Powrót

Kalendarz świąt i dni wolnych w 2019 roku

18.4.2019
Kalendarz świąt i dni wolnych w 2019 roku
Autor
Anna Dobrzanska

Jak co roku patrzymy w kalendarz, by wśród natłoku zajęć znaleźć czas na odpoczynek. Kiedy w 2019 roku najkorzystniej zaplanować urlop? Jak wygląda tegoroczny rozkład świąt i ferii? Sprawdź kalendarz dni wolnych na rok 2019.

Dni wolne ustawowo i zwiększona liczba niedziel wolnych od handlu

W tym roku, zgodnie z ustawą, Polakom przysługuje 13 dni świątecznych wolnych od pracy. Faktycznie skorzystamy tylko z 10, ponieważ 3 wypadają w niedzielę. Żadne z ustawowych świąt nie wypada w sobotę, więc pracodawcy nie będą zobowiązani do oddawania dodatkowego dnia wolnego. Rok 2019 będzie wyjątkowy, jeśli chodzi o niedziele wolne od handlu. Przez cały rok tylko podczas 15 niedziel można będzie robić zakupy w sposób nieograniczony. Będą to: każda ostatnia niedziela miesiąca i dodatkowo niedziela poprzedzająca Wielkanoc oraz dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Pozostałe są wolne, choć trzeba pamiętać, że niekoniecznie dla wszystkich. Pamiętajmy o wyjątkach – stacjach benzynowych czy sklepach, w których za ladą stanie właściciel.

Dni wolne w styczniu 2019

Nowy Rok – pierwszy dzień wolny od pracy – wypada we wtorek. Kolejne święto – Trzech Króli, 6 stycznia – przypada tym razem w niedzielę. Plany urlopowe uwzględniające sylwestra w poniedziałek pozwalają na dłuższy wypoczynek. Nie warto opuścić takiej okazji, zwłaszcza że kolejna przerwa świąteczna dopiero pod koniec kwietnia.

Kiedy ferie zimowe w 2019 roku?

Dla rodziców okazją na zimowy urlop z dziećmi jest czas ferii. Jak co roku odbywają się onew 4 etapach:

  • od 14.01 do 27.01 – województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, świętokrzyskie i małopolskie;
  • od 21.01 do 3.02 – województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie;
  • od 28.01 do 10.02 – województwa: opolskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie i mazowieckie;
  • od 11.02 do 24.02 – województwa: pomorskie, łódzkie, lubelskie, śląskie i podkarpackie.

Wielkanoc 2019 – kiedy wypada?

Ruchome Święta Wielkiej Nocy przypadają w tym roku wyjątkowo późno, bo dopiero 21kwietnia. Kolejny dzień wolny od pracy to Poniedziałek Wielkanocny. Możemy spodziewać się, że 22 kwietnia będzie wystarczająco ciepło, by móc swobodnie polewać się wodą w trakcie śmigusa-dyngusa.

Ile dni wolnych w długi weekend majowy 2019?

Weekend majowy rozpoczyna się w roku 2019 zaledwie kilka dni po Wielkanocy. 1 maja, Święto Pracy, wypada we środę. 3 maja to piątek. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu, by skorzystać z 9 dni wiosennego wypoczynku. Warto zaplanować ten czas zdecydowanie wcześniej i zadecydować, gdzie pojechać na majówkę. Na pewno będzie to okres wzmożonego ruchu turystycznego. Tuż przed rozpoczęciem długiego weekendu ceny mogą wzrosnąć, a najbardziej atrakcyjne noclegi zostać już zarezerwowane.

Zielone Świątki i Boże Ciało 2019 – kiedy warto wziąć urlop?

Zielone Świątki obchodzimy w niedzielę 9 czerwca. To święto zawsze przypada w niedzielę, zatem dodatkowego wypoczynku nie należy się spodziewać. Boże Ciało wypada 20 czerwca, tradycyjnie w czwartek. To jak zwykle okazja do wydłużonego weekendu. Dzień wolny w piątek pozwala uzyskać 4 dni odpoczynku.

Dni wolne w 2019 – zaplanuj wakacje

Tuż po Bożym Ciele, 21 czerwca kończy się rok szkolny i zaczynają wakacje. Lipiec i sierpień to również czas urlopowy.

W tym czasie czeka nas tylko jedno święto ustawowo wolne od pracy. 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego i jednocześnie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wypada w czwartek, a więc to kolejna okazja do 4-dniowego weekendu.

Dni wolne i święta w listopadzie 2019

Listopad rozpoczynamy dniem Wszystkich Świętych. Tym razem wypada on w piątek. To komfortowy termin. Bez brania dodatkowego wolnego powinniśmy spokojnie zdążyć z odwiedzinami na cmentarzu. Mamy na to cały wydłużony weekend.

Święto Niepodległości, 11 listopada, wypada w poniedziałek. Kolejny przedłużony weekend potrwa 3 dni. Warto pamiętać, że to tylko 3 dni. W 2018 roku dniem ustawowo wolnym od pracy był też 12 listopada. Ten dodatkowy dzień został jednak uchwalony jednorazowo, ze względu na szczególną, 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku będzie to już zwykły dzień pracujący.

Przerwa świąteczna 2019

Odpoczynek rozpoczęty w Boże Narodzenie możemy w tym roku celebrować aż do roku następnego. Pierwszy dzień świąt wypada w środę, drugi we czwartek. Potem przerwa na weekend, a we wtorek, 31 grudnia – sylwester. Jeśli wzięlibyśmy 5 dni urlopu, to odpoczynek na koniec roku możemy wydłużyć sobie nawet do 12 dni. To świetna okazja do spędzenia czasu z rodziną lub wybrania się na narty do któregoś z najciekawszych ośrodków narciarskich w Polsce.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ