Powrót

Wydatki domowe i oszczędności z cyklu "Finanse Moniki i Bartka"

3.11.2015
Wydatki domowe i oszczędności z cyklu "Finanse Moniki i Bartka"
Autor
Anna Dobrzanska

„Bo to, co nas podnieca, to się nazywa kasa”, jak śpiewała Maryla Rodowicz. Chcecie zajrzeć nam do portfela i zobaczyć, ile na co wydajemy? Na pewno chcecie, każdy by chciał. Uwaga, uwaga, odsłaniam nasze najskrytsze tajemnice. Po długiej debacie przygotowaliśmy… No dobrze, nie będę ściemniać – ja przygotowałam. Bartek łaskawie zaakceptował.

Zwróćcie uwagę na to, że bilans wychodzi dokładnie na zero – kwota przychodów jest równa kwocie planowanych wydatków. Nie macie pojęcia, jak ciężko było mi wytłumaczyć to Bartkowi. – Niby dlaczego musi być równa? – ciskał się. – Jeżeli zaplanujemy mniej wydatków i coś zostanie, to chyba dobrze, znaczy, że oszczędziliśmy?No właśnie niedobrze. Bo na pewno nie zostanie, to raz. A dwa, że nawet nie będziemy wiedzieli, jak, gdzie i kiedy zniknęło. Wyczytałam, że jeśli chcemy coś zaoszczędzić, to powinniśmy to zrobić na samym początku – od razu to zaplanować i odłożyć te pieniądze. Tak powiedział słynny inwestor Warren Buffet: „Nie oszczędzaj tego, co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj, co zostaje po odłożeniu oszczędności”. Zasada „płać najpierw sobie”, niestety nie wiem, kto to powiedział, bo bez przesady, i tak już dużo wiem, bardzo mi się spodobała.

Sytuacja gospodarstw domowych w 2014 roku. Źródło: Główny Urząd Statystyczny[/caption]Utworzyłam więc oddzielną kategorię na oszczędności i włożyłam tam wszystko, co zostało. Zadowolona z siebie, byłam przekonana, że temat mam załatwiony, budżet rozplanowany, oszczędności poczynione. Pozostaje tylko pilnować realizacji. Co więcej, mamy zaoszczędzone ponad 10% naszych przychodów! Całkiem nieźle jak na tak młodych ludzi. Główny Urząd Statystyczny donosi, że w 2014 roku dochód na jedną osobę w statystycznym gospodarstwie domowym wynosił 1340 zł, a wydatki – 1079 zł. To oznacza, że przeciętny Polak mógł zaoszczędzić 19,5% swoich dochodów.Zważywszy na nasz wiek, uważam, że wypadamy nieźle w porównaniu z resztą społeczeństwa.Niestety, szybko przekonałam się, że życie nie jest takie proste. Ale o tym opowiem wam już następnym razem.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 06.06.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ