Powrót
23.1.2018

Jak nauczyć się szyć? Nauka szycia na maszynie dla początkujących

Jak nauczyć się szyć? Nauka szycia na maszynie dla początkujących
Autor
Anna Dobrzanska

Kiedy wybierasz się do sklepu z ubraniami, zasłonami do mieszkania czy dekoracjami do domu, masz wrażenie, że to wszystko gdzieś już widziałeś. Brakuje ci świeżego podejścia do kolorów i wzorów. Nie możesz sobie pozwolić też na garderobę czy dodatki z wyższej półki, jedyną w swoim rodzaju, od projektanta. Może szukasz kreatywnego hobby, które będzie nie tylko ciekawe, ale przyda się na co dzień? Spytaj rodziny lub znajomych, czy nie mają niepotrzebnej maszyny do szycia lub poćwicz na sprzęcie podczas kursu. Zyskasz nie tylko pasję, ale też piękne, wykonane własnoręcznie, a przede wszystkim oryginalne rzeczy. Sprawdź, jak zacząć naukę szycia na maszynie?

Nauka szycia na maszynie – jak zacząć? Samodzielnie czy na kursie

Pierwsze kroki w szyciu na maszynie warto stawiać pod okiem kogoś, kto zna choćby podstawy jej obsługi. Kiedy już dowiemy się, jak przygotować urządzenie do pracy, będziemy mogli zająć się samodzielnymi ćwiczeniami, zaczynając od najprostszych zadań i projektów. Jeśli nie możemy liczyć na niczyją pomoc, naszym przewodnikiem powinna być instrukcja do naszego modelu maszyny, opisująca podstawowe sposoby ustawienia. Te od urządzeń starego typu często możemy znaleźć w Internecie. Pamiętajmy, że samodzielna nauka szycia na maszynie wymaga od nas spokoju i wytrwałości. Możemy być pewni, że spędzone na ćwiczeniu równych ściegów godziny nie pójdą na marne i nauczą nas niezbędnej cierpliwości i precyzyjności. Nagrodą będzie pierwszy prawidłowo wykonany projekt.W wielu miastach organizowane są również kursy szycia na maszynie. To pomysł dla tych, którzy lubią mieć usystematyzowaną wiedzę, nie mogą na co dzień znaleźć motywacji do ćwiczeń lub nie wiedzą, jak zacząć. Udział w tego typu zajęciach warto wziąć jednak dopiero wtedy, kiedy choć chwilę poświęcimy na samodzielną praktykę i poznanie maszyny. Najpierw sprawdźmy, czy tego typu pasja jest stworzona dla nas i sprawi nam przyjemność. Kursy to również dobry sposób na poszerzenie wiedzy i zdobycie doświadczenia pod okiem fachowców. Minusem może być to, że nauczymy się szyć na modelu maszyny, którego nie mamy w domu. Warto sprawdzić, czy szkoły dają możliwość uczestniczenia w zajęciach z własną maszyną. Często w takich wypadkach proponowane są zniżki. Ceny kursów dla początkujących wahają się od około 300 do 600 zł za 14-20 godzin. Intensywne lub dłuższe szkolenia mogą kosztować nawet około 1000-1500 zł.

Nauka szycia na maszynie – pierwsze spotkanie z maszyną do szycia

Niezależnie od tego czy zamierzasz uczyć się na kursie czy w domu, najpierw powinieneś poznać swoja maszynę do szycia. Sprawdź, jak działa, jakie ma ustawienia i czy umiesz wykonać podstawowe czynności:

tajemnice maszyny do szycia

Szycie na maszynie dla początkujących – o tym powinieneś pamiętać

Zanim zasiądziesz przy maszynie, poznaj podstawowe techniki wykorzystywane przez doświadczonych specjalistów i rozwiej swoje pierwsze wątpliwości, np. co to jest i czemu służy dekatyzowanie tkaniny, jak wykonać fastrygę i jakich ściegów używać na początku?

Dekatyzowanie materiału

Tajemnicą dobrych krawcowych, które jak najlepiej chcą wykorzystać kupiony materiał, jest jego dekatyzacja. Polega ona na działaniu na tkaninę wysoką temperaturą wody lub pary wodnej, czyli po prostu upraniu jej przed rozpoczęciem szycia. Dzięki temu zapobiegniemy przykrej niespodziance w postaci skurczonego, nowo uszytego T-shirta, bluzki, sukienki czy innego dzieła, które wyszło spod naszej maszyny. Dla zaoszczędzenia czasu niektórzy polecają również prasowanie tkaniny. Upranie materiału jest jednak metodą pewniejszą.

Jak zacząć szyć, czyli nie zapomnij o fastrydze

Fastryga to szew pomocniczy, który przyda się nie tylko wtedy, kiedy jesteś dopiero na początku przygody z maszyną do szycia. Skutecznie przytrzymuje warstwy materiału we właściwym miejscu, pomaga podczas szycia śliskich lub rozciągliwych tkanin. Fastrygę wykonasz ręcznie, prostym, luźnym ściegiem, który potem z łatwością usuniesz. Można ją również wykonać przy użyciu maszyny do szycia, zmieniając ustawienia ściegu prostego. Wybierz jak najdłuższy i rozluźnij natężenie nici. Zawsze wybieraj kolor nici kontrastujący z materiałem. Chociaż wydaje ci się, że możesz wykonać fastrygę niechlujnie, tak tylko by utrzymała wszystko we właściwym miejscu, warto zachować precyzję. Może ona pomóc nam w ustaleniu prostej linii przeszycia.

Rodzaje ściegów maszynowych dla początkujących

Podstawowym ściegiem, jaki prawdopodobnie poznasz na samym początku, a potem długo będziesz wykorzystywać, jest szew prosty, w których nić biegnie równo po prostej linii. Możesz nim mi.in. zszywać fragmenty materiałów, wykańczać brzegi dzianin, przyszywać suwaki. W wielu maszynach można ustawić długość pojedynczych szwów. Najczęściej w dostępnych programach wybiera się 2 lub 3. Odmianą ściegu prostego jest szew wsteczny, wykonywany przez maszynę w przeciwnym kierunku i wykorzystywany do ryglowania, czyli wzmacniania ściegu na jego początku i końcu.Przydatny może okazać się również podstawowy szew dekoracyjny, czyli ścieg zygzakowy. Może być on stosowany do zakańczania tkanin, które lubią pruć się na końcach lub zszywania fragmentów materiału.

Jak nauczyć się szyć prosto na maszynie – ćwiczenia dla początkujących

Sprawna obsługa maszyny i precyzyjne wykonywanie różnego rodzaju ściegów wymaga cierpliwości i wprawy. Nie nauczymy się szyć prosto na maszynie, jeśli nie będziemy ćwiczyć. Zacznijmy od szycia „na sucho”, czyli na kartce w kratkę i bez nawleczonych nitek. Postarajmy się podążać za liniami na papierze i wykonywać najpierw proste, równoległe do siebie szwy, a następnie narysujmy sobie linie pomocnicze, wyznaczające np. fale, koła czy kwadraty. Kiedy opanujemy te ćwiczenia, spróbujmy wykonać je na materiale i z nawleczonymi nitkami. Na początku przydatne mogą okazać się linie narysowane kredą krawiecką lub mydłem. Zacznijmy od ściegu prostego, a następnie przejdźmy do trudniejszych szwów ozdobnych.

Co szyć na początku i jakie materiały wybierać

Zaczynając swoją przygodę z maszyną do szycia, nie porywaj się od razu na poważne projekty i drogie materiały. Daj sobie czas na naukę i wybierz takie tkaniny, których nie będzie ci szkoda, jeśli coś pójdzie nie po twojej myśli. Ćwiczenia czy nawet pierwsze proste prace możesz wykonać, przerabiając to, co masz w domu lub zaopatrując się w sklepach z używaną odzieżą. Odpowiednia będzie również najtańsza bawełna, z której wykonasz np. ściereczkę, bieżnik, poszewkę na poduszkę czy torbę na zakupy. Na samym początku wybieraj materiały, które nie są śliskie, elastyczne lub zbyt grube. Później, kiedy opanujesz już podstawy, możesz pokusić się o wykonanie czapki z materiału, który wymaga już trochę więcej wprawy.

Jak szyć z wykroju

W książkach, magazynach oraz na stronach internetowych poświęconych szyciu zapewne trafisz na zdjęcia pięknych rzeczy wykonanych przy pomocy tzw. wykrojów. Co to takiego i jak się z nimi obchodzić? Są to papierowe wzorniki części, jakie powinny być wycięte z materiału, a następnie zszyte zgodnie z instrukcją. Wykroje, które możesz znaleźć np. w gazetach, zazwyczaj przygotowane są tak, że wystarczy tylko przerysować pokazane linie na kalkę do wykrojów. Zamiast profesjonalnej możesz wykorzystać każdy odpowiedniej wielkości arkusz przezroczystego papieru, przez który przebijać będzie wzór. W wyznaczeniu linii możesz pomóc sobie także specjalnym radełkiem, które pozagina kalkę w odpowiednich miejscach. Pamiętaj, że przy odwzorowywaniu ważny jest każdy przedstawiony symbol. Jego wyjaśnienie znajdziesz w instrukcji do wykroju.Kiedy odrysujesz kształty, możesz przystąpić do ich wycinania. Następnie powinieneś ułożyć je na materiale tak, aby jak najlepiej go wykorzystać, ale też zostawić nieco zapasu na szwy. Gotowe fragmenty materiału zepnij szpilką z wykrojem i podpisz. Najlepiej, aby znalazły się na nim następujące informacje: odrysowana część, np. rękaw, numer magazynu lub źródło wykroju, opis gotowego projektu, np. sukienka ołówkowa. Wykorzystane wzorniki warto przechowywać w klaserze. Mogą przydać się przy innych pracach.Po wycięciu i dopasowaniu do siebie części materiału, zszyj je zgodnie z instrukcją dołączoną do wykroju.

szycie na maszynie porady

Przydatne akcesoria do szycia na maszynie

Czego będziesz potrzebować do nauki szycia oprócz maszyny? Jak skompletować niezbędnik krawiecki, aby nie przesadzić i nie zapomnieć o najważniejszych akcesoriach? Na początku przydadzą ci się: Nici – na rynku występuje wiele rodzajów nici różnego przeznaczenia. Na początku nauki szycia na maszynie przydadzą ci się jednak te uniwersalne. Zwróć uwagę, aby były mocne, nie rwały się i były wykonane z poliestru. Kolor dobieraj do projektu lub zdecyduj się na stonowaną klasykę, czyli biel, odcienie beżu, granat i czerń.Zapasowe igły – już na początku warto zaopatrzyć się także w dodatkowe igły, aby uniknąć przestoju w nauce, kiedy ta zamontowana w maszynie złamie się lub wygnie. Najlepiej wybrać zestaw igieł różnej grubości, które sprostają nawet najbardziej wymagającej, dość grubej tkaninie.Zapasowe szpulki, czyli bobinki – profesjonaliści przekonują, ze dodatkowych szpulek bobinek nigdy za wiele. Dzięki zapasowi nie będziemy musieli ciągle zwijać i nawijać nowych kolorów nici, odpowiadających barwom zszywanych materiałów.Szpilki, agrafki i poduszka do szpilek – szpilki i agrafki, które będziesz mieć zawsze pod ręką na wygodnej poduszce (możesz ją uszyć sam) uratują cię, kiedy będziesz chciał przypiąć wykrój do materiału, spiąć kilka warstw tkaniny czy zrobić zaszewki.Kreda lub mydło do pisania po materiale – pomogą ci odrysować kształty i wyznaczyć linie pomocnicze na materiale. Specjalne kredy, kredki czy flamastry krawieckie, jak również zwykłe mydło w kostce nie pozostawią później po sobie śladów.Nożyczki krawieckie – zamiast męczyć się z tępymi nożyczkami do papieru, zainwestuj w te krawieckie, które równo i bez zaciągania utną materiał. Używaj je tylko w tym celu, żeby się nie stępiły.Prujka – nożyczkami krawieckimi często trudno jest spruć ścieg, dlatego zaopatrz się w małą, niedrogą prujkę, czyli ostry ząbek, który poradzi sobie z każdym krzywo zszytym szwem.Centymetr krawiecki – szycie na maszynie to szycie na miarę, dlatego tej krawieckiej nie może zabraknąć w twoim niezbędniku.Żelazko – przyda się do szybkiego dekatyzowania tkaniny, zaprasowywania ściegów czy wygładzenia materiału, by szyć lepiej i dokładniej.Papier do wykrojów – będziesz potrzebować go, kiedy opanujesz podstawy i zaczniesz szyć swoje pierwsze poważniejsze projekty. W jego roli sprawdzi się każdy przezroczysty papier w dużym arkuszu, np. papier do pieczenia.

Najnowsze porady