Powrót

Co zabrać w góry latem

21.6.2017
Co zabrać w góry latem
Autor
Anna Dobrzanska

Zielone, niekończące się połoniny i hale, kamieniste strumyki i wszechogarniająca cisza – polskie góry skradły serce niejednemu turyście, zmęczonemu zgiełkiem zatłoczonych miast. Góry są jednak nie tylko pięknym, ale też wymagającym miejscem na letni wypoczynek. Do wyjazdu w te tereny należy się bardzo dobrze przygotować. Podstawą takich przygotowań jest dobrze spakowany plecak. Dowiedz się, co zabrać w góry, aby móc wspaniale spędzać czas i bez przeszkód cieszyć się magią dzikiej przyrody.

Co zabrać ze sobą w góry: najpotrzebniejsze ubrania

Co zabrać na wycieczkę w góry? Podstawą jest odpowiednia odzież. Pierwszą rzeczą, w jaką musisz się zaopatrzyć, są dobre buty trekkingowe. Letnie buty powinny sięgać za kostkę i mieć pokrycie z materiałów przepuszczających powietrze. Jeśli dopiero zamierzasz kupić obuwie do górskich wypraw, pamiętaj o tym, że musi być ono średnio o jeden rozmiar większe niż to, które nosisz na co dzień. W przypadku, gdy masz już dobre buty, nie zapomnij, aby przed wyjazdem dokładnie je zaimpregnować specjalnym sprayem. Dzięki temu będą odporne na wilgoć. Kolejną ważną rzeczą są turystyczne skarpetki. Muszą one być wykonane z materiałów przepuszczających powietrze i odprowadzających wilgoć. Dobrze, aby letnie skarpetki miały właściwości chłodzące. Tego typu produkty są dostępne w sklepach turystycznych i sportowych. Na wyprawę w góry musisz zabrać spodnie i kilka koszulek z krótkimi oraz dłuższymi rękawami. Powinny być wykonane z oddychających i szybkoschnących tkanin. Dobrym wyborem będzie odzież z poliestru lub polipropylenu. Oprócz tego przyda ci się ciepła bluza. Pamiętaj, że nawet jeśli lato jest upalne, górskie wieczory i poranki mogą być bardzo chłodne. Poza tym nawet w ciągu dnia pogoda w górach może być bardzo zmienna. Koniecznie zabierz też kurtkę membranową, zwaną też hardshell. Ochroni cię ona przed deszczem i wiatrem. Kurtki tego typu są wykonane z oddychających materiałów, zatem pomogą odprowadzić na zewnątrz pot. Bardzo ważną rzeczą jest nakrycie głowy. W górach szczególnie musisz ochronić się przed silnym słońcem. Możesz zapakować do plecaka ulubioną czapkę lub, jeszcze lepiej, chustę wielofunkcyjną. Tej ostatniej użyjesz jako nakrycia głowy lub szalika. Pamiętaj też o okularach przeciwsłonecznych z jak najwyższym filtrem. Jeśli nie masz plecaka, wybierz w sklepie model z pasem biodrowym – jest to absolutna konieczność, aby ciężar bagażu prawidłowo się rozkładał. Dobry plecak powinien być wodoodporny. Musi mieć też dolny lub boczny suwak, abyś nie musiał rozpakowywać go w celu wyjęcia rzeczy, które schowałeś na dnie. Najważniejsze jest jednak to, aby było ci w nim wygodnie. Jak to sprawdzić? Mierzenie pustego plecaka nic ci nie powie. Poproś sprzedawcę o obciążenie go i dopiero wtedy sprawdzaj, jak na tobie leży.

Tego nie pakuj: nie zabieraj w góry ulubionych, bawełnianych koszulek ani skarpetek. Bawełna zatrzymuje wilgoć, co może powodować dyskomfort, szczególnie w czasie długich wędrówek. Nikt nie lubi, gdy podczas pieszej wyprawy przepocona koszulka klei mu się do pleców. Jeśli natomiast założysz na wycieczkę bawełniane skarpetki, prawdopodobnie wycieczkę zakończysz z bolesnymi pęcherzami. Nie bierz też dżinsów. Gruby, sztywny materiał jest na dłuższych wyprawach bardzo niewygodny. Nie tylko nie da ci ciepła w chłodny wieczór, ale sprawi też, że będzie ci bardzo gorąco w upalny dzień.

Ekwipunek na wyjazd w góry: co zabrać latem

Pierwszą rzeczą, którą musisz zapakować do plecaka jest mapa i kompas. Wydaje ci się to zbędne w dobie smartfonów wyposażonych w GPS? Nic bardziej mylnego. Telefon zbyt łatwo gubi zasięg w górach, aby można było polegać na jego nawigacji. Czy to znaczy, że smartfon powinien zostać w domu? Absolutnie nie. Telefon powinieneś na wszelki wypadek mieć przy sobie, aby w razie problemów móc wezwać pomoc. Przed wyjazdem dodaj do kontaktów numery służb ratowniczych. Zapisz też w telefonie kontakt do kogoś bliskiego, kogo należy powiadomić w razie wypadku. Taki telefon powinien być zapisany jako ICE (skrót od in case of emergency). Dobrze jest też zabrać tak zwany powerbank – pozwoli ci on doładować telefon, w sytuacji, gdy nie będziesz miał dostępu do gniazdka. Rozważasz górskie wakacje pod namiotem i zastanawiasz się, co zabrać ze sobą? Na pewno musisz spakować: namiot, karimatę i śpiwór. Jeżeli natomiast wybierasz się do się do schroniska, weź tylko śpiwór. W obu przypadkach ważne jest zabranie dobrej latarki czołówki, najlepiej wodoodpornej. W schroniskach często nie ma stałego oświetlenia. Przyda ci się też wielofunkcyjny scyzoryk. Oprócz noża powinieneś mieć koniecznie nożyczki, otwieracz do puszek i butelek. W twoim plecaku nie może zabraknąć sztućców turystycznych w formie niezbędnika. Jeśli planujesz dłużej mieszkać w namiocie, pamiętaj, aby zabrać mały palnik turystyczny (nie zapomnij o zapałkach). Zapakuj też duży kubek, najlepiej metalowy, oraz termos. Konieczna jest choćby mała apteczka. Włóż do niej tabletki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, jak najwięcej plastrów, środek do dezynfekcji oraz lekarstwa, które stale przyjmujesz. Oprócz tego zabierz kosmetyczkę z podstawowymi przyborami. Pamiętaj, że latem w górach najważniejszym kosmetykiem jest krem z filtrem o wysokim faktorze, najlepiej SPF 30 lub wyższy.

Tego nie pakuj: Zastanów się, zanim wybierzesz się do sklepu po modny zestaw survivalowy. Często zawiera on elementy, które na pewno nie przydadzą nam się na szlaku jak druty, nożyki, miniaturowe piły czy zestawy do łowienia ryb. Co do tego ostatniego, musisz wiedzieć, że łowienie ryb przez osoby nie posiadające karty wędkarskiej jest kłusownictwem i grozi za to odpowiedzialność karna.

Co zabrać w góry, aby nie pokonał nas głód

Jaki prowiant zabrać? Zasada jest prosta: jedzenie powinno być jak najbardziej kaloryczne oraz zajmować jak najmniej miejsca. Nie może się też łatwo psuć. Coraz popularniejsze stają się posiłki liofilizowane. Są ultralekkie i mieszczą się w niewielkich opakowaniach. Do ich przygotowania wystarczy wrzątek. Dawniej smak takich dań pozostawiał wiele do życzenia. Obecnie tego typu produkty dobrych firm są naprawdę smaczne. Oprócz tego zapakuj bakalie i orzechy. Dobrym pomysłem jest zabranie dobrej jakości batonów białkowych. Takie przekąski dodadzą ci energii pomiędzy posiłkami. Do picia, oprócz herbaty, zabierz koniecznie dobre napoje izotoniczne w proszku. Pomogą ci one utrzymać odpowiednie nawodnienie. Zabierz też ze sobą butelkę na wodę lub tak zwany camelbak – pojemnik na wodę z rurką, który umieszczasz w plecaku, i z którego możesz pić podczas marszu.

Tego nie pakuj: Dawniej za stałą pozycję w turystycznym menu uchodziła czekolada. Jest to jednak bardzo niepraktyczna przekąska, jeśli wybierasz się w góry latem. W upalne dni może łatwo rozpuścić się w plecaku. W najlepszym razie, jeśli nie była napoczęta, pobrudzisz sobie ręce podczas jedzenia i będziesz męczyć się z klejącymi dłońmi, dopóki nie znajdziesz wody. Jeśli natomiast opakowanie było otwarte, czekolada pobrudzi ci zawartość plecaka. Inną rzeczą, której nie warto brać są napoje energetyczne. Powodują one krótkotrwałe pobudzenie organizmu, a w efekcie jeszcze większe zmęczenie i odwodnienie organizmu.

co zabrać w góry latem
Co zabrać w góry latem - infografika

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 100 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 100 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 15.02.2024 r.

CHCĘ POŻYCZKĘ