Powrót
22.12.2023

Ile kosztuje malowanie pokoju 25 m2?

Ile kosztuje malowanie pokoju 25 m2?
Autor
Anna Dobrzanska

Jak sprytnie, szybko i efektownie odświeżyć salon? Jest kilka opcji. Pierwsza z nich to tapeta do pokoju, która wprowadzi wzór. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się też nowe zasłony do salonu – wymiana dekoracji okiennej potrafi bowiem w kilka chwil odmienić charakter każdego pomieszczenia. Trzecia opcja, o której zaraz dowiesz się więcej, to pomalowanie ścian. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu po farby i inne akcesoria, sprawdź, na jaki wydatek musisz się przygotować. Nasze wyliczenia dotyczą pokoju dziennego o powierzchni około 25 m2.

Zanim zaczniesz malowanie pokoju: czy ściany trzeba gruntować?

To, ile zainwestujesz w malowanie ścian, zależy w dużej mierze od ich stanu. Może się bowiem okazać, że wymagają one gruntowania. Gruntowanie to nic innego jak pokrycie ściany dodatkową warstwą preparatu, który sprawia, że farba lepiej trzyma się ściany. Aby się przekonać, czy jest to niezbędne, wykonaj dwa proste testy. Do pierwszego potrzebujesz tylko taśmy malarskiej lub mocnej taśmy klejącej. Przyklej ją do ściany i oderwij zdecydowanym ruchem. Czy pozostały na niej kawałki farby? Teraz przesuń dłonią po ścianie. Czy na twojej ręce pozostał biały osad? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, oznacza to, że twoje ściany wymagają gruntowania. Jeśli w obu wypadkach wynik testu był korzystny, możesz od razu przystąpić do malowania.

Co w sytuacji, gdy remontowałeś mieszkanie i na twoich ścianach znajdują się nowe tynki lub gładzie? W takim wypadku również koniecznie musisz je zagruntować. Tak samo należy postąpić, gdy ściany są w tak zwanym stanie deweloperskim, czyli zostały pomalowane niskiej jakości farbą.

Koszt malowania ścian: ceny preparatów do gruntowania

Koszt gruntu zaczyna się od około 10 złotych za litr. Kluczowa jest w tym wypadku nie tyle cena, co wydajność. Przez ten parametr rozumiemy liczbę metrów kwadratowych ściany, którą będziesz mógł pokryć litrem emulsji gruntującej. Zależnie od producenta, może być to 7 m2 na litr lub nawet 12 m2 na litr. Aby obliczyć, ile preparatu jest ci potrzebne, musisz podzielić malowaną powierzchnię przez wydajność farby. Jeśli twój salon ma 25 m2, to powierzchnia do malowania będzie wynosiła mniej więcej 70 m2, wliczając w to ściany oraz sufit oraz odejmując powierzchnię okien i drzwi. Jak nietrudno policzyć, w takim wypadku potrzebowałbyś aż 10 litrów mniej wydajnego preparatu. Natomiast jeśli wybrałbyś grunt o większej wydajności, 12 m2/litr, wystarczy ci tylko niecałe 6 litrów.

Na gruncie nie należy oszczędzać, a już na pewno nie można rezygnować z gruntowania w sytuacji, gdy jest ono potrzebne. Brak odpowiedniego przygotowania ścian może się skończyć tym, że farba zacznie odpadać lub pojawią się przebarwienia. Grunt nanosisz pędzlem i wałkiem, jednak możesz użyć tych samych narzędzi, co do malowania farbą. Zatem w tym wypadku akcesoria nie generują dodatkowego kosztu.

Ile kosztuje malowanie ścian: niezbędne akcesoria i ich ceny

Do malowania pokoju potrzebna sporo akcesoriów. Przede wszystkim niezbędny będzie dobry wałek, najlepiej w zestawie z kuwetą. Za taki komplet zapłacisz około 30-35 złotych. Przy pomocy wałka pomalujesz szybko duże powierzchnie. Oprócz tego przyda ci się pędzel. Najlepiej od razu kup kilka sztuk w zestawie. Użyjesz ich do starannego pokrycia farbą kątów i innych trudno dostępnych miejsc. Jest to inwestycja w granicach 10–20 złotych. Pamiętaj koniecznie, aby nabyć tak zwany pędzel zakrzywiony. Koszt takiego pędzla to przeważnie około 10 złotych. Przyda się on do pomalowania ściany za kaloryferami. Oprócz tego konieczna jest folia i taśma malarska. Za rolkę taśmy o szerokości 5 cm i długości 50 m zapłacisz nie więcej niż 15 złotych. Jedno opakowanie folii 4 na 12 m wyniesie cię mniej więcej 20 złotych. Folii zawsze warto mieć w zapasie więcej. Przy jej pomocy zabezpieczysz okna oraz te meble, których nie da się wynieść z pokoju. Jeśli na twoich ścianach łuszczy się farba, konieczny do jej usunięcia będzie skrobak. Kupisz go już za 10 złotych. Przyda ci się też zwykły śrubokręt. To wydatek około 5 złotych. Przy jego pomocy odkręcisz gniazdka. Zaopatrz się też w mieszadełko do farby. Najprostsze kupisz już za 10 złotych. W tej samej cenie kupisz zwykłe plastikowe wiaderko, które przyda ci się do opłukania narzędzi.

Łącznie na akcesoria wydasz nieco ponad 120 złotych. Nie musisz kupować przyborów najdroższych marek. Wystarczą ci tanie produkty dostępne w marketach budowlanych. Na produktach z tej kategorii możesz śmiało oszczędzać.

Koszt malowania pokoju dziennego: ceny i wydajność farb

Koszt malowania pokoju to w dużej mierze koszt farb. Jakie farby należy wybrać? Wybór koloru zostaw na koniec. Najpierw wybierz rodzaj preparatu. Stosunkowo często są kupowane farby akrylowe. Swoją popularność zawdzięczają temu, że szybko schną, są odporne na ścierania i wilgoć. Z kolei farby lateksowe są jeszcze trwalsze, odporne nawet na szorowanie. Jeden i drugi rodzaj farb przepuszcza parę wodną, dzięki czemu tak pomalowane ściany nie sprzyjają wzrostowi wilgotności w pomieszczeniu. Z kolei zaletą farb winylowych jest cena. Niestety nie przepuszczają one pary wodnej. Dobrym wyborem będą też farby akrylowo-lateksowe.

Rozpiętość cenowa farb jest duża. Farbę akrylową kupisz już w cenie około 15-20 złotych za litr. Farba lateksowa to koszt mniej więcej 25-35 złotych za litr. Z kolei litr farby winylowej kupisz nawet za 7 złotych. Jednak, podobnie jak w przypadku gruntu, tak i w przypadku farby rzeczą, na której powinieneś się skupić, jest nie tyle cena, co wydajność. Przykładowa farba winylowa w cenie 4 złote za litr może pokryć 8 m2. Natomiast przykładowa wydajność pozornie najdroższej farby lateksowej to aż 16 m2 na litr. Warto jednak wiedzieć, że w tej kwestii istnieją spore różnice pomiędzy tymi samymi typami farb, zależnie od producenta.

Aby obliczyć, ile litrów farb będzie ci potrzebne, stosujesz ten sam wzór, co w przypadku gruntu. Dzielisz powierzchnię ścian oraz sufitu przez wydajność farby. Otrzymasz potrzebną ilość litrów farby. Na przykład, jeśli powierzchnia malowania wynosi 70 m2, a wydajność farby 15 metrów na litr, będzie ci potrzebne niecałe 5 litrów farby.

Pamiętaj, że podobnie jak na gruncie, na farbie nie należy oszczędzać. To od jej jakości zależy w dużej mierze ostateczny efekt malowania twojego salonu.

Ile kosztuje pomalowanie pokoju dziennego przez fachowców?

Jeśli chcemy powierzyć malowanie pokoju specjalistom, będziemy musieli nastawić się na dodatkowy wydatek. Za metr gruntowania profesjonalna ekipa liczy sobie od 6 złotych. Za malowanie na biało zapłacisz fachowcom około 12 złotych za metr, natomiast malowania farbą kolorową to już 15-20 złotych. A zatem pomalowanie i gruntowanie powierzchni 70 m2 przez ekipę to 1260 złotych w przypadku malowania na biało. Jeśli jednak zależy ci na malowaniu farbą kolorową, zapłacisz pracownikom minimum 1470-1820 złotych.

Ekipy malarskie mają własny sprzęt, ale oczywiście materiały, takie jak farba czy grunt, musisz nabyć we własnym zakresie. Może się zdarzyć, że ekipa zaoferuje nieodpłatne zabezpieczenie pomieszczenia i mebli własną folią. Jednak z drugiej strony pracownicy mogą zażądać dodatkowej opłaty za niektóre czynności, na przykład za malowanie kaloryferów.

Koszt wynajęcia ekipy do malowania pokoju wydaje się spory - chcąc zaoszczędzić na tej pozornie prostej czynności, najczęściej do malowania przystępujemy sami. Przecież to tylko malowanie - każdy umie posługiwać się wałkiem i pędzelkiem. Pamiętaj jednak, że nie jest to takie łatwe, ani szybkie i trudno ci przewidzieć, jakie problemy napotkasz po drodze. Jeśli zależy ci na szybkim i sprawnym odświeżeniu ścian, do malowania zatrudnij ekipę. Jeśli koszty cię przerażają, pożyczka online na 30 lub 61 dni jest na wyciągnięcie reki.

Najnowsze porady