Powrót

Wierzyciel

10.12.2018
Wierzyciel
Autor
Anna Dobrzanska

Wierzyciel to podmiot, który może żądać od drugiej strony, czyli dłużnika, zwrotu świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego na mocy prawa. Świadczenie to nazywane jest wierzytelnością. Wierzycielem nie zawsze musi być pożyczkodawca. Takim podmiotem może być także zupełnie trzecia firma, która nabywa wierzytelność od firmy pożyczkowej.

Jeśli chodzi o to, co może wierzyciel, kiedy dłużnik zwleka ze zwrotem należności, konflikt rozwiązuje się na wiele sposobów. Jednym z nich jest próba załagodzenia sytuacji, ustalając inne warunki, pozwalające dłużnikowi uregulować zaległości, jednak musi to być decyzja obu stron.

Działania wierzyciela nie ograniczają się do samodzielnego odzyskania należności, ale ma on prawo m.in. do egzekucji komorniczej, złożenia wniosku o poszukiwanie majątku komornika, wyboru komornika czy sposobu egzekucji. Celem tych wszystkich działań jest jednak cały czas odzyskanie swojej należności.

Co może zrobić komornik? Uprawnienia komornicze są szerokie, a jedną z najczęstszych czynności, jakich dokonuje, jest zajęcie wynagrodzenia za pracę czy rachunku bankowego albo ruchomości. Szczegółowe informacje dotyczące działań komornika regulowane są przez prawo cywilne.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ