Powrót

Jak tanio robić zakupy przez Internet?

25.5.2015
Jak tanio robić zakupy przez Internet?
Autor
Anna Dobrzanska

Do robienia zakupów przez Internet chyba nikogo nie trzeba przekonywać – wygoda, jaką niosą, jest trudna do porównania ze standardową formą sprzedaży. Brak kolejek, dostępność 24 godziny na dobę, czas na zastanowienie czy dostawa do domu to podstawowe atuty takich zakupów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej sklepów tworzy swoje wirtualne odpowiedniki, które coraz mocniej promowane są w środkach masowego przekazu. Jednak, podobnie jak w przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych, tak i w Internecie powinniśmy wiedzieć jak i kiedy kupować, by nie przepłacić.

Schemat kupowania w Internecie

Każdy, kto chce sprytnie robić zakupy online, powinien dokonywać tego według sprawdzonego schematu, który rozpoczyna się od poszukiwania danego produktu w Google. Jeśli znamy model czy modele, które nas interesują, powinniśmy znaleźć opinie na ich temat lub recenzje napisane przez innych użytkowników, może się bowiem okazać, że produkt, który sobie wymarzyliśmy, często się psuje, a inni internauci polecają modele lepsze, bardziej niezawodne i nierzadko tańsze.              

  • Rankingi produktów

Jeśli nie mamy skonkretyzowanych planów zakupowych, wtedy pomocne będą dla nas różnego rodzaju rankingi. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać odpowiednie frazy, a z pewnością znajdziemy bardzo wiele sugestii i opinii, które pomogą nam dokonać właściwego wyboru. Bardzo ważnym elementem związanym z wyborem najodpowiedniejszego dla nas produktu jest przejrzenie jego zdjęć i dokładne sprawdzenie parametrów technicznych – nasze wyobrażenia mogą różnić się od rzeczywistości, dlatego warto je z nią skonfrontować jeszcze przed dokonaniem zakupu.

  • Porównywarki cen

Najważniejszym etapem poszukiwań jest sprawdzenie ceny naszego produktu i porównanie ofert w różnych sklepach. Umożliwiają nam to rozliczne popularne serwisy specjalizujące się w zestawianiu ofert z wielu sklepów internetowych. Pamiętajmy, że naszym nadrzędnym celem jest znalezienie nie tylko najlepszego dla nas produktu pod względem jakości, ale też egzemplarza najtańszego. Sprawdzając cenę naszego wymarzonego produktu w danym sklepie musimy pamiętać o kosztach ewentualnej dostawy – zdarzają się, niestety, nieuczciwi sprzedawcy, którzy sztucznie zawyżają koszt dostawy, aby móc obniżyć bazową cenę produktu i w ten sposób wyprzedzić konkurencję na liście prezentowanych ofert, zwracajmy więc na takie sytuacje uwagę.

  • Opinie o sklepie

Kolejną kwestią, do której wielu internautów nie przywiązuje wielkiej wagi, jest renoma sklepu lub sprzedawcy oraz dostępne w sieci opinie na jego temat. Nie dajmy się omamić świetną ofertą cenową, jeśli jednocześnie znajdziemy mnóstwo negatywnych opinii o danym sprzedawcy czy sklepie – zwykle warto zapłacić nieco więcej i bez obaw czekać na swoją przesyłkę.

Jak polować na zniżki w sklepach internetowych?

Choć zazwyczaj zakupów dokonujemy od razu, kiedy zajdzie taka potrzeba, to warto wiedzieć o tym, że są w roku takie dni, kiedy szczególnie opłaca się kupować. Korzystanie z okazji może znacząco podreperować domowy budżet. Dni, w które warto kupować online:

  • Dzień Darmowej Dostawy (organizowany na początku grudnia),
  • Black Friday (29 listopada),
  • Cyber Monday (2 grudnia).

Dwie ostatnie okazje zostały zaszczepione na nasz rynek z zachodu i warto mieć na uwadze, że coraz więcej tego typu promocji przychodzi do nas zza oceanu, gdzie tak korzystnych momentów do robienia tańszych zakupów jest w ciągu roku zdecydowanie więcej, niż na Starym Kontynencie.

tanie zakupy w internecie
Zakupy w Internecie

Poświąteczne wyprzedaże

Dodajmy również, że dobrymi okazjami na dokonywanie tanich zakupów są nie tylko konkretne dni, ale też okresy takie, jak czas po Bożym Narodzeniu czy Nowym Roku – wtedy bowiem zaczynają się wielkie wyprzedaże (zwłaszcza w wielkich sklepach sieciowych). Wstrzymanie się z realizacją kart podarunkowych do tego okresu możne znacząco zwiększyć na liczbę rzeczy, które kupimy.

Newslettery i aplikacje mobilne

Odpowiedni czas na zakupy to nie jedyny klucz do naszego sukcesu: w wielu przypadkach końcowy rachunek możemy znacząco obniżyć dzięki kodom rabatowym, które znajdziemy na przykład na stronach będących agregatami takich ofert. Rabaty w sklepach online możemy również zyskać:

  • zapisując się do newsletterów sklepów,
  • pobierając ich aplikację mobilną,
  • korzystając z kart lojalnościowych,
  • udostępniając specjalne oferty promocyjne strony firm i sklepów, które nas interesują, na Facebooku,
  • korzystając ze specjalnych kodów rabatowych.

Zostawiając swoje dane sklepom, poprzez zapisywanie się do newsletterów czy dokonywanie zakupu, warto zachować szczególną ostrożność. Bezpieczne dysponowanie swoimi danymi w Internecie jest niezwykle ważne przy wszelkich operacjach finansowych.

Wspólna przesyłka ze znajomymi

Jeśli jednak mamy już upatrzone produkty i nie chcemy czekać na konkretny dzień, by dokonać zakupu, wtedy warto zapytać znajomych, czy nie zamierzają dokonywać zamówienia w tym samym sklepie. Dzięki wspólnym zakupom możemy sporo zaoszczędzić na przesyłce, co dotyczy szczególnie zakupów dokonywanych w zagranicznych serwisach. Pamiętajmy także, że Internet jest w praktyce żywym organizmem, który nieustannie ewoluuje i się rozwija, dzięki czemu przed jego użytkownikami otwierają się coraz to nowe możliwości – korzystajmy z nich mądrze i rozsądnie, a z pewnością się nam to opłaci.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ