Powrót

Jak odświeżyć mieszkanie bez remontu? Najnowsze trendy w dodatkach

15.4.2020
Jak odświeżyć mieszkanie bez remontu? Najnowsze trendy w dodatkach
Autor
Anna Dobrzanska

Jak w kilku szybkich krokach odświeżyć wygląd mieszkania, gdy nie mamy czasu ani budżetu na gruntowny remont? Nawet niewielkim kosztem i nakładem pracy możemy w kilka chwil zmienić swój dom nie do poznania. Wystrój wnętrza możemy unowocześnić, wprowadzając do mieszkania modne dodatki, takie jak lustra w metalowych ramach, dywaniki z naturalnych tkanin, czy bujne żywe rośliny w prostych doniczkach. Dowiedz się, jak w kilku prostych krokach przeprowadzić metamorfozę swojego mieszkania tak, aby jego wystrój był zgodny z najnowszymi trendami.

Z artykułu dowiesz się:

  1. jakie dodatki wybrać do salonu
  2. jakie dodatki wybrać do kuchni
  3. jak zmienić wystrój przy użyciu tkanin
  4. jak odświeżyć wygląd mebli
  5. jak zmienić wygląd wnętrza, malując ściany
  6. kiedy warto współpracować z architektem wnętrz

Jakie wybrać dodatki do salonu?

Po wielu latach mody na szarości i biele, w 2019 r. do łask wracają miękkie, ciepłe pastele. Kolorem roku według wyznaczającego trendy kolorystyczne instytutu Pantone został ogłoszony łagodny, koralowy pomarańcz, który doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Planując nową aranżację mieszkania, zestawiajmy beże, pastele i naturalne, spokojne barwy z kontrastującymi elementami, takimi jak ramki ze zdjęciami, lustra czy ozdobne pudełka. Bardzo modne w tym roku metalowe dodatki znajdziemy w większości sklepów meblowych – w zależności od budżetu, którym dysponujemy, do wyboru mamy elementy wykonane z mosiądzu (półka z mosiądzu to koszt ok. 500 zł) lub te bardziej ekonomiczne, wytworzone z pozłacanego lub posrebrzanego metalu (półkę z metalu pomalowanego na kolor złoty znajdziemy już za ok. 70 zł).

Modne dodatki do kuchni

Modny w ostatnich latach minimalizm powoli ustępuje rosnącej modzie na eklektyczne, pozornie niepasujące do siebie zestawienia mebli i dodatków. W tym sezonie królują odważne kompozycje kolorystyczne połączone z naturalnymi akcentami. Możemy nadać naszemu mieszkaniu nowoczesny charakter, zestawiając poduszki w poszewkach z różnych tkanin, czy też stawiając obok siebie złote i kamienne elementy dekoracyjne. Powraca również moda na wieszanie na ścianach ozdobnych talerzy, które doskonale sprawdzą się jako dodatki do modnej kuchni.

Niskim kosztem możemy zrobić je sami, wybierając z domowej zastawy nieużywane egzemplarze w zbliżonym rozmiarze i ręcznie je malując. Farby do malowania porcelany kupimy już za ok. 90 zł. Takie talerze wiszące nad kuchennym blatem nie tylko nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru, ale także staną się fantastyczną rodzinną pamiątką. Możemy namalować na nich motywy roślinne, które wciąż nie wychodzą z mody. Rozglądając się za elementami wystroju wnętrz, szukajmy w sklepach akcesoriów w odcieniach głębokiej zieleni, nawiązujących do kwiatów i liści egzotycznych roślin. Takie wzory doskonale prezentują się nie tylko na ceramice, ale również na tkaninach czy tapetach. Aby ożywić nieco wystrój, do pomieszczeń wstawmy żywe kwiaty – jeśli pozwala nam na to metraż, wybierajmy te o dużych, rozłożystych liściach, takie jak dracena, juka czy sanseweria (znajdziemy je w sklepach ogrodniczych w cenach wahających się między 30 a 100 zł)

Duże zmiany małym kosztem – kupujemy tkaniny

Jeśli zależy nam na osiągnięciu szybkiego efektu stosunkowo niedużym kosztem, postawmy na tkaniny. Wymiana starych, monotonnych poszewek na poduszki czy zasłon może diametralnie zmienić dotąd neutralne wnętrze. Panująca moda na mieszanie stylów daje nam dużą przestrzeń do zabawy fakturą i kolorem dodatków. W sklepach rozglądajmy się za popularnymi w ostatnich miesiącach frędzlami, które zdobią pledy (ok. 150 zł) czy abażury lamp (od 30 do 100 zł). Wraz z frędzlami wraca moda na klimat retro, która świetnie łączy się z florystycznymi motywami. Wybierając wzory tkanin, nie bójmy się stylistyki etno, miękkich pasteli i kontrastowych detali. Jeśli budżet pozwala nam na zakup droższych materiałów, wybierajmy te naturalnego pochodzenia, takie jak wełna czy len – będą nie tylko lepiej się prezentować, ale również zdecydowanie dłużej nam służyć.

Sprawdź, jak dobrać zasłony do wystroju mieszkania>>

Jak odświeżyć mieszkanie? Nie kupujmy nowych mebli

Choć na pierwszy rzut oka ta porada brzmi dziwnie, czasem nie musimy kupować nowych mebli, aby przeprowadzić satysfakcjonującą metamorfozę naszego domu. Nawet przemeblowanie mieszkania może dać zadowalający nas efekt, jeśli jednak czujemy potrzebę większych zmian, warto w nowej aranżacji wykorzystać meble, które już mamy. W modzie są teraz aranżacje w ruchu zero waste – w Internecie znajdziemy sporo propozycji na to, jak niewielkim kosztem i własnymi siłami (nawet nie mając doświadczenia) nadamy nowe życie starym meblom. Przykładem może być tutaj wymiana nóg od stołu (za którą zapłacimy ok. 200 zł) bądź tapicerowanie fotela (cena ok. 600 zł), których koszt będzie niższy lub zbliżony do zakupu nowych mebli. Czasem wystarczy mebel jedynie oszlifować i nadać mu inny kolor (specjalną farbą lub bejcą), możemy też kupić fantazyjna okleinę i zmienić wystrój wnętrza nie do poznania.

Jak odświeżyć mieszkanie bez remontu
Jak odświeżyć mieszkanie bez remontu?

Trendy wnętrzarskie: malujemy sufit

Jeśli niedawno wymienialiśmy meble i czujemy, że to wciąż nie to, warto pomyśleć o dodaniu wyrazistego akcentu, który nada pomieszczeniu charakteru. Najprostszą metodą na szybką zmianę aranżacji jest pomalowanie wybranej ściany lub sufitu. Projektanci coraz chętniej proponują swoim klientom położenie wyrazistego koloru na jednej ze ścian w celu odświeżenia monotonnego wnętrza. Zamiast farby, ścianę możemy pokryć tapetą, wielkoformatowymi płytkami lub boazerią, która będzie stanowić dodatkowy element dekoracyjny pokoju. Niechętni do eksperymentowania mogą wybrać gładkie faktury bądź motywy w geometryczne wzory, które doskonale pasują do minimalistycznego projektu. W takiej przestrzeni doskonale będą się prezentować meble z surowego drewna, rattanowe dodatki i elementy o ażurowym wykończeniu, które nie tylko świetnie wyglądają, ale również dodają wnętrzu lekkości.

Współpraca z architektem wnętrz

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie odświeżać mieszkanie, z pomocą przyjdzie nam projektant wnętrz. Zatrudnienie profesjonalisty to dobry wybór dla osób, które dysponują większym budżetem. Architekt wnętrz pomoże nam zaaranżować nieustawne mieszkanie, podpowie, jak optycznie powiększyć małe pomieszczenia i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, podzieli się również informacjami na temat materiałów i produktów potrzebnych do wykonania naszej wymarzonej metamorfozy. Podejmując współpracę z architektem wnętrz, musimy liczyć się z kosztami za wykonanie projektu koncepcyjnego, sięgającymi ok. 100 zł za metr kwadratowy pomieszczenia.

Sprawdź, ile kosztuje architekt wnętrz>>

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ