ile dać na chrzciny

Ile się daje na chrzciny 2020, czyli koperta dla malucha

Większość osób zaproszonych na taką uroczystość zdecydowanie woli dać gotówkę niż prezent. Ile dać na chrzest, żeby podarunek nie uraził rodziców, a jednocześnie nie obciążył zanadto budżetu gościa?

 

Pożyczka Vivus

 

Chrzciny – ile dać? Dalsza rodzina

 

Najniższe kwoty, które wypada włożyć do koperty, oscylują w granicach 100­–200 zł. Zwykle wybierają je osoby, które same przychodzą na uroczystość, niezarabiający jeszcze studenci, dalsza rodzina albo przyjaciele rodziców dziecka.

Taki prezent powinien pokryć wartość „talerzyka”, czyli kwoty, jaką płaci się w restauracji za jedną osobę. To niezbyt duża suma, jednak pamiętajmy, że chrzciny to nie wesele – przyjęcie jest skromniejsze i okazja nie uzasadnia tak drogich prezentów jak w przypadku ślubu.

 

Ile dać na chrzciny, jeśli jesteśmy najbliższą rodziną? Życzenia na chrzest

 

Najbliższe ciocie i wujkowie oraz dziadkowie malucha wręczają najczęściej nieco wyższe prezenty na chrzciny, w granicach 300–500 zł. Często do tej kwoty dołączany jest niewielki upominek dla dziecka, na przykład zabawka.

Nie zapomnij też o pamiątkowej kartce. Możesz oczywiście kupić taką, w której życzenia są już wydrukowane. Można również skorzystać z rymowanych wierszyków z życzeniami na chrzest, które znajdziesz w Internecie. Jednak naprawdę w dobrym guście będzie własnoręczne napisanie życzeń na chrzciny, takich od serca – niepowtarzalnych, skierowanych do tego właśnie konkretnego dziecka. Za kilka czy nawet kilkadziesiąt lat będzie mogło je przeczytać i ciepło pomyśleć o tobie.

Nie wiesz, jak zacząć, nic nie przychodzi ci do głowy? Skorzystaj z naszej podpowiedzi i zainspiruj się cytatami, które mogą stać się początkiem twoich osobistych życzeń.

ile dać na chrzciny

 

Ile daje chrzestny? Dodatkowe wydatki rodziców chrzestnych

 

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku chrzestnych. Zwyczaj mówi, że to właśnie prezent od nich jest najbardziej wartościowy. Ile pieniędzy na chrzest powinni przygotować rodzice chrzestni? Najczęściej jest to kwota w granicach 500–600 zł, w przypadku bardzo zamożnych chrzestnych może to być nawet 1000 zł. Czasami rodzice chrzestni dodatkowo dokupują jeszcze pamiątkę, która nawiązuje do religijnego wymiaru uroczystości – w końcu ich rolą jest duchowe wsparcie dziecka.

Zdarza się także, że rodzice chrzestni muszą kupić akcesoria potrzebne do obrządku – ozdobną świecę, białą szatę z wyhaftowanym imieniem czy odpowiedni strój dla dziecka.

W niektórych regionach Polski opłacenie uroczystości w kościele, zapłata za wpis do ksiąg parafialnych i zaangażowanie organisty to obowiązek ojca chrzestnego. To spory wydatek, więc chrzestny, który bierze go na siebie, może włożyć do koperty odpowiednio mniejszą kwotę.

Szybka pożyczka