kalendarz świąt 2019

Kalendarz świąt i dni wolnych w 2019 roku

Jak co roku patrzymy w kalendarz, by wśród natłoku zajęć znaleźć czas na odpoczynek. Kiedy w 2019 roku najkorzystniej zaplanować urlop? Jak wygląda tegoroczny rozkład świąt i ferii? Sprawdź kalendarz dni wolnych na rok 2019.


szybka pożyczka

Z artykułu dowiesz się:

 1. Dni wolne ustawowo i zwiększona liczba niedziel wolnych od handlu
 2. Dni wolne w styczniu 2019
 3. Kiedy ferie zimowe w 2019 roku?
 4. Wielkanoc 2019 – kiedy wypada?
 5. Ile dni wolnych w długi weekend majowy 2019?
 6. Zielone Świątki i Boże Ciało 2019 – kiedy warto wziąć urlop?
 7. Dni wolne w 2019 – zaplanuj wakacje
 8. Dni wolne i święta w listopadzie 2019
 9. Przerwa świąteczna 2019

Dni wolne ustawowo i zwiększona liczba niedziel wolnych od handlu

W tym roku, zgodnie z ustawą, Polakom przysługuje 13 dni świątecznych wolnych od pracy. Faktycznie skorzystamy tylko z 10, ponieważ 3 wypadają w niedzielę. Żadne z ustawowych świąt nie wypada w sobotę, więc pracodawcy nie będą zobowiązani do oddawania dodatkowego dnia wolnego. Rok 2019 będzie wyjątkowy, jeśli chodzi o niedziele wolne od handlu. Przez cały rok tylko podczas 15 niedziel można będzie robić zakupy w sposób nieograniczony. Będą to: każda ostatnia niedziela miesiąca i dodatkowo niedziela poprzedzająca Wielkanoc oraz dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Pozostałe są wolne, choć trzeba pamiętać, że niekoniecznie dla wszystkich. Pamiętajmy o wyjątkach – stacjach benzynowych czy sklepach, w których za ladą stanie właściciel.

Dni wolne w styczniu 2019

Nowy Rok – pierwszy dzień wolny od pracy – wypada we wtorek. Kolejne święto – Trzech Króli, 6 stycznia – przypada tym razem w niedzielę. Plany urlopowe uwzględniające sylwestra w poniedziałek pozwalają na dłuższy wypoczynek. Nie warto opuścić takiej okazji, zwłaszcza że kolejna przerwa świąteczna dopiero pod koniec kwietnia.

Kiedy ferie zimowe w 2019 roku?

Dla rodziców okazją na zimowy urlop z dziećmi jest czas ferii. Jak co roku odbywają się one w 4 etapach:

 • od 14.01 do 27.01 – województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, świętokrzyskie i małopolskie;
 • od 21.01 do 3.02 – województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie;
 • od 28.01 do 10.02 – województwa: opolskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie i mazowieckie;
 • od 11.02 do 24.02 – województwa: pomorskie, łódzkie, lubelskie, śląskie i podkarpackie.
Ferie zimowe 2019

Wielkanoc 2019 – kiedy wypada?

Ruchome Święta Wielkiej Nocy przypadają w tym roku wyjątkowo późno, bo dopiero 21 kwietnia. Kolejny dzień wolny od pracy to Poniedziałek Wielkanocny. Możemy spodziewać się, że 22 kwietnia będzie wystarczająco ciepło, by móc swobodnie polewać się wodą w trakcie śmigusa-dyngusa.

Wielkanoc 2019

Ile dni wolnych w długi weekend majowy 2019?

Weekend majowy rozpoczyna się w roku 2019 zaledwie kilka dni po Wielkanocy. 1 maja, Święto Pracy, wypada we środę. 3 maja to piątek. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu, by skorzystać z 9 dni wiosennego wypoczynku. Warto zaplanować ten czas zdecydowanie wcześniej i zadecydować, gdzie pojechać na majówkę. Na pewno będzie to okres wzmożonego ruchu turystycznego. Tuż przed rozpoczęciem długiego weekendu ceny mogą wzrosnąć, a najbardziej atrakcyjne noclegi zostać już zarezerwowane.

Zielone Świątki i Boże Ciało 2019 – kiedy warto wziąć urlop?

Zielone Świątki obchodzimy w niedzielę 9 czerwca. To święto zawsze przypada w niedzielę, zatem dodatkowego wypoczynku nie należy się spodziewać. Boże Ciało wypada 20 czerwca, tradycyjnie w czwartek. To jak zwykle okazja do wydłużonego weekendu. Dzień wolny w piątek pozwala uzyskać 4 dni odpoczynku.

Majówka i długi weekend czerwcowy 2019

Dni wolne w 2019 – zaplanuj wakacje

Tuż po Bożym Ciele, 21 czerwca kończy się rok szkolny i zaczynają wakacje. Lipiec i sierpień to również czas urlopowy.

W tym czasie czeka nas tylko jedno święto ustawowo wolne od pracy. 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego i jednocześnie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wypada w czwartek, a więc to kolejna okazja do 4-dniowego weekendu.

Wakacje 2019
Wrzesień i październik 2019 – kalendarz świąt

Dni wolne i święta w listopadzie 2019

Listopad rozpoczynamy dniem Wszystkich Świętych. Tym razem wypada on w piątek. To komfortowy termin. Bez brania dodatkowego wolnego powinniśmy spokojnie zdążyć z odwiedzinami na cmentarzu. Mamy na to cały wydłużony weekend.

Święto Niepodległości, 11 listopada, wypada w poniedziałek. Kolejny przedłużony weekend potrwa 3 dni. Warto pamiętać, że to tylko 3 dni. W 2018 roku dniem ustawowo wolnym od pracy był też 12 listopada. Ten dodatkowy dzień został jednak uchwalony jednorazowo, ze względu na szczególną, 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku będzie to już zwykły dzień pracujący.

Przerwa świąteczna 2019

Odpoczynek rozpoczęty w Boże Narodzenie możemy w tym roku celebrować aż do roku następnego. Pierwszy dzień świąt wypada w środę, drugi we czwartek. Potem przerwa na weekend, a we wtorek, 31 grudnia – sylwester. Jeśli wzięlibyśmy 5 dni urlopu, to odpoczynek na koniec roku możemy wydłużyć sobie nawet do 12 dni. To świetna okazja do spędzenia czasu z rodziną lub wybrania się na narty do któregoś z najciekawszych ośrodków narciarskich w Polsce.

Długi weekend listopadowy i święta Bożego Narodzenia 2019
weź pożyczkę