Powrót

Jak rozliczyć PIT przez Internet w 2024 roku?

3.1.2024
Jak rozliczyć PIT przez Internet w 2024 roku?
Autor
Anna Dobrzanska

Osoby, które chcą skorzystać z internetowego rozliczania podatku, mają coraz więcej możliwości. Jak najłatwiej rozliczyć swój PIT w 2024 roku? Dla kogo przeznaczone są nowe rozwiązania przygotowane przez Ministerstwo Finansów? Wyjaśniamy krok po kroku, jak poradzić sobie z obsługą e-PIT-u.

Rozliczenie PIT-u online – jak to zrobić?

Rozliczanie PIT-u online staje się coraz prostsze. Aby to zrobić wystarczy skorzystać z ogólnodostępnej usługi „Twój e-PIT”, przygotowanej przez Ministerstwo Finansów.

Strona oferuje trzy możliwości logowania:

  • logowanie danymi autoryzującymi,
  • logowanie przez login.gov.pl (profilem zaufanym, bankowością elektroniczną lub e-dowodem),
  • logowanie przez aplikację mObywatel.

By skorzystać z pierwszej, czyli logowania przez dane autoryzujące, powinniśmy przygotować dokumenty z następującymi informacjami:

  • numer PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwota przychodu, jaką uzyskaliśmy w roku 2022 (informacja z PIT-u, który wypełniliśmy w 2023 roku),
  • kwotę nadpłaty/niedopłaty z deklaracji za 2022 (którą składaliśmy w 2023 roku),
  • jedna z kwot przychodu za 2022 rok, którą znajdziemy w informacji od płatników (np. pracodawcy), np. PIT-11.

Zestaw tych informacji pozwoli na zidentyfikowanie nas w systemie, w związku z czym nie będzie potrzeby korzystania z podpisu elektronicznego ani profilu zaufanego. Wszelkie wątpliwości możemy rozstrzygać, posługując się zestawem pomocnych informacji, które wyświetlają się w elektronicznym dokumencie.

Druga możliwość to skorzystanie z opcji login.gov.pl. Opcja ta umożliwia zalogowanie się trzema różnymi metodami:

  • profilem zaufany - na stronie login.gov.pl wystarczy wybrać kafelek “profil zaufany i w oknie logowania wpisać nazwę użytkownika lub e-mail oraz hasło, a następnie poczekać na kod SMS do autoryzacji,
  • bankowością elektroniczną - na stronie login.gov.pl wystarczy wybrać kafelek z ikoną swojego banku i zalogować się danymi do logowania do aplikacji bankowej,
  • e-dowodem -  na stronie login.gov.pl wystarczy wybrać kafelek “e-dowód” i zalogować się za pośrednictwem smartfona z modułem NFC.

Trzeci sposób to możliwość logowania i rozliczenia za pośrednictwem aplikacji mObywatel (aplikację należy aktywować za pomocą profilu zaufanego) i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie smartfona lub komputera. 

Więcej szczegółowych informacji dotyczących możliwości logowania do e-Urzędu Skarbowego w celu rozliczenia PIT-u online znajdziesz tutaj>>

Rozliczenie PIT-u przez Internet - do kiedy można to zrobić?

Ministerstwo Finansów w roku 2019 wprowadziło szczególne ułatwienia dla podatników. Na stronie internetowej usługi Twój e-PIT znajdziemy gotową, wypełnioną już deklarację podatkową. Wystarczy sprawdzić jej poprawność i ją zatwierdzić.

Dla kogo przygotowano wypełnione deklaracje? Do roku 2020 w ten sposób mogły rozliczyć się osoby korzystające z formularzy PIT-37 i PIT-38. Te najbardziej powszechne formularze dotyczą podatku od dochodów z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych. 

W roku 2020 usługa została również poszerzona o PIT-36 i PIT-28. Okazuje się jednak, że wielu podatników, którzy rozliczają się właśnie za pomocą tych formularzy, będzie musiało zrobić to ręcznie. Urząd skarbowy nie uzupełni danych automatycznie, jeśli związane są one z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na gotowy druk mogą za to liczyć osoby, które np. osiągają dochody z najmu oraz zagranicznych emerytur i rent.

Usługa Twój e-PIT dostępna jest od 15 lutego i możemy skorzystać z niej do 30 kwietnia 2024 r. Jeśli podatnik chce rozliczyć ryczałt, musi złożyć PIT-28 lub PIT-28S w tym samym terminie, czyli do 30 kwietnia 2024 roku.

Zanim zatwierdzimy przygotowane rozliczenie, powinniśmy je uważnie sprawdzić i wnieść poprawki tam, gdzie to konieczne. Opcje, z jakich możemy skorzystać, to:

  • zmiana sposobu rozliczenia – e-PIT przygotowany jest jako rozliczenie indywidualne, możemy zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci;
  • zmiana lub wskazanie organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% swojego podatku;
  • zmiana danych w uldze na dzieci lub dodanie tej ulgi – w przygotowanym rozliczeniu ulga jest przepisana z roku poprzedniego; jeśli w tym roku urodziło nam się dziecko, możemy uzupełnić wniosek o te dane;
  • modyfikacja danych o innych ulgach – np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania Internetu;
  • informacja o numerze rachunku, na który chcemy uzyskać zwrot nadpłaty – dzięki internetowej deklaracji czas oczekiwania na zwrot skróci się z 90 do 45 dni.

Skorzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Podatnik może odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie.

jak rozliczyć PIT przez Internet - infografika
Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ