Pożyczka prywatna – zasady i koszty pożyczki od osoby prywatnej

Pieniądze możemy pożyczyć nie tylko za pośrednictwem banku i firmy pozabankowej.

Pieniądze możemy pożyczyć nie tylko za pośrednictwem banku i firmy pozabankowej.

Mamy możliwość zawarcia umowy na podstawie, której zostanie nam udzielona pożyczka prywatna od osoby fizycznej. W takiej sytuacji nie obowiązują nas tak ścisłe regulacje, ponieważ zasady spłaty określane są stosunkowo swobodnie przez pożyczkodawcę. Jak w takim razie działa pożyczka prywatna i jakie koszty musimy ponieść, gdy zaciągamy takie zobowiązanie? Na co warto uważać pożyczając pieniądze od osoby prywatnej?

Przejdź do sekcji:

  1. Pożyczka prywatna: co to jest, jak to działa?
  2. Jakie możliwości dają pozabankowe pożyczki prywatne bez bik i krd?
  3. Pożyczka od prywatnego inwestora – na co uważać?
  4. Czy pożyczki prywatne pod zastaw są bezpieczne?
  5. Czy pożyczki prywatne pod weksel są bezpieczne?
  6. Uczciwi prywatni inwestorzy poszukiwani: jak i gdzie szukać pożyczki od osób prywatnych?
  7. Giełda pożyczek prywatnych – co to jest, jak działa, na co uważać?
  8. Umowa pożyczki prywatnej – na jakie zasady pożyczania pieniędzy zwrócić uwagę?
  9. Co powinna zawierać umowa pożyczki prywatnej?
  10. Co składa się na koszty pożyczki od osoby prywatnej?
  11. Podatek PCC a pozabankowa pożyczka prywatna – co należy wiedzieć?
  12. Pożyczka prywatna od osoby prywatnej, fizycznej czy od firmy?
  13. Bezpieczna pożyczka pozabankowa w sprawdzonej firmie pożyczkowe
weź pożyczkę
Pożyczka prywatna: co to jest, jak to działa?

Pożyczka prywatna: co to jest, jak to działa?

Zobowiązanie, które zaciągamy u osoby fizycznej nazywamy pożyczką prywatną, udzielić jej może przede wszystkim praktycznie każda osoba fizyczna. Transakcja nie wymaga pośredników, takich jak bank lub instytucja pozabankowa. Drugą stroną umowy może zostać na przykład:

  • osoba prywatna (np. członek rodziny, przyjaciel rodziny)
  • firma.

W myśl tej zasady, pożyczki prywatnej może udzielić nam każda osoba, która wyrazi taką chęć. Tego typu zobowiązania finansowe regulowane są przepisami kodeksu cywilnego. Mamy, więc możliwość pożyczenia dowolnej sumy, ale powyżej 1000 zł powinniśmy spisać umowę na piśmie. Pamiętajmy jednak, że warunki pożyczki określają wyłącznie same strony umowy, nie obowiązują tu takie same zasady, jak w przypadku banków i instytucji pozabankowych.

Bardzo często umowy pożyczki prywatnej zawieramy między członkami rodziny lub znajomymi. Forma ta zyskuje jednak popularność także w Internecie, gdzie znajdziemy wiele ofert pożyczek na dedykowanych temu portalach.

weź pożyczkę
Jakie możliwości dają pozabankowe pożyczki prywatne bez BIK i KRD?

Jakie możliwości dają pozabankowe pożyczki prywatne bez BIK i KRD?

Pożyczki prywatne dają możliwość zaciągnięcia zobowiązania bez konieczności sprawdzania nas w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Oznacza to, że pożyczkodawca nie będzie weryfikował naszej sytuacji finansowej podczas podejmowania decyzji o udzieleniu zobowiązania. W przypadku, gdy nie spłacamy zaciągniętych pożyczek, taka forma może być jedyną możliwością pożyczenia pieniędzy. Bardzo często drugą stroną umowy zostaje członek naszej rodziny lub przyjaciel domu. Jeśli jednak decydujemy się na pożyczkę od nieznajomego inwestora, powinniśmy zachować czujność, by nie paść ofiarą oszustwa.

Pożyczka od prywatnego inwestora – na co uważać?

Pozabankowa pożyczka prywatna udzielana jest bez sprawdzania baz BIK i KRD. Czy w takim razie jest to bezpieczne? Musimy pamiętać, że prywatny inwestor nie będzie sprawdzał baz, a co za tym idzie – nie zna naszej sytuacji finansowej. Nie bierze, więc pod uwagę aktualnych dochodów, zaciągniętych pożyczek i nie sprawdza nas w BIG. W takiej sytuacji nie jest w stanie ocenić możliwości spłaty ewentualnego zobowiązania, co może okazać się dla nas niezwykle ryzykowne. Pamiętajmy też, że im wyższe ryzyko po stronie inwestora, tym koszt pożyczki może być wyższy.

Szukając ofert pożyczek prywatnych możemy znaleźć ogłoszenia, w których oferowane będą: pożyczki dla zadłużonych z komornikiem lub pożyczki bez sprawdzania baz. Pamiętajmy jednak, że jeśli łączna kwota zadłużenia będzie zbyt wysoka, wpadniemy w błędne koło, z którego ciężko będzie się wydostać.

Sprawdź informacje dotyczące pożyczki dla zadłużonych >>>

Kto w takim razie udziela takich zobowiązań i dlaczego warto zweryfikować pożyczkodawcę? O ile pożyczamy pieniądze od bliskich osób jesteśmy stosunkowo bezpieczni. Jednak przeprowadzając transakcję z nieznajomymi inwestorami, możemy paść ofiarą nieuczciwych osób, które mogą wykorzystać naszą trudną sytuację. Powinniśmy uważać na pożyczki od osób prywatnych na procent, ponieważ:

  • często wymagane są przedpłaty;
  • przeprowadzane są kosztowne weryfikacje smsowe;
  • może dojść do próby wyłudzenia naszych danych osobowych.

Czy pożyczki prywatne pod zastaw są bezpieczne?

W Internecie znajdziemy oferty pożyczek prywatnych pod zastaw. Chodzi o to, by dać pożyczkodawcy zabezpieczenie w formie nieruchomości lub ruchomości, w przypadku, gdy nie spłacimy zobowiązania. Pamiętajmy jednak, że niesie to ryzyko utraty majątku.

Możemy spotkać się z pożyczką pod zastaw nieruchomości: domu lub mieszkania. W sytuacji braku spłaty, aktywa te mogą przejść na stronę pożyczkodawcy. To samo stanie się w przypadku, gdy weźmiemy pożyczkę pod zastaw auta. Takie prywatne zobowiązanie zaciągniemy też zastawiając działkę lub grunt rolny. Bez względu jednak na to, co będzie gwarancją spłaty pożyczki prywatnej, musimy liczyć się ze stratą zastawu.  

Czy pożyczki prywatne pod weksel są bezpieczne?

W Internecie znajdziemy oferty pożyczki pod weksel. Jest to papier wartościowy sporządzany na zasadach określonych przez prawo, którego podpisanie jest podstawą i przyczyną zobowiązania wekslowego. Dokument ten jest zabezpieczeniem obu stron umowy i stanowi dowód w przypadku ewentualnych problemów – z jego pomocą możemy uniknąć komplikacji i niejasności.

Pożyczka prywatna na weksel może okazać się niebezpieczna, gdy pożyczkodawca zaproponuje nam weksel in blanco lub nie wpisze na dokumencie dokładnego kosztu pożyczki. W obu sytuacjach papier wartościowy nie zawiera istotnych informacji, które mogą prowadzić do nadużycia. Pożyczkodawca w puste miejsce może wpisać dowolne informacje i kwoty, dlatego biorąc prywatną pożyczkę pod weksel bez przedpłat, sprawdźmy dokładnie treść dokumentu. Gdy prywatny inwestor udzieli pożyczki pod weksel, powinniśmy mieć pewność, że papier wartościowy jest kompletny i rzetelnie przygotowany.

weź pożyczkę
Uczciwi prywatni inwestorzy poszukiwani: jak i gdzie szukać pożyczki od osób prywatnych?

Uczciwi prywatni inwestorzy poszukiwani: jak i gdzie szukać pożyczki od osób prywatnych?

Chcąc uniknąć problemów podczas zaciągania pożyczki prywatnej, możemy skorzystać z pomocy bliskich – rodziny lub znajomych.

Dowiedz się więcej o pożyczce od rodziny i znajomych>>

Taka transakcja obarczona jest zazwyczaj mniejszym ryzykiem, niż w przypadku obcej osoby. Jeśli jednak nie mamy wyjścia i musimy zaufać nieznanemu inwestorowi, możemy sprawdzić opinie na forach internetowych. Skąd jednak będziemy wiedzieć, że to nie oszuści promują na forach swoich usług?

Giełda pożyczek prywatnych – co to jest, jak działa, na co uważać?

W Internecie znajdziemy giełdy pożyczek prywatnych – to takie miejsca, gdzie pożyczkodawcy zamieszczają swoje ogłoszenia. Wystarczy wybrać konkretną ofertę i zgłosić chęć wzięcia pożyczki. Nie wszyscy inwestorzy będą jednak uczciwi, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • treść ogłoszenia – powinno znaleźć się w nim jak najwięcej informacji dotyczących inwestora, formy pożyczki i warunków formalnych;
  • jakość portalu – szukajmy polecanych, sprawdzonych miejsc, a unikajmy nowych i niedopracowanych platform;
  • formę weryfikacji – nie decydujmy się na współpracę, gdy wymagana jest przedpłata lub weryfikacja sms obarczona wysokim kosztem.
weź pożyczkę
Umowa pożyczki prywatnej – na jakie zasady pożyczania pieniędzy zwrócić uwagę?

Umowa pożyczki prywatnej – na jakie zasady pożyczania pieniędzy zwrócić uwagę?

Zaciągając pożyczkę prywatną, powinniśmy zabezpieczyć transakcję podpisaniem konkretnej umowy. Dzięki dokładnemu określeniu warunków i wymogów formalnych, mamy większą gwarancję na to, że transakcja będzie bezpieczna, a my nie zostaniemy oszukani. Co więcej – umowa pożyczki między osobami prywatnymi jest konieczna, jeśli pożyczamy więcej niż 1000 zł. Jak spisać umowę pożyczki? Dokument możemy przygotować samodzielnie, jednak powinny znaleźć się w nim informacje dotyczące odsetek i kosztów, zasad spłaty, a także konsekwencji niespłacenia zobowiązania. Umowa pożyczki między osobami prywatnymi powinna zawierać, więc jak najwięcej konkretnych informacji i szczegółów.

Co powinna zawierać umowa pożyczki prywatnej?

Co powinna zawierać umowa pożyczki prywatnej? Takie dokumenty opierają się na schemacie, którego warto przestrzegać, by nie zostać oszukanym. W umowie pożyczki między osobami prywatnymi powinny znaleźć się:

  • data i miejsce podpisania;
  • przedmiot umowy (kwota pożyczki i waluta);
  • data spłaty konkretnej kwoty;
  • oświadczenie o stanie majątkowym pożyczkobiorcy
  • opis konsekwencji w wypadku niespłacenia pożyczki (np. odsetki karne, ponaglenia, komornik);
  • czytelne i pełne podpisy obu stron.

Co składa się na koszty pożyczki od osoby prywatnej?

Na koszty pożyczki od osoby prywatnej składa się wysokość oprocentowania, a także ewentualne koszty dodatkowe w sytuacji niespłacenia zobowiązania. Warunki pożyczki ustalane są przede wszystkim przez pożyczkobiorcę, dlatego to on decyduje, ile będziemy musieli zapłacić za skorzystanie z takiej formy zobowiązania. Musimy pamiętać także o konieczności opłacenia podatku do Skarbu Państwa, do czego jesteśmy zobowiązani pożyczając od obcej osoby.

Podatek PCC a pozabankowa pożyczka prywatna – co należy wiedzieć?

Czy od pożyczki płaci się podatek? Tak, zaciągając pożyczkę prywatną od osoby fizycznej, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych). Reguluje go ustawa z dnia 9 września 2000 r., wg, której opodatkowaniu podlegają transakcje pożyczki pieniędzy lub rzeczy. Jaki podatek od pożyczki obowiązuje nas w tej sytuacji? Każda transakcja zrealizowana przed 1 stycznia 2019 r. wymaga opłacenia podatku w wysokości 2% całej kwoty, jeśli jednak umowa została zawarta później – 0,5%. Możemy wskazać jednak sytuacje, gdy będziemy zwolnieni z odprowadzenia takiego podatku. Jeśli obie strony należą do tzw. I grupy podatkowej (np. matka – córka, mąż – żona), a kwota pożyczek w ostatnich 5 latach nie przekracza 9 637 zł, nie musimy płacić PCC.

Skoro w tej sytuacji obowiązuje regulacja prawna, pojawia się pytanie: podatek od pożyczki kto płaci to zobowiązanie? Musimy pamiętać, że formalności dotyczące PCC leżą po stronie pożyczkobiorcy. Czy pożyczkę trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego? Tak, w każdym takim przypadku powinniśmy poinformować odpowiednie organy o pożyczce prywatnej.

weź pożyczkę
Pożyczka prywatna od osoby prywatnej, fizycznej czy od firmy?

Pożyczka prywatna od osoby prywatnej, fizycznej czy od firmy?

Zaciągając pożyczkę prywatną powinniśmy liczyć się z ryzykiem oszustwa. Ryzyko pojawia się jednak wtedy, gdy decydujemy się na nieznanego inwestora. Pożyczki prywatne regulowane są przez prawo cywilne, dlatego żaden organ państwowy nie kontroluje z urzędu takich transakcji. Niestety, to pole do oszustw i nadużyć, które pożyczkodawcy często wykorzystują stosując nieuczciwe praktyki. Zdecydowanie bezpieczniejszą formą pożyczania pieniędzy, będzie skorzystanie z oferty banków lub firm pozabankowych.

Bezpieczna pożyczka pozabankowa w sprawdzonej firmie pożyczkowej

Chcąc wziąć szybką pożyczkę, warto skorzystać z oferty sprawdzonej firmy pożyczkowej, takiej jak Vivus. To organizacja międzynarodowa, która ma miliony zadowolonych klientów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Pożyczki podlegają regulacjom prawnym, dzięki którym mamy pewność, że pożyczka jest bezpieczna. Vivus należy do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, co dodatkowo zwiększa wiarygodność i daje gwarancję bezpieczeństwa.

Cały proces pożyczkowy przeprowadzany jest szybko, całkowicie przez Internet, z dowolnego miejsca. Nie musimy spędzać czasu w kolejkach, ani przedkładać dokumentów, które przedstawią naszą sytuację finansową. W VIVUS mamy możliwość wzięcia szybkiej pożyczki bez formalności, a weryfikacja odbędzie się za pomocą przelewu identyfikacyjnego. Dodatkowe środki zostaną przelane na nasze konto bankowe w krótkim czasie po wydaniu pozytywnej decyzji.

weź pożyczkę