Powrót
18.5.2023

Jak dobrać stanik? Rodzaje biustonoszy i sztuka brafittingu

Jak dobrać stanik? Rodzaje biustonoszy i sztuka brafittingu
Autor
Anna Dobrzanska

Wbrew obiegowej opinii, że rozmiar nie ma znaczenia, zawodowe brafitterki każdego dnia walczą o lepsze jutro kobiecych biustów, dbając o to, by ich klientki dobrały prawidłowy rozmiar biustonosza. Według statystyk nawet 80% kobiet w Polsce może nosić źle dobrane biustonosze, które towarzyszą im dzień w dzień. Wokół tej części garderoby narosło mnóstwo mitów i legend. Jaka więc jest prawda, jak sprawdzić własny rozmiar biustu i przede wszystkim, co ci da perfekcyjnie dobrany biustonosz?

Jak zmierzyć rozmiar stanika?

To właśnie rozmiar interesuje nas w pierwszej kolejności, gdy mamy w planach kupno nowego stanika. Okazuje się jednak, że większość kobiet dobiera je w nieprawidłowy sposób, przez co nie noszą swojego prawdziwego rozmiaru. Pogląd, że małe piersi to miseczka A, a duże piersi to miseczka D można już spokojnie odesłać do lamusa. Wpływ na rozmiar biustonosza ma nie tylko obwód biustu, lecz przede wszystkim jego połączenie z obwodem pod biustem. Nie bez znaczenia jest też kształt biustu i jego kondycja. Na początek warto wiedzieć, że każdy rozmiar stanika składa się z liczby oraz litery (np. 65B lub 80F). Liczba oznacza nasz obwód pod biustem, a litera rozmiar miseczki. Jak je prawidłowo wyliczyć?

Aby sprawdzić swój rozmiar pod biustem, należy centymetrem zmierzyć obwód tuż pod piersiami, bezpośrednio na skórze. Miarkę następnie należy lekko ścisnąć – tak, by nie było to dla nas bolesne – przeważnie naciągamy ją dodatkowo o około centymetr-półtora. To w tym miejscu idealnie dobrany stanik będzie podtrzymywał nasz biust. Pamiętaj, że miarka powinna znajdować się na tym samym poziomie z przodu i z tyłu. Teraz od uzyskanej liczby należy odjąć 3, a następnie zaokrąglić w dół do najbliższego rozmiaru (rozmiary przeważnie rozpoczynają się od 60, następny to 65, 70, 75 i tak dalej). Przykładowo, jeśli twój obwód pod biustem wynosi 86 cm, to po odjęciu 3 zostaje 83, a po zaokrągleniu w dół wychodzi ci rozmiar pod biustem 80.

Teraz pora zdjąć miarę z naszego biustu. Tu technika jest nieco inna – miarka powinna przylegać do ciała, ale nie ściągamy jej dodatkowo. Absolutnie nie może się wrzynać w naszą skórę, ale nie powinno być też pod nią luzu. Mierzyć biust możemy, a nawet powinnyśmy, w miękkim, cienkim biustonoszu, takim, który podnosi piersi, ale ich nie spłaszcza. W przeciwnym razie pomiar może być nieco zakłamany. Na przykład jędrny biust o stożkowatym kształcie w przypadku mierzenia bez stanika dałby nam zawyżony wynik. Oczywiście do mierzenia obwodu nie możemy założyć stanika typu push-up. Tu również należy pilnować, by miarka była jak najbardziej poziomo w trakcie mierzenia i by opasywała biust w miejscu, gdzie jest najszerszy. W przypadku średnich i dużych lub po prostu niezbyt jędrnych biustów warto w czasie mierzenia pochylić się do przodu – to podnosi biust względem pleców, a więc powinno ułatwić prawidłowe mierzenie.

Mając te dwie liczby, możemy wyliczyć rozmiar miseczki. Aby to zrobić, od obwodu w biuście należy odjąć rozmiar pod biustem. Pamiętaj, by odjąć rozmiar, nie obwód (czyli liczbę, która wyszła ci po odjęciu 3 i zaokrągleniu w dół). Wynik może wynieść od ok. 7 cm w przypadku niewielkiego biustu do nawet ok. 50 cm. Jednak ostateczny rozmiar miseczki może się nieco różnić w zależności od rozmiarówki, jaką przyjął dany producent biustonoszy. Zazwyczaj, jeśli różnica między dwoma obwodami wyniosła ok. 7-8 cm, to masz miseczkę AA (najmniejszą), a jeśli wyniosła ok. 13 cm, to masz miseczkę B.Warto jednak mierzyć swój rozmiar każdorazowo przed zakupem biustonosza. Rozmiar bowiem może się zmieniać – na przykład gdy przytyjemy lub schudniemy, w ciąży, w trakcie karmienia i po karmieniu, a także po prostu z wiekiem.Dobrze jest też mieć na uwadze, że rozmiar miseczki może być różnie oznaczony u różnych producentów. Jeśli nie chcesz każdorazowo porównywać rozmiarów ze swoimi wymiarami, wybierz się do salonu, w którym doświadczona brafitterka pomoże ci wybrać odpowiedni model.

jak zmierzyć biustonosz

Jak dobrać biustonosz? Prawidłowe zakładanie stanika

Warto pamiętać, że rozmiar zmierzony przy pomocy wyżej wymienionej techniki jest jedynie wstępną informacją. Nie da się dobrać idealnego biustonosza bez uprzedniego przymierzenia go. Wiele zależy od tego, w jakim stanie są twoje piersi (inaczej zachowuje się młody biust, inaczej biust matki karmiącej dziecko piersią, a jeszcze inaczej osoby starszej). Wiele zależy też od jego anatomii – biusty mają przecież różne kształty. W zależności od kształtu twoich piersi, może się okazać, że tak naprawdę potrzebujesz biustonosza nawet o rozmiar mniejszego lub większego niż wynika to z pomiarów.Przede wszystkim jednak, trzeba nauczyć się prawidłowego zakładania biustonosza. Wcale nie jest to takie oczywiste! Powinien on być lekko ściśnięty, ale wygodny, gdy jest zapięty na najluźniejszej haftce. Po zapięciu na ostatnią haftkę biustonosz powinien być za ciasny. Ta zasada jest istotna dlatego, że pasek stanika z czasem się nieco rozciągnie. Rozpoczęcie używania go od najluźniejszej haftki przedłuża jego żywotność. Z czasem ta najluźniejsza stanie się zbyt luźna, a optymalna będzie ta nieco ciaśniejsza. Ważne też, by tył naszego biustonosza nie był umiejscowiony w dole pleców albo zbyt wysoko. Powinien się on układać mniej więcej poziomo na naszym ciele.

Następnym krokiem będzie dociągnięcie ramiączek. Nie mogą się wrzynać w naszą skórę, ale powinny być na tyle krótkie, by można je było rozciągnąć na maksymalnie cztery palce. Po naciągnięciu ramiączek tył naszego biustonosza nie powinien nam podjechać do góry!Na koniec trzeba się nieco pochylić do przodu (to sprawia, że biust łatwiej układa się w biustonoszu) i ręką wygarnąć piersi aż spod pachy (w przypadku dużego biustu aż z pleców) w stronę miseczki. Dopiero teraz możemy ocenić, czy dany biustonosz jest dla nas odpowiedni.

Jak mierzyć biustonosz?

Gdy już zmierzyłaś swój rozmiar biustu i prawidłowo założyłaś biustonosz, czas sprawdzić, czy dany model jest dla ciebie odpowiedni. Dobrze dobrany stanik przede wszystkim powinien być wygodny. Jeśli czujesz się w nim niekomfortowo i nie da się tego skorygować za pomocą np. regulacji ramiączek, to znak, że dany model jest niedopasowany do twojego biustu, nawet jeśli teoretycznie rozmiar powinien się zgadzać.Biustonosz powinien idealnie okalać pierś, a jego fiszbiny nie mogą nigdzie wrzynać się w naszą skórę. Fiszbiny powinny układać się tuż pod biustem, a z boku „celować” w środek pachy. Tył stanika nie powinien podjeżdżać do góry, na łopatki. W części mostkowej, między piersiami, biustonosz powinien przylegać do skóry. Jeżeli odstaje, prawdopodobnie wybrany został zbyt duży obwód. Kolejnym sposobem na sprawdzenie dopasowania biustonosza jest podniesienie rąk. Wówczas również stanik powinien być wygodny i absolutnie nie powinien podjeżdżać do góry. Możesz pochodzić w mierzonym biustonoszu, wykonując różne ruchy, np. wymachy rąk czy podskoki. Biustonosz powinien pozostać na swoim miejscu i być komfortowy przez cały czas.Zwróć również uwagę na to, jak piersi układają się w miseczce. Oczywiście miseczka nie powinna nigdzie odstawać – to by oznaczało, że jest za duża – ale tworzenie się fałdek skóry lub „wylewanie się” biustu z biustonosza również jest oznaką, że dany model nie jest do nas dobrze dopasowany. Biustonosz nie powinien też nigdzie odciskać się na skórze.

jak prawidłowo przymierzać biustonosz

Rodzaje biustonoszy

Dobór rozmiaru i odpowiedniego modelu jest bardzo ważny, ale to nadal nie wszystko. Istnieją bowiem różne typy biustonoszy. Inny stanik będzie nam potrzebny na trening fitness, inny na co dzień, a jeszcze inny do wieczorowej sukienki. Jak je rozróżnić?

Biustonosz pełny (full-cup)

To biustonosz, którego miseczki całkowicie okalają piersi. Nadaje się m.in. dla kobiet o dużym biuście, które właśnie zakończyły karmienie piersi lub straciły na wadze. Nadaje ładny kształt piersiom, które utraciły jędrność. Biustonosze takie zazwyczaj mają dość szerokie ramiączka i są wygodne. Ich wadą jest fakt, że nie nadają się do głębokich dekoltów.

Biustonosz niskozabudowany/półpełny/półmiseczki (half-cup)

Taki biustonosz okala piersi przede wszystkim od dołu, odsłaniając, a nawet eksponując górny fragment piersi. To bardzo uniwersalny i popularny typ biustonosza, który nada się również do głębszego dekoltu.

Biustonosz push-up

Bardzo popularny zwłaszcza wśród kobiet, które wskutek noszenia źle dobranego stanika myślą, że mają zbyt mały lub nieładny biust. Push-up to biustonosz, który posiada dodatkową wkładkę w miseczce (zazwyczaj z gąbki), dzięki czemu optycznie powiększa piersi. Przeznaczony przede wszystkim dla kobiet z naprawdę małym biustem.

Biustonosz sportowy

Zazwyczaj jest miękki i elastyczny, wysoko zabudowany i wykonany z grubego materiału. Jego podstawową funkcją jest przytrzymanie i unieruchomienie biustu, tak aby nie zaszkodziły mu wstrząsy podczas biegania czy podskoków. Nieużywanie dobrego stanika sportowego może się wiązać z rozciągnięciem piersi wskutek przeciążeń. Warto mieć na uwadze, że biustonosz sportowy w szczególności musi być dla nas stuprocentowo wygodny.

Biustonosz do karmienia

Warto kupić taki model już w trakcie ciąży. Charakteryzuje się odpinaną miseczką, co umożliwia nakarmienie dziecka bez zdejmowania całego biustonosza. Warto mieć na uwadze, że – w przeciwieństwie do pozostałych staników – ten do karmienia powinnyśmy na początku zapinać raczej na ciaśniejszą haftkę. Z biegiem ciąży bowiem nasz obwód w biuście prawdopodobnie się zwiększy. Dobrze jest zainwestować w idealnie dobrany i wysokiej jakości biustonosz do karmienia, tak by w tym trudnym dla piersi okresie zapewnić im dobre podtrzymanie, a także by móc w pierwszym okresie macierzyństwa cieszyć się swoją kobiecą figurą i pełniejszym biustem, zamiast zamartwiać, że piersi zaczynają być obwisłe.

Biustonosz przedłużony (longline/półgorset)

Charakteryzuje się długim pasem biustonosza, prze co wyglądem przypomina nieco gorset. Modeluje nie tylko biust, lecz także boki i plecy, ponadto nie odznacza się na plecach tak silnie, jak pozostałe modele. Często stosowany do pokreślenia kreacji w styl retro.

Biustonosz plunge

Pod tą nietypową nazwą kryje się biustonosz, który przeznaczony jest do głębokich dekoltów w szpic. Charakteryzuje się sporym odcięciem między piersiami, dzięki czemu nawet w przypadku głębokiego dekoltu nie będzie widoczny. Mostek jest umiejscowiony znacznie niżej, niż w przypadku pozostałych typów biustonoszy. Ten biustonosz przeznaczony jest przede wszystkim do eksponowania dekoltu.

Biustonosz bardotka

To biustonosz, który jest nam niezbędny przed każdym większym wyjściem czy uroczystością. Nie posiada on ramiączek (lub posiada odpinane). Jego obwód jest zabezpieczony silikonowymi paskami, dzięki czemu mimo braku ramiączek nie ześlizguje się. Ten stanik pozwala ładnie wyeksponować biust w letnim topie lub w eleganckiej sukni bez ramiączek.

Biustonosz balkonetka

Ten rodzaj biustonosza charakteryzuje się nisko osadzoną górną krawędzią miseczek (układającą się niemal poziomo). Służy do podnoszenia i eksponowania biustu, szczególnie sporego.

jaki biustonosz wybrać

Ile kosztuje brafitting?

Skoro można na własną rękę zmierzyć swój rozmiar biustu, to po co nam brafitterki i usługa profesjonalnego doboru biustonosza? Dobranie idealnego stanika, gdy nie mamy w tym doświadczenia może okazać się całkiem skomplikowanym przedsięwzięciem. Pomyłka przy zdejmowaniu miar może skutkować źle dobranym biustonoszem lub problemem ze znalezieniem odpowiedniego modelu. Profesjonalna brafitterka błyskawicznie zmierzy twój obwód, a przede wszystkim pomoże ci później w dobraniu odpowiedniego modelu. Tym bardziej, że będzie ona doskonale wiedziała, jaki rozmiar u jakiego producenta będzie odpowiadał twojemu rozmiarowi biustu – a jak wiadomo, różni producenci stosują różne rozmiarówki.

Dzięki brafittingowi może się okazać, że wcale nie masz rozmiaru 75B, jak całe życie sądziłaś, lecz na przykład 65D. Idealnie dobrany biustonosz nada twoim piersiom piękny kształt, zapewni ci komfort i może optycznie powiększyć oraz ujędrnić biust.

Niestety, w większości sieciówek rozmiarówka jest mocno okrojona i możemy tam znaleźć tylko kilka najbardziej standardowych rozmiarów. Jeśli nosisz akurat jeden z nich, to nic nie stoi na przeszkodzie, by to właśnie tam zaopatrzyć się w biustonosz, choć bardzo prawdopodobne, że jakością będzie znacząco odstawał od biustonoszy, jakie można dostać w wyspecjalizowanych salonach. Istnieje jednak spora szansa, że twój rozmiar jest zupełnie inny, a biustonosz w tym rozmiarze dostaniesz tylko w profesjonalnych sklepach z damską bielizną i usługą brafittingu.

Brafitterka nie tylko szybko i sprawnie określi, jaki nosisz rozmiar, lecz będzie ci pomagać w wyborze idealnego biustonosza, przynosząc kolejne modele i osobiście sprawdzając, jak leżą. Będzie ci również służyć poradą, jaki biustonosz zakładać pod białą koszulę, jaki pod czarne ubranie, jaki pod oversizowy sweter, a jaki do sukienki z odkrytymi plecami. To nie wszystko. Otrzymasz wartość dodaną w postaci porad, jak przy pomocy odpowiedniej bielizny zacząć zupełnie inaczej postrzegać swoje ciało. Dobrze dobrany biustonosz to nie tylko wygoda i elegancja, lecz także droga do akceptacji swojego ciała. Wiele brafitterek jest też wyszkolonych w zakresie profilaktyki raka piersi. Doradzą również, jak dbać o bieliznę, jak ją prać i jak pakować na wakacje, tak by jej nie zniszczyć.Usługa brafittingu najczęściej jest bezpłatna. To nie znaczy jednak, że nic nie kosztuje. Prowadzą ją profesjonalne salony specjalizujące się w sprzedaży wysokiej jakości biustonoszy. Z reguły brafitterka przekazuje swoją wiedzę i pomaga w doborze bielizny przy okazji przymiarki kolejnych modeli, kupno których rozważamy. Taki dobrej jakości i profesjonalnie dobrany stanik kosztuje zazwyczaj wyraźnie więcej niż tania bielizna z odzieżowej sieciówki. Warto jednak zainwestować, bo profesjonalnie dobrany biustonosz nie tylko wygląda o niebo lepiej i jest dla nas zdrowszy, lecz także – jeśli będziemy o niego dbać – to nabytek na całe lata. Przeciętnie taki biustonosz wyniesie nas ok. 200-400 zł.

Jeśli chcesz spróbować skorzystać z usług brafittingu i przekonać się, jak to wpłynie na Twoją sylwetkę, komfort i samopoczucie - na pewno warto. Jeśli taka usługa nie mieści się w twoim budżecie, być może mała pożyczka online na kilkaset złotych jest rozwiązaniem na takie nie do końca zaplanowane i niezbędne wydatki - możesz taką pożyczkę spłacić z następnej pensji.

Najnowsze porady