Powrót
8.1.2024

Pomysł na weekend, czyli ferie zimowe w Polsce

Pomysł na weekend, czyli ferie zimowe w Polsce
Autor
Anna Dobrzanska

Marzą ci się wakacje, ale do lata jeszcze daleko? Zamiast owijać się kocem i marzyć o karaibskich palmach, wpisz do swojego kalendarza najwspanialsze styczniowe wakacje. Nawet weekendowy wypad zrobi robotę. Zainspiruj się naszymi propozycjami na zimowe ferie w Polsce dla osób szukających spokoju i relaksu lub ruchu i nowych wrażeń.

Morze zimą – czy warto? Pomysł na weekend, gdy chcesz się wyciszyć

Morze nie jest raczej kierunkiem, który kojarzy nam się z zimowymi wakacjami. Zupełnie niesłusznie. Chociaż nad Bałtykiem w styczniu próżno szukać typowo nadmorskich rozrywek, takich jak kolorowe parawany, głośna muzyka i mrożona kawa na plaży, to jest to idealne miejsce dla osób szukających prawdziwego odpoczynku. Zimą nad morzem jest kameralnie i cicho, za to przepięknie. Pusta plaża przykryta śniegiem i kry na morzu to widok niecodzienny, ale z pewnością wart grzechu. Przy okazji zimą powietrze nad morzem zawiera jeszcze więcej jodu niż tem, a miejscowe ryby są podobno jeszcze smaczniejsze. Oczywiście poza sezonem możemy również liczyć na znacznie atrakcyjniejsze ceny pobytu. Co robić nad morzem? Oprócz spacerów i fotografowania widoków, można uprawiać nordic walking, przemierzać ośnieżoną plażę na nartach biegowych, odwiedzić jedno z fokariów albo zdecydować się na nocleg w nietypowych domkach na wodzie.

Morze nie jest jedynym pomysłem dla osób marzących o ucieczce od zgiełku miasta. Jednym z miejsc wprost idealnych do tego, by zaszyć się wśród natury, jest Puszcza Białowieska. Tu również możemy przede wszystkim pospacerować, podziwiając bajeczne lasy i dziką przyrodę. Jeśli nie chcemy zapuszczać się do lasu samodzielnie (co mogłoby być ryzykowne, gdy śnieg sięga do kolan), istnieje możliwość wynajęcia przewodnika. Żubry, jelenie czy sarny zimą tłoczą się w nieco większych stadach i raczej nie oddalają zbytnio od miejsc, w których są dokarmiane. Dlatego wytropienie ich i obserwowanie z bezpiecznej odległości jest znacznie łatwiejsze niż latem. W samym sercu puszczy zaś znajduje się Białowieża, stanowiąca centrum turystyczne tego regionu. Oprócz świetnej bazy wypadowej, przyciąga też turystów fenomenalną regionalną kuchnią.Jeszcze innym pomysłem na nietypowy odpoczynek w środku zimy może być wyprawa na Suwalszczyznę. Na naszym rodzimym biegunie zimna temperatura potrafi spadać nawet w okolice 25 stopni mrozu. Jednak Suwalski Park Krajobrazowy wynagrodzi nam zimno nie tylko pięknymi widokami, lecz także ciszą i spokojem. To nie jest popularny kierunek turystyczny, dlatego zamarznięte jeziora i białe od śniegu wzgórza będziemy mogli podziwiać bez zgiełku i tłumu. Istnieje tam też możliwość zorganizowania kuligu, przejażdżki na nartach biegowych czy wypróbowania wędkowania pod lodem. To świetna propozycja na urlop, który pozwoli nam odciąć się od wszystkiego, co mamy na co dzień, a jednocześnie poznać zupełnie nowe rejony Polski.

Weekend w spa, czyli ferie pełne relaksu

Dla osób, które przede wszystkim potrzebują odrobiny luksusu, zimowa oferta również jest pełna możliwości. Ośrodki SPA znajdują się praktycznie na terenie całej Polski, szczególnie w miejscach popularnych wśród turystów oraz w większych miastach. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by zimowy wypad w góry, nad morze albo nad jezioro łączył w sobie podziwianie bajecznych krajobrazów z przyjemnymi masażami, zabiegami kosmetycznymi, rozgrzewającymi wizytami w saunie albo kąpielami w jacuzzi. Strefy SPA oferowane są wprawdzie na wielu basenach, ale prawdziwe, iście królewskie pakiety oferują przede wszystkim dobre hotele i wyspecjalizowane gabinety odnowy biologicznej. Zazwyczaj mają one w ofercie gotowe pakiety pielęgnacyjne, które można dostosować do długości planowanego pobytu.

Jeśli spa to nie do końca twoje klimaty, może wolisz się wyszaleć w aquaparku? Wodne parki mają bogatą ofertę różnorodnych atrakcji, zarówno dla tych, którzy wolą godzinami siedzieć w jacuzzi lub pod biczami wodnymi, jak i dla osób, dla których najbardziej relaksujące jest pływanie albo szaleństwa na zjeżdżalniach wodnych. Aquaparki pełne różnorodnych atrakcji znajdują się w dużych miastach i w ośrodkach turystycznych.

Rejony górskie do tego często obfitują w termy, czyli baseny oferujące kąpiel w wodzie pochodzącej ze źródeł termalnych. Kąpiel taka jest nie tylko przyjemna i relaksująca, ale także bardzo zdrowa. Woda termalna wydobywana jest na głębokości około 2 tysięcy metrów i zawiera mnóstwo składników mineralnych. Dzięki temu może mieć zbawienne właściwości m.in. dla naszej cery, układu krążenia, a nawet mięśni i kości. Podobnie, jak w przypadku wielu innych atrakcji, najwięcej tego typu obiektów znajduje się na południu Polski. Jednak basen termalny możemy odwiedzić również w innych regionach, np. w województwie łódzkim, na Warmii, w Grudziądzu czy Mszczonowie (40 km od Warszawy).

pomysł na spokojne ferie

Żeglarstwo lodowe czy psie zaprzęgi? Sporty zimowe dla aktywnych

Jeśli jesteś miłośnikiem aktywnego odpoczynku i mocnych wrażeń, prawdopodobnie bardziej zachęcą cię propozycje związane z tym, co jako pierwsze przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o feriach: sportami zimowymi. Snowboard i narty to aktywności, do których nie trzeba szczególnie Polaków zachęcać. Popularne kurorty każdej zimy przeżywają w okresie ferii małe oblężenie. Gdzie na narty w Polsce pojechać i które stoki oraz ośrodki narciarskie są najlepsze? Białka Tatrzańska, Czarna Góra, Krynica, Szczyrk, Wisła czy Szklarska Poręba to tylko kilka ze stacji narciarskich, których żadnemu zapalonemu narciarzowi przedstawiać nie trzeba. Jednak narty to nie jedyny sposób na to, by wykorzystać zimę do aktywnego spędzania czasu.

Jednym z bardziej oryginalnych sposobów na zorganizowanie sobie styczniowego weekendu może być wycieczka na Mazury, które zimą bynajmniej nie zapadają w sen zimowy. Wprost przeciwnie, coraz popularniejsze stają się zimowe sporty związane z jeziorami, takie jak żeglarstwo lodowe (czyli bojery), snowkiting i icekiting (czyli jazda po śniegu lub lodzie przy pomocy specjalnego skrzydła, sport przypominający popularny kitesurfing), a nawet nurkowanie pod lodem. Trzeba jednak pamiętać, że to propozycje dla osób najbardziej żądnych wrażeń! Przy okazji warto wiedzieć, że bojery to sport, który dzięki swojej rosnącej popularności pojawia się w coraz większej liczbie miejsc na mapie. Mieszkańcy Warszawy na przykład nie muszą jechać aż na Mazury (chociaż warto), ale swoje pierwsze kroki, jeśli chodzi o latanie na bojerach, mogą postawić już nad Zalewem Zegrzyńskim.

Jeśli zaś marzy ci się przygoda rodem z koła podbiegunowego, ale nie planujesz aż tak dalekiej wyprawy, możesz skusić się na przejażdżkę psim zaprzęgiem. Ośrodki prowadzące taką działalność – chociaż jest ich niewiele – znajdują się w najróżniejszych regionach kraju, od Tatr po Kaszuby. Zazwyczaj, oprócz samej przejażdżki, masz również możliwość przebywania z niezwykłymi psami zaprzęgowymi, noclegów w takich ośrodkach i wzięcia udziału w różnych eventach (takich, jak warsztaty, wycieczki i wyprawy, zabawy z psami, kuligi, ogniska, pokazy szkoleń).

Kolejnym pomysłem na nieco ekstremalne wykorzystanie trudnych warunków pogodowych może być wycieczka na skuterze śnieżnym. Profesjonalna wypożyczalnia skuterów śnieżnych powinna ci zapewnić nie tylko sprzęt, lecz także opiekę przewodnika i odpowiednie przeszkolenie, zanim wyruszysz na pierwszą przejażdżkę. Jeśli jesteś fanem gokartów, być może spodoba ci się również icecarting, czyli jazda po lodzie (lub snowcarting – po śniegu) specjalnymi pojazdami przypominającymi właśnie gokarty. Tego rodzaju atrakcje możesz spotkać głównie w górach, ale nie tylko. Na skuterach śnieżnych pojeździsz w wielu miejscach, do których chętnie przyjeżdżają turyści, chociażby na Mazurach.

Jeśli podczas pobytu na południu Polski mimo wszystko zabraknie ci pomysłu na oryginalne atrakcje weekendowe, jest jeszcze jedna fantastyczna, choć wciąż mało popularna możliwość: lot balonem. Wbrew pozorom to nie jest typowo letnia atrakcja, w dodatku zimą widoczność bywa czasem lepsza, a ośnieżone szczyty gór z wysokości lotu balonem prezentują się wyjątkowo spektakularnie. Takie loty odbywają się w całej Polsce i przez cały rok. Zimą jedynie warto pamiętać o tym, aby naprawdę ciepło się ubrać. Dostępne mogą być różne rodzaje biletów: na lot indywidualny lub w kameralnym gronie albo lot ekonomiczny, np. dla 6-10 osób. Loty mogą odbywać się w wyznaczonych przez organizatora godzinach albo o zupełnie dowolnej porze. Chociaż sam lot z reguły trwa około godziny, dostarcza tylu wrażeń, że spokojnie może być główną atrakcją weekendowego wyjazdu, który na pewno pozostanie niezapomniany.

Weekend dla włóczykijów, czyli ferie zimowe w mieście

Nie każdy marzy o ucieczce od miejskiego zgiełku, a niektórzy mieszkający poza miastem mogą wręcz tęsknić czasem za miejską wrzawą i szerokim wachlarzem miejskich atrakcji. Jeśli jesteś jedną z tych osób, możesz spędzić pełen rozrywek weekend w jednym z największych miast w Polsce. Chociaż spacerowanie po klimatycznych uliczkach Krakowa czy Wrocławia w środku stycznia może nieco tracić na atrakcyjności (w porównaniu z cieplejszymi miesiącami), w miastach nadal jest co robić. W Warszawie warto wypróbować mniej oczywiste atrakcje, takie jak stok narciarski na Górce Szczęśliwickiej, Centrum Nauki Kopernik, curling, łyżwy i inne zimowe sporty na Zimowym Narodowym, Królewski Ogród Światła, czy wreszcie nietypowe muzea (Czar PRL, Niewidzialna Wystawa, Muzeum Domków dla Lalek, Muzeum Neonów, a nawet… Muzeum Diabła Polskiego).

W Poznaniu zimą można odwiedzić Malta Ski, czyli poznański stok narciarski. Przy jeziorze Malta znajdują się też m.in. Termy Maltańskie, czyli największy aquapark w Polsce połączony z ogromnym kompleksem SPA. W Rogalowym Muzeum możemy liczyć na pokaz o historii Rogali Świętomarcińskich, do którego humorystycznie wplecione są elementy historii miasta i jego gwara. Warto również odwiedzić słynną poznańską palmiarnię, która zwłaszcza zimą może być świetnym remedium na tęsknotę za tropikami. A w Poznańskim Klubie Modelarzy Kolejowych zobaczyć można najdłuższą w Polsce (aż 30 m!) makietę kolejową.

Chociaż Kraków to bardzo popularny weekendowy kierunek, warto poznać mniej oczywiste atrakcje, które może nam zaoferować. Zimową szarówkę mogą nieco rozweselić tęczowe schody przy ul. Tatrzańskiej. Ciekawą atrakcją jest możliwość zwiedzania wystawy w podziemiach Rynku, duże wrażenie robi również muzeum Fabryka Schindlera. Jednym z bardziej interesujących miejsc jest też Forum Przestrzenie, czyli miejsce pełniące funkcję klubokawiarni i domu kultury, a funkcjonujące zamiast działającego tam w czasach PRL-u słynnego Hotelu Forum.

Wrocław z kolei warto obejrzeć z perspektywy punktu widokowego Sky Tower – ze szczytu budynku widać jak na dłoni całe miasto i jego okolice. Gdy już zjedziemy na ziemię, możemy odwiedzić Kolejkowo – ogromną makietę Dolnego Śląska. Jednym z ciekawszych miejsc na mapie Wrocławia jest również Hydropolis, czyli Centrum Wiedzy o Wodzie, a rozrywki z nutą rozrzewnienia może nam dostarczyć Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery, w której możemy przypomnieć sobie komputery i gry z czasów naszego dzieciństwa.

Dla fanów historii świetnym sposobem na niebanalny weekend może być lepsze poznanie któregoś z mniej znanych polskich miast o bogatej przeszłości. Nazywany „małym Rzymem” Sandomierz i jego podziemne korytarze, Zamość, którego Stare Miasto znalazło się na liście UNESCO, kopalnie na Śląsku: węgla w Zabrzu lub srebra w Tarnowskich Górach – te propozycje nie pozwolą ci się nudzić. Jeśli dodatkowo pragniesz spróbować czegoś nietypowego, możesz wybrać się do Bochni. W tamtejszej kopalni soli możesz pokusić się o nocleg w specjalnej komorze. Luksusów tam co prawda nie uświadczysz, ale niezapomniane wrażenia gwarantowane.

A jeśli bliżej ci do wschodniej granicy, wybierz się na Podlasie. Tam będziesz mieć jedyną w swoim rodzaju okazję, by poznać kulturę, historię i kuchnię Tatarów mieszkających w Polsce, a nawet zwiedzić tatarski meczet.

pomysł na aktywne ferie

Pożyczka na ferie, wyjazd zimowy, obóz narciarski

Jeśli w budżecie domowym trudno znaleźć wolne środki na wyjazd dziecka na obóz lub rodzinne ferie w górach - można pomyśleć o pożyczce online

W instytucjach pozabankowych można pożyczyć do kilku tysięcy złotych od ręki - szybko, całkowicie przez Internet i bez formalności. Dzięki pożyczce można zapłacić zaliczkę, opłacić cały wyjazd a zobowiązanie spłacić za 30 lub 61 dni, w zależności od oferty firmy pożyczkowej. Wydatek związany z wyjazdem można dzięki temu rozłożyć w czasie - pamiętajmy jednak, że pożyczkę trzeba będzie oddać i pożyczajmy odpowiedzialnie.

Najnowsze porady