jak rozliczyć pit online

Jak rozliczyć PIT przez Internet w 2019 roku?

Osoby, które chcą skorzystać z internetowego rozliczania podatku, mają coraz więcej możliwości. Jak najłatwiej rozliczyć swój PIT w 2019 roku? Dla kogo przeznaczone są nowe rozwiązania przygotowane przez Ministerstwo Finansów? Wyjaśniamy krok po kroku, jak poradzić sobie z obsługą e-PIT-u.


Rozliczenie PIT-u online – jak to zrobić?

Rozliczanie PIT-u online staje się coraz prostsze. Szczególnie pomocna jest nowo utworzona usługa „Twój e-PIT”. By z niej skorzystać, trzeba udać się na stronę internetową „Twój e-PIT”, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.

Strona oferuje dwie możliwości logowania. By skorzystać z pierwszej, powinniśmy przygotować dokumenty z następującymi informacjami:

  • numer PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwota przychodu, jaką uzyskaliśmy w roku 2017 (informacja z PIT-u, który wypełniliśmy w 2018 roku),
  • kwotę nadpłaty/niedopłaty z deklaracji za 2017 (którą składaliśmy w 2018 roku).
  • jedna z kwot przychodu za 2018 rok, którą znajdziemy w informacji od płatników (np. pracodawcy), np. PIT-11.
szybka pożyczka

Zestaw tych informacji pozwoli na zidentyfikowanie nas w systemie, w związku z czym nie będzie potrzeby korzystania z podpisu elektronicznego ani profilu zaufanego. Wszelkie wątpliwości możemy rozstrzygać, posługując się zestawem pomocnych informacji, które wyświetlają się w elektronicznym dokumencie.

Druga możliwość logowania to skorzystanie z opcji profilu zaufanego. Jest to bezpłatne narzędzie internetowe, które pozwala potwierdzić naszą tożsamość w Sieci i załatwić wiele spraw urzędowych. Profil zaufany można wykorzystać do złożenia wniosku o wyrobienie dowodu, złożenia wniosku o 500+, umówienia wizyty w ZUS-ie czy sprawdzenia liczby punktów karnych, które zebraliśmy w trakcie jazdy samochodem. Zaufany profil nie jest konieczny do rozliczenia e-PIT-u, ale ułatwia ten proces. Nie musimy wtedy szukać informacji o przychodach z poprzedniego roku. Jak go założyć? Wystarczy skorzystać z przygotowanego przez ministerstwo portalu dotyczącego profilu zaufanego.

Rozliczenie PIT-u przez Internet łatwiejsze w 2019 r.

Ministerstwo Finansów w roku 2019 przygotowało szczególne ułatwienia dla podatników. Na stronie internetowej usługi Twój e-PIT znajdziemy gotową, wypełnioną już deklarację podatkową. Wystarczy sprawdzić jej poprawność i ją zatwierdzić.

Dla kogo przygotowano wypełnione deklaracje? W roku 2019 w ten sposób mogą rozliczyć się osoby korzystające z formularzy PIT-37 i PIT-38. Te najbardziej powszechne formularze dotyczą podatku od dochodów z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych. W roku 2020 usługa zostanie poszerzona o PIT-36, PIT 36-L i PIT-28 (dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz płacących zryczałtowany podatek dochodowy).

Usługa Twój e-PIT dostępna jest od 15 lutego i możemy skorzystać z niej do 30 kwietnia 2019 r.

Zanim zatwierdzimy przygotowane rozliczenie, powinniśmy je uważnie sprawdzić i wnieść poprawki tam, gdzie to konieczne. Opcje, z jakich możemy skorzystać, to:

  • zmiana sposobu rozliczenia – e-PIT przygotowany jest jako rozliczenie indywidualne, możemy zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci;
  • zmiana lub wskazanie organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% swojego podatku;
  • zmiana danych w uldze na dzieci lub dodanie tej ulgi – w przygotowanym rozliczeniu ulga jest przepisana z roku 2018; jeśli w tym roku urodziło nam się dziecko, możemy uzupełnić wniosek o te dane;
  • modyfikacja danych o innych ulgach – np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania Internetu;
  • informacja o numerze rachunku, na który chcemy uzyskać zwrot nadpłaty – dzięki internetowej deklaracji czas oczekiwania na zwrot skróci się z 90 do 45 dni.

Skorzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Podatnik może odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie.

jak rozliczyć pit online
weź pożyczkę