pożyczka od bliższej i dalszej rodziny oraz znajomych

Pożyczka od rodziny – jak to załatwić?

Pożyczka od rodziny, nawet tej najbliższej, nie zawsze jest tylko naszą prywatną sprawą. Powyżej pewnych kwot musimy informować o tym państwo i regulować kwestie podatkowe. Jak zatem zgodnie z prawem pożyczyć pieniądze od rodziny?

 

Pożyczka Vivus

 

Jak się zabrać do formalności?

 

Przykładową bohaterką tego tekstu jest pani Karolina, która potrzebuje 10 000 zł na remont mieszkania. Pierwsza myśl, jaka przychodzi jej do głowy, to pożyczenie pieniędzy od rodziny.

W następnej kolejności pojawiają się pytania:

  • Jak to załatwić formalnie?
  • Czy trzeba spisać umowę?
  • Co z podatkiem?
  • Czy to dobry pomysł, żeby prosić o pieniądze najbliższych?

 

pożyczka od rodziny

 

Podatek od pożyczki. Co musisz o nim wiedzieć?

 

Spisanie umowy leży raczej w interesie osoby, która pożycza komuś pieniądze. Pani Karolina nie musi więc zaprzątać sobie tym głowy i może poczekać na inicjatywę wierzyciela. Do jej obowiązków należy natomiast kwestia podatków. Podatek od pożyczki płaci osoba, która pożycza od kogoś pieniądze – a więc pani Karolina. Wynosi on 2% od kwoty, która przekracza dopuszczalną nieopodatkowaną sumę pożyczki.

Niektórzy próbują ukryć fakt, że pożyczyli pieniądze od rodziny albo znajomego. Jednak pamiętajmy, że urząd skarbowy w każdej chwili ma prawo zainteresować się naszymi wydatkami i spytać, skąd mieliśmy pieniądze na remont albo kosztowny sprzęt AGD. Jeżeli w takiej sytuacji powołamy się na niezgłoszoną wcześniej pożyczkę, narazimy się na karę.

 

Pożyczka od rodziny najbliższej

 

Pożyczki od małżonka, rodziców (w tym również ojczyma i macochy), rodzeństwa, dziadków, dzieci (również pasierbów) i wnuków, a także pradziadków i prawnuków mogą być całkowicie zwolnione od podatku. Jeżeli pożyczamy kwotę niższą niż 9637 zł, nie musimy nic robić. Co jednak, jeśli pożyczamy więcej pieniędzy? Żeby nie płacić podatku, trzeba spełnić dwa warunki:

  • po pierwsze: wypełnić odpowiednią deklarację i złożyć ją w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od zawarcia umowy pożyczki,
  • po drugie: pożyczka musi być udokumentowana, czyli przelana na konto pożyczkobiorcy w banku lub w SKOK-u albo przesłana przekazem pocztowym.

Jeśli więc pani Karolina pożyczy od swojej mamy 10 000 zł, zrobi to za pomocą przelewu bankowego lub pocztowego i zgłosi pożyczkę do urzędu skarbowego, nie będzie musiała płacić podatku.

Jeżeli tego nie zrobi, a przy okazji ewentualnej kontroli powoła się na pożyczkę, fiskus nałoży na nią sankcję w wysokości 20% kwoty podlegającej opodatkowaniu, czyli 72 zł (10 000 zł – 9637 zł = 363 zł. 20% z 363 zł = 72 zł).

Uwaga!    

Limit 9637 zł dotyczy pożyczki od jednej osoby i obejmuje pięć lat. Gdyby pani Karolina pożyczyła tę samą kwotę od obojga rodziców, czyli po 5000 zł od każdego, nie przekroczyłaby limitu i nie musiałaby informować urzędu skarbowego.

 

Od teściowej nie za dużo, czyli pożyczka od rodziny dalszej

 

Jeśli pożyczamy od trochę dalszej rodziny, czyli teściów, zięcia lub synowej, i jest to kwota niższa niż 9637 zł, również nie musimy nic robić. Jeżeli pożyczamy od nich więcej pieniędzy, nie mamy już możliwości zwolnienia od podatku i musimy go zapłacić.

Gdyby pani Karolina zdecydowała się pożyczyć 10 000 od teściowej, przekroczyłaby zwolnioną od podatku kwotę o 363 zł. Jej podatek wyniósłby więc 7 zł (10 000 zł – 9637 zł = 363 zł. 2% z 363 zł = 7 zł). To niewielka kwota, ale pani Karolina musi poświęcić trochę czasu na wizytę w urzędzie.

 

Jaki podatek od pożyczki od znajomych?

 

Co w przypadku gdy osoba, od której chcemy pożyczyć pieniądze, nie kwalifikuje się do żadnej z powyższych grup? Jeżeli w ciągu trzech lat pożyczymy od jednej osoby nie więcej niż 5000 zł, a od wielu osób – łącznie nie więcej niż 25 000 zł, nie musimy płacić podatku ani nigdzie zgłaszać pożyczki. Od kwot przewyższających te progi musimy zapłacić 2-procentowy podatek.

Jeżeli więc pani Karolina pożyczy 10 000 od znajomego, zapłaci podatek od 5000 zł nadwyżki ponad dozwoloną kwotę. Podatek wyniesie ją zatem 100 zł (10 000 zł – 5000 zł = 5000 zł. 2% z 5000 zł = 100 zł).

 

Pożyczanie pieniędzy – jak jeszcze można to zrobić?

 

Załóżmy jednak, że nasza pani Karolina nie lubi załatwiać spraw w urzędach, a sprawy podatkowe ją stresują. W dodatku jeśli pożyczy pieniądze od rodziny, narazi się na nieprzyjemne pytania, komentarze i ocenianie jej sytuacji życiowej. Oprócz długu prawdziwego zaciągnie jeszcze dług wdzięczności, a ewentualne problemy ze spłatą pożyczki wyjdą poza sferę finansów i zamienią się w kłopoty rodzinne.

 

Jakie są w takim razie inne rozwiązania?

 

Pani Karolina może odłożyć w czasie remont i spróbować na niego zaoszczędzić. Może też zrobić debet na swoim koncie, skorzystać z limitu na karcie kredytowej, wziąć kredyt w banku albo skorzystać z pożyczki online. Jeśli i ty jesteś zainteresowany tą ostatnią możliwością, sprawdź naszą ofertę!

 

Szybka pożyczka