Powrót

Ile kosztuje cyklinowanie, czyli jak odnowić drewnianą podłogę

17.10.2018
Ile kosztuje cyklinowanie, czyli jak odnowić drewnianą podłogę
Autor
Anna Dobrzanska

Dowiedz się, jak odnowić starą drewnianą podłogę. Ile kosztuje cyklinowanie, olejowanie, lakierowanie parkietu przez fachowca? Jak odnowić podłogę bez cyklinowania prostymi sposobami i jaka jest cena materiałów potrzebnych do napraw?

Ile kosztuje cyklinowanie starej podłogi i kiedy je wykonujemy?

Cyklinowanie to zabieg odnawiający drewnianą podłogę, polegający na zeszlifowaniu jej wierzchniej, zużytej i zniszczonej warstwy za pomocą specjalnego urządzenia zwanego cykliniarką. Umieszcza się w niej papier ścierny i przejeżdża nim po podłodze. Zabieg oczyszcza podłogę stopniowo (3-4 etapy z wykorzystaniem papieru ściernego o różnej ziarnistości) i usuwa zarówno nierówności (np. wgłębienia, rysy i wgniecenia), jak i uporczywe plamy oraz odbarwienia. Powinien być przeprowadzany na podłodze średnio co 10-12 lat.

Cyklinowanie można wykonać na:

 • parkiecie,
 • podłodze z mozaiki parkietowej,
 • podłodze z litych desek,
 • podłodze z desek malowanych farbą olejną.

Wykonanie zabiegu jest możliwe, o ile klepka jest odpowiednio gruba. Warstwa użytkowa (pozostała po zeszlifowaniu) powinna mieć co najmniej 0,5-1 cm grubości, inaczej będzie zbyt miękka i może łatwo ulegać uszkodzeniu (choćby po jednorazowym przejściu w obcasach). Należy pamiętać, że każde szlifowanie zdziera około 1-2 mm podłogi (w zależności od tego, jak głębokie są ubytki i wgłębienia, oraz do jakiego poziomu należy wyrównać posadzkę), co oznacza, że przy średniej grubości drewna ok. 22 mm szlifować można nawet. 5 razy.

Szlifowanie wykonuje się na posadzkach zarówno olejowanych, jak i lakierowanych. Można zrobić to samodzielnie (po wynajęciu lub kupnie odpowiedniego sprzętu) albo zatrudnić ekipę remontową.

Cyklinowanie parkietu – cena za robociznę

Koszt samego cyklinowania przez fachowca zależy głównie od rodzaju drewnianej posadzki, jaką mamy w domu. Na ogół im bardziej złożony wzór, w jaki ułożona jest klepka, tym wyższa cena:

 • Mozaika i lamparkiet – lakierowane bądź olejowane podłogi tego typu fachowiec wycyklinuje średnio za 30-33 zł za m2,
 • Parkiet „mijanka” (wzór okrętowy) –za szlifowanie zarówno lakierowanej, jak i olejowanej podłogi tego typu, fachowiec zażyczy sobie około 20-24 zł za m2,
 • Surowe deski – cyklinowanie surowej, nielakierowanej deski kosztuje około 20-22 zł za m2,
 • Deski malowane farbą olejną – wymagają większej wiedzy fachowej i odpowiedniego sprzętu (farba może zapychać taśmy), dlatego koszt szlifowania malowanej powierzchni jest prawie dwa razy wyższy niż koszt cyklinowania surowych desek i wynosi nawet 50-55 zł za m2.

Ponadto w przypadku większości podłóg drewnianych można zdecydować się na usługę cyklinowania bezpyłowego, która kosztuje średnio ok. 5 zł więcej za m2 od podstawowej usługi. Nie brudzi ona tak, jak normalne cyklinowanie, gdyż cały pył jest od razu zbierany przez cykliniarkę i nie roznosi się po mieszkaniu. Taki zabieg można bezpiecznie wykonać nawet po świeżo przeprowadzonym remoncie bez obaw o zniszczenie dopiero co pomalowanych ścian.

Cyklinowanie samemu – ile kosztuje kupno lub wypożyczenie cykliniarki?

Cyklinowanie może wydawać się dość proste (w końcu tylko przejeżdżamy urządzeniem po podłodze), jednak w gruncie rzeczy wymaga sporo fachowej wiedzy. Ścieranie miękkiego materiału, takiego jak sosna, modrzew, świerk czy jawor, wymaga nieco innego rodzaju papieru ściernego, niż twarde gatunki drewna, takie jak np. dąb i jesion. Ponadto, jeśli zeszlifujemy podłogę nierówno, wgłębienia i dołki będą bardzo widoczne (mogą też powodować, że meble będą stały na niej krzywo i niestabilnie). Dlatego nie zaleca się wykonywania cyklinowania samodzielnie, gdy nie ma się w tym żadnej wprawy. Jeśli jednak mamy już trochę praktyki w pracy z drewnem i odpowiednie wyczucie przy szlifowaniu, możemy:

 • kupić cykliniarkę – ceny podstawowych urządzeń zaczynają się od około 3 tys. zł. W przypadku sprzętów bezpyłowych koszty mogą dochodzić nawet do 12 tys. zł;
 • wynająć cykliniarkę – w zależności od liczby dni, na które chcemy wypożyczyć sprzęt, za dobę zapłacimy od ok. 80 zł do ok. 150 zł. Wynajem sprzętu na weekend jest zwykle sporo droższy niż wypożyczenie w trakcie tygodnia.

Do kosztów zdobycia niezbędnego sprzętu należy doliczyć także ceny taśm z papierem ściernym. W przypadku miękkiego drewna (np. sosny) potrzebujemy pasów o gramaturze 30, 60 i 100. W przypadku twardszego materiału (np. dębu) potrzebna będzie ziarnistość 40, 60 i 120. Koszt jednej taśmy to, w zależności od rodzaju, ok. 10-35 zł. Jeden wkład wystarcza na wycyklinowanie około 60 m2. W przypadku pasów wyższej jakości można czasem zetrzeć jednym nawet 100 m2 powierzchni.

Co po cyklinowaniu – dalsza renowacja podłogi drewnianej

Cyklinowanie to dopiero początek odnawiania podłogi. Po zeszlifowaniu nierównej, brudnej lub porysowanej górnej warstwy, parkiet, mozaika lub deski muszą zostać zaimpregnowane. Robi się to za pomocą:

 • lakierowania – praktyczny i tani sposób zabezpieczenia podłogi, który jednocześnie mocno ją nabłyszcza. Polecany do podłóg w holach, przedpokojach i w których spędza się dużo czasu, gdyż daje wysoką odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Tak impregnowaną podłogę łatwo się czyści (nawet wilgotnym mopem). Lakieru nie da się jednak prosto uzupełnić, gdy zostanie zdarty (miejscowe naprawy są raczej niemożliwe, trzeba odnawiać całość);
 • olejowania – metoda nieco mniej wytrzymała na uszkodzenia niż lakier, ale prostsza w samodzielnym położeniu i uzupełnieniu ubytków (wystarczy uszkodzony fragment zeszlifować papierem ściernym i położyć w tym miejscu nową warstwę). Olej wydobywa naturalny kolor drewna i jego piękno. Jednocześnie nie nadaje takiego blasku, jak lakier (efekt jest naturalniejszy). Podłoga olejowana wymaga odpowiedniej pielęgnacji specjalnymi środkami, które mogą kosztować nawet 100 zł za litr. Nie nadaje się do miejsc, gdzie będzie narażona na zarysowania, ze względu na większą podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Lakierowanie podłogi – cena za robociznę i materiał

Lakierowanie podłogi może być jednorazowe. Najlepiej jednak położyć trzy warstwy lakieru, ponieważ gwarantuje to lepsze zabezpieczenie przed uszkodzeniami (zarysowaniami od butów czy przesuwanych mebli). Za położenie jednej warstwy lakieru zapłacisz fachowcowi około 3-5 zł za m2. Trzykrotne polakierowanie kosztuje u ekip cyklinujących około 7-8 zł za m2. Ceny nie zawierają kosztów materiału.

Ile kosztuje lakier do parkietu?

To zależy od rodzaju wybranego impregnatu. Na rynku dostępne są między innymi lakiery:

 • poliuretanowe – 30-40 zł za litr, puszka tej wielkości pozwala na jednowarstwowe pomalowanie 10-11 m2,
 • wodne (wodorozcieńczalne) – ok. 50-60 zł za litr, puszka tej wielkości wystarcza na pokrycie jedną warstwą 8-10 m2,
 • alkidowo-uretanowe – ok. 60-80 zł za litr, puszka tej wielkości starcza na jednowarstwowe polakierowanie 10-11 m2,
 • epoksydowe – ok. 30-40 zł za litr, puszka tej wielkości pozwala na jednowarstwowe pomalowanie 6-8 m2.

Za najbardziej trwałe uważa się lakiery poliuretanowe i epoksydowe (dają dobrą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, są odporne na wodę i detergenty). Schną one jednak najdłużej i mają nieprzyjemny zapach (w przypadku epoksydowych opar jest szkodliwy i należy stosować maski). Lakiery wodne schną szybko i są bardziej ekologiczne, jednak wymagają położenia 3 warstw.

Warto pamiętać, że niektóre impregnaty tego typu (głównie wodne) wymagają dodatkowej bazy w postaci lakieru podkładowego (np. epoksydowego).

Lakierowanie parkietu - jaki lakier o parkietu?
Lakierowanie parkietu - jaki lakier o parkietu?

 Olejowanie podłogi – cena za robociznę i oleje

Olejowanie parkietu jest droższe niż lakierowanie. Robocizna kosztuje około 9-10 zł za m2. W cenę nie wlicza się oczywiście sam impregnat (trzeba go dokupić oddzielnie), który kosztuje średnio około 70 zł za litr. Za pomocą puszki tej wielkości można pokryć około 20-30 m2 powierzchni.

 

Olej należy dobrać odpowiednio do pomieszczenia (w zależności od pożądanego stopnia wytrzymałości). Na rynku dostępne są dwa rodzaje impregnatów tego typu:

 • twardniejące –zawierające żywice naturalne bądź sztuczne. Wysychają szybciej, są twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia;
 • nietwardniejące – lniane, słonecznikowe bądź konopne. Są naturalne i ekologiczne, słabiej zabezpieczają przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Wymagają uprzedniego woskowania podłogi.

Jak odnowić parkiet bez cyklinowania?

Nie wszystkie uszkodzenia podłogi wymagają cyklinowania. Zanim zdecydujesz się na diametralny remont, sprawdź, czy uszkodzenia są poważne. Być może da się je zmniejszyć lub nawet całkowicie usunąć za pomocą:

 • benzyny ekstrakcyjnej

Usuwa ona plamy zarówno z lakierowanej, jak i z nielakierowanej drewnianej podłogi. Litrowa butelka kosztuje ok. 10 zł. Zaplamioną powierzchnię przeciera się benzyną, następnie posypuje ją talkiem, nakrywa bibułką i przeprasowuje żelazkiem. Działanie można powtarzać kilkakrotnie, zarówno na świeżych, jak i na starych plamach. Benzyna pomoże pozbyć się zabrudzeń z oleju (i innych tłuszczów), roztopionej czekolady, smug od obcasów, a nawet ze smoły.

 • szpachli woskowej

Szpachla woskowa służy do wypełniania większych rys i uszkodzeń w drewnianej podłodze. Wyrównuje ją i utwardza (podłoga zachowuje wytrzymałość). Szpachla kosztuje około 6 zł za 250 g. Dostępna jest w wielu kolorach, trzeba więc dopasować ją do barwy drewna, z jakiego zrobiona jest posadzka.

 • korektora do parkietu

Korektor ma zwykle formę pisaka. Idealnie wypełnia drobne rysy i przetarcia. By po zadrapaniach nie było śladu, musi być dobrany kolorystycznie do drewna, z którego wykonana jest podłoga. Na rynku dostępnych jest kilkanaście kolorów. Jeden „mazak” kosztuje około 15-40 zł.

Masz ochotę na kolejne samodzielne naprawy i majsterkowanie? Przeczytaj, co powinien zawierać dobrze wyposażony warsztat domowy.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ