Powrót
6.6.2023

Ile dać na wesele 2023? Prezent w gotówce na 4 sposoby

Ile dać na wesele 2023? Prezent w gotówce na 4 sposoby
Autor
Anna Dobrzanska

Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest łatwa, bo temat wzbudza wiele emocji. Spróbujemy jednak podjąć wyzwanie i omówić konkretne kwoty wkładane do koperty z życzeniami dla nowożeńców.

Ile na wesele? 200-300 zł

200 - 300 zł wydaje się minimalną kwotą, która może się znaleźć w kopercie od jednej osoby. Jeżeli jesteś nastolatkiem, studentem, dopiero zaczynasz swoją drogę zawodową albo borykasz się właśnie z kłopotami finansowymi – być może tylko na tyle cię stać. Nowożeńcy, którzy zapraszają cię na wesele, powinni to zrozumieć.

Nie czujesz się z tym komfortowo albo nawet taka kwota jest za wysoka dla ciebie? Sprawdź na naszym diagramie, jakie są inne możliwości wybrnięcia z tej sytuacji.

ile dać na wesele - infografika
Ile dać na wesele - infografika

Ile się daje na wesele? 300–600 zł

To najczęściej pojawiająca się kwota w weselnych kopertach. Jeśli myślisz o prezencie równym dolnej granicy tych widełek, możesz mieć wątpliwości, czy koszt ugoszczenia ciebie i twojego partnera zwróci się nowożeńcom. Problem w tym, że niełatwo to wyliczyć. Wesele to przecież nie tylko tzw. talerzyk, czyli opłata za jedzenie dla jednej osoby, ale również muzyka, dowóz, często także nocleg w hotelu. Taka kalkulacja nie ma więc większego sensu.

Gotówka w kopercie nie jest biletem wstępu ani składką na imprezę i traktowanie jej w ten sposób to nie jest dobry pomysł. Prezent dla państwa młodych na nową drogę życia powinien być szczerym darem, ofiarowanym z radością i pewnością, że stać nas na niego i właśnie tyle chcemy dać.

Ile dać na wesele w najbliższej rodzinie? 600–2500 zł

Jeśli zdecydujesz się na taką kwotę, to prawdopodobnie oznacza, że jesteś dobrze sytuowany albo państwo młodzi są dla ciebie kimś wyjątkowym. Powyżej 600 zł daje najczęściej rodzeństwo, dziadkowie, rodzice chrzestni, a także rodzice, jeżeli decydują się na taką formę prezentu. Często jednak to oni finansują wesele albo przynajmniej sporą jego część. W takiej sytuacji nie są już zobowiązani do dawania prezentów. Ciekawostką jest fakt, że według klasycznych zasad savoir-vivre’u rodzice państwa młodych są jedynymi osobami, którym wypada dawać pieniądze zamiast prezentu.

Prezent ślubny – gotówka powyżej 2500 zł

Tak duża kwota w prezencie ślubnym jest dość zobowiązująca. Istnieje ryzyko, że państwo młodzi mogą poczuć się obarczeni długiem wdzięczności. Jeżeli jednak są ci bliscy, najprawdopodobniej po prostu bardzo się ucieszą z tak hojnego prezentu. Nie wszyscy wiedzą o tym, że w niektórych sytuacjach od prezentu ślubnego w wysokiej kwocie państwo młodzi muszą zapłacić podatek. Może on bowiem zostać potraktowany przez fiskusa jako darowizna.

Niezależnie od tego, na jaki prezent się zdecydujesz, dobrze jest wyjść z założenia, że nowożeńcy będą szczęśliwi z powodu twojego przybycia, a większą przyjemność sprawi im słuchanie i czytanie serdecznych życzeń niż liczenie pieniędzy. A jeśli nie – cóż, nie jesteś odpowiedzialny za ich myśli i emocje.

Pożyczka na weselne wydatki

Bycie gościem na weselu również wiąże się z wieloma wydatkami. Do tych wydatków trzeba zaliczyć nie tylko kwotę, którą włożymy do koperty czy wydamy na prezent ślubny. Często też musimy kupić nową sukienkę czy garnitur. Jeśli wesele jest gdzieś daleko od naszego miejsca zamieszkania, musimy doliczyć także koszty dojazdu i noclegu. W sytuacji, gdy wydatki przekroczą nasz budżet - pomocna może być szybka pożyczka online.

Najnowsze porady