Powrót

Sprzątanie w domu – jak efektywnie sprzątać i utrzymać porządek

15.3.2022
Sprzątanie w domu – jak efektywnie sprzątać i utrzymać porządek
Autor

Czas na sezonowe porządki. Sprzątanie domu z reguły kojarzy się z przykrym obowiązkiem. Zniechęca do sprzątania również fakt, że efektem nie udaje nam się zbyt długo nacieszyć. Przychodzimy z pomocą i przedstawiamy praktyczne porady, z których dowiesz się jak szybko posprzątać mieszkanie i jak najdłużej utrzymać porządek.  

Sprzątaj po sobie i odkładaj rzeczy na miejsce

Dość oczywista i zarazem bardzo skuteczna jest zasada „sprzątaj po sobie!” i „odkładaj wszystkie rzeczy na miejsce”. Wyrobienie tych nawyków u siebie i pozostałych domowników to już połowa sukcesu.

Jeśli będziemy sprzątali wszystko na bieżąco, w domu będzie stale panował ład, a dokładniejsze, cotygodniowe sprzątanie będzie mniej uciążliwe.

I najważniejsze – rzeczy muszą mieć swoje miejsce.

Pomocne w utrzymaniu porządku będzie zaopatrzenie się w różnego rodzaju organizery. Pozwolą one uporządkować rzeczy – zaczynając od ubrań oraz butów w szafie, przez bieliznę w szufladzie i kosmetyki w toaletce, a na dokumentach i przyborach biurowych kończąc. Taka organizacja pozwoli też zaoszczędzić mnóstwo czasu, który marnujemy na szukaniu różnych przedmiotów. Ma też jeszcze jedną ważną zaletę – daje komfort psychiczny i poczucie, że mamy wszystko pod kontrolą.

Zasady sprzątania – przestrzegaj ich

Wbrew pozorom, zasady sprzątania domu są bardzo proste – wystarczy się ich trzymać, żeby sprzątanie poszło sprawnie i nie wymagało poprawek.

· Zaczynamy od najbrudniejszego pomieszczenia

Sprzątanie w domu zawsze zaczynamy od najbrudniejszych miejsc. Fugi pod prysznicem bądź przy wannie, tłuszcz na kuchence czy zaschnięte plamy w mikrofalówce. Aby dokładnie wyczyścić tego typu zabrudzenia, trzeba na jakiś czas zostawić naniesione środki czyszczące, aby mogły one zacząć działać. My w tym czasie możemy zająć się innymi pracami.  

· Sprzątamy od góry do dołu

Kolejną zasadą, która umożliwi nam szybkie sprzątanie jest reguła „od góry do dołu”. Oznacza to, że zaczynamy porządki od wycierania kurzu z żyrandoli, następnie czyścimy półki i blaty, a dopiero na koniec odkurzamy i zmywamy podłogi. Odwrotna kolejność sprawi, że będziemy musieli ponownie wykonać daną pracę – np. kurz opadnie na podłogę, zmuszając nas do jej ponownego czyszczenia.  

· Od środka do wewnątrz

Jest jeszcze druga zasada opierająca się na kierunku sprzątania – „od środka do wewnątrz”. Tak samo, jak w przypadku zasady „od góry do dołu” pozwala ona uniknąć ponownego zabrudzenia wyczyszczonych już miejsc. Za przykład może posłużyć czyszczenie szafek – najpierw wyjmujemy ich zawartość i myjemy wnętrze, a dopiero później drzwiczki. Tą samą zasadą powinniśmy się kierować czyszcząc prysznic, wannę czy toaletę. Co ważne, taka kolejność podczas robienia porządków zapobiegnie rozprzestrzenianiu się bakterii – zwłaszcza podczas sprzątania łazienki.

Zrób plan i harmonogram porządków

Często zadajemy sobie pytanie, jak efektywnie sprzątać w domu, by mieć więcej czasu dla siebie. Niestety, wiele osób nie potrafi jednak zorganizować sobie odpowiednio czasu poświęcanego na porządki, a przecież odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – „Przygotuj odpowiedni harmonogram!”. To naprawdę zaskakujące, jak dokładne zaplanowanie prac domowych może usprawnić sprzątanie. Najlepiej jeśli przygotujemy sobie 4 oddzielne plany i sumiennie będziemy się do nich stosować. Oczywiście to, co znajdzie się na listach będzie się różniło w zależności od tego z jak dużą powierzchnią do sprzątania przyjdzie nam się zmierzyć oraz ile rąk do pracy możemy zaangażować. Poniżej podane są przykłady tego, co może znaleźć się w harmonogramach.

Plan dzienny

Jeśli chcemy utrzymać porządek w domu, podstawą jest przygotowanie planu składającego się z zajęć wykonywanych codziennie bądź kilka razy w tygodniu. Na taką listę możemy wpisać np.:

 • Mycie naczyń
 • Przetarcie blatów i mycie podłogi w kuchni
 • Wyrzucenie śmieci
 • Pozostawienie porządku w łazience (usunięcie pasty do zębów z umywalki czy umycie toalety)
 • Zmiana ręczników
 • Odkurzenie przedpokoju
 • Posprzątanie zabawek
 • Podlanie kwiatów
 • Zrobienie prania

Plan tygodniowy

Druga lista składa się z zadań wykonywanych raz w tygodniu. Do harmonogramu prac możemy wtedy wpisać np.:

 • Umycie szafek i wytarcie kurzu w całym domu
 • Odkurzanie i mycie podłóg w całym domu
 • Robienie porządków w lodówce (mycie półek, sprawdzenie przydatności do spożycia znajdujących się w niej produktów)
 • Koszenie trawy/grabienie liści
 • Porządek na balkonie
tygodniowy plan sprzątania PDF


Plan miesięczny

Wśród prac domowych są też takie, których nie musimy wykonywać raz w tygodniu, jednak nie mogą one zostać pominięte, np.:

 • Mycie piekarnika, okapu i kuchenki mikrofalowej
 • Mycie kafelków w łazience
 • Porządek w szafkach (przejrzenie przechowywanych produktów pod kątem daty spożycia, posegregowanie dokumentów, pozbycie się zbędnych przedmiotów)
 • Zadbanie o porządek na podwórku, w ogrodzie

Wiosenne porządki i świąteczne porządki – plan półroczny

Ostatni harmonogram, jaki zostaje nam do przygotowania to plan sezonowy. Na tę listę trafiają zadania, które wykonujemy co kilka miesięcy, przygotowując się do świąt czy na zmianę pory roku. W takim harmonogramie powinno znaleźć się:

 • Mycie okien
 • Pranie zasłon i firan
 • Pranie dywanów
 • Przygotowanie roślin na zimę / wiosnę
 • Wymiana ubrań i zrobienie porządków w szafie  
 • Porządek w piwnicy, schowkach, spiżarniach

Sprzątanie domu – organizacja i zaangażowanie domowników

Sprzątanie to zajęcie niezwykle praco- i czasochłonne – zwłaszcza, gdy do posprzątania jest duży dom. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, aby wszystkie zadania nie spadły na jedną osobę. Z mieszkania korzystają wszyscy, dlatego też każdy z domowników powinien mieć przydzielone obowiązki. Nawet dzieci powinny od najmłodszych lat uczyć się, jak posprzątać pokój. Układanie zabawek czy robienie porządku na półkach to idealne zajęcia, które nauczą ich poczucia obowiązku. Wraz z wiekiem i umiejętnościami zakres zadań może być rozszerzany. Tutaj z pomocą może przyjść harmonogram prac, w którym każdy z domowników będzie miał przydzielone zadania na każdy dzień. Dzięki temu śmieci będą zawsze wyniesione, naczynia zmyte, a trawa skoszona, liście zgrabione. Dom i ogród będą zawsze w idealnym porządku.  

Łatwe sprzątanie – jakie sprzęty pomogą i ile kosztują

Dobra organizacja pracy to połowa sukcesu, aby szybko i efektywnie sprzątać. Niezbędny jest także solidny sprzęt, który nam te porządki ułatwi. Na rynku jest coraz więcej urządzeń, których zautomatyzowana praca odciąży nas w pełni bądź częściowo z wykonywanych prac.


Porządki w domu i ogrodzie - jakie sprzęty ułatwią Ci sprzątanie?e
Porządki w domu i ogrodzie - jakie sprzęty ułatwią Ci sprzątanie?e

Ile kosztuje odkurzacz sprzątający (z funkcją mopowania)

Wśród urządzeń, które warto mieć w domu z pewnością jest odkurzacz automatyczny. To przede wszystkim niesamowita wygoda – urządzenie tego typu możesz zaprogramować, żeby włączało się o konkretnej godzinie bądź można je uruchomić z poziomu aplikacji. Tym sposobem wracamy codziennie do odkurzonego mieszkania.

Tego typu odkurzacze z pewnością zostaną docenione przez właścicieli zwierząt domowych, którzy do tej pory codziennie musieli biegać z tradycyjnym odkurzaczem bądź szczotką. Wśród takich robotów sprzątających można także znaleźć odkurzacze sprzątające z funkcją mopowania. Choć nie zwolni nas to w pełni z obowiązku odkurzania i mycia podłóg, z pewnością pozwoli cieszyć się czystym mieszkaniem na co dzień.

Jak często w przypadku sprzętu AGD bywa, ceny, z którymi się spotkamy są bardzo zróżnicowane i uzależnione od funkcjonalności urządzeń, zastosowanych technologii i dodatkowych udogodnień. Za najtańsze automatyczne odkurzacze zapłacimy ok. 400 zł, jednak wybierając model znanej marki, wyposażony w szereg dodatkowych funkcji i zaawansowane czujniki przyjdzie nam zmierzyć się z kosztem rzędu ok. 5000 zł.

Mop elektryczny – ile kosztuje?

Osoby, które cenią sobie wygodę podczas sprzątania z pewnością powinny zainteresować się także mopem elektrycznym. Pod względem wyglądu większość urządzeń przypomina odkurzacze pionowe, jednak pod względem działania możemy spotkać na rynku dużo bardzie zróżnicowane modele. Wśród nich dostaniemy m.in. elektryczny mop z obrotowymi głowicami, a także mop parowy, wyposażony w grzałkę służącą do wytwarzania pary wodnej.

Niezależnie od wykorzystywanej metody czyszczenia, urządzenia tego typu znacznie szybciej i łatwiej pozwolą nam usunąć nawet zaschnięte zabrudzenia. Co więcej, możemy także zapomnieć o stałym wyżymaniu mopa oraz noszenia za sobą wiadra. W zależności od modelu, mopy elektryczne pozwolą nam nie tylko zmyć podłogi, ale także wyczyścić dywan czy tapicerkę. Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie jak szybko posprzątać pokój, mop elektryczny z pewnością jest odpowiedzią.

Rozpiętość cenowa wśród mopów elektrycznych jest naprawdę duża, a wszystko zależy od możliwości oferowanych przez urządzenie oraz marki. Podstawowe modele możemy kupić już za ok. 300 zł. Wraz ze wzrostem funkcjonalności wzrasta jego cena. Na rynku dostać można urządzenia z funkcją woskowania, mopy, które mogą posłużyć także jako odkurzacz. Modele mogą różnić się także między sobą mocą, pojemnością akumulatora czy wielkością zbiornika na wodę. Dlatego też, ceny najdroższych urządzeń przekraczają 2000 zł.  

Myjka ciśnieniowa – co można nią zrobić i ile kosztuje?

Szukając rozwiązań na efektywne sprzątanie nie sposób nie wspomnieć o myjce ciśnieniowej. Wielu osobom może kojarzyć się z profesjonalnym zastosowaniem, jednak jest wiele modeli przeznaczonych do użytku w gospodarstwach domowych.

Korzystanie z myjki ciśnieniowej najprawdopodobniej wpiszemy w harmonogram sezonowy. Tego typu urządzenie świetnie sprawdzi się do mycia kostki na podwórku, tarasów, czy elewacji. Będzie też niezastąpiona w przypadku usuwania ciężkich zabrudzeń, np. plam z oleju. Myjki ciśnieniowe często wykorzystywane są także do mycia samochodów, rowerów czy mebli ogrodowych.

Za najtańsze myjki ciśnieniowe przyjdzie zapłacić nam ok. 300 zł, natomiast za modele z najwyższej półki przyjdzie nam zapłacić ok. 3000 zł.

Choć wyżej wymienione urządzenia dla wielu osób mogą wydać się bardzo drogie i wykraczające poza domowy budżet, ich obecność w domu po jakimś czasie okaże się niezastąpiona, a każda zaoszczędzona dzięki nim minuta pokaże, że są warte swojej ceny.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ