Powrót
5.1.2018

Co kupić babci, czyli pomysły na upominki na Dzień Babci i Dziadka

Co kupić babci, czyli pomysły na upominki na Dzień Babci i Dziadka
Autor
Anna Dobrzanska

O dziadkach mówi się, że to osoby, które mają wszystko i niczego już nie potrzebują. Często przypominają nam o tym, kiedy zbliża się jakaś okazja do świętowania. Mają też swoje przyzwyczajenia i wyrobiony gust, dlatego trudno wybrać prezent, który naprawdę ich ucieszy. Jeśli nie wiesz, co kupić babci i dziadkowi, poznaj nasze propozycje niebanalnych upominków dopasowanych do charakteru obdarowywanej osoby.

Co kupić na Dzień Babci

Babcia w naszej kulturze stała się już postacią legendarną. Często jest prawdziwą mistrzynią kuchni, która nie wypuści cię z domu bez kolejnej dokładki pierogów lub ciasta. Zawsze służy dobrą radą i podpowie, jak to było w jej czasach. Niezależnie od tego, czy ma już dorosłe czy całkiem malutkie wnuki, jej doświadczenie jest nieocenioną pomocą w codziennych problemach i dylematach. Uczcij jej święto, które przypada na 21 stycznia, w oryginalny sposób.

Prezenty dla stylowej babci

Chociaż miano babci może kojarzyć ci się ze starszymi paniami w chustkach na głowie, nie zapominaj, że twoja babcia jest kobietą. Prawdopodobnie ucieszą ją eleganckie i bardzo kobiece prezenty. Klasa i styl nie są kwestią wieku, ani ilości wnucząt do rozpieszczania. Przełam stereotypy i spójrz na swoją babcię jak na kobietę, która lubi dobrze wyglądać i czasem rozpieścić się domowym zabiegiem kosmetycznym. Podaruj jej w prezencie element biżuterii, który nosi: delikatny naszyjnik, oryginalny wisiorek, korale z bursztynu, broszkę, kolczyki lub klipsy czy bransoletkę lub dobierz apaszkę czy szal w ulubionym kolorze. Dobrym pomysłem będzie również zafundowanie jej prawdziwego relaksu w SPA lub u kosmetyczki. Jeśli masz mniejszy budżet, poszukaj zestawu kosmetyków, kul do kąpieli lub perfum. Jeśli jesteś wnuczką, możesz też urządzić babci jej prawdziwe święto z domowym spa. Zapal pachnące świece, przygotuj kąpiel z pianą, zróbcie sobie razem maseczki i manicure. To doskonała okazja do ploteczek i spokojnej rozmowy.

Prezenty dla babci, która jest mistrzynią pierogów

Twoja babcia chętniej niż u kosmetyczki siedzi w kuchni? Ogląda wszystkie edycje Master Chefa, uważa, że Magda Gessler to wspaniała kobieta, a Gordon Ramsay wprawdzie niezbyt pięknie się wysławia, ale gotuje wspaniale? Zanim zjesz pierwszą porcję obiadu, na stół wjeżdżają różne propozycje deseru, a babcia pyta czy nie chcesz może dokładki? 21 stycznia znów wybierasz się na kolację, po której nie będziesz mógł jeść przez tydzień? Odwdzięcz się babci za miliony ulepionych pierogów i pokaż, jak bardzo doceniasz jej talent kulinarny. Zastanów się, czy twoja babcia nie marzy o jakimś małym pomocniku kuchennym. Może przydałby jej się blender, mikser czy szatkownica? Praktycznym prezentem będą także wszelkiego rodzaju akcesoria kuchenne. Możesz wybrać te w niestandardowym kolorze, kształcie lub personalizowane z podpisem lub własnym tekstem i grafiką. Wszyscy wiedzą, że pierogi twojej babci są najlepsze. Prawdziwe mistrzynie wiedzą jednak, że nauka nigdy nie idzie w las i zawsze można dowiedzieć się czegoś ciekawego. Jeśli twoja babcia lubi nowinki kulinarne i chętnie szuka inspiracji, kup jej w prezencie ciekawą książkę kucharską. Wybierz tą z nowoczesnymi przepisami, np. na dania wegetariańskie i wegańskie lub typowe dla danego kraju, np. z przepisami na smaczne dania kuchni chorwackiej. Przecież kultowe receptury twoja babcia już zna i sama przechowuje tajemnicę idealnych pierogów, zupy pomidorowej czy kotletów schabowych. Jeśli możesz przeznaczyć na prezent nieco więcej, a twoja babcia chętnie poznaje nowych ludzi i korzysta z rozrywek, zapisz ją na warsztaty kulinarne z jakimś innym mistrzem kuchni. Może i on się czegoś od niej nauczy. Innym sposobem na odkrywanie nowych smaków jest wizyta w dobrej restauracji. 21 stycznia zabierz babcię do klimatycznej knajpki z dobrym jedzeniem. To będzie nie tylko niezapomniane doznanie kulinarne, ale też okazja do zwierzeń, wspomnień i rozmów. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na drogi prezent, zaproponuj babci wspólne gotowanie lub przygotuj coś samodzielnie. Na pewno ucieszy się z upieczonych przez ciebie i pięknie zapakowanych ciasteczek lub domowych pralinek.

Prezenty dla babci, która jest strażniczką domowego ogniska

Twoja babcia obejrzała już wszystkie sezony programów o urządzaniu domu i ciągle wpada na nowe pomysły aranżacji swojego mieszkania? Może jest praktyczną strażniczką domowego ogniska i najbardziej lubi prezenty, które jej się przydadzą? Niezależnie od tego, czy liczy się dla niej wygląd przedmiotów czy ich praktyczność, skieruj swoje kroki do sklepu z akcesoriami dla domu. Dla estetki ze smykałką dekoratorską wybierz np. elegancką świecę zapachową, świecznik, stylową misę lub wazon, do którego nie zapomnij dołączyć kwiatów. Babcia gustująca w funkcjonalnych podarunkach ucieszy się z nowego obrusu czy serwety, pościeli, ciepłego koca, wyszywanych ręczników lub organizera na oparcie kanapy.

Prezenty dla mistrzyni krzyżówek i gier

Dobrze wiesz, że nigdy nie pokonasz swojej babci w żadnej grze logicznej. Ciągle ogrywa cię w tysiąca i zaskakuje rozległą wiedzą, którą popisuje się podczas rozwiązywania kolejnych krzyżówek. Scherlock Holmes mógłby parzyć jej herbatę. W tym roku dostarcz jej kolejnej porcji łamigłówek. Jeśli na prezent możesz przeznaczyć niewielki budżet, babcię na pewno ucieszy duży zestaw krzyżówek lub słownik dla krzyżówkowiczów. Możesz też przygotować własną krzyżówkę z pytaniami na temat waszej rodziny. Dobrym wyborem będą też wszelkiego rodzaju gry słowne i logiczne. Możesz również zamienić jej wytartą talię kart na elegancki, rozbudowany zestaw do gier karcianych.

Prezenty dla miłośniczki kwiatów i ogrodów

W tym roku pewnie znów cała rodzina będzie podziwiać wyhodowane przez babcię rośliny. Wiesz, że z pytaniami o rodzaje i sposób uprawy kwiatów możesz zwrócić się tylko do niej. Najbardziej lubi te doniczkowe lub rosnące w przydomowym ogrodzie. Skoro tak, z okazji jej święta podaruj jej jakiś nowy okaz lub – jeśli na upominek możesz przeznaczyć tylko symboliczną kwotę – nasiona i cebulki. Przydadzą się także ładne akcesoria ogrodnicze, domowa szklarnia oraz notatnik czy tzw. sezonownik ogrodnika. Wyjątkowym prezentem, dzięki któremu spędzicie czas razem, będzie wspólna wizyta w palmiarni lub ogrodzie botanicznym.

Co kupić babci? Pomysły na prezent z okazji Dnia Babci
Co kupić babci? Pomysły na prezent z okazji Dnia Babci

Co kupić na Dzień Dziadka

22 stycznia swój dzień obchodzi człowiek instytucja: najmądrzejszy, najrozsądniejszy w rodzinie. Wszystko naprawi przy pomocy młotka i kawałka sznurka lub bez problemu wyrecytuje rodzaje i charakterystykę ryb słodkowodnych czy grzybów rosnących w okolicznych lasach. Niezależnie od tego, czy ten opis to tylko stereotyp, czy może idealnie pasuje do twojego dziadka, uczcij jego święto w wyjątkowy sposób. Podpowiadamy, jaki prezent będzie odpowiedni dla seniora rodu.

Prezenty dla stylowego dziadka

Twojemu dziadkowi nie w głowie spacery po lesie w kaloszach czy przesiadywanie w rozczłapanych kapciach przed telewizorem. To mężczyzna, który jest znakiem swoich czasów, prawdziwy dżentelmen, od którego każdy mógłby uczyć się stylu. Zawsze wie, jak zachować się w każdej sytuacji. Czaruje wszystkie panie: od babci, sąsiadek, po twoją dziewczynę lub koleżankę. Dobrać prezent dla takiego mężczyzny z klasą to prawdziwa sztuka. Zawsze jednak sprawdzi się mucha lub krawat, elegancki szal czy stylowa parasolka. Spodoba się także dobry pędzel do golenia oraz zestaw kosmetyków do pielęgnacji zarostu.

Prezenty dla dziadka, który jest miłośnikiem domowych przetworów i nalewek

Twojemu dziadkowi nie można odmówić. Już wiesz, że 22 stycznia stanie pod znakiem degustacji wszelkiego rodzaju przetworów, domowych win i nalewek. Perfekcyjnie wymierzone, przygotowane na podstawie tajemnych, rodzinnych receptur lub powstałe jako wynik jednego z kulinarnych eksperymentów. Co ucieszy mistrza domowych przetworów? Strzałem w dziesiątkę będą wszelkiego rodzaju akcesoria do pasteryzowania lub produkcji trunków. Sprawdzi się również zestaw do serwowania wina lub nalewek, elegancka karafka lub kieliszki. Praktycznym podarunkiem będzie też sokownik, dzięki któremu cała rodzina będzie mogła cieszyć się jeszcze większą ilością przetworów dziadka.

Prezenty dla dziadka, który lubi rozrywki na świeżym powietrzu

Nie dla niego mięciutkie kapcie i dni spędzone w fotelu. On woli wyruszyć na poszukiwanie prawdziwków lub na łowy, by znów chwalić się wagą i długością ryby, którą złapał. Najbardziej lubi przebywać na działce, a jeśli jej nie ma, spaceruje lub chętnie wyjeżdża za miasto. Dla dziadka, który jest wielbicielem natury przygotuj notatnik działkowca, zestaw grzybiarza lub wędkarza. Przyda mu się także kubek termiczny, z którym spacery i wędrówki będą mogły być jeszcze przyjemniejsze i dłuższe.

Prezenty dla dziadka, który jest majsterkowiczem

MacGyver to dla niego żaden przeciwnik. Twój dziadek bez trudu naprawi wszystko przy użyciu podstawowych sprzętów. Wie, jak co działa i niełatwo zagiąć go w kwestii majsterkowania. Najchętniej całe dnie przesiadywałby w swoim prowizorycznym (lub całkiem pokaźnym i rozbudowanym) warsztacie. Takiemu specjaliście od wszelkich napraw na pewno przyda się lupa lub okulary zegarmistrzowskie, dzięki którym nie będzie już musiał przemęczać wzroku. Ciekawym gadżetem będzie wielofunkcyjny scyzoryk wygodny do noszenia w kieszeni. Jeśli już chcesz kupić zestaw narzędzi, zdecyduj się na ten rozbudowany lub zawierający nietypowe elementy. Podstawowe śrubokręty to codzienność dla takiego specjalisty. Jeśli chcesz, aby twój prezent był wyjątkowy, wyszukaj na aukcji lub targu staroci jakiś ciekawy przedmiot do odnowienia i wspólnie z dziadkiem stwórzcie z niego działające cacuszko. To podarunek również dla ciebie. Wiedza, jaką przekaże ci dziadek, będzie nieoceniona i może staniesz się jego godnym następcą.

Prezenty dla dziadka, który jest miłośnikiem historii

„Kiedyś to było…” – te słowa najczęściej słyszysz od swojego dziadka? Lubi wspominać dawne czasy, cały czas opowiada swojej rodzinie nie tylko o swoich dziejach, ale też o historii. Ogląda wszystkie programy o statkach, samolotach, dawnych bitwach, a w swojej biblioteczce ma kultowe pozycje miłośnika historii. Jest kopalnią wiedzy, z której warto korzystać, nie tylko ucząc się do klasówki. Ucieszy go dobra lupa, dzięki której łatwiej mu będzie oglądać eksponaty oraz atlas czy reprodukcja mapy historycznej. Wyjątkowym prezentem będzie również model statku lub samolotu. Warto też skorzystać z daru opowiadania dziadka i zabrać go na wycieczkę do jednego z muzeów historycznych.

Co kupić dziadkowi? Pomysły na prezent z okazji Dnia Dziadka
Co kupić dziadkowi? Pomysły na prezent z okazji Dnia Dziadka

Sentymentalny pomysł na prezent dla babci i dziadka

Jeśli nadal wahasz się, jaki prezent podarować dziadkom, wybierz podarunek sentymentalny, który jest uniwersalny i zawsze się sprawdza. Babcia i dziadek chętnie przeglądać będą rodzinne albumy i fotoksiążki lub powieszą na ścianie portret wnucząt. Ciekawą alternatywą są też notesy i książki do zapisywania wspomnień, które prowadzą czytelnika przez różne zagadnienia, ułatwiając przekazanie i uporządkowanie myśli dla przyszłych pokoleń.

Co kupić nowoczesnym i aktywnym dziadkom

Twoi dziadkowie wciąż są bardzo aktywni i interesują się nowinkami technicznymi? Podaruj im w prezencie coś, co pozwoli im rozwijać ich pasje. Dla babci i dziadka z żyłką sportowców idealne będą kijki do nordic walking lub karnet na zajęcia np. taneczne, na basenie lub sali fitness. Nowocześni dziadkowie na pewno zainteresują się czytnikiem ebooków lub kolekcją audiobooków. Dzięki nim problem zbyt małych literek w książkach przestanie przeszkadzać w lekturze. Styczniowe święta to również okazja do podarowania telefonu komórkowego, laptopa lub tabletu, które ułatwią nam kontakt z dziadkami. Przy wyborze prezentu dla dziadka i babci nie musimy skupiać się tylko na rzeczach materialnych. Aktywni dziadkowie chętnie wybiorą się do kina, teatru, opery lub filharmonii. Jeśli mamy duży budżet lub możemy złożyć się z innymi członkami rodziny, zafundujmy im wyjazd w ulubione rejony lub weekend w SPA.

Co na Dzień Babci i Dziadka? Podaruj swój czas

Co będzie najlepszym prezentem na dzień babci i dziadka? Twój czas i zainteresowanie. Podaruj go jako dodatek do upominku lub jeśli nie możesz pozwolić sobie na kupno podarunku. Wystarczy spotkanie i rozmowa bez pośpiechu lub spędzenie czasu na czymś, co lubią twoi dziadkowie. Możecie wspólnie ograć w karty lub gry planszowe, rozwiązywać krzyżówki, zrobić album rodzinny lub drzewo genealogiczne, upiec ciasteczka czy po prostu pójść na spacer pełen wspomnień i opowieści. Tego prezentu nie zapakujesz do pudełka, ale dla twoich dziadków będzie bezcenny.

Najnowsze porady