk.pl/dla-pracownika/kalkulator.html


Jak sprawdzić, ile pieniędzy mam na koncie PPK?Jeśli chcesz sprawdzić, ile pieniędzy znajduje się na Twoim koncie PPK, wejdź na stronę Moje PPK (www.mojeppk.pl) i zaloguj się na swoje konto. Aby to zrobić niezbędne będzie posiadanie profilu zaufanego lub założenie konta użytkownika z poziomu serwisu.
Po zalogowaniu sprawdzisz nie tylko wartość salda zgromadzonych na rachunku środków, ale także wysokość wpłat własnych, tych od pracodawcy i państwa czy nazwę instytucji finansowej, która pomnaża Twoje oszczędności.


Jak wypłacić pieniądze z PPK?


Zgodnie z zasadami działania Powszechnych Planów Kapitałowych, zgromadzone na koncie pieniądze są własnością pracownika. Ich wypłata jest więc możliwa w każdym momencie. Aby wypłacić pieniądze, wystarczy zalogować się na rachunek PPK w instytucji finansowej, która go prowadzi i złożyć dyspozycję przelewu wraz z danymi konta, na które mają trafić środki.
  

Wcześniejsza wypłata z PPK przed 60. rokiem życia — czy jest możliwa?


Jak najbardziej. Pieniądze z konta PPK możesz wypłacić także przed 60 rokiem życia. W zależności od okoliczności i celu wypłaty, pracownik otrzyma wszystkie lub jedynie część zgromadzonych na koncie środków.

●      Jeśli zdecydujesz się wypłacić pieniądze bez podawania przyczyny, zgromadzona kwota oszczędności zostanie pomniejszona o wpłacane przez państwo pieniądze (opłatę powitalną i roczne dopłaty w wysokości 240 zł), 30% kwot wpłacanych przez pracodawcę oraz podatek od zysków kapitałowych od pozostałych środków z wpłat pracodawcy, oraz wpłat własnych. W takich okolicznościach możesz wypłacić jedynie wszystkie zgromadzone na koncie środki (a nie ich część).

●      W szczególnych sytuacjach życiowych, możesz wypłacić środki bez potrąceń, nawet jeśli nie ukończyłeś 60 roku życia. W przypadku poważnego zachorowania (także żony lub dziecka), możesz wypłacić z rachunku do 25% oszczędności. Możesz także wypłacić wszystkie zgromadzone na koncie pieniądze na cele mieszkaniowe, z przeznaczeniem na pokrycie wkładu własnego niezbędnego do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Co ważne, wypłatę na cele mieszkaniowe bez potrąceń mogą zrealizować wyłącznie uczestnicy programu, którzy w dniu złożenia wniosku o wypłatę środków nie ukończyli 45 roku życia i jest ona traktowana jako rodzaj pożyczki, którą należy zwrócić. Jak wynika z zapisów Ustawy o PPK, zwrot powinien rozpocząć się nie później niż 5 lat od dnia wypłaty, a na oddanie całej „pożyczonej” kwoty uczestnik ma 15 lat.

 

Wypłata pieniędzy po 60 roku życia


Wypłata środków po ukończeniu przez pracownika 60 roku życia odbywa się domyślnie w następującym systemie:

●      25% wartości zgromadzonych środków pracownik otrzymuje w formie jednorazowej wypłaty;

●      75% zgromadzonych środków pracowników otrzymuje w formie rat (co najmniej 120).


 Istnieje także możliwość wypłaty całości kwoty w 120 ratach.
 Każda z tych opcji umożliwia uniknięcie płatności 19% podatku od zysków kapitałowych.

 

Ile razy można wypłacać pieniądze z PPK?


Prawo nie określa limitu zwrotów. Możesz więc wypłacać środki z konta PPK wielokrotnie.
  

Wniosek o wypłatę pieniędzy z PPK

 Aby złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy z PPK, zaloguj się na swoje konto PPK w instytucji finansowej, która je prowadzi.

No items found.

Czy warto wypłacać pieniądze z PPK?PPK to system stworzony w celu długofalowego oszczędzania na emeryturę. Jeśli życiowe okoliczności nie zmuszą cię do wypłaty zgromadzonych na koncie środków, warto zostawić kapitał „w spokoju” i pozwolić mu na siebie pracować. Dzięki regularności i możliwości pomnażania środków, po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach niewielkie wpłaty zamienią się w pokaźną kwotę, zapewniającą spokojną i bezpieczną jesień życia.


Rezygnacja z PPK — jak wypłacić pieniądze po rezygnacji?Wypłata środków z konta PPK nie oznacza automatycznej rezygnacji z oszczędzania. Aby zrezygnować z uczestnictwa w programie, musisz złożyć wniosek do pracodawcy. Jak wypłacić pieniądze po zgłoszeniu rezygnacji? Dyspozycję wypłaty środków po rezygnacji złożysz po zalogowaniu się na swoje konto prowadzone przez instytucję finansową i składając odpowiednią dyspozycję.
  

Ile czeka się na zwrot środków z PPK?


Zwrot środków z PPK następuje w ciągu 7 dni od momentu złożenia dyspozycji zwrotu. W przypadku wypłaty z tytułu zachorowania instytucja finansowa zrealizuje wypłatę w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty złożenia wniosku.

Całkowita kwota pożyczki 1000 zł
Całkowita kwota do spłaty 1000 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 04.04.2023r.

CHCĘ POŻYCZKĘ